Vrhunsko obrazovanje masama - Online!

Svakog dana, novo otkriće
Odgovori
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Vrhunsko obrazovanje masama - Online!

Post Postao/la Psychonaut »

Zahvaljujuci internetu, vrhunsko obrazovanje postaje dostupno ljudima sirom svijeta.
Vec dugo postoje razni sajtovi koji nude "kurseve" iz raznih oblasti, medjutim u zadnje vrijeme se pojavilo nekoliko sajtova koji besplatno nude sadrzaje vrhunskog kvaliteta, u saradnji sa vodecim svjetskim univerzitetima. I ne samo da nude sadrzaje, vec ih i organizuju slicno univerzitetskim kursevima. Sedmicne lekcije, predavanja u novim interaktivnim formatima, vjezbe, zadace i testovi - sve kako biste se sto efikasnije naucili novim stvarima!

Nakon izuzetnog uspjeha proslogodisnjeg Stanfordovog uvoda u vjestacku inteligenciju, koji je pratilo preko 100000 ljudi sirom svjeta, pojavile su se dvije nove firme koje besplatno nude kurseve slicnog kvaliteta. To su Coursera i Udacity. Za sada je broj kurseva i dalje mali, ali ce vremenom sigurno rasti. Ne treba zaboraviti ni MIT OpenCourseware.

Jos jedan projekt svakako vrijedan pomena je Khan Academy. Oni se vise fokusiraju na srednjoskolsko obrazovanje, i vec imaju gomilu materijala iz raznih oblasti. Ako vam fali znanja, uvijek se tu mozete osvjeziti!

Tradicionalne fakultetske diplome postaju sve manje bitne. U brojnim profesijama poslodavce sve manje zanima tradicionalno obrazovanje, a sve vise konkretno znanje i vjestina. Nove tehnologije omogucavaju vrhunsko obrazovanje i ljudima koji za to nemaju novac. Na nama je hocemo li to iskoristiti. Tehnoloski cunami samo sto nije potpio ustajali svijet tradicionalnog obrazovanja. Iskoristite priliku koja vam se pruza i skocite na val sto prije!
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Vrhunsko obrazovanje masama - Online!

Post Postao/la Psychonaut »

Narode, hoce jos neko sljedeci mjesec na Drugs and the Brain kurs sljedeci mjesec?
Hajte da ne budem sam :psy
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Vrhunsko obrazovanje masama - Online!

Post Postao/la Fig »

Veoma zanimljivo, znao sam za tako nešto ali samo znao, nikad dublje otišao sa time. Nisam nikad nešto tako iskusio osim na faksu dok smo iz eventualno jednog predmeta pratili online predavanja, ali je to više bilo fajlovski uskriptirano bez online ispita.

Sviđa mi se koncept obrazovanja u nekim zemljama gdje polaznik sam izabire predavanja i teme koje želi slušati i završiti, te si tako individualno sam stvara polje nauke raznoraznih kombinacija za koje se opredijelio, umjesto zatvorenih okvira edukacije sa nepotrebnim zaostalim dugogodišnjim formalnostima. Ovo me podsjetilo na takav noviji sistem, samo tko to gleda.

Sign up-ao sam se za "Drugs and the Brain" i baš me zanima cijeli koncept tog online kursa, da se iskusi tako nešto. Ne znam da li će mi pomoć samo kao osobna satisfakcija novostečenog znanja ili možda za nešto više. Treba probat, zašto ne kad je dostupno i đabe, pa se može.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Vrhunsko obrazovanje masama - Online!

Post Postao/la Psychonaut »

Sign up-ao sam se za "Drugs and the Brain" i baš me zanima cijeli koncept tog online kursa, da se iskusi tako nešto. Ne znam da li će mi pomoć samo kao osobna satisfakcija novostečenog znanja ili možda za nešto više. Treba probat, zašto ne kad je dostupno i đabe, pa se može
I ja tako mislim. Nemam neka straso velika ocekivanja, ali vjerujem da ce mi u svakom slucaju pruziti dosta zanimljivih informacija i neke osnove, na primjer iz psihofarmakologije, koje su u svakom slucaju korisne u proucavanju nekih drugih tekstova koji me zanimaju :)

Osim toga, krenuo sam na KhanAcademy pratiti lekcije iz hemije. Treba malo ponoviti osnove(malo sta je ostalo u glavni nakon toliko godina), prije upustanja u neke magicne poduhvate :psy
Pozivam te da budes moj ucitelj
Odgovori