Svemir anyone?

Imate najdražeg umjetnika, sami nešto crtkarate?
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Svemir anyone?

Post Postao/la Proximus »

Dugo sam se htio bavit astrofotografijom al nije se imalo novaca za opremu. Anyway sa obicnim Canon IXUS 1000 (obogacenim sa CHDK programom koji daje vece mogucnosti aparatu) samo u zadnjih tjedan dana uslikao slijedece fotke u mracnom nebu jugoistocne Istre:

Ljetni trokut (Vega, Altair i Deneb) i mlijecna staza koja kroz njega prolazi
slika

Jezgra mlijecne staze u zviježđu strijelac. Desno od mlijecne staze se vidi Dark Horse nebula. Ovo zuto je jezgra galaksije ali je djelomicno zakljanja zvjezdana prasina. Dvije najvece nakupine zvijezda gore lijevo i dolje desno od žutog dijela su zvjezdani oblak "Messier 24" i otvoreni zvjezdani skup "Messier M7". Vide se također i maglice M8 (Lagoon nebula), M20 (Trifid nebula), M16 (eagle nebula) i M17 (Omega nebula), ali kao nezanimljive tocke svjetla jer su premale da bi se bez teleskopa ista vidjelo.
slika

Zviježđe Kasiopeja je gore lijevo, a vide se i dijelovi zviježđa Andromeda i Perzeja. Svijetla tocka gore desno koja izgleda kao da ima neku auricu oko sebe je M31 iliti Andromedina galaksija, najbliza galaksija zemlji. Malo sam prekurio ovu fotku tijekom obrade al jbg.
slika

Mlijecna staza u zviježđu Labud. NGC 7000 odnosno North America nebula se jeeeedva nazire iznad Deneba, najsjajnije zvijezde u sredistu slike.
slika


U usporedbi s fotkama ljudi koji se ozbiljnije bavi ovim ovo je prilicno lose :ymparty: , zvijezde su izduzene na rubovima, šuma ima posvuda a ni o obradi tih slika koja je vrlo vazna se ne kuzim previse, al s obzirom na uzas od opreme koju koristim sam presretan da uopce mogu ovako nesto zabiljezit.

Inace ak nekog zanima ovo nisu jedinstvene fotke, nego moram doslovno uslikat isti dio neba po 20-30-40-50 puta zaredom pri ekspoziciji oko 15-20 sekundi i ISO 800 ili 1600, i onda sve te fotke koje same po sebi ne pokazuju puno se "stackiraju" u nekom programu za stackiranje astronomskih fotki, ja koristim Deep Sky Stacker, te sve te fotke kombinirane onda pokazuju mnogo vise ali i dalje skoro nista, jer se fotka jos treba obradit i poigrat se sa histogramom da bi se ista vidjelo.

Ako bude jos slicnih uradaka, pogotovo nekih pod povecanjem ako nabavim solidan teleskop, postat cu ih ovdje :mushh:
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Svemir anyone?

Post Postao/la Red »

zbilja odlicno da si bar kakve takve fotke uspio napraviti :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Svemir anyone?

Post Postao/la Shanti »

To je super, mada bi moglo se i radit zanimljivijih stvari za cijenu prave opreme koja je kolko ja znam minimum milju i pol eura, sad vjerojatno ima i jeftinije ali ipak :crazyy:
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Svemir anyone?

Post Postao/la Proximus »

A dalo bi se u neku minimalnu solidnu teleskopsku astrofotografiju za nekih 4 tisuce kn, a za 6-7 tisuca kn vrijednu opremu (ali kupljenu rabljenu) se vec mogu radit nevjerojatne stvari s malo znanja i prakse. Ne racunajuci fotoaparat u cijenu jel :ohnoo: mora bit neki dslr kojem se mogu micat objektivi da se nasarafi direktno na teleskop.

Ekipa koja se time stvarno bavi, ima uglavnom opremu od 1O-20k kn i dovoljno iskustva da zaista rade slike poput onih iz knjiga. Ja razmisljam u kupnji teleskopa za 2 i pol tisuce i potrebnih dodataka za jos 500-1000 kn. Al ono, nije jos sigurno nista, a novaca je malo. Bar stari ima jeben fotic pa sam s te strane miran :D
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
Avatar
Sophia
rank8
Postovi: 306
Pridružen/a: 23.03.2010, 23:13
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 106 puta

Re: Svemir anyone?

Post Postao/la Sophia »

i know who you aree!!! biila danas na plemenu nakon 1000god, nakon 300postova zaboravila sam si pasvord, pa više ni netipkam tam, hehe,, neeeg, ja bi owe tvoje fotke, ali malo veče kvalitete, tj, dpi, baš bi ih malo fotošopirala , :)) tj, igra mi se u fotošopu neki končesnes art bla bla,, a ovi tvoji svemiri su uuffff :) ma odlični lajk it wery muč :)
vjeruj i dalje u čvrste zakone materijalne stvarnosti.ti su zakoni potrebni da bi mogao živjeti.ali nemoj ograničiti svoje vjerovanje samo na njih.prihvati činjenicu da postoje i druge stvarnosti u koima vrijede drugačija pravila i zakoni...pan
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Svemir anyone?

Post Postao/la Proximus »

Joj upravo sam otkrio ovaj topik opet.....mogu samo reci da sada godinu dana poslije....pa, prosudite sami.


Sve ovo je bez teleskopa, na Celestron ADM motoriziranoj montaži koja prati nebo dok traju ekspozicije, i sa Canon 500D foticem i (prilicno losim za astrofotografiju) EF 75-300mm objektivom (i fotic i objektiv su od mog starog a ja ih samo posuđujem) te odlicnim i vrlo jeftinim EF 50mm f1.8 II objektivom.

Ove fotke su od studenog prosle godine do kolovoza ove godine. Preporucam da ih kliknete i povecate jer se bolje vidi sve onda.

Prva astrofotka s DSLR-om, zviježđe lava, narancasta "zvijezda" je ustvari Mars. Tu jos nisam znao obrađivati fotke pravilno da se izvuce na vidjelo sve sto je zabiljezeno u njima.
slika

Orionova maglica dolje i Flame nebula gore (proed Flame-a se vidi i jaaaaako slab Horsehead nebula), samo 20 minuta ukupne ekspozicije prije nego je rosa sjebala fotku. Ovo je slikano prosle zime i nisam imao sansu ponovit ovu fotku prije nego je orion zašao ali sad opet izlazi pa ce bit veselja.
slika

Closeup na Orionovu maglicu iz gornje slike.
slika

Zviježđe Labud koje je puno crvenih emisijskih maglica. Lijeva jaka zvijezda je Deneb, maglice odmah pored nje su North America nebula, Pelican nebula i par slabijih, zvijezda u sredini je Sadr a crvenilo oko njega je poznato kao Gamma Cygni nebulosity. Jaka zvijezda desno dolje je Gienah a dva tirkizna oblačića desno od nje su dijelovi Veil maglice koja je ostatak supernove. Nakupina zvijezda skorz desno uz rub je NGC 6940, otvoreni zvjezdani skup.
slika

Omega nebula i Eagle nebula. Slika je rotirana 90° desno, inace se ove nalaze jedna iznad druge gledane iz naših krajeva.
slika

Malo drugačije obrađeni crop gornje slike, Eagle nebula u kojoj se naziru poznati Pillars of Creation
slika

Andromeda, najbliža velika galaksija, sa svoje dvije satelitske galaksije M32 i M110. Daleko najbolja astrofotka koju napravih do sada, vrlo zahvalan objekt u svakom slucaju.
slika

Tamne maglice u Strijelcu. Ovo je točno prema središtu naše galaksije, zato je toliko žutila jer ima zvijezda milijarde. Prije tog središta se doduše nalazi bezbroj tamnih oblaka prasine, največi desno se popularno zove dark horse nebula iako se sastoji od vise specifičnih maglica. Ovaj crni prorez lijevo (u kojem se vidi ljubičasta maglica M8 iliti Lagoon nebula) se popularno zove "the rift" i proteze se preko velikog dijela mliječne staze (od strijelca do labuda, što je skoro pola noćnog neba) i prividno ju dijeli na dva dijela. Bijela nakupina zvijezda gore desno je M24 odnosno Sagittarius Star Cloud.
slika

Lagoon nebula i Trifid nebula (dolje i gore). Vide se i na slici iznad al ovdje su na 300mm. Odmah uz Trifid je i M21 otvoreni skup.
slika

IC 59 i IC 63. Ovo je bio više test dosega moje skromne opreme jer ovo je vrlo taman i težak objekt. Zvijezda na slici je Gamma Cassiopeiae, nalazi se na vrhu slova W na koje podsjeća zviježđe Kasiopeja. Malo je color balance zeznut, svemir inace nije zelen.
slika

Heart & Soul nebula i Double Cluster, prilično loša fotka jer je svjetlosno onečisćenje sjebalo, jebeni ribarski brodovi svijetle ko omanji grad :<< da je bilo pod normalnim nebom ove crvene maglice bi bile puno, puno bolje i izraženije. Probat ću u boljim uvjetima jednog dana...
slika

M81 i M82, jedne od najbližih nam većih galaksija. Fali ekspozicije ovdje, da imam više vidjelo bi se da je M81 (lijeva) plavkasta a M82 ima neš crvenog po sebi. Galaksijica gore lijevo od njih je NGC 3077 a dolje lijevo u kutu NGC 2976. Ima i NGC 2959 na slici, jaaako je sitna pa da vidim ak ju netko moze naci :proud
slika

Ovdje isto fali ekspozicije i pretjerao sam s obradom pa dobio brdo šuma, pa onda peglao tak da na kraju ne izgleda bas lijepo, al htio sam da se vide tamni oblaci na gornjem dijelu slike što bolje. Zvijezda je Antares, a tamni oblaci iznad su dio takozvanog Rho Ophiuchi cloud complex-a, velike tamne maglice odmah desno od dark horse maglice na nebu. Desno od Antaresa je kuglasti zvjezdani skup M4.
slika

Malo drugačije obrađeni crop Antaresa i M4 s gornje slike. Puno udaljeniji kuglasti skup NGC 6144 se vidi između njih gore.
slika

Pa malo mjeseca

slika

slika

slika

slika

Ovdje su u istom kadru naš mjesec desno te Jupiter i njegovi vlastiti mejseci lijevo
slika

Tranzit Venere preko sunca od prije tri mjeseca
slika

Cak sam uspio uhvatit sunčeve pjege kroz naocale za gledanje pomrcine sunca s ultrakratkom ekspozicijom (slikano s kompaktom ne s DSLR-om)
slika

oprema u akciji
slika

Sretan sam sto je stari kupio fotic i ovaj 300mm objektiv za svoje potrebe jer inace nema sanse da bi imao novce za to. Ovako sam samo trebao ulozit u montažu koju sam kupio rabljenu relativno jeftino za 800kn (nove su oko par tisuca, plus eksterni motori koji su meni bili ukljuceni a inace se posebno placaju jos 1000kn), the 50mm objektiv koji rabljen kosta 500kn sto ga cini daleko najjeftinijim canon objektivom a odlican je za sirokokutnu astrofotografiju jer propusta jako puno svijetla.

Jedva cekam poslikad zimsko nebo, Orion, Rosette nebula, California nebula, Plejade, svi su na popisu :psy
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
Avatar
brusvilis
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 21.08.2012, 11:28
 pohvaljen: 1 put

Re: Svemir anyone?

Post Postao/la brusvilis »

Odlično! Znaci snimas kroz teleskop ili samo nekim dobrim objektivom? Sve u svemu imas jeben hobi. Frulica noc kamera i kud ces bolje. :ymapplause:
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Svemir anyone?

Post Postao/la Proximus »

Snimam s najjeftinijim canonovim 50mm i 75-300mm objektivima :D
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
Avatar
brusvilis
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 21.08.2012, 11:28
 pohvaljen: 1 put

Re: Svemir anyone?

Post Postao/la brusvilis »

Odlicno je to!
Moj pas je u setnji nasao nesto slicno.Dva objektiva Nikor 50mm fiksni i neki drugi standardni. :D
Oglasili smo mi to na radio ali nitko se nije javio.... Vjerovatno neto od turista zaboravio i otisao. Posto nisam imao ambicije da kupim neki Nikon premda sam imao u objektivima vise od pola cijene ja sam to fino prodao za 500e nakon par mjeseci.
Inace ovaj 50mm fiksni je bio taman izasao sa nekom zastitom na leci iz USA. U Zg u zastupnistvu si mogao naruciti za 3500kn novi.Zastite ni nema na EU trzistu.
Sad kad vidim ove tvoje fotografije malo i pozalim sto nisam kupio bazu.
Iskreno mi je zao amera sto je to ostavio...al on ionako placa gorivo za pola jeftinije pa to dodje na isto :ymdevil:
Jel ima koji noviji uradak?
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Svemir anyone?

Post Postao/la Proximus »

Ma ne, nisam cesto pod tamnim nebom gdje je svjetlosno oneciscenje na prihvatljivim razinama za fotkanje. Vjerojatno necu imat nis novo iduca dva mjeseca ili tak negdje.
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
Odgovori