Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Proširimo horizonte
Odgovori
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la HypnoToad »

Ova tema mi se dosta mota po glavi u zadnje vrijeme i jako bih volio čuti vaša razmišljanja i gledišta na sve to.
Postoji li neki viši smisao, ima li išta uopće smisla, i da li mi s našom razinom svijesti uopće možemo pojmiti išta oko nas? Možda bi se naša percepcija svijeta mogla usporediti s psom koji gleda televiziju, on vidi drugog psa na ekranu, ali vrlo vjerojatno nemože pojmiti ništa dalje od toga. Ili još bolje s papigom koja se svađa s vlastitim odrazom u ogledalu.
Mnogi ljudi pričaju o nekoj duhovnosti koju su stekli psihodelicima, ali mislim da su moja razmišljanja čak još više prizemljena nego prije, u neku ruku. Ja uvijek na sve gledam previše općenito i s udaljenosti, suprotno od one izreke, ja vidim samo šumu, a ne stabla. Tako da mi se posložila neka slika postojanja koja u biti glasi ovako, Bog=sve oko nas, energija=sve oko nas, bog=energija, energija=materija, život=samoreplicirajuća molekula. Znači da je tu u biti sve jedno te isto, materija je samo jedan od bezbrojnih oblika manifestacije energije, a život samo još jedan od oblika materije, koji ima sposobnost repliciranja. Ali što je onda svijest, da li je to još jedan zasebni odlik energije, ili je i svijest samo iluzija. Jer ništa se nikada ne gubi, i materija i energija se samo pretvore u drugi oblik. A gdje onda odlazi ta svijest? A smisao života bi u stvari bio evolucija, razvoj što efikasnijeg oblika za održanje i replikaciju genetskog materijala. Da li uopće imamo slobodnu volju ili je sve predodređeno?
Ponekad stvarno iskreno zavidim ljudima koji nikad ne razmišljaju o tome, nego samo uživaju u vožnji. Ali ja nemogu, odnosi među ljudima su mi besmisleni, ljubav je samo iluzija, sve vidim kao mehaniku, instinkt, ponašanje vođeno čistom kemijom i imperativom za održanje i replikaciju.
Ali ono, na kraju, smisao samo ljudskog života bi bio čista zajebancija, radi ono što te čini sretnim, uživaj u svakom trenutku i ne brini se za ništa, jer u biti što god napraviš nije važno, svemir ide dalje istim tempom, a ako nisi vođen umum, tj. iskustvima iz prošlosti i nagomilanim emocijama, ni u međuljudskim odnosima najvjerojatnije nećeš napraviti previše zla i svi oko tebe će bit sretni.
Discuss. :D
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Tain
rank6
Postovi: 204
Pridružen/a: 19.04.2010, 12:07
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 50 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la Tain »

Neznam koliko će biti vrijedno discussat o tome. Ja ću svake godine dati novi odgovor.

Prvo ću citirat nekog, neznam sad tko je bio, ali je super to rekao.

Smisao života se krije u te dvije riječi. Život. Smisao života je živjeti.
I stvarno je to nešto najbolje što sam ikad čuo vezano uz tu temu. Nikad to neću zaboraviti i to mi odgovara na miljun drugih pitanja.

A za sve one koji ne žele razmišljati...
Ignorance may be bliss, but it does not lead to liberation. The very fact that you have looked at the problem straight in the eye means that you are on your way up and out of it.
Ne razmišljanje i odbacivanje svega mene je odvodilo u jako negativnom smjeru. Suosjećanje bi znatno opadalo. A i sa njim sve ostalo.
Suočavanje sa problemima i sa svojom "tamnom stranom" nije lako, tužno i često zaluta u nekakvu apatiju. A teži ataraksiji.
Vjerujem da me jedan dio psihodelika uvijek tjerao na razmišljanje i suočavanje sa stvarima koje bi odbacio prije. I zato im hvala.

Tim zadnjim odlomkom si opisao to stanje blaženstva u neznanju. I to će tako ići dok se ne susretneš sa negativnom situacijom koju nemožeš odbaciti. Pa onda upadaš u svakakva bolesna stanja.
Točnije gubiš razum. kad susretneš takav problem koji nemožeš riješiti jedino što preostaje je žrtvovat dio razuma tako da u svojoj glavi taj problem preobličiš u nešto što nije.
I tako polako gubiš razum.

Eto, pokušao sam 150 stranica jedne knjigestaviti u 5-6 rečenica i sumnjam da sam uspio.
I love not man the less, but nature more.
Avatar
pacov
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 28.03.2010, 16:11
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la pacov »

Kao što Tain kaže smisao života je živjeti. Smisao mog života je živjeti i zabavljati se, iako puno puta nije zabavno, vjerojatno zato što razmišljam, o sebi i o drugima, o našem društvu koje ide u krivom smjeru. Manjina se natječe da ima što više dok večina ljudi živi u bijedi i svjesno ili nesvjesno robuje toj manjini. Uništavamo okoliš, a sve je to nepotrebno, novac je nepotreban, jer se može i bez njega, možemo živjeti u skladu s prirodom ali jako malo ljudi tako živi. Do nedavno sam svijet vidio kao ogavno mjesto, puno nasilja i nepravde, jer svakako ima više nepravde nego pravednosti a onda sam probao jedan psihodelik(za sad samo gljive) koje su mi pokazale kako na ovom do nedavno ogavnom mjestu ima jako lijepih stvari i kako se trebamo zadovoljiti onime što imamo, težiti da imamo čim viš, ali ne novca i moči, več onog što nam je neophodno za život i to trebamo djeliti sa drugima,a ne uništavanjem izvlačiti vlastitu korist. Mislim da je pitanje vremena kada će ljudima dosaditi da budu nečiji robovi i shvatiti da je drugačiji(bolji) život moguć.
Što se tiče svjesti, zanimliva tema, čitao sam o izvantjelesnim putovanjima svijesti, životu poslije smrti... neznam šta da mislim o tome, možda još nije vrijeme da to shvatim.
Ovo je moj pogled na život, i taj pogled nije isti kao i pred 2 godine a sigurno neće biti isti nakon nekoliko godina, stalno će se mijenjati. Nadam se da će se promijeniti i da ću vidjeti puno više pozitivnih stvari nego što ih sad vidim.
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la mr. gljiva »

Nema smisla tipkati beskonačne rečenice jer smisao života je subjektivna stvar pojedinca,a u suštini
suma svih pozitivnih stvari ovog svijeta i naše okoline.
Smatram da je recimo volja velik "komad" smisla života/življenja :)

iii ne zamaram se previše time jer ne vidim dalje od 30-40 godina u budućnost samog čovječanstva
kako smo krenuli zadnjih 100 godina :D
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la Red »

zna se desiti da u samoci svoga kreveta, naduvana gledam film i pitam se iznova, jao sto radis, cemu se nadas, sto je ovo???!!!
znam padati u depresije kada mi se nadvije sjena nad glavom, znam plakati kada osjecam da je sve tako besmisleno, znam biti ljuta i nervozna na cijeli svijet, znam danima ne komunicirati sa ljudima, znam biti uzasno tuzna i bespomocna.

No, ponekad svijet i nije tako los. ponekad sitnice razvuku osmijeh, ponekad necija divna rijec usreci srce, ponekad neka knjiga ili film zaintrigiraju maštu, ponkead neka sjemenka proklija a neka baci sjeme, ponekad se macka okoti i dobije divne macice koji trce okolo, ponekad sestra kaze divnu rijec, ponekad odem na neki koncert, ponekad netko divan flertuje samnom, ponekad neki trip pojasni i pojaca stvari i tada zivot ima smisla kada ti godi dusi.

onda se pitam sto sada? odluka je potpuno na tebi. jel uciniti ovo postojanje i ovaj zivot necim zanimljivim, uzbudljivim i ugodnim ili biti cinik i ogorcen i reci da nista nema smisla.

ako ikada tako budem razmisljala, najvjerojatnije cu se upucat.

a ono sto je bitno i mozda najbitnije jest ljubav. svatko tko kaze da je ljubav iluzija ili nesto nebitno i sporedno, stogod... nije ju iskusio i nema prava da to tvrdi. jer da jeste, ne bi takve rijeci nikada izgovorio. cinjenica.

sreca i ljubav je divna kada se dijele sa drugima, kad to nedostaje, nedostaje svega :ymblushing:

smisao zivota i postojanja: ucini sebi ovaj zivot divnim jer je jedini sto ga imas. ali onda imaj muda gledat na svijet kroz ruzicaste naocale. lako je biti mrgud i skeptik i negativan, to je lakooooo, ajd budi hrabar i vidi ljepotu i smisao u svakom kutu oka. to je vec posao :-B
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Prestao sam tražit odgovore jer sam shvatio da ja zapravo nikad neću bit zadovoljan bilo kakvim odgovorom sklopljenog od riječi, pojmova s kojima moj praktičan um može baratat, svi će uvijek neizbježno bit manjkavi i u principu laž i samozavaravanje. Sklapao sam ja mnogo "odgovora", za neke sam bio dulje zagrižen a za neke kraće, ovisno koliko su dobro pasali u moju formulu razmišljanja.
Jednostavno ću uvijek odbacit objašnjenje koje glasi "smisao života je to i to", "ja sam to i to", "moja misija ovdje je to i to", jer ne podnosim da budem određen, da moj svemir bude unutar kalupa.

http://www.youtube.com/watch?v=sazSAnwkj8A
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
rizla
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 21.03.2010, 09:32

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la rizla »

hm...
laske

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la laske »

kolko god ovo vama mozda cudno zvucalo,
po mom misljenju a i jos nekih ljudi: smisao zivota je pripremiti se za naredni zivot :ymapplause:
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Neznam za tebe ali ja se ne reinkarniram više, došapnuo mi Shiva jednom prigodom
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la Malbasha »

o ovome cesto razmisljam na slican nacin i nikad nije bilo pozitivno, uvijek me ogadi sve i dobijem taj osjecaj da nista nije potrebno i da sta god radio, postojao ja ili ne sve bi bilo isto.

sve ste uglavnom napisali vec, u drugom dijelu teksta od Zabe sam se pronasao al ova zadnja recenica od Red mi je predobra i mislim da je to to, ucinit svoj zivot sta boljim za sebe i za druge, za sta se treba malo potrudit :)


btw zivot je najbolji RPG :)
Odgovori