Računalna umjetnost

Imate najdražeg umjetnika, sami nešto crtkarate?
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Računalna umjetnost

Post Postao/la Echoes »

što mislite o njoj, i smatrate li ju uopće umjetnošću?
nedavno sam slušao predavanje o njoj, i shvatio da je to malo kompleksnije nego se čini.
za nju je potrebno puno eksperimentiranja i kreativnosti, pa za mene definitivno spada u neku vrstu umjetnosti. potrebno je i dobro znati matematiku.


slika
slika
slika
Jean Pierre: magnetski programirana kuglica tvori algoritamske oblike u pijesku
slika

tu su, naravno i svima dobro poznati fraktali: (koji btw predstavljaju jedno od revolucionarnih fizikalnih otkrića, u teoriji kaosa)
slika
Red u kaosu, odnosno, uređeni, deterministički kaos, izvire iz jednostavnih jednadžbi, izražavajući tako samu esenciju prirode. Po grčkoj mitologiji, svijet je nastao kada je red (kozmos) zamjenio nered (kaos). Kako današnja fizika kaosa pokazuje, niti je kaos nestao, niti je kozmos ikada zavladao - našli su se na pola puta, tjerajući Svemir da balansira između dviju krajnosti, te da svaka od tih krajnosti vješto skiva ovu drugu. Trijumf fizike posljednjih 30-ak godina je upravo razotkrivanje onoga što je priroda sakrila od čovjeka, u svim mjerilima i na najzačudnijim mjestima. Teoriji relativnosti i kvantnoj mehanici pridodana je još jedna velika teorija 20. stoljeća – teorija determinističkog kaosa.

danas se predobre stvari mogu dobiti i raznim softverima, ali do nedavno se sve to radilo isključivo programiranjem cijelih slika.


evo par djela računalne animacije koja su me fascinirala:


sigurno većina vas zna za Winampovu Milkdrop aplikaciju za vizualizacije:
http://www.youtube.com/watch?v=m2BRegNtkjA
kad gledam te vizualizacije odlutam skroz :D



moram spomenuti i igru Rez: (ako netko ima PS2, XBOX ili Dreamcast neka obavezno skine!)
http://www.youtube.com/watch?v=M58mphwR55I
igra je čista psihodelija!
ako koga zanima neka skine: http://www.torrentz.com/d53260655b94279 ... d5b52acba4



naravno, tu su i animirani filmovi, kao final fantasy:
http://www.youtube.com/watch?v=QUzHnaZHeCc



uh... nabacao sam tu svakakvih random stvari, ovo je stvarno opširna tema
ako netko želi nešto nadodati/prokomentirati, be my guest! :-BD
tišina je najbolji jezik
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Računalna umjetnost

Post Postao/la Red »

zasto da ne, moze se nazvat umjetnoscu, pogotovo sada kada je toliko rasprostranjena, fraktali,kompjtersa manipulacija itd itd... nesto mi se zbilja svida a nesto ne, ali sve je to vise subjektivno misljenje. nikada nisam bila jako odusevljna tom stranom digitalne umjetonsti, ali sam znala uzivati u nekima.

imam jednog frenda koji konstatno radi sa tim fraktalima i nije da me impresioniraju, stovise nisu mi bas odvec zanimljivi. ali na stranu to, nesto je zbilja wow

a mozda ni ne znam cijeniti posto ni sama nikada nisam pokusala raditi tako nesto i zbilja nemam pojma sto i kako, ali nije to ni moj medij za izrazavanja, ja volim olovku i papir :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Računalna umjetnost

Post Postao/la Beyond Le Fov »

A te fraktale generira softver sam po zadanim algoritmima, ti biraš algoritme, naprediji matematičari ih znaju i pisati, uglavnom na tebi je da razmještaš to sve, biraš gradiente, varijacije, zoom i transparencije, ali same strukture softver generira, ne crtaš ih. Naravno da je to umjetnost jer je dobiven rad izričaj umjetnikovih osjećaja za ljepotu i drugih stanja uma kroz njegov odabir i kombinaciju struktura i boja, baš kao i svaka druga umjetnost.

Volim čistu apstakciju koja ne govori ništa i koja je rađena s umom u kojem nije bila ideja što bi rad trebao predstavljati. Opčenito volim stvari koje ništa ne govore umu već samo osjećajima (čitava priroda je takva umjetnost), to mi je i životna filozofija jer smatram da treba živjet po osjećajima.

Ako je umjetnik emocionalno inteligentan a poznaje dovoljno tehnikalije potrebne za svoj medij izražavanja tad će se to primjetit i na radovima koji će zračit posebnom ljepotom, generirat posebnu energiju i zaokupljat pažnju. Al svi smo drugačiji, svi percipiramo istu stvar na drugačiji način, u jednom smislu svi smo umjetnici, postoji bezbroj razina shvačanja umjetnosti i izražavanja, i sve je to ok. Netko u nekoj umjetnosti neće vidjet ništa, dok će drugi vidjet svašta, i to tako mora biti. Ako ti ne uspjevaš percipirati ljepotu ili značenje iz neke umjetnosti to ne znači da je ona loša već da nije za tvoj svijet.


slika slika slika slika slika slika slika slika
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Računalna umjetnost

Post Postao/la Beyond Le Fov »

slika

slika

slika

slika slika slika slika


slika slika slika slika slika slika slika slika slika
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Računalna umjetnost

Post Postao/la Red »

UuuuUuuu prekrasno :x
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Tain
rank6
Postovi: 204
Pridružen/a: 19.04.2010, 12:07
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 50 puta

Re: Računalna umjetnost

Post Postao/la Tain »

ah da. gledao sam fraktale kako se iscrtaju po cijeli dan na comodoreu64 ima 15 godina sigurno.
tako da je valjda ta fascinacija ostala odmalena.

a bit će predobro doživim li kompjutere koji realtime iscrtavaju fraktale.

nešto ovakvo
slika
I love not man the less, but nature more.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Računalna umjetnost

Post Postao/la Red »

pffff ovo izgleda preludooooo :YMDAYDREAM:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Računalna umjetnost

Post Postao/la Beyond Le Fov »

slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Računalna umjetnost

Post Postao/la Proximus »

ove slike su fantasticne
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
Odgovori