Nootropici - Mind nutrition

Proširimo horizonte
Avatar
Zumzo
rank2
Postovi: 32
Pridružen/a: 08.02.2011, 00:05
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Nootropici - Mind nutrition

Post Postao/la Zumzo »

Trip je završio prije sat vremena. Nakon dobrih 5 grama suhih gljiva iz vlastitog uzgoja, na što smo posebice ponosni, bili smo na Mjesecu, obilazili galaksije, izgubili smo ego i u međuvremenu popričali s Bogom. Tjedan prije toga smo pretjerali s alkoholom, a budući da nemamo predrasuda, progutali smo i dobar MDMA. Sve u svemu, sutra se nećemo osjećati "svojima", baš šteta što se uvijek zalomi da baš u tom stanju treba ići na posao, polagati ispite, pisati članke, učiti, itd. Svi znamo što slijedi: dvije, tri prelistane strane knjige, loše napisani tekstovi, pali ispiti, grozni dani na poslu, itd.

slika

Iako nam se psihodelična i ina iskustva često čine kao sami vrhovi ljudske spiritualnosti, činjenica je da naša tijela opasno rade kako bi nam omogućila ulazak u ta stanja. Daleko najviše radi naš mozak koji, na kraju krajeva, nije toliko izmoren samim kemijskim spojevima koje unosimo, već prije iskustvom koje mora integrirati. Promatranje nepostojećih fraktala pred našim očima, pojačana osjetila, disanje zidova, spoznaja da stvarnost nije toliko čvrsta koliko nam se čini je operacija koje je izuzetno umarajuća za mozak. Dakako, načini mentalnog umaranja daleko su brojniji od same psihodelije. Stres, učenje, razmišljanje, pisanje, bilo kakav intelektualni rad troši energiju koju ugljikohidrati, masti i proteini ne mogu nadopuniti sami jer, da bi se revitalizirao mozak, potrebno mu je omogućiti direktan dovod vlastitom "gorivu".
U zadnjih 10ak godina došlo je do vidljivog napretka u području funkcioniranja ljudskog mozga, te je moguće poboljšati njegovu svakodnevnu aktivnost, pa čak i zaliječiti blaža oštećenja unoseći tvari koje, stimulirajući određene neurotransmitere, stimulira/energizira i sam mozak, pa tako i tijelo. Te su supstance danas poznate pod stručnim nazivom nootropici (engl. nootropics) iliti smart drugs, cognitive enhancers, ... u popularnom žargonu. Ukratko, kako im i samo ime kaže, to su suplementi, lijekovi, hrana, supstance koje poboljšavaju mentalnu funkciju. Najčešće stimulirajući poboljšan dovod kisika u mozak ili blago stimulirajući živčani sustav, to su korisni saveznici za bilo koga tko želi bolje pamtiti, bolje spavati, duže učiti ili se motivirati.
slika

Broj nootropika je ogroman, pa ću napraviti kratak pregled onih najdostupnijih i netoksičnih, a vi dalje sami nastavite istraživati ako vas zainteresira ^.^

1. Racetami

slika

Velika skupina nootropika koja se najčešće koristi. U ovu skupinu se ubrajaju piracetam, antiracetam, oksiracetam, pramiracetam i dr. Piracetam, kao najrasprostranjeniji od nootropika, trenutno povećava fokus, motivaciju, pamćenje i fluentnost govora. Djelovanje mu počinje ili odmah nakon unošenja, ili nakon par dana/tjedana unošenja, neki pojedinci ga slabo osjete.
Postoje slučajevi u kojima su se dugotrajnim unošenjem piracetama umanjila moždana oštećenja. U HR je poznat pod imenom OIKAMID. Ipak, mnogo ga je lakše i isplativije naručiti preko neta, jer, ako se dobro sjećam, ponekad farmaceutkinje inzistiraju na receptu te je odnos cijena/količina izrazito nepogodan. Ja sam zadnji put kupio preko ebaya za cca 200kn u 7 mjesecu i još nisam ni pola potrošio :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Piracetam
http://hubpages.com/hub/Piracetam-The-n ... onder-Drug

Jedini side effect meni poznat je mogućnost od glavobolje u nedostatku acetilkolina u tijelu. Taj je problem rješiv ili kupovanjem kolina na netu ili da jednostavno pojedete koje jaje, koje je bogato tim spojem :D (http://en.wikipedia.org/wiki/Choline)

2) Riblje ulje
slika

Iako su prednosti ovog suplementa danas poznati širokoj publici (smanjenje rizika kardiovaskularnih bolesti, pozitivno djelovanje na mentalne funkcije, smanjenje simptoma kroničnih bolesti, itd.) rijetko se inzistira na količini koju je nužno unijeti da bi efekti bili vidljivi. Aktivne količine su visoke: od 1 - 10 grama, te je zbog toga nužno kupovati pročišćeno riblje ulje [pharmaceutical grade]. Unošenje velikih količina onih omega 3 koje vam najčešće prodaju u ljekarni je opasno po zdravlje jer iz njih nisu pročišćeni teški metali.



3) Biljni nootropici

slika

Bacopa, Rhodiola rosea, Ashwagandha, Ginko, ...

Najčešće blagi, ali vrlo efikasni, najveću grupu nootropika čine biljni nootropici. Bacopa i Ashwagandha npr. poboljšavaju pamćenje i san, ginko povećava koncentraciju. Moj najdraži nootropik iz ove skupine je Rhodiola rosea. Iako se svrstava u skupinu adaptogena, prirodnih suplemenata koji umanjuju anksioznost i stres, na mene djeluje stimulirajuće. Popijem kapsulicu, i 6 sati mogu raditi, motiviran i spreman za pobjede ^.^ Za nastavak biljaka kao nootropika, konzultirajte Red-ine postove.

http://en.wikipedia.org/wiki/Withania_somnifera

http://en.wikipedia.org/wiki/Rhodiola_rosea

http://en.wikipedia.org/wiki/Bacopa

U slučaju da imate poteškoća s pronalaskom bilo kojeg od ovih sastojaka, konzultirajte e-bay. Marku ribljeg ulja koje preporučujem je OmegaRx ili Enerzone [koju možete naručiti u ljekarnama u Zagrebu]
Ashwagandha i Rhodila rosea - najbolja marka - Jarrow formulas. Bacopa je toliko jeftina da je to smiješno, zadnji put sam je kupio preko e-baya za nešto tipa 3$, uključujući shipping :D

If you love your brain, take care of it! :sunn:

slika
Zadnja izmjena: Zumzo, dana/u 03.04.2011, 00:47, ukupno mijenjano 2 puta.
Avatar
Sophia
rank8
Postovi: 306
Pridružen/a: 23.03.2010, 23:13
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 106 puta

Re: Nootropici - Mind nutrition

Post Postao/la Sophia »

opaa,, pa za ovo nisam imala poima, hvala ti na ovom znanju, baš ču si proučit malkice owo :)
vjeruj i dalje u čvrste zakone materijalne stvarnosti.ti su zakoni potrebni da bi mogao živjeti.ali nemoj ograničiti svoje vjerovanje samo na njih.prihvati činjenicu da postoje i druge stvarnosti u koima vrijede drugačija pravila i zakoni...pan
Avatar
Zumzo
rank2
Postovi: 32
Pridružen/a: 08.02.2011, 00:05
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: Nootropici - Mind nutrition

Post Postao/la Zumzo »

Prilično su korisni :)

Racetami imaju i razne pozitivne interakcije s raznim drogama :mushh:
(:LoveSexDrugs:)
rank3
Postovi: 79
Pridružen/a: 31.08.2010, 13:34
 pohvaljen: 3 puta

Re: Nootropici - Mind nutrition

Post Postao/la (:LoveSexDrugs:) »

Treba nabrijat mozak ko Shulgin toliko da se krenes prisjecati od prije nepoznatih stvari iz djetinjstva :D .

Jesi probao acid ili mdma sa piracetamom?

Ja sam jednom propustio sansu da se opskrbim sa piracetamom a nikad ga nisam isao narucivat iz razloga sto OIKAMID vise nije dostupan bez recepta (zapravo nije ni bio ali su ga tete u apotekama davno prije prodavale bez recepta kao i efedrin i hrpu toga). Al dobro je znati sto prolazi bez bada.
MimosaHostilis
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 11.07.2012, 01:18
Ima zahvala: 3 puta

Re: Nootropici - Mind nutrition

Post Postao/la MimosaHostilis »

Jel neko probao da naruci piracetam iz inostranstva, stize li bez problema?
Ronin

Re: Nootropici - Mind nutrition

Post Postao/la Ronin »

Noopept® ruski proizvod,(It has been found to stimulate the expression of NGF and BDNF in rat hippocampus).. koji spada u racetam-sku skupinu je 1000 x jači od piracetama takorekoč najjači ...može se naručiti se preko e -baya al pakovanje je 1 gram što je zanimljivo uzima se samo 10 mg..... jel netko ovo probao? kažu da je učinak kao u filmu the :D Limitles....

Pogledajte

http://www.ebay.com/itm/NOOPEPT-1g-99-9 ... 43b3d92158
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Nootropici - Mind nutrition

Post Postao/la wonaabi »

1000puta jači :D ja ga nisam probo ali čitam po forumima kako slabi kratkoročno pamćenje tako da mi ovaj piracetam bolje zvuči. naletio sam i na to da pomaže kod depersonalizacije. što mi je posebno zanimljivo...možda dobijem glavu umjesto kupusa :cheesy:
recite ne yogi, kao drogi!
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Nootropici - Mind nutrition

Post Postao/la shroomko »

Osjećam se da moram ovo komentirati - mind nutrition!? :-o

Nije to ishrana, um dobiva sve potrebno iz hrane, ovo je čisto drogiranje.

Mene osobno ovo ne privlači. Više vremena gubim surfajući net i izbjegavajući, odugovlačeći ono što trebam raditi i da napravim ono što trebam čak i 30% brže ne bi bila tolika razlika. Ali ako hoćeš to uzeti, meni je to ok. Samo znaj da nema dugoročnih studija o sigurnosti i možda je zbog toga najbolje uzimati 1 u svaka 4 dana ili čak rjeđe.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Nootropici - Mind nutrition

Post Postao/la Psychonaut »

Piracetam je prilicno provjeren, koristi se godinama bez poznatih negativnih efekata, i barem ovdje je dostupan bez recepta. Ja sam svojevremeno popio jednu turu, i osjecao sam se "mentalno osvjezen", mada je efekat bio vrlo blag. Nije bas da se radi o jakom stimulantu.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Nootropici - Mind nutrition

Post Postao/la wonaabi »

@shroomko, da bi um dobio sve što mu treba, trebaš jest zdravo, a to je skupo. idealno bi bilo uzgajat svoju hranu, otić na neku eko farmu ili kupit zemlje ali do tad...

operi ruke u magičnom škafiškafnjaku :mushh:
recite ne yogi, kao drogi!
Odgovori