Snovite kronike

Proširimo horizonte
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Snovite kronike

Post Postao/la Fig »

Nakon podužeg vremena hrabro se odlučih otvorit ovakvu temu. Pošto postoje trip kronike, možda bi se i ovakva tema mogla razviti putem ljudi koji vole dijeliti svoje snove i koji se prije svega sjećaju istih. Snovi bi po meni bila također nekakva iskustva na visokim razinama koja se mogu tumačit na bezbroj načina. Često snovi znaju biti ludo zanimljivi sa čudnovatim pričama i likovima koji se na svakakve načine povezuju sa našim životom sad i ovdje, ali i ubuduće. Svatko snove doživljava na nekakav svoj način, kao što i može svašta sanjat.

http://listverse.files.wordpress.com/20 ... aming.jpgU suštini bi sve trebalo biti san, programirana iluzija, realni doživljaj stvoren od strane izvora svijesti koji postavlja razne oblike, dimenzije, matrice i sl. kroz koje se duša postepeno izražava. Takve programe prate uzorci koji se simultano ponavljaju tvoreći iluziju linearnog vremena, naš svijet.

Na nižoj frekvenciji gibanja doživljava se linearan tok vremena. Dok spavamo, odvajamo se od fizičkog tijela lebdeći od jednog stanja do drugog. Duša je sposobna vidjeti više stvarnosti odjednom, lakše razumijevajući tok i dinamiku svega. Dok smo u samom fizičkom tijelu potrebna je većina naše svijesti da se usredotoči i fokusira na događaje, objekte i bića oko nas.

Za mene su snovi u djetinjstvu predstavljali tek puku prolaznost zbog utjecaja ljudi i pretežito konzervativnih razmišljanja vezanih za njih, ali kako sam odrastao i upoznavao svijet u, ajmo reć, dubljem smislu tako sam se i sve više počeo nadovezivati na snove pokušavajući ih stopit sa ovim svijetom kao i nać pouku u njima za daljnji život.

Ne znam dal ste ikada osjetili neopisivi osjećaj prilikom buđenja iz nekakvog čudnovato nevjerojatnog sna gdje vas je takav osjećaj držao cijeli dan, ko da ste enormno ispunjeni energijom. Isto tako umorna buđenja ko da vas je netko fizički izmlatio. Ti osjećaji su stvarno nešto posebno i zbilja te natjeraju da se zamisliš, toliko da se svom silom želiš natrag vratit u taj svijet snova i živjet dalje priču koju si sanjao. Kao i kod uzimanja psihodelika, prisutni su ying i yang, dobri i loši snovi. Znam da sam često imao tužne snove, npr. o tome da mi je netko odrezao kosu dok sam spavao što me jako bacalo u bed ali i u enormnu sreću kad bi se probudio i osjetio da mi je griva još razasuta na jastuku :)

http://treesflowersbirds.files.wordpres ... ms.jpgVrlo je velika vjerojatnost da ćemo se sjećati svojih snova kada nakratko odmaramo popodne nego tokom noći. I sam mogu reći da sam najžešće snove iskusio odmarajući popodne (zato i regularno kad uhvatim vremena spavam po danu). Tako npr. možemo sanjati da smo upoznali partnera i probuditi se tokom radnje priče, ali to ne znači da se taj san ne nastavlja, te kad nakon nekog vremena upoznamo tu osobu u fizičkom obliku i ovom svijetu dobivamo deja-vu osjećaj. Mnogo sam puta sanjao određenu žensku osobu koju sam na neki način povezao sa srodnom dušom, te sam se uvijek nakon buđenja pitao da li ta osoba stvarno postoji i da li ću je ikada upoznat, te da li i ona sanja mene i pita se ista pitanja. Na kraju ispadne da sam to ja koji sam sebe percipiram u obliku ženskog spola radi lakše povezanosti i ostvarenja nečega... ludo.

Mnogi snovi donose razne poruke koje mogu biti dio evolucije naše duše u sanjivom obliku. Tako dok sanjamo duša brže evoluira, shavaća neke stvari, živi i putuje noseći nam svakim snom nekakve zaključke i nova iskustva o onome što bi mi trebali biti daleko negdje ispred, a ustvari smo još jako jako daleko unatrag.

Što se događa kada naša svijest napusti fizičko tijelo i uđe u svijet snova? Šta je stvarnost, ovo ili ono? Da li se realnosti prožimaju? Jesu li snovi zbilja snovi? Da li završavaju kada se probudimo ili se nastavljaju? Kako nam pomažu putovanja u druge realnosti i svijetove? - to je vjerujem jako široko područje koje tvori ovakav zbir veoma individualnih pitanja koje samo pojedinac za sebe može odgovoriti i tako si sam na neki način stvoriti uvid u ono što za njega je, i tako radeći prvi korak u domeni kvantne fizike.

Raspoznajemo neke kategorije snova, pa tako imamo:

Projekcije – u ovakvim snovima doživljavamo projekcije, kao što smo i mi sami projektirana misao doživljena u fizičkoj opipljivoj stvarnosti. Snovi mogu biti sastavljeni od slika gdje vidimo nečije lice i primamo telepatske poruke od te osobe

Anksiozni snovi ili noćne more – ovakvi su snovi najčešće zastrašujući po osobu i rezultiraju naglim buđenjem što daje do znanja da su to neželjeni snovi koje nastojimo prekinut i prebacit se u nešto nama više odgovarajuće. To najčešće budu problemi u fizičkoj stvarnosti koji se reflektiraju na snove poprimajući još više zastrašujuće dimenzije jer nam mozak uveliča stvari do velikih razmjera. U takvim snovima možemo naići na riješenje problema koji nas muči, stoga ih pažljivo proučimo. Naročito se iz takvog sna budimo frustrirani, umorni, anksiozni, panični i sl., te često obliveni znojem uz nepravilan rad srca

Kreativni snovi – u ovakvim snovima imamo vizije nečega što bi htjeli materijalizirati i stvoriti, kao što su mnogi muzičari, pisci, izumitelji i sl. bili inspirirani svojim snovima

Crno-bijeli i snovi u boji – neki ljudi osjećaju da se san manifestira u tri dimenzije, te se kreće od crno-bijele boje do postepene obojanosti. Tako se smatra da crno-bijeli san predstavlja radnju daleko u budućnosti, te kako se postepeno obojava u kasnijim snovima znači da se sve više i više približava ostvarenju u našem svijetu

Epizodični snovi – san doživljavamo kao film, kao priču koja se zbiva u sekvencama

Lebdeći snovi – ovo su jedni od uobičajenih snova gdje slobodno letimo, bježimo od svega, putujemo kroz vrijeme i različite oblike realnosti

Lucidni snovi – kao što svijest evoluira prema višim frekvencijama svijetla i zvuka, tako i naši snovi. Tu dolaze lucidni snovi u kojima imamo kontrolu nad snom tako da spoznajemo da ustvari sanjamo. Ima mnogo metoda pomoću kojih ljudi prizivaju lucidno sanjanje, pa tako npr. frazama koje izgovaramo prije sna i koje nam se tako uvuku u fizičku svijest i ostanu tamo dok zaspemo, te se dok sanjamo aktiviraju i mi spoznajemo da spavamo. Isto tako možemo pronaći vlastiti simbol ili objekt u snu koji će nam označavati da sanjamo, te kad god vidimo naš simbol u snu, mozak će ga prepoznati i shvatiti da je san, te ćemo započet slobodnu interakciju i lucidirat okolo

Proročki snovi – sanjamo o događajima koji će se zbiti u skoroj budućnosti, te to može biti personalna ili univerzalna poruka. Također možemo vidjeti budućeg partnera, djecu, kuću i sl. buduće događaje koji će nas obasut

Ponavljajući snovi – doživljavamo isti san ponovno i ponovno, kao da je kojekakva poruka poslana sa neke druge strane i dimnezije koju moramo shvatiti. Često sami sebi šaljemo poruke iz nekog drugog vremena i dimenzije, te je to često upozorenje na nešto

Seksualni snovi – seks igra bitnu ulogu u snovima za mnoge od nas. To je veoma moćna sila, kao što je glad i ambicija. Dok smo budni, seks je suspregnut socijalnim restrikcijama i konzervativnim idejama, ali u našim snovima restrikcije padaju i stvara se potpuno novi svijet u kojem slobodno utažujemo žudnje kad ne možemo u svojem svijetu. Sve zavisi kako stojimo sa seksom u vlastitom svijetu, tako da je razumljivo kako su seksualni snovi najčešći u pubertetu

Snovi koje dijelimo s drugima – sjećamo se događaja iz snova koji su uključivali neku drugu osobu, te u isto vrijeme ta druga osoba sanja i pamti iste događaje

Spiritualni snovi – snovi koji pretežito prožimaju misli religijskih ljudi koji dobivaju poruke od nečijih duša koje su poznavali, koje ih onda vode ili im govore da su prešle na drugu stranu i da je sve u redu sa njima

Snovi koji nas uče – u pravilu bi nas svi snovi trebali nečemu učiti, ali ovakvi snovi predstavljaju sekvencijske snove koji se kroz više dana razmotavaju i uče nas nekim individualnim spiritualnim saznanjima koja nas sve više prosvijetljuju u svom svijetu i evoluiraju nam svijest

Tunelni snovi – doživljavamo kako se mičemo u mraku prema svijetlu ili od svijetla, što može biti popraćeno zvukom ispiranja vode. Na kraju tunela možemo nekog upoznat, također i sami sebe, kao što je to slučaj sa iskustvom na rubu smrti. Dok se mičemo tunelom možemo biti sami ili gledati u prolazu druge osobe ili razne entitete. Možemo ići sporo ili brzo, te osjećati razne osjećaje

Univerzalni snovi – u ovakvim snovima primamo informacije od neke kolektivne svijesti koja stvara realnost u kojoj živimo, te su često religijskog karaktera

http://1.bp.blogspot.com/_qEC-eocOWls/T ... jpgSanjamo na višoj frekvenciji misli nego što to možemo u fizičkoj stvarnosti tako da kada usporimo našu frekvenciju iz sna i postepeno se vratimo u fizičku misao i tijelo, obično ne razumijemo što se desilo za vrijeme sna. Čim svijest ulazi u fizičko stanje svijesti, vraćamo se u stvarnost zaborava, te zaboravljamo tko smo i zašto smo zapravo ovdje. Naše se misli presporo procesuiraju i mnogi vide fizičko stanje kao stanje sna, a kao rezultat kada više nismo svijesni, onda vidimo san kao realnost.

Dok se naša svijest polako vraća u fizičko tijelo, smanjuje se frekvencija gdje postane svjesna nečega s druge strane što želi zapamtiti sanjivu priču. Tada se budimo i sjećamo se, ali samo na neko vrijeme jer se svijest i dalje sve više i više vraća u normalizaciju kako je stvari našeg svijeta suzbijaju do kraja. Tada je poželjno zapisat snove ako vas zanimaju prije neko iščeznu zauvijek, te se eventualno jave kao nekakav deja-vu u budućnosti.
Naš mozak može procesirati događaje u snu zavisno od simbola u njima. Ako iskusimo san koji nije u našoj domeni vokabulara, tada nećemo moći procesuirati san i zapamtiti ga. Isto tako fizički mozak mora stvoriti neki smisao sna da bi ga zapamtio.

Neki se ljudi lakše sjećaju snova, neki teže, dok neki uopće ne. Sve je to individualno i u osobi. Snovi bi nam trebali pomoći oko problema, te je čest razlog da se ne sjećamo snova jer se ne želimo nositi sa adresiranim problemima.

Nisam htio previše prčkat po netu i tražit adekvatne znanstvene ili poučne tekstove o snovima jer vjerujem da svi znamo kako su objašnjeni znanstvenim putem, dok mene isključivo zanimaju drugačija razmišljanja o tome šta vi iskreno mislite što su i kako ih vi doživljavate. Šta bi bili po vama i kako utječu na vašu svakodnevnicu.

Znam da sam se kroz razna pričanja uvijek nekako nadovezivao na snove i razvijao svakva luda razmišljanja koja su me obuzimala zadovoljstvom. Trenutno se toga više ne mogu sjetiti ali zbilja nešto posebno.

U zadnje vrijeme često sanjam ljude iz ovog života koji su potpuno drugačije personalnosti. Tako da ako u životu poznam nekog pomalo agresivnog, u snu će biti miran i veoma druželjubiv, te nadasve jednostavan bez maske, ali ne znači da će netko skroz u redu meni biti loš u snu, već se njegova dobrota nadvija do nezapamćenih razina. Moja osobnost je također u snu skroz omekšana, boli me briga za sve, sve će biti u redu i tako to (inače tome stalno stremim u životu ali se teško nosim sa time u realnosti, dok nekako u snu to skroz dolazi do izražaja).
Veoma sanjam stvari vezane za trenutne probleme u životu, te je uvijek u snu sve tako jednostavno i onako kako bih možda podsvjesno želio da bude. Situacije znaju biti jednostavne, kao da su svi likovi skroz otvoreni, bez maska i tajni. To bi bio jedan slučaj, dok ih ima veoma veoma raznih ali naravno, teško povratit sve infromacije i zgode iz snova. Jednom sam davno nastojao pisati dnevnik snova, pa tako čim bi se probudio i imao još sliku sna u glavi, odmah bi zapisivao... naravno, to je trajalo par jutra, kasnije sve rjeđe i na kraju nikako... a baš mi žao. Zamislite samo skupit zbir snova i snimit neki crtić/film po tome... pa bilo bi vjerujem ludo.

http://sinsear777.files.wordpress.com/2 ... ams.jpgŠta bi onda bili snovi? Je li ovo sad trenutno san nekome drugom sebi negdje koji se probudi kad ja krenem spavat i sanjam neku njegovu realnost. Ili ko da smo na razini upotrebljavanja kvantne fizike zasada još samo u snovima gdje možemo nekako stvarati vlastiti svijet nesvijesno ili svijesno putem lucida. Da li u snovima susrećemo ljude iz nekakvih prošlih reinkarnacija koji nam se uvijek doimaju tako poznati i prema njima gajimo jake osjećaje. A ima toliko ludih ideja koje je lijepo podijelit sa nekime u društvu i iskreno se nasmijat o ovoj beskonačnosti i fraktalnosti svega. Kao što nastojimo generalizirati svaku stvar za njeno lakše shvaćanje, tako i ovo. Mislim da sve to nije potrebno i da je sve jednostavno sve ali opet, zanimljivo je diskutirati i razvijati razne tokove misli, a samim time i cementirat trenutna stajališta o svemu.

Uglavnom, ako se ikome da može podijelit neke svoje snove... uvijek volim kad mi netko ispriča neki san, toliko ideja i solucija u njemu. Samo ga treba nekako duboko gledat na sebi svojstven način. Uvijek sam nekako bio skeptičan prema ovim sanjaricama i priručnicima za tumačenje snova jer smatram da samo netko za sebe može znat šta mu predstavlja divlja svinja u životu, bivša ljubav ili nešto slično, a ne da ima konzervativno složen odgovor za svaki pojam koji bi svima trebao značit isto. Khm, stvarno ne znam.. možda griješim.. što vi mislite? Uvijek sam mislio da si je osoba sama najbolja za protumačit dotični dosanjani san jer je to sve ionako u njoj i njenom pogledu na život.

kao izvor bitno pomogao http://www.crystalinks.com :)

Laka vam noć ;)
Avatar
Aquanux
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 26.02.2011, 20:55
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 31 put

Re: Snovite kronike

Post Postao/la Aquanux »

Odlicna tema :)
Bas sam hteo da otvorim temu "sta ste sanjali" kad videh ovo :((
Evo ovde mozemo pisati sta smo sanjali ili generalno sta mislimo o snovima.
Licno im pridodajem jako veliki znacaj posto obozavam da ih analiziram.
Ne retko mi se desi da su veoma povezani sa budnim mislima, ali ponekad me iznenade divnim novim stvarima i uvidima.
Ako je san bio lep verovatno cu biti raspolozen ceo dan, dok mi nocne more pokvare sve...
Od pecurkica mi se jako randomizuju snovi hahaha :cheesy:
Verujem da je najbolji nacin prisecanja ako ih zapisujemo odmah ujutru.

@Fig: Lepo napisana tema :thumbsup:
I may not have gone where I intended to go, but I think I have ended up where I needed to be.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Snovite kronike

Post Postao/la Red »

odlicna tema, upravo! :thumbsup:

sada nekih par dana ne pusim "narko bilje" :ymdevil: toliko sam jadna da nemam para ni za pivo a za ostalo mogu samo mastati. pa sam se nekako pomirila sa situacijom i nije vazno...no ono sto je super jeste sto sada znam da sanjam ali se i dalje ne sjecam nicega. i prije je bilo tako, nikada ih se ne sjecam, sa travom nikako, ali sada kao da imam niz snova koji se pretacu jedan u drugi, gomila se brdo toga cega sam svjesna samo kada se probudim da se okrenem na drugu stranu i ujutro prazna glava. tko zna, mozda se pokojeg i sjetim pa podjelim sa vama, ali za sada nista... :ymsmug:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Snovite kronike

Post Postao/la Fig »

E hvala vam, bojao sam se da će tema biti promašaj... i sorry Aquanux što ti ukradoh ideju ;)

Da, snovi znaju biti tako čudni šta se tiče slika i radnji ali su mi još fascinantniji ti osjećaji koje ostave u tebi.. kao kojekakva supstanca, pa skroz dmt kako je opisao Strassman u svojim istraživanjima dok se bori sa epifizom :)

Da, narko bilje zna malo pošemerit snove @-) čuo sam to od dosta ljudi makar nisam nikad bitno osjetio na sebi. Snovi mi dolaze random u nepravilnim razmacima nezavisno o tome što konzumiram. Znaju bit razdoblja kad svako popodne i noć nižem snove kojih se sjećam, a neka razdoblja nikako na duže vremena.

Bilo bi fora kad bi se podijelili neki snovi da ih zajednički prostudiramo :) Možda se sad entuzijastički opet bacim na zapisivanje snova... trebalo bi :thumbsup:
Avatar
shoosh
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 01.04.2011, 11:39
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Snovite kronike

Post Postao/la shoosh »

Diiiivna tema! Evo imam jedan san koji sam sanjala pre 2 godine, a zapisala sam ga u vidu price pre godinu dana. Inace, san je jedan od najintezivnijih snova kojih se secam, i kada su u pitanju boje, i osecaji, zvukovi...masta...jedini u kojem sam cula svoj vrisak unutar sna, dva puta (ne bih volela da mi se to ponovi). Ceo moj osecaj povodom ovog sna, od trenutka kada sam se probudila pa na dalje, nije los, volim ovakve snove jer me podsecaju na to da sam vrlo svesna nekih stvari oko sebe i unutar sebe, i nakon ovoliko cudnih snova potapsem po ramenu svoju mastu i jedva cekam jos!

Indigo Dream

Sedeo sam na maloj, prostoj klupi bez naslona, bas onakvoj kakve se nalaze u nekim manjim parkovima, nenamenjenim za penzionere. Na ocima naocare sa indigo-plavim staklima. Dopada mi se da gledam svet u takvoj boji, hladan, kakav i jeste. Sake polozene na krilo, jedna u drugoj. Ne osecam njihvu toplinu. Hladne su jer nema energije u meni koja bi ih ucinila toplim. Crni kaput i cilindar.
Gledam ih. Bile su tako lepe, njih dve. Ipak, shvatam da je sve to bila maska, te haljine i parfemi. Majka radi nezavidan posao i uvlaci svoju dvanaestogodisnju cerku u taj svet, polusvet. Ne marim sto je to tako bilo, sve dok nije doslo do toga sto su sada. Majka i cerka u ritama, zaudaraju na trulez.
Prijalo mi je prisustvo te male devojcice. Brinuo sam se o njoj dok joj se majka ne bi javila kroz slusalicu crvene govornice. Svaki dan bi odlazili u isto vreme do nje kako bi se javila ako zazvoni.Kada bi se to desilo, ona bi otisla, svaki put rastajuci se od mene misleci da me vidi poslednji put. Uvek nasmejana bi odlazila, a sa istim osmehom bi se ponovo pojavljivala na mojim vratima.Nismo pricali, ali smo se jako dobro razumeli. Znao sam da ima poruku bitnu za mene. Poslednji put kad je otisla, nije se pojavila. Nisam to shvatio kao nesto lose. Nisam brinuo.Odlazio sam na ista mesta na koja sam odlazio i pre nego sto sam je upoznao, ista mesta na koja me je pratila dok je bila pored mene, necujna.
Tada sam ih video kako sede na hladnoj, mokroj travi, naslonjene na staklenu kocku ispunjenu raznobojnim duhovima za koje nisam znao da li bude dobro ili lose osecanje u meni. Ne bih to nazvao osecanjem, pre raspolozenjem. Nekako nisu zracili ni pozitivnom ni negativnom energijom dok su se uvijali medjusobno po nekoj nematerijalnoj spirali unutar kocke. Sada sam osecao negativan naboj dok sam ih posmatrao. Duhove, majku i cerku na istom nivou energije. Potpuno su se poistovetili.
Odjednom osecam vrhove prstiju ruku i nogu kako gore. Toplota se suzava, krece se ka plucima i prestajem da disem. Um se otvara. Boje postaju tamnije i tad shvatam da se oni priblizavaju. Ta mala crna bica, ne mogu da ih nazovem ljudima, jer to nisu i ako zauzimaju taj oblik, ne mogu da ih prihvatim kao takve. Krecu se potpuno necujno na svoja cetiri uda, stomaka tako blizu zemlji gotovo je dodirujuci, mile i seju smrt. Nekako znam zasto su ovde. Ubice je. Jedan od njih u prolazu, kao da je to najobicnija stvar, otkriva svoj veliki, ostri, sjajni noz i zabada ga u vrh njene glave. Otvorenih ociju, pogleda u gore, ona otvara usta iz kojih kulja krv. Iz mene izlazi krik uzasa, pluca nemaju dovoljno mesta u grudnom kosu.
Sedim na neuglednoj klupi uzasnut vizijom smrti, otvaram usta i ne stizem da cujem svoj glas koji ih upozorava. Krv ipak nalazi put preko njenih stomaka i butina do vlazne zemlje. Iz mene izlazi ponovljeni krik uzasa isti kao i iz svesti. Ustajem, ukocenih udova jedva dolazim do nosioca moje poruke. Ne mogu da je nateram da se pomeri od majke. Ukocenu i sklupcanu je dizem sa zemlje, prinosim grudima da je zastitim od onoga sto je vec videla i osetila. Osecam nepopravljivo iskrivljen i uzasnut um u njenom ubrzanom dahu kroz sirom otvorena usta. Hocu li moci da joj objasnim da smo vecni? Sav bol koji oseca je iluzija.
Puteva ima trista da se ode iz detinjstva, ali se samo retki sete da ostanu večno dete.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Snovite kronike

Post Postao/la Red »

zahuktat cemo ovu temu vec vidim :ymapplause:

evo i kod mene pomaka, napokon se sjecala segmenata ujutro kada se probudila. vecina je isparila tokom noci dok sam se vrtila ali bit sna je ostao do ujutro. znam samo da sve sto sam sanjala po cimerici i njenoj sanjarici znaci sve najbolje. :ymdevil:
Bilo je tu neke privlacnosti i grljenja sa nekom nepoznatom muskom osobom, bio je tu odlazak na tusiranje i pronalazak crne odrezane duge pletenice i tanjurica u tus kabini gdje se htjela okupati, a sve to smjesteno u neku kucu, oronulu kafanu usred srednjeg vijeka :blinkk: Kazem ja, bila sam vještica :P normalno, kada je postalo najnapetije ja se probudila, gaddemit!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Snovite kronike

Post Postao/la Fig »

uvijek mi je bilo teško zapisat san nakon sanjanja, kao i možda prepričat psihodelično iskustvo na nekoj višoj razini. Sanjaš, u glavi je sve tako fino objašnjeno slikama ali dok pišeš teško pronalaziš adekvatne riječi i pravilan redoslijed koji bi pratio i izazivao emocije koje je tvoj san pružio tebi, da i ti nekako dočaraš drugome. Veoma mi teško, i na kraju samo filing da je to to... bitan mi je osjećaj koje to štivo donosi, samo podsjetnik putem kojeg se onda opet vrate svi osjećaji, dok se druga osoba može samo poistovjetit, ili ako dobro pozna osobu nać način za interpretirat u smislu njegovog životnog puta.

baš sam to razmišljao dok sam čitao ovu tvoju priču, shoosh. Vidiš tu iscimanost gdje fale ti slikoviti segmenti koji bi onda fino objedinili priču i prikazali je u pravom svijetlu kao potpun doživljaj.
ispada da dok bacaš san i cjelokupnu scenu na papir, doslovno moraš izmišljat kojekakve sitnice da bi se to nekako generaliziralo za ovaj svijet.

hvala što si podijelila ovaj san, i tako ga divno napisala... skroz ko da čitam nekakav trip report :) (što bi i bio) ... na kakav si si ga način ti interpretirala?

... a drago mi je da je možda ova tema nekako pridonijela i možda imala utjecaja na tvoje snove, Red... nekako ti podsvjesno kroz ovo omogućilo kakvo, odnosno ikakvo sjećanje :)
Avatar
shoosh
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 01.04.2011, 11:39
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Snovite kronike

Post Postao/la shoosh »

Slazem se sa tobom da je tesko zapisati san, pogotovo onaj kojeg se secamo u komadima, jer nema prelaza itd...i onda sve izgleda nekako nasumico nabacano i nelogicno ali u svakom slucaju je moguce za tumaciti. Ali stojim iza toga da treba zapisivati snove, bez obzira na to koliko izgledali monotono, nepovezano, cudno. Za sanjara je bitan njegov san, nije bitno da Pera razume sta je zapisano, ali je lepo ukoliko moze da pomogne u interpretaciji. :) Svakako je lakse za sanjara da shvati znacenje svojih snova ukoliko se njima 'bavi'.U vise navrata sam zapisivala snove u tezama, to mi je sasvim dovoljno da se setim sna u celosti i nakon duzeg vremenskog perioda. Bilo je situacija da tek kasnije shvatim sta je u tom nekom trenutku u mom zivotu zancio neki san kojem tada nisam davala neki poseban znacaj, jednostavno nisam se dovoljno izvezbala da primim poruku bez poteskoca, a sa vremenom i vezbanjem to postaje sve lakse.

Sto se tice mog sna, ono sto sam zapisala to sam i osetila u snu. Zaista, to je jedan od retkih snova kojih se u potpunosti secam i sad, od osecanja do okruzenja, i stalno se vracam njemu. Verujem da ga moja svest nije jos uvek shvatila, a da je bitno iz nekog razloga da to ucinim, i da je to razlog zasto mu se iznova vracam. Isto tako mislim, da je moja podsvest primila poruku i pouku koju on nosi, i da je to normalan sled. Svaki san nosi poruku koju podsvest automatski analizira i razume-tako ja razmisljam. Bitno je da shvatimo san i u svesnom stanju jer tako mozemo da lakse baratamo sa zivotom, npr. mozemo da saznamo ukoliko smo unapredili nivo svesti i slicno...

Postovala sam ovu pricu na forumu sajta koji se bavi snovima i tumacenjem i evo sta sam dobila kao odgovor (donekle ima smisla):
'Da, vrlo interesantan san, mada me donekle i ne podseća na san. Više kao veza sa višim silama, duhovnim, paranormalnim. Indigo boja je po meni boja najviše duhovnosti. Mislim da si svesna stvari, pojava koje se dešavaju oko tebe više nego drugi ljudi. Veoma si samosvesna i senzibilna. Možda si videla smrt u jednom od njegovih oblika. Ako je se plašiš ona je crna, mračna životinja. To su bile spoznaje o dvema osobama koje poznaješ. Možda predstavljaju njihovu promenu ili tvoju promenu. Menjaš se iznutra i možda te to plaši. Te dve osobe mogu predstavljati i tebe samu, dva aspekta tvoje ličnosti. Takođe, mislim da si na neki način zaglavljena u prošlosti, u nekim događajima koje nisi smela da priznaš sebi, pa te to iznutra pritiska. Razmisli o ovome, možda je rešenje bliže nego što želiš da prihvatiš. Srećno'
Puteva ima trista da se ode iz detinjstva, ali se samo retki sete da ostanu večno dete.
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Snovite kronike

Post Postao/la Fig »

damn, jutros se baš probudim sa predivnim snom još zakačenim u mislima da bi odmah ispario... pobjeglo mi još jedno iskustvo :)

onda ti se san nekako urezao i jednostavno ne napušta tvoje pamćenje dok ga god ne budeš mogla procesuirat i interpretirat u cjelosti kada za to bude vrijeme... a što mu se više vraćaš, i više ga razumiješ iz svog podobnog kuta gledanja, to ti se više otkriva i bliži se vrijeme potpunog shvaćanja i poruke koju on nosi.

ja se ne kužim u to tumačenje snova.. ne znam dal ovo ima smisla, to samo ti možeš znati ovisno o svom odnosu sa dotičnim snom :) ali vidim da se iznosi više od jednog zaključka tako da se možeš lakše povezat sa onim koji je nekako najbliži tvojim osjećajima...
malo me ovo objašnjenje podsjetilo na Hesse-ovog stepskog vuka. konstantna borba sa tom zvijeri u sebi, egom ili nečim sličnim... i ovo, da rješenje uvijek nađeš sam u sebi.. uvijek nekako odlutavaš za zaključcima negdje vani, dok se cijeli svemir nalazi u tebi samom @-) :)
Avatar
shoosh
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 01.04.2011, 11:39
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Snovite kronike

Post Postao/la shoosh »

Divno receno!
Puteva ima trista da se ode iz detinjstva, ali se samo retki sete da ostanu večno dete.
Odgovori