Paraliza u snu

Svakog dana, novo otkriće
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Paraliza u snu

Post Postao/la Echoes »

Postoji jedan uobičajen, premda nedostatno poznat, psihološki sindrom koji se zove paraliza sna. Mnogi ljudi su ga iskusili. Do njega dolazi u onom sumračnom svijetu kada više ne spavamo, ali se još nismo potpuno probudili. Nekoliko minuta, možda I duže, nepomični ste I napeti. Osjećate težinu na grudima, kao da netko sjedi ili leži na vama. Kucanje srca vam se ubrzava, a disanje je otežano. Možete doživjeti auditorne ili vizualne halucinacije ljudi, demona, duhova, ptica ili životinja. U pravim okolnostima, ovo iskustvo može imati “punu snagu I utjecaj stvarnosti”, prema Robertu Bakeru, psihologu sa Sveučilišta Kentucky. Ponekad postoji I seksualna komponenta ove halucinacije. Baker tvrdi da su ovi uobičajeni poremećaji sna iza većine, ako ne I svih priča o napadima izvanzemaljaca. (On I ostali sugeriraju da možda postoje I druge klase ovakvih priča, koje su stvorili pojedinci skloni pretjeranom maštanju, ili obične varalice.

Slično, časopis Harvard Mental Health Letter iz rujna 1994. komentira:
Paraliza sna može trajati nekoliko minuta, I ponekad je praćena živih snolikim halucinacijama koje su temelj priča o posjetima bogova, duhova I izvanzemaljskih stvorenja.


slika

osobno sam iskusio ovo, i nadam se da neću opet.
probudio sam se, ali nisam se mogao ni pomaknuti, samo sam otvorenih očiju gledao scene koje kao da su izašle iz najgore noćne more. ako koga zanima kako to izgleda mogu mu prepričati na PM.
također sam čuo kad sam bio klinac priču (iz pouzdanih izvora) o čovjeku kojem je svaku večer u snu dolazila neka žena koja je sjela na njega i gušila ga. kasnije sam saznao za ovu pojavu, pa mislim da se to može pripisati paralizi u snu. znam i jednu curu kojoj se to događalo jako često kroz par godina, pa je odjednom prestalo.
taj fenomen je poznat ljudskoj civilizaciji od davnina. pripisivali su ga demonima, vješticama, goblinima, succubusima...
danas je psihologija na tragu rješenja, ali dio svijesti zaslužan za snove je još nedovoljno istražen pa i ovaj fenomen ostaje zagonetka.
tišina je najbolji jezik
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Paraliza u snu

Post Postao/la wonaabi »

:)) tek sad sam skužio ovu blesavu konjinu...

false awekeninzi su dosta česti poslje lucida, meni su u početku isto bili stravični.
vanzemaljci koji me seciraju, polu materijalna stvorenja što mi trgaju meso s kostiju i podrugljivo se cerekaju na moje vriskove,pulsirajuće svijetleće kugle s nečim nalik zapetljanom klupku u svom središtu
(neznam zašto je ovo zadnje tako strašno)...
al sad sam svaki put svjestan da je to što mi se događa false awekening pa više nije strašno
a čak ako mi dode nešto zloslutno ismijem to.npr kad god me neki "demoni" napadaju full jako prdim u njih dok ih na kraju ne otpušem u paralelni svemir...onda jedino mogu grintat nad mojim pobjednosnim prdecm B-) .

i interesantno je kako su lucidni false awekeninzi drugačiji od običnih lucidnih snova...
dok u običnima mogu skoro sve što želim u ovima si nemogu okrenut glavu, ostale dijelove tijela mogu micat, iako otežano, al pred očima mi postanu prozirni.al mislim da je to zato jer trebam promatrat iz vizualizacije samog sebe(tj energetskog tijela) ili vizualizirat svaki pokret.
jel imo tko slična iskustva? baš me zanima jel to neka uobičajena prepreka.
p.s jedan od boljih lucida mi je bio false awekening, zatvorio sam oči u njemu i veslo po tamnom moru sa šaranim odsjajem i baš kad sam trebao isplivat na obalu neke paganske civilizacije koja je bila vrlo realistično iscrtana od tog odsjaja probudio sam se :P
recite ne yogi, kao drogi!
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Paraliza u snu

Post Postao/la Echoes »

aaa konjina je baš sick, ja sam ga isto jedva skužio!
prdiš na demone? hahahah =))
zanimljive vizije!
a tebi se to događa spontano ili to nekako induciraš?
tišina je najbolji jezik
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Paraliza u snu

Post Postao/la wonaabi »

lucidni false awekeninzi su mi spontani dio lucida, a lucide najčešće induciram s kombinacijom par tehnika. iako sve više vježbam wild jer mi se ovo ostalo čini nepouzadano.
a još mi dodatno umanjuje spontanost i pomaže u induciranju to što si prije lucida postavim neki konkretan zadatak s kojim ću imat posla i u ovoj stvarnosti.
to je valjda najveći zajeb koji sam radio do sad...to što bi išo u neka viša stanja
bez da tome prethodno dam neku svrhu, usmjerenje. mislim ta iskustva su dobra sama po sebi
al kad to radiš bez nekog konkretnog cilja, bez namjere da nešto izvučeš iz toga i preneseš u ovu realnost onda sve bude konfuzno, teže za pamtit, kraće...
recite ne yogi, kao drogi!
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Paraliza u snu

Post Postao/la Malbasha »

vec sam spomenuo u astralnoj kako i mene vataju te paralize, ako si jednom prozivio to je nista, ja skoro svaki put kad zaspem na kaucu ^^

ovo sta kazes da je ta paraliza lucidni san i false awakening ja mislim da ima netocnosti, jer paraliza nastaje tako da kad spavamo nas mozak isljuci mogucnost micanja mišića, tako da kad sanjamo ne ozlijedimo sami sebe slucajno
(dobro ne iskljuci uvijek jer cesto mlataramo po krevetu) i ugl. nekad kad smo polu budni mozak zaboravi vratit nam mogucnost micanja misica i tako smo svjesni svega a nemozemo se pomaknit...
tako da ti zapravo osjecas da ulazes velik napor u npr. micanje ruke, i vidiš! ( :-? ) kako mices tu ruku onako beživotnu, al onda kad se trgnes jer ispališ od tog ruznog nemocnog osjecaja skuzis da ti je ruka na mjestu di je bila i prije i da je nisi ni pomaknio (ja sam cak pitao brata kojeg sam gledao pokraj sebe dok sam spava jesam li micao ruku i reka je da nisam :D )

iako to je sve vrlo konfuzno jer ako je ovo tocno sta sam napisa onda kako mozemo vidit zatvoreni ociju osim ako nije lucidni san?..tako da mozda i je false awake, ko zna
sve je to pocetak astralne projekcije, kao sta si reka trebas pocet odvajanje od tijela, ako ti se da to radit..letat okolo sa astralnim likom i to xD
ima na netu dosta o projekciji, i kako otjerat te demone, pa to vidi prije nego sta pocnes AP radit jer neki su ka pisali da ti ti demoni mogu naskodit..

al ovo strasno zvuci da te neko guši dok spavas i gledas ga :-o
wannabe je napisao/la:kad god me neki "demoni" napadaju full jako prdim u njih dok ih na kraju ne otpušem u paralelni svemir..
ja nevjerujem =)) =)) :)) ahhahahahaa
stvarno ucinkovit nacin, eto netrebas trazit sad :D
citam to kako neki ljudi dok su u AP nailaze na neke crne energije,oblake,mase,demone sta ja znam sta vec i neznaju sta ce od straha kad vide to a ti si nasa rjesenje, prdit u to =))
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Paraliza u snu

Post Postao/la wonaabi »

izmješani su sleep paralysis i false awekeninzi no svejedno je
mislim, za vrijeme sleep paralysisa možeš otvorenih očiju vidjet po sobi što inače nebi,
jer djelomično gledaš energetskim tijelom, a kretanjem energetskim tijelom bi započeo AP.
(i čisto komunikacije radi...ap svrstavam pod lucide s tim da su viša razina lucida i pod lucide svrstavam viša stanja svijesti u zbilji,i tripove :D).
iako ja znam bit tolko mutav u tim stanjima, da sam jednom uložio nadljudske napore da se
sjednem na rub kreveta jer sam zabrijo da mi je energetsko tijelo, fizičko.
bilo je to kao da je moja namjera čovjek iznad mene, a moje tijelo leš koji miče.
sav sam se iskrivio jer su mi mišići bili totalno opušteni.
nakon poduhvata sam bio tolko iscrpljen da sam imo blekout al probudio sam se u položaju
kao da sam sjedio na rubu kreveta.(ono dupe na rubu i trup izvaljen sa strane) ;;)

ugl bili false awekeninzi ili sleep paralysis il što god treba se izgradit i naučit koristit energetsko tijelo(inače energetsko tijelo je ,po meni, savršeno detaljna
vizualizacija vlastitog tijela iz koje trebate naučit funkcionirat s lakoćom kao i iz fizičkog tijela...u slučaju da neki laik čita).

e da i što se demona tiče, ugl ta tehnika pali i navodno je dovoljno samo im kulturno naredit
da te puste na miru i da te ne vode u tunele...no znaju se razbahatit pa ja za svaki slučaj imam remen za sanjanje.(vežeš si platnenu prozračnu traku široku 30ak cm oko struka i u pupak si nabiješ kamen i zaspeš s osjećajem tog pritiska oko struka i na pupku)
recite ne yogi, kao drogi!
skorpia.east

Re: Paraliza u snu

Post Postao/la skorpia.east »

ala ljudi ja mislila da san bolesna (ma mozda i jesan)..ja ovo vise ne mogu... vec 3-4 godine mi se ovo događa stalno tj. 2.3 puta tjedno... primejtila san da jedino ljeti mi nije baš tako često. ovo stvarno nikome ne bih poželjela.katastrofa živa.halucinacije, glasovi, ukočenost, pritisak, bollll ajme..vec me i strah ići spavat.kad mi se to događa ne zelin otvarat oči jer stvarno vidin horror stvari :(iman 19 godina. hoće li to molim vas prestat?? utješite me =)
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Paraliza u snu

Post Postao/la Malbasha »

:p jel moš opisat sta ti se jos dogadja, samo paraliza i da sanjas demone ili vidiš sve oko sebe, astralna projekcija i to
reka je vec vanabe, samo trebas im naredit da idu ca
ima tu dosta o tome sigurno, cim je ova slika ista i tamo :) http://forum.hr/showthread.php?t=470450
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Paraliza u snu

Post Postao/la Red »

moj savjet je da ustanovis sto ti se Tocno desava, da bi onda mogli otkriti eventualni uzrok i razloge a onda eventulano mozes vjezbama iskoristiti to iskustvo i kontorlirat ga ako je moguce..

meditacija? :) izbalansiraj tijelo, odi na neki tecaj, nesto sto ti moze um umiriti...

pojasni nam malo detaljnije sto se tocno desava i kako je sve pocelo. kakvo iskustvo imas, sto dozivis, itd...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
skorpia.east

Re: Paraliza u snu

Post Postao/la skorpia.east »

a kako ću objasnit.neznan kako vi na to gledate ali meni je to strašno neugodno iskustvo i volila bih se toge rješiti nekako..jer skoro svaku večer mislin kako će mi se to dogodit..i uglavnom se svaku skoro i događa..ono upadnen u neki trans, neko čudno stanje...sve zuji, jedva dišen, strašni pritisak koda me netko guši.to mi traje nekih 5-10 minuta.nikako se probudit, činin sve da se probudi- ali teško.neznan ni sama kako se uspijem probudit.ok,da je samo to.to bi i mogla podnijeti.ali, brale, ne mogu ja podnit sve te halucinacije.otvorin oči - vidin svoju sobu, ali po mojoj sobi još miljun nekih stvorenja,neki vragovi,demoni životinje ma sve šta poželiš.horror živi.onda glasovi..da ne govorin...vika neka čudna, krikovi,ka da san u paklu..stalno neko nešto govori..neznan neznan sve skupa ne mogu više. ponekad i nije takav scenarij.ne želin otvarat oči.kad en otvaran oči samo čujen neke korake,sve dolazi bliže i bliže meni,osjećan neku prisutnost -neznan ni ja koga,ali jako neugodnu prisutnost.. help?? =( astralna projekcija?hm..nije mi se to događalo.Jel to moguće? izac iz svojeg tijela? molim vas samo mi odgovorit jel ovo moze jednostavno prestat mi se pojavljivat?ili cu biti osuđena zauvik to doživljavat? jel se triban toga prestat bojat? mozda nekako pozitivno iskorisit? =)) /:)
Odgovori