Kratka povijest psihodeličnih droga by D.M. Turner

Proširimo horizonte
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Kratka povijest psihodeličnih droga by D.M. Turner

Post Postao/la Red »

Red je napisao/la:Još davne 2004 godine sam imala ideju i želju da prevedem The Essential Psychedelic Guide od D.M. Turnera. Stala sam napola i nikada je nisam završila prevoditi. Slučajno sam naletila na dokument u kompu pa da ne stoji bezveze i "skuplja prašinu" odlučila sam objaviti bar uvodni dio knjige, zanimljivo za pročitat u svakom slučaju. Uživajte!
slikaThe Essential Psychedelic Guide. Turner, D.M. 1994, prijevod by Red (skini knjigu ovdje)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uvod
Kratka povijest psihodeličnih droga- Od stvaranja Bogova do odbacivanja naklonosti prema psihodeliji u moderno vrijeme.
Sigurnost- Razumjevanje sredstava
Tradicionalne Psihodelije (kada kažem Psihodelije mislim na psihodelične droge, ali pošto ih ne smatram “pravim” drogama neću ih tako nazivati u tekstu)

slikaU Srednjoj Americi je nađeno oko 300 kamenih figura u obliku gljiva, a neke su stare 1000 godina p.k. Ova Kamena gljiva je nađena na visoravnima Guatemale I jedna je od prvih koje su nađene.

UVOD

Psihodelične ili Halucinogene droge “psihodelije” su tvari koje imaju mogućnost proširivanja ljudske svijesti izvan naših poznatih modula percepcije. U porodicu halucinogenih tvari spadaju biljke, također gljive psilocybe (što su ih šamani koristili tisućama godina za svoje rituale), I razne nove sintetičke droge kao što su LSD I Ecstasy.

Psihodelične droge su možda najnevjerojatnija stvar na ovom svijetu. Neke od njih su toliko moćne da vas samo 1/ 10, 000 grama može poslati na putovanje izvan vremena I svemira, iznad života I smrti. “Psihodelični putnik” može otključati I doživjeti evolucijsku kolektivnu svijest koja vodi milijun godina u prošlost, kao I beskrajnu budućnost. On može doživjeti unutrašnje I izvantjelesno vizualno iskustvo, raznih “stvarnosti” koje će mu zauvijek promjeniti doživljaj stvarnog svijeta.

Pišem ovu knjigu iz razloga što se nalazimo u primitivnom vremenu političkih borbi I konstantom “ratu drogama”, gdje većina informacija koje dolaze u javnost o halucinogenim drogama su negativna I preuveličana. Nedostaju točne informacije o povijesti halucinogenih droga, kako se konzumiraju, kolika bi trbala bit doza kod konzumiranja, njihovi efekti I da li su sigurni za konzumiranje.

Pokušao sam se fokusirati na manje poznate halucinogene droge I razne kombinacije među njima, ali sam također razmatrao više nam poznate halucinogene kao što su LSD, psilocibin I MDMA. U svojih 18 godina kao konzument halucinogenih droga I istraživač naišao sam samo na par osvrta o nekim egzotičnim halucinogenima, najčešće nepotpune I napisane od strane ljudi koji ih nisu ni iskusili na svoju ruku. Informacije koje se ovdje nalaze dio su mog osobnog istraživanja, osobno sam eksperimentirao sa tim halucinogenim drogama I sudjelovao u okruženjima gdje se one koriste. Mnogo stvari nisam razotkrio I iz tog razloga bi preporučio da se pročitaju ove knjige:

THE PSYCHODELIC EXPERIENCE (Psihodelično iskustvo) – Ovo je prvoklasni vodić za sve one koji žele razumjeti kakvo je stanje uma pod utjecajem halucinogenih droga. To je jedno od najiscrpnijih knjiga koje govore o promjenama I utjecajima halucinogenig droga. Ipak, ova knjiga je adaptacija Istočnog spiritualnog teksta I mogla bi biti teška za čitanje onima koji nisu upoznati sa stanjima koje opisuje.

PLANTS OF THE GODS (Biljke Bogova)- Ova knjiga daje kratak opis nekoliko halucinogenih biljaka koje se koriste još od davnih dana. Objašnjava nam kako su ove biljke utjecale na ljudsko društvo. Mnogi ljudi ne znaju da halucinogene droge postoje I prije 60-tih I da su zadnjih 30 godina samo zadnje poglavlje o povijesti halucinogenih droga.

FOOD OF GODS (Hrana Bogova)- Terence McKenna daje svoje teorije o ulozi halucinogenih biljaka kroz ljudsku povijest. Njegove teorije su potresne no ipak su dobro utemeljene I nude jasno viđenje veze između ljudi i tih biljaka.

Druge knjige su navedene kroz razna poglavlja ove knjige, kao I literature koja je navedena kao izvor knjiga koje se nalaze u prodaji (u Hrvatskoj ih ni nema, općenito, niti su prevedene niti objavljene...)

Smatram da moje istraživanje I dalje traje, I nikako nije definitivno ili cjelovito. Sa halucinogenim drogama činimo prvi korak prema beskonačnim mogučnostima, kao prva bića koja su po prvi put stala na kopno, ili da se bolje izrazim, kao prvi ljudi koji su napustili zemljinu atmosferu I krenuli u svemir. Vjerujem da će doći vrijeme kada će čovječanstvo prihvatiti halucinogene droge kao univerzalnu medicinu, dar sa neba I kljuć ka većoj inteligenciji.

Ima mnogo metoda sa kojima možemo postići stanja svjesti o kojima se ovdje priča, meditacija, yoga, virtualne stvarnosti. Ja sam isprobao mnoge metode I mislim da su sve jako zanimljive, uživao sam u njima, no smatram ih vrijednijim ako kombiniraju sa halucinogenim drogama. Ali kad bih uspoređivao iskustva to bi bilo kao da uspoređujemo svijeću sa suncem. Neke svari ne dolaze ni blizu mogućnostima koje možemo doseći uz pomoć DMT-a!!

D.M. Turner


Kratka povijest halucinogenih droga
Od stvaranja Bogova do odbacivanja naklonosti prema psihodeliji u moderno vrijeme.
Dok su prapovijesni ljudi tražili hranu mora da su jeli I halucinogene droge koje rastu u gotovo svim djelovima svijeta. Jedući te biljke, mora da su imali strašna iskustva, I najvjerojatnije je spoznaja o Bogu, raju I paklu, životu nakon smrti započela konzumiranjem halucnogenih biljaka i gljiva.

Probajte zamisliti da ste neolitski čovjek, koji živi iz dana u dan da bi preživio, kad se najkompleksniji djelovi mozga tek razvijaju. I sad recimo progutate šaku punu gljiva (gljive psilocibine), ili halucinogeni korijen Afriče Iboge. Zamislite kakvo bogatstvo slika I informacija bi se sada uljevalo u vaš mozak! U njegovoj nedavno izdanoj knjizi Food of Gods (Hrana Bogova), Terence McKenna daje hipotezu da se homosapiens razvio zbog konzumacije halucinogenih biljaka. Mogućnost halucinogenih droga da utjeću na razvoj ljudskog mozga je važan dio njegove teorije.

Štovanje halucinogenih biljaka I njihova konzumacija, lov ka spiritualnom uzdizanju se može naći zabilježeno na samom početku povijesti. Uloga tih biljaka I njihov utjecaj na prvo stvaranje religija se može naći dokumentirano od strane mnogih povijesničara kao što su R. Gordon Wasson koji je dao jak argument da se napitak Soma, drevne Indije Rg Veda dobivala uz pomoć Amanita Muscaria gljive (Muhara). Drugi povijesničari su našli dokaze o uporabi halucinogenih droga I kod naroda stare Grčke. Razni osvrti o halucinogenim biljakama se mogu naći kod Budista, Hindua I u ostalim istočnjačkim tekstovima. I u Africi, korištenje Iboge, je zabilježeno kod Engleskih istraživača tog područija.

Halucinogene biljke su više rasprostranjene u Novom Svijetu I do današnjeg dana igraju veliku ulogu u religiji Domorodačkih Amerikanaca. Kada su Španjolci napali sada znani Meksiko I Južnu Ameriku, ubijali su konzumante halucinogenih droga, I njihova je religija potisnuta. Jaka Šamanska tradicija je opstala stoljećima. U Americi, samo je domorodačka američka crkva u južnoj Americi izborila legalnu dozvolu kako bi nastavila religijsku uporabu halucinogenih sakramenata, Peyote.

slikaZnanje o jednom halucinogenom sakramentu, gljive psilocibe, je odavno izgubljeno za Europljane I to već stoljećima. R. Gordon Wasson je započeo potragu za znanjem o gljivama 1927 godina, nakon što je iskusio ogromnu kulturalnu raznolikost u stavu o gljivama između njega I njegove Ruske žene. Njihovo istraživanje ih je dovelo do spoznaje da večina zapadnjaka ima veliki strah od gljiva. Dok ljudi u drugim krajevima svijeta razumiju i vole gljivarsto, često su sposobni razlikovati razne vrste gljiva na pogled, znajući koje su jestive I imajući nazive za svaku vrstu.

Wasson je istraživao što je više mogao kako bi saznao što više o gljivama kroz folklor, botaniku I osvrte u literaturi I umjetnosti. Naišao je na rezultate koja su bila više od onog što je očekivao I sanjao: da su gljive koje su proizvodile “Božansku prigrljenost” bile korištene I štovane u više navrata I na različitim djelovima svijete.

Wasson je također otkrio postojeći “kult gljiva” koji I dalje postoji među određenim Indijancima u Meksiku, koji se nalaze daleko od civilizacije. 1955 godine dolazi u priliku da kontaktira te Indijance I sudjeluje u njihovoj svetoj ceremoniji koju vodi njihov 65 godina star Šaman, I na taj način je najvjerojatnije postao prvi bijeli čovijek koji je pojeo gljivu psilocibu. Ta priča je izašla u tisku, Life magazine, 13, svibnja 1957 godine. To je odličan članak sa predivnim slikama I dirljivim opisom Wassonova prva putovanja s gljivom.

Wasson je nastavio istraživati svijet gljiva I drugih biljaka koje se koriste kao sakrament naokolo po svijetu, I udružio se sa slavnim kemičarima Richard Evans Schultes I Albert Hofmann, otac LSD-a. Kroz 50-te I rane 60-te mišljenje o halucinogenim drogama je bilo općenito pozitivno. Znanje o halucinogenim drogama vrtilo se unutar raznih znanstvenih krugova I među umjetnicima I piscima. Članci koji su izlazili u tom periodu nisu bili puni histerije ali su mediji doveli droge u kontekst grijeha sredinom 60-tih.

Pa, što se to dogodilo tokom 60-tih da se skoro cijeli stav prema halucinogenim drogama tako promjenio? Evo kratkog primjera: Američka vlada se bojala promjena koje halucinogene droge mogu proizvest. Koristili su sve svoje moći, fizičke, novčane I političke da rašire laži i prošire strah o halucinogenim drogama.

Ono što se dalje događalo nije bilo iznenađujuće. Većina populacije se odupire novostima I promjenama. Takvi umovi se konstantno oblikuju I pune stvarima iz tiska, televizije, vlade, religije, škole. Svim tim organizacijama vladaju ljudi koji se I sami boje promjene I noviteta.
Većina vjeruje u Kršćanski koncept: da su ljudi zli, da je seks zlo, mi smo ispod Bogova I da ćemo biti kažnjeni ako ne živimo po pravilima crkve, ili rajski zabranjeno, da uzimamo halucinogene droge I isprobamo uzbudljivo stanje sreće.

Većina takvih ljudi nije ni svjesna da širi negativne misli. Oni podupiru ono što oni misle da je ispravno. Takvi ljudi vjeruju da je stari moral “prava stvar” I da tako treba živjeti, I šire laži o halucinogenim drogama I njihovu upotrebu osuđuju. Dakako, drugi članovi društva šire negativne informacije sa zlom namjerom, kao što su političke organizacije kojima upravlja CIA, tjeraju ih da prodaju kokain kako bi financirali vojne operacije, a kasnije popuju na televiziji da su droge oružije zla.

Da bi se utemeljila paranoja o širenju droga koriste se razna sredstva kao što su svi oblici medija. Većina ljudi dobiva informacije iz medija koje kontroliraju ljudi koji se I sami boje promjena: televizija, novine I veći časopisi. Tu je također politički pritisak od strane vladajuče politike. Da li mislite da bi CBS imitirao pozitivnu reklamu o uporabi droga iako bi im platili dovoljno? Vlada također kontrolira sadržaj koji se ući u školama. Ono što se najčešće naziva “obrazovanje o drogama” se može bolje nazvati “anti-droga pranje mozga” Svako pozitivno mišljenje o drogama je izbačeno iz škola. Učitelji zadržavaju činjenicu da u 99,9% slučajeva ljudi koji uzimaju ecstasy imaju divno iskustvo. Novi psihijatar M.D. dobio je diplomu sa Harvarda a da niti nezna da su se halucinogene droge koristile u terapiji. Halucinogene droge su se često koristile u terapiji, dok se LSD nije prvi put proizveo ilegalno 1966 godine, I rezultati tog korištenja su bili veoma pozitivni I uspješni. Tokom 28 godina ograničeno korištenje halucinogenih droga se I dalje prakticiralo u Švicarskoj I Njemačkoj(iako je I u Americi provedeno malo istraživanje na ljudima).

Cijeli “trip” na halucinogenim drogama ovisi o mentalnom stanju osobe. Negativna mišljenja koja šire mediji tjeraju ljude da strahuju od nepoznatog, što automacki ubija potencijal samog doživljaja I to najvjerojatnije utječe na ljude da se izbezume. Da vam je usađena misao. “Ova substance je drevna hrana Bogova, koja će mi dozvoliti da doživim novo iskustvo o životu” bi najvjerojatnije imala drugačiji učinak na doživljaj nego osoba koja misli: “Neko mi je reako da je ovo zabavno, ali je ilegalno I mene je strah da će me uloviti, I bojim se da ću izgubiti kontrolu I skočit kroz prozor”.
Uvijek se moglo naći točnih informacija o halucinogenim drogama, od strane nekog tko je tražio I našao, shvatio I iskoristio to znanje I prenio ga. Ova knjiga je namjenjena kako bi se širila informacija na veći broj ljudi, da se rasvijetli mogući potencijal psihodeličnog doživljaja, I da se odbace prijašnja negativna razmišljanja koja su pisana o ovoj temi.
Sigurnost
Razumjevanje sredstava
Prirodne halucinogene droge su se koristile tisućama godina I vjerujem da će se obije sintetičke I prirodne halucinogene droge koristiti u godinama koje slijede.

Suprotno onom što se smatra opasnim, većina halucinogenih droga se smatrala poklonima Bogova, I povezivala se sa liječenjem tijela, uma I duše.

Povijest je puna Šamana koji su konzumirali te halucinogene supstance tisućama puta, svake godine do kraja njihova života I nisu patili od nikakvih loših posljedica. Također I svi moji eksperimenti sa raznim halucinogenim drogama nisu prouzrokovale nikakve negativne posljedice. Baš suprotno, otkrio sam veliko zadovoljstvo I korist zbog njihove konzumacije.

Vjerujem da je većina negativnih priča koje su izašle kasnih 60-tih I 70-tih proizašla od ljudi koji su se bojali za svoju političku moć, ili zbog ljudi koji su se bojali da će izgubiti svoje utemeljeno mišljenje ili čak zbog toga što bi se ljudi mogli osjećati dobro! Neke priče su se pisale samo da bi dobile senzacionalne vijesti radi prodaje časopisa. Razne priče kao što su, LSD šteti kromosomima, su na kraju otkrivene kao lažne informacije. Druge priče kao CIA-ine da ljudi skaču kroz prozore… No kao što kaže Robert A. Wilson: “Ili nisu znali što im se događa, ili su mislili da gube razum pa su skakali kroz prozore. Ili nisu bili svjesni što se događa, da su im inteligentne agencije njihove osobne vlade davale droge koja mjenja svjest…, pa su skočili kroz prozor.” Iako razni članci o povijesti halucinogenih droga dokazuju da su takvi negativni događaji rijetki, ako uzmemo samo ovo stoljeće, vidjet ćemo da se milijuni doza halucinogenih droga konzumiraju svakog mjeseca.

Kada govorim o sigurnosti kod uzimanja halucinogenih droga važno je napraviti razliku između fizičke sigurnosti I psihičke. Fizička sigurnost se bavi samim drogama I njihovim kombinacijama. Dok je psihička sigurnost individualna stvar I mora je razmotriti svaki korisnik osobno. Ovaj dio se bavi općenito o sigurnošću halucinogenog konzumiranja. Više informacija će biti dano na određenom mjestu gdje je to potrebno.

Smatram da su ecstasy I druga sintetička sredstva izvan ovih pojmova o sigurnošću halucinogenih droga. Ima nekih srodnika u familiji amfetamina koji mogu poremetiti um konzumenta, ostavljajući ga ispijenog I omamljenog.

No ipak, konzumirajući I te supstance otkrio sam da niti one ne prouzrokuju neke dugotrajne posljedice. Ima nekoliko zabilježenih izvještaja da su neki ljudi umrli radi dehidracije jer su uzimali ecstasy u vrućim I zagušljivim disko klubovima, I plesali su satima bez da su popili I kap vode. Ekstremne situacije kao ove su se izbjegle kod većine konzumenata jer su znali bolje.

Fizička sigurnost

Izuzmemo li ecstasy I druge slične alkaloide, znam za samo jedan slučaj fizičkog ozljeđivanja pri korištenju halucinogenih droga. I to je bilo kod nevjerojatno jake kombinacije Harmale I 5-MeO-DMT-a. Mučnina je česta pojava, kada um ulazi u psihodelični svijet I pojačana svjesnost o samom tijelu može prouzrokovati mučninu. Važno je imati na umu da li je takav rezultat stvarni simptom same supstance ili samo nešto što smo mi izmislili. U knjizi “Psihodelično iskustvo” (The Psychedelic Experience) opisuje to jako dobro. Dok smo pod utjecajem halucinogenih droga možemo postati svjesni kompleksne veze između uma I tijela, I na taj način olakšati sebi neugodnost, tako što se oslobodimo mentalnih I emocionalnih barijera.

Kad god koristimo novu supstancu, ljudi koji su oprezni će za početak uzeti malu dozu a kasnije uzimati više ako misle da je potrebno. Na taj način mogu vidjeti kako im se um I tijelo ponašaju pod utjecajem halucinogene droge I odlučiti kakva im doza najbolje odgovara. Tako nešto može biti od velike važnosti kod ljudi koji burno reagiraju I na najmanje doze. Neke halucinogene droge, kao što su LSD, imaju raznolike stupnjeve aktivnosti između doza koje djeluju I onih koje su pretjerane. Druge halucinogene droge, kao što su ecstasy mogu biti toksične kod samo malo jače doze. Nažalost, legalno znanstveno istraživanje ne postoji da bi sa sigurnošću rekli koja bi bila maksimalna sigurna doza.

Nije neobično ako osjetimo mučninu pod utjecajem mnogih halucinogenih droga. Konzumenti kažu da je najbolje ako I osjetimo potebu za povračanjem da to I učinimo, jer ćemo se kasnije osjećati puno bolje. Mučnina nije znak da je nešto krenulo po zlu. Ljudi koji imaju iskustva kažu da kod Peyotla ili Ayahuasce, je mučnina pozitivna reakcija koja čisti tijelo I dušu. Također kažu da ćemo se nakon čišćenja osjećati mnogo bolje I ugodnije. Ja sam primjetio da takvo čišćenje pod halucinogenim drogama je vrlo korisno za kasniji ugodniji “trip”.

Neki se ljudi osjećaju iscrpljeno nakon prestanka djelovanja halucinogena na njihov um. Razlog tome je što su oni proživjeli tako puno tokom njihova iskustva. Mnogi kažu da je najbolje imati Slobodan dan nakon takvog iskustva prije nego li se vrate na posao ili slično. Izbjegavanje rutine omogućava ljudima da razmisle o svom putovanju koje su doživjeli.

Nadam se da su svi svjesni I da znaju da je opasno pod utjecajem halucinogene droge voziti, biti u avionu ili slično. Želio bi se osvrnut na ovo pitanje samo na kratko jer ipak živimo u vrijeme kada mnogi ljudi voze dok su pod utjecajem alkohola.

Najvjerojatnije su mnogi ljudi vozili dok su bili pod utjecajem halucinogenih droga I ostali su živi. Ipak, siguran sam da ima mnogo ljudi koji su umrli dok su “tripivali” I vozili ali ih nema da na ispričaju o tome. Ako osoba uzme veliku dozu neke halucinogene droge, ona se nalazi u stanju svijesti gdje se cijeli njihov svijet mijenja ispred njihovih očiju. Možda imaju problema da se sjete kako se zovu I vožnja je jednostavno nemoguća! Manje doze proizvode slična stanja ali sa znatno manjim promjenama u svjesnosti. Jednostavno, halucinogeno iskustvo nije pogodno dok se nalazimo u auto vozeći 80 km/h gdje bi trebali donosit odluke u jednoj sekundi.

Ako želimo izvuči najviše iz našeg psihodeličnog iskustva, moramo zaboraviti na vrijeme I mjesto I potpuno se prepustiti našem iskustvu uz određenu dozu koja nam pojačava percepciju. “Rekreativno” uzimanje manjih doza, kao što je danas uobičajeno, na rave party-ima, koncertima, tulumima ne može izazvat potpuni spektar psihodeličnog iskustva. Ne želim reći da je upotreba droge pod takvim uvjetima loša, ali mnogi ljudi su mi rekli, koji su konzumirali halucinogene droge samo na taj način, da nisu imali neka pretjerana ispunjujuća iskustva. U takvim situacijama bi trebali biti tamo gdje želimo biti, da nas prijatelj odveze na neko lijepo mjesto, uzeti taksi…

Ako netko ima bilo kakve zdravstvene probleme, ili uzima bilo kakve lijekove, trebao bi biti veoma oprezan ako planira konzumirati bilo kakvu drogu! Većina halucinogenih droga povećava otkucaje srca I povećava krvni tlak. Posljedice koje možemo imati ako imamo nekakav zdravstveni problem a pod utjecajem smo bilo kave droge nije zabilježen. Iz tog razloga bi trebali pronaći doktora koji ima znanje I koji je otvoren prema tom pitanju I pitat ga za savjet. Žene koje su trudne bi se također trebale savjetovati sa doktorom o ovoj temi.

Najveća fizička opasnost kod uzimanja halucinogenih droga su MAO inhibitori I njihove kombinacije. Imamo dvije haluconogene droge koje imaju MAO u sebi a to su 5-MeO-DMT I Harmala. Mnogi antidepresivi imaju u sebi MAO inhibitore. MAO (Mono-Amine-Oxidase) je enzim u tijelu koji razbija neku hranu I kemikalije u tijelu. Ako netko ima takvu hranu ili kemikalije u svom sistemu dok uzima droge koje imaju u sebi MAO, te tvari se neće razbiti, što može prouzrokovati neugodu, bolest ili čak SMRT! U ovom dijelu se nalazi tabela u kojoj se navode stvari koje se nebi trebale uzimati sa MAO inhibitorima. Ako planirate uzimati MAO inhibitore provjerite dvaput spisak I provjerite što vam je u tijelu. Također je pametno zapamtiti tabelu I ne uzimati ništa što bi vam moglo naškoditi tokom konzumiranja.

Psihička sigurnost

Svaka osoba drugačije podnosi halucinogenu drogu. Halucinogene droge nisu za svakog, I neke supstance koje se ovdje spominju su stvarno teške droge. Iako većina psihodeličnih tripova ima pozitivan ishod, neki ljudi prožive veoma uznemirujuće tripove koji ih veoma uznemire. Najčešći razlog tome je što se ljudi ne pripreme za takvo iskustvo. Najbolji način na koji možemo izbjeći loš trip je da se informiramo što bolje možemo o samoj halucinogenoj drogi koju planiramo konzumirati.

Moram naglasiti da nikada nisam čuo da je itko imao negativne posljedice od prirodnih halucinogenih biljaka kao što su gljive ili kaktusi. Ako I imamo loše iskustvo pod tim drogama osoba se ipak može sabrati.

Ljudi sa šizofrenijom ili nekakvom sličnom mentalnom bolešću bi trebali dobro razmisliti o konzumiranju halucinogenih droga. Kada su se halucinogene droge širile 1966 godine kao pomoć u lijećenju mentalnih pacijenata bilo je jako pozitivnih rezultata. Ipak, ljudi sa mentalnim poteškoćama imaju veći rizik da dožive negativno iskustvo pri konzumaciji, posebno ako nemaju nekog tko bi ih vodio kroz to iskustvo.

Halucinogene droge su mnogo više od rekreativne droge. One nas mogu promjeniti iako ih konzumiramo samo jedanput. Iskusni korisnici smatraju ovu sposobnost veoma važnom I nazivaju je ”preslikom uma”. Ako razmotrimo malo bolje, većina halucinogenih iskustva odgovaraju određenom modelu. Halucinogene droge će razriješiti identitet I okvire percepcije, najčešće to nazivamo “umiranje ega”. Daljnje iskustvo sirovo I nedefinirano provodi energiju koja plovi njihovim osjetilima kroz formirano ili nejasno iskustvo. Mogu uroniti u more slika unutar njihovog uma, gdje mogu stvarat snažne I beskonačne vizije ljepote I značenja. Tokom tog vremena osoba može eksperimentirati i stvoriti halucinacije I proširiti osobnost. To putovanje će biti izvan njihovih konceptualnih okvira, moći će gledati na svoje misli iz sasvim drugog ugla. Kasnije će tokom iskustva preoblikovati novu osobnost, temeljenu na staroj, nadamo se nabolje.

U nekim slučajevima osobi trebaju mnoge seanse da bi došao do ubijanja samog ega I odbacivanja svega što mu je znano. Najčešće se to dešava kada osoba počinje sa malim dozama I postepeno ih povečava. Na taj ih način halucinacije nikada ne odvedu van svakodnevnih rutina. Kad se ubijanje ega produži na tjedne I mjesece, može se čudno manifestirati kao razdvajanje iskustva kod različitih aspekata njegova poznatog okruženja.

Većina osobnog iskustva je bazirana na Set and Setting (Postavljanje i podešavanje) . Set se odnosi na mentalno I emocionalno očekivanje o iskustvu. Setting je okruženje I stimulans okruženja tokom iskustva, dal se to radilo o unutrašnjosti prostorije, sa prijateljima ili ne, o vrsti muzike, umjetnosti…

Ako bi morao birati između najbolje moguće postave I dobrog iskustva, izabrao bi onu koja je nasličnija vremenu kada su se ti sakramenti konzumirali. To bi uključilo konzumiranje prirodnog halucinogena kao što je Peyote. Napravio bi to vani, na otvorenom u prirodi, izvan buke I aktivnosti grada sa grupom dobrih ljudi ili članovima obitelji. Za novake bi bilo najbolje da imaju pored sebe nekog iskusnog da ih vodi.

Ljudi koji nešto žele naučiti od njihova iskustva, najčešće uspjevaju izvući najbolje iz njh. Ima ljudi koji uzimaju halucinogene droge da bi oblikovali svoju osobnost ili svoje misli, koristeći ih kao način liječenja ili dobiju nekakve kreativne ideje o muzici ili umjetnosti. Što se tiče mog osobnog iskustva, halucinogene droge su mi otvorile mogućnosti I ideje da stvaram kreacije ili izrađujem audio/vizuelnu opremu, da djelujem kao performans umjetnik I upustim se u nekoliko hobia vezanih uz umjetnost, ili da postanem menađer u obićnom svijetu. Često ljudi koji ne prođu nikakvu promjenu nakon konzumiranja smatraju da su ih one stagnirale I provele kroz nekakvu repetativnu vožnju. Vidio sam kako su se neki ljudi maknuli stepenicu više, nakon što su sakupili svoje misli I onda nakon nekoliko dana ponovo konzumirali neku halucinogenu drogu.

Koliko često možete konzumirati neku halucinogenu drogu je različito od osobe do osobe. Morate pratiti svoje misli, tijelo I život, kao I slušati dobre prijatelje oko sebe da bi otkrili da li pretjerujete. Najbolje je konzumirati halucinogene droge ako smo dobrog umnog I fizičkog zdravlja, odmorni. Ako ih uzimamo u vrijeme kada se osjećamo loše, iscrpljeno, to bi moglo samo povečati šansu za negativnim iskustvom. Također može dovesti do lošeg zdravlja ako tijelo nije odmorno, a sve što mu treba je odmor, jer halucinogene droge će samo poremetiti potrebu za hranom I snom. Mali dio korisnika “zloupotrebljava” uporabu halucinogenih droga tako što uzimaju doze koje su I više nego dovoljne. No to sam susreo samo kod ljudi koji konzumiraju stvari kao ecstasy, Ketamine I LSD.

Tradicionalno, jedini ljudi koji konzumiraju halucinogene droge svakodnevno su Šamani ili plemenski liječnici. Koriste te supstance kao sredstvo liječenja za ljude u njihovoj sredini. Za Šamana je halucinogeno iskustvo nešto kao bunar, u koji može ući I posegnuti za ljekovitom vodom, znanjem pomoću kojeg može izlječiti fizičke bolesti, mentalna oboljenja ili socijalne probleme. Sumnjam da pojedinci kao što su umjetnici, istraživači ili izumitelji, ili oni koji koriste halucinogene droge samo za rekreaciju i zabava, mogu iskoristiti svoja iskustva kvalitetno ako ih koriste na redovnoj bazi.

Halucinogene droge odražavaju sve što korisnik iskusi I doživljava. Intenzitet može biti jak kao nuklearna bomba koja će eksplodirati u njegovoj glavi. Ako se netko osjeća dobro ili loše ti osjećaji će biti znatno jači pod utjecajem jedne dobre doze.

Svatko tko redovito konzumira halucinogene droge jače od ecstasya, može imati vrlo negativa iskustva. To može biti nešto neugodno, čak neugodnije od nečeg što bi mogli osjetiti u životu. Čak iskusni “tripperi” mogu imati sa vremena na vrijeme neugodne I loše tripove. Ja sam imao nekoliko loših iskustava kada sam mislio da sam mrtav ili čak nisam mogao razlučiti dal sam živ ili mrtav. Ako netko koristi često halucinogene droge kad tad će doći do stupnja kada će sve njegove najlošije misli isplivati na površinu. Osoba bi trebala pristupiti substanci svojevoljno I spremno, za bilo šta što se može dogoditi. Kako će se netko postaviti prema strašnim I mračnim iskustvima je veoma važno. Ja smatram da se više može naućiti od negativnih iskustva nego ugodnih. Netko može iskoristiti ta iskustva da ispita vlastiti identitet I njegov smisao života. Ako I dođe do lošeg iskustva tokom tripa najbolje je prepustiti se, pokušati nešto naučiti iz njega I nastaviti ka drugom stanju iskustva. Nije potrebno provesti cijelo iskustvo vezan uz jedan osjećaj.

Jedna od najvažniji stvari koje treba imati na umu je da se treba prepusti doživljaju. Nemojte se pokušati oslanjati na vaš sadašnji identitet jer njega tada nema. Nemojte se bojati napustiti lijep osjećaj ako on počne blijediti. Ako imate grozno iskustvo nemojte bježati od njega, već pogledajte u njega I pokušajte nešto naučiti. I kada primjetite da se vraćate u realnost nemojte se požurivati vratiti vašem starom identitetu. Ako se krenete lagano vraćati u stvarnost moći će te sabrati ono najvažnije sa vašeg “putovanja”.

Halucinogene droge se razlikuju po intenzitetu. Iskusni I pametni korisnici kreću prvo sa blagom dozom pa onda na jaču. Za svaku drogu sam postavio stupanj intenziteta između 1 – 10. (1= slabo, 10= jako) ti stupnjevi su za standarnu dozu neke supstance. Velika doza nečeg kao LSD može uzrokovat intenzitet 10 kod nekog. A ako uzmemo u obzir iskustvo, netko može imati jak trip I na veoma maloj dozi.

MAO inhibitori
Sljedeći psihodelici su MAO inhibitori: 5-MeO-DMT & HARMALA. Mnogi lijekovi protiv depresije su također MAO inhibitori. Ne bi ih smijeli uzimati u kombinaciji sa nekom hranom ili lijekovima navedenim u nastavku.

Ove stvari se nebi trebale mješati sa MAO- Ihibitorima

Vrlo opasni
Sedativi i sredstva za smirenje
Tirozin - velike doze
antihistaminici
Fenilalanin - velike doze
narkotici
amfetamini
alkohol
Asarone / mirisna trska
Efedrin
STARI SIR
Macromerine
Crno vino
Neki anestetici

Moguća opasnost
pivo
Muškatni oraščić - velike doze
kakao
Ulje od kopra - velike doze
ekstrakt kvasca
Ulje, peršin - velike doze
ananas
kiseli kupus
jetra
kiseli Herring
kava
umak od soje
Smokve i grožđice
vrhnje
jogurt
Avokado (osobito prezreli)
Banane (osobito prezrela)[/align]

??? (upitno i/ili neistraženo dovoljno)
Recepti ili "ispod pulta" lijekovi i zamjene lijekova
Ako netko nije siguran da se njegovi lijekovi mogu kombinirati sa Maoi inhibitorima, najbolje je da prestane sa uzimanjem lijeka prije nego krene experimentirati sa maoi inhibitorima

Ecstasy, meskalin, 2C-B i druge
Phenethylamines

Ecstasy, Meskalin, 2C-B I ostali iz te porodice u kombinaciji sa MAO Inhibitorima.

Ovdje nailazimo na konfliktna razmišljanja što se tiče ove kombinacije. U mnogim knjigama možemo naći ovu kombinaciju kao opasnu, ali nigdje nema objašnjenja zašto.
Ja sam naišao na mnoge ljude koji su isprobali ovu kombinaciju I koji su mi rekli da nisu imali nikakvih problema.

Jedan pametan čovijek koji se razumije u ovo područije mi je rekao da ako se te droge uzimaju zajedno sa MAO inhibitorima, da će se one sporije razgrađivati u tijelu. Rezultat je mala doza ecstasya, mescaline ili sl. da bi se postigo isti efekt. Ova informacija odgovara mom osobnom iskustvu sa 2C-B I MAO inhibitorima. Primjetio sam da je 2C-B u tim situacijama bio puno jači, pa bi trebali biti ekstra oprezni kod ove kombinacije.

U svakom djelu knjige gdje govorim dal o jednom ili drugom napomenuo sam da su te kombinacije jake I najvjerojatnije opasne.

...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Prevela sam još neke djelove, ali njih sam obradila posebno, kao zasebne teme na forumu. Iako D. M. Turner ne govori ovdje nista novo, svejedno je dobro pročitati :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Kratka povijest psihodeličnih droga by D.M. Turner

Post Postao/la Fig »

ovo bi čak moglo ići pod neki bitni, bolje reć korisni attachment i izdvojenu temu, veoma lijepo napisano od strane DMT-a... brošurica za konzumenta današnjice i onoga koji će to tek postati :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kratka povijest psihodeličnih droga by D.M. Turner

Post Postao/la Red »

Planiram jos prevesti harmalu, 2cb i ketamin, pa da prosirimo i tu temu...ima toga za prevest, ali hocemo pomalo. ako nekog volja prevoditi ili pomoci, nek mi se javi na pm. hvala! :ymhug:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
oßliK
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 14.10.2010, 16:46
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Kratka povijest psihodeličnih droga by D.M. Turner

Post Postao/la oßliK »

if you're a traveler along the frontiers of consciousness, keep your eyes open and try to catch a ride on this cosmic express. with the cosmic wind at your back, a fragment of identity as a sail, and no baggage of a human or personal nature, you'll just be rippin' through cydelikspace and loving it!

... :fly2:

....fragment iz ovog vodica iskopan iz nekih biljezaka. uzivao sam citajuci opise putovanja ovog zaista hrabrog bica. :)
Odgovori