Drago Plecko-Droge/bic novog doba

Svakog dana, novo otkriće
Avatar
gotta
rank6
Postovi: 220
Pridružen/a: 25.12.2015, 23:35
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 34 puta

Drago Plecko-Droge/bic novog doba

Post Postao/la gotta »

Upravo mi je frendica poslala ulomak iz kbjige S. taylora budenje iz sna...prisjetilo me na knjigu Droge-bic novog doba. Citala sam malo i zanima me jel netko od vas citao i sto mislite? U knjizi se govori o drogama koje kod covjeka ne cine budenje svijesti vec izvrnutu percepciju.
Everything you can imagine is possible. :mushroom:
..Kakva bi nastala tišina kada bi ljudi pričali samo ono što ZNAJU.... :cheesy:
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Drago Plecko-Droge/bic novog doba

Post Postao/la Chegi »

Nisam citao, ali vec duze vreme mi se mota po glavi ta tema. Sve sam izbegavao da je pokrenem na forumu, a voleo bih da vidim sta kazu ljudi o tome :)
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Drago Plecko-Droge/bic novog doba

Post Postao/la pecurko »

Percepcija, osećaji, emocije su lični doživljaji i ne mogu biti deo kolektivne definicije, samim tim ne mogu biti izvrnute.
Kad skontaš da ljudi ponajviše veruju svojim očima, a da su one jedan od najzakržljanijih organa, obzirom da naše oko ima samo 3 različita receptora nekako se nameće ideja da smo mi ustvari slepi, i ne samo slepi jer gotovo sva naša čula su zatupljena...
Tako da je naša percepcija realnosti u najmanju ruku iluzija koju stava naš mozak iz nemogućnosti da prepozna sve nadražaje spolja.

Recimo da droge daju slobodu mozgu da malo drugačije obradi informacije primljene našim čulima, opet tu ne vidim ništa izvrnuto i pogrešno.
Ali primera radi drugar koji je daltonista samo na pečurkama vidi boje "ispravno".
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Drago Plecko-Droge/bic novog doba

Post Postao/la cof »

http://www.dragoplecko.hr/hr/drevna-i-n ... ovog-doba/
mislim da ću pročitati ovu knjigu
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Drago Plecko-Droge/bic novog doba

Post Postao/la cof »

evo pogledajte kazalo:
Sadržaj:
Predgovor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1
Uvod . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .5
Marihuana–varljivi prijatelj s istoka . . . . . . . . . . . . . . . . .15
Ecstasy–ljubav u prahu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .51
Meskalin i psilocibin–mystica psychodelica . . . . . . . . . .87
LSD–kazalište iluzija . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .123
Kokain–anđeo smrti s Anda . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .163
Heroin–konj za vječna lovišta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .207
Ibogain–drogom protiv droge? . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .241
Pogovor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .263

Čovjek se zalaže za Međugorje, diplomirao je PMF kemiju i onda bez da dotakne pojam DROGA jednostavno strpa 7 supstanci koje nemaju veze jedna s drugom u isti koš. citiram:
"Knjiga je pisana bez ambicije da bude znanstvena i ona je odraz moje želje da neke informacije i razmišljanja prenesem većem broju ljudi. "
Radi je s ovisnicima i ljudima koji su kažnjavani od strane zakona zbog DROGE. Osvrće se na položaj koji supstanca zauzima u društvu umjesto na njenu neurofiziološku ulogu. I u tom pogledu droga nema nikakve pozitivne učinke, to je istina. Ipak smatram da razlog tome treba potražiti u činjenici da društvo nije savršeno, da ne kažem da je represivno prema svakoj ideji koja nije praktična i isplativa, jer ljepota, ljubav i dobrota ne plaćaju režije, pa su očito nepotrebni, nekad se kose s racionalnom, isplativom odlukom.
Može se ovdje pronaći more zanimljivih informacija o povjesti korištenja i kulturnim korjenima (opet o društvenom položaju droge a ne objektivno sagledavanje npr. biljke i njenih osobina).
Nekako ne predviđam veće rasprave o ovoj knjizi, sve je autor sam iskreno i podrobno iznio. Osobno malo imam dojam da je samo stvar perspektive. Uzevši sve ove podatke netko bi drugi donio drugačije, možda i pozitivne zaključke. Za Dragu Plečka međutim, koji je radio sa ovisnicima koji su zbog toga imali problema sa zakonom priča završava na tome da drogi jednostavno treba reći ne. Ne zaboravite da je skoro svaki ovisnik o heroinu prvo pušio travu. To je čak boldano u knjizi i istaknuto metaforom "Ne zaboravimo da nas beba može odvesti vukovima." Da zaključim, Plečko i sam kaže da je uvijek moguće "naručiti" istraživanje koje nešto potvrđuje ili osporava, pa zaključuje doslovno da u tim pričama sigurno ima nešto i da se pazimo droge. Kako knjiga nije znanstvena autor si dopušta objavljivati neprovjerene informacije. "Marihuana je potentnija ako se sadi u gušće redove"??? Eto malo šta misli o marici kako on kaže, dalje bolje da ne nabrajam :D
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Drago Plecko-Droge/bic novog doba

Post Postao/la cof »

Možda sam bio prestrog na početku - svakako preporučujem knjigu čitati. Dođe se do predivnih saznanja iako autor na kraju svakog poglavlja završava kratkim zaključkom da je sve to loše i ne vrijedi ništa :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Drago Plecko-Droge/bic novog doba

Post Postao/la shroomko »

cof je napisao/la: Ne zaboravite da je skoro svaki ovisnik o heroinu prvo pušio travu. To je čak boldano u knjizi i istaknuto metaforom "Ne zaboravimo da nas beba može odvesti vukovima."
99% ljudi koji puše travu ne postanu heroinski ovisnici.

Skoro svaki ovisnik o heroinu počeo je sa kavom ili čajem ili cigaretama. To su bile prve droge koje su probali. Marihuana tek negdje četvrta.
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Drago Plecko-Droge/bic novog doba

Post Postao/la cof »

Ma nije bitno, taj argument je sam po sebi besmislen, zato sam ga i prepisao. Sve je gateway droga u nasoj kulturi, dapace nasa kultura je gateway droga sama po sebi jer predaje taj pristup. U amazoni ni ayahuasca ni gljiva ni koka nije droga nego je predstavljena na drugaciji nacin. Ima svoje mjesto u kulturi.

Sent from my C1905 using Tapatalk
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Drago Plecko-Droge/bic novog doba

Post Postao/la pecurko »

U ovoj našoj "civilizaciji" dopušteno je trovati, bušiti, paliti, sakatiti prirodu. Isto to je dozvoljeno raditi i ljudima kad nastupi vreme ludula zvano rat...Truju nas hranom, vakcinama, vazhuhom, a droge su navodno stavljene pod kontrolu radi našeg zdravlja. Pa koga vi jeb...
Ako se neko hoće bosti u venu, ma nek se bode. Može isto tako skočiti sa mosta i skratiti sebi život.
A možda su droge zabranjene zbog lošeg uticaja narkomana na okolinu... što onda ne zabrane plastične žene koje promovišu blud i seksualno izopačenje, zašto bi pederi imali prava da se fircaju u dupe, a džanki nema pravo da se firca u venu...

Što bi se reklo u jednoj igrici : Nothing is true, everything is permited...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Drago Plecko-Droge/bic novog doba

Post Postao/la cof »

Ma da, licemjerje, bezveze. Cijeli koncept u ku*cu. A argumenti boze sacuvaj

Sent from my C1905 using Tapatalk
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Odgovori