Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Proširimo horizonte
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la pecurko »

Mislim da je uljuljkanost u život bez briga za egzistenciju, loš po pitanju ličnog napredka. Naravno ne i prepreka. Ali obično je potreban jak šok da bi se čovek okrenuo ka sebi.
Tako da mislim da nije ni prednost ni prepreka. Svejedno je.

Ustvari sva pitanja koja si postavio su i da i ne.
Sve je lični doživljaj, lično iskustvo i ništa od navedenog nije garancija da bi nešto prosto samo po sebi bilo dobro ili loše...Jer u biti nema ničeg takvog: dobrog ili lošeg, boljeg ili goreg, lepšeg ili ružnijeg, belog ili crnog...sve je to jedno te isto.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la shroomko »

Po nekakvom jogi putu mislim da bi covjek koji zavisi o roditeljima bio smatran kao netko tko nije otvorio drugu cakru. Kad jogi otvori drugu carku imat ce skladna prijateljstva i nece imati problema sa seksom (imat ce neku privlacnost) i novcem.

Naravno prije toga treba otvoriti prvu cakru, a i treca cakra je zgodna - tu lezi samodisciplina i obicno treba ulagati nekakav napor kroz duze vrijeme da bi se postigao nekakav uspjeh u poslu. Najlakse i najugodnije od svih ljudi koje znam zivi jedan Francuz koji prevodi eng/fra, zaradjuje sasvim fino za lagan posao, ali i tu je trebalo godinama uciti engleski pa onda razviti disciplinu da se brzo i kvalitetno prevedu prvi tekstovi dok se ne stekne nekakva reputacija.

Ja ucim za full stack web developera i tu je isto potrebno uloziti nekoliko godina truda dok ne postanes dobar i dok ti satnica ne dodje na nekakvih 40$ bruto (ako radis za strane firme). U Hrvatskoj je nekakav kolektivni duh "ne moze se", "nema se" i "tesko je zaraditi novac". Vjerujem da je u Srbiji i Bosni to jos eksponencirano. Robovanje takvim mislima je cista suprotnost od prosvjetljenja i nadjacati to i stvoriti si stvarnost je nekakav preduvjet prosvjetljenja.
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la pecurko »

Imati znanje o energetskim centrima jeste zgodno, ali ne trebaš sve gledati kroz to. Dovoljno je znati da kundalini postoji u tebi, da je to osnovna energija bića i da ima takav smer kakav ima. Svako dalje identifikovanje sa tim je nepotrebno.

Svako pomeranje zmije treba da bude spontano i kao odgovor na napredak i razumevanje bića.

Na silu nije dobro ni vodu piti.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
gotta
rank6
Postovi: 220
Pridružen/a: 25.12.2015, 23:35
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 34 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la gotta »

jackpot pitanje...hvata me depra kad razmišljam uopće o toj temi...volim biti prizemljena u smislu da uopće ne razmišljam o duhovnome, a toliko me to duhovno zanima jer je nemoguće istražiti to područje...
jednostavno ne znam koja je svrha, jer realno...uvijek mora postojati nešto iznad što bi nas stvorilo..stoga se pitam...a što je to stvorilo tu energiju, taj apsolut koji ljudi zovu Bog...ili majka...ili kako već?!
Onda nas ko djecu uče da vjerujemo u bajke koje su naravno pričice za male glavice, ali se na kraju ispostavi da je cijeli ovaj faking svijet jedno veliko čudo i da postoje čudesne stvari...i onda milijun pitanja kroz život...Zašto sam ovdje... Zašto imam baš te roditelje... Zašto su ljudi toliko zli...Zašto živio uopće...da bi patili? Da bi se mučili?
Jer život na zemlji nije lagana stvar..nije nikako..koliko ti moraš bit jak u glavi da vladaš sobom i pičiš pozitivno kroz život..
nešto što me full interesira.. kada mozak prestane s radom... događaju li se iste stvari kao kod kliničke smrti, uzimanja DMT-a i sličnih supstanci?
Jer mozak stvara slike, pomaže nam da razumijemo, da shvatimo... ali što kad se potpuno isključi?
Vjerujem da sam reinkarnirala u razna bića, da se moja svjesnost svakom reinkarnacijom podizala na višu razinu...gledam na sve to kao na neku igricu na kojoj obavljam zadatke...a netko nas je samo ubacio u to polje.. :mushh:
i mislim si, kad umrem, izbrisat će se sjećanja...ali koja je svrha... duša traži iskustva, to je jasno, ali koga to zanima, zašto je bitno da duša dobije iskustva, znači taj apsolut, ta velika energija želi da mi dobijemo iskustva, ali zašto? Ko da se netko zaj...s nama :))
Everything you can imagine is possible. :mushroom:
..Kakva bi nastala tišina kada bi ljudi pričali samo ono što ZNAJU.... :cheesy:
Avatar
entheogenic
rank4
Postovi: 136
Pridružen/a: 16.01.2014, 11:03
Ima zahvala: 144 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la entheogenic »

Gotta imas jako slicna razmisljanja kao ja hehe
Pitanje koje recimo mene najvise zanima ovih dana je cemu ta okrutnost zivota - ako zelim prezivjeti moram ubit nesto drugo kako bi sebi osigurao opstanak, hranidbeni lanac, pa cak i ako ne jedemo meso, opet treba ubiti biljku..ali opet ja vjerujem da ima razlog za sve..samo sto sam trenutno preslijep da bi shvatio hh
Evo ti jedna zanimljiva pricica, nece bas odgovorit na sva pitanja, ali moze bit fora, ovisno kako je shvatis :)
http://atma.hr/kako-je-andeo-postao-covjekom/
Om Shanti
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la antoniopavaroti »

Zanimljiva pitanja....
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la Beyond Le Fov »

entheogenic je napisao/la:Pitanje koje recimo mene najvise zanima ovih dana je cemu ta okrutnost zivota - ako zelim prezivjeti moram ubit nesto drugo kako bi sebi osigurao opstanak, hranidbeni lanac, pa cak i ako ne jedemo meso, opet treba ubiti biljku..ali opet ja vjerujem da ima razlog za sve..samo sto sam trenutno preslijep da bi shvatio
Energija se u prirodi nalazi između ostalog i u obliku plodova flore i faune kod čega nije potrebno ubiti da bi se preživjelo, bar ne ako si ljudsko biće sa idealnim postavkama života. i sve ima svoj životni vijek nakon kojeg organizam prestane održavati svoj život a spremnik je energije za drugo biće. imamo mogućnost samokontrole i vlastite volje što nas stavlja u drugačiju poziciju od drugih bića prirode, imamo odgovornost. Tako vjerojatno postoji veoma logičan i opravdan razlog uvjetovanosti životinja ili biljaka u njihovom svijetu i čemu sva ta patnja.

U svemiru sve je matematički korektno, dinamika energetskih zakonitosti, fizika elemenata, spojeva, vibracija i rezonancija, hormoni, biološki programi teritorialnosti, borbe, razmnožavanja, zaštite..., sve je to veoma logično. Tijelo treba fizički kompatibilnu energiju za svoje procese života, a takve oblike energije mogu proizvesti samo druga bića a i ona sama su to.
Perspektiva okrutnosti izlazi iz empatije, naše mogućnosti da suosjećamo sa okolnim životom, a iz nižih perspektiva tijela svaki smisao morala ili suosjećanja u takvom sustavu života u kojem jesmo čini se suvišan i kao da je slabost bića, pa dolazi do pitanja čemu uopće ta empatija zbog koje nam se nešto čini okrutno i koje su njene prednosti, nije li puno jednostavnije i snažnije biti predator bez suosjećajnosti? Postoji i sustav vrednovanja, nije svejedno dal ubiješ čovjeka, životinju ili biljku za hranu, bez tih empatijskih perspektiva svejedno je, hrana je hrana. sve sile u nama i izvan nas imaju svoje razine snage i razloge. Nerazumjevanje proizlazi zbog manjka perspektiva iz šire slike. Bića se razlikuju i po opsegu empatije, empatijske sile u životinji i nekim ljudima okrenute su samo užoj familiji, dok kod razvijenog čovjeka empatija obuhvaća cijeli svemir.

Ponekad kod razmatranja makro funkcioniranja svemira (u ovom slučaju prirode) lakše mi je doć do razumjevanja ako isto usporedim s mikro sustavom, recimo tijelo kao dinamički energetski sustav koji se sastoji od milijardi mikro bića koja su sva u nekakvom odnosu i zbog tog odnosa tijelo je živo i u interakciji s makro sustavom kao što je priroda, a priroda je živa zbog međusobnog odnosa svih mikro i makro sustava unutar i van nje. Sve je u nekakvom odnosu, i mislim da je empatija dosta ključna stavka u tijelu bića kakvo je čovjek, možda ne zbog njega samog u egocentričnom smislu, nego zato jer je dio većeg živučeg sustava - prirode koja se sastoji od milijardi takvih bića i koja imaju moć gospodariti čitavom prirodom i koja imaju moć izbrisati čitavu prirodu u samo jednom danu sa H-bombama. Tako da zbog Prirode same empatija njenih bića s moći kakvu ima čovjek ključni je dio harmoničnog suživota i opće Njezinog opstanka na životu.

A opet iako ključno potrebna, čini se da je empatija čovjeka često u sukobu sa fizikom njegovog ili drugih tijela (ili opčenito sa slijepom matematičkom dinamikom energije prirode). Možda je to sukob koji neki opisuju kao odnos duhovnih i materijalnih vrijednosti, tijela i duše. Tijelo bez duše može se promatrati kao vozilo bez vozača, ili kao slijepu dinamiku nižih i automatskih sila prirode koje viši sustav mora imati pod kontrolom da bi se održalo jedinstvo nižeg i višeg sustava. Možda priroda kao cjelovit organizam ima svoju dušu - sustav više kontrole nad nižom prirodom, možda se duša prirode u nama manifestira kao empatija. Kroz svoju višu prirodu mi moramo kontrolirati svoje niže automatske i egocentrične razine prirode. bez tog odnosa kontrole više i niže prirode nemožemo razvijat i održavat veće i profinjenije sustave života, a sila evolucije radi upravo to, razvija i prilagođuje biće u sve veću kompleksnost.
Može se sve to gledati i bez duhovnih interpretacija, ali čini mi se praktičnima. Sve su to jednostavno mirko i makro sustavi međusobno povezani i kontrolirani kroz bezbroj niti i načina. Na kraju sve je to jedno jedino tijelo koje kontrolira jedna jedina duša manifestirana u bezbroj oblika. ;)

nešt iz jedne knjige...

...Putanja koju neko biće prelazi u materijalnom svetu traje jednu određenu količinu vremena, ali pojedina bića mogu uvek da prođu taj krug za kraće vreme i stignu do cilja hiljadama ili čak milionima godina ranije. To je, međutim, moguće samo čoveku. Samo čovek, zahvaljujući svesnom
korišćenju intelekta, može da doživi stanja svesti bez obzira na vreme. Životinje i biljke nisu to u stanju. Sad razumeš zašto i životinje moraju
da pate! Kao i sve drugo na zemlji, one su ograničena ispoljavanja svesti palih duša koje su nekad živele na višoj ravni. U inicijaciji sve negativne sile koje su se obelodanile u padu s višeg nivoa svesti su stavljene u protivtežu pozitivnim silama. "Dugovi" se tako plaćaju.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
entheogenic
rank4
Postovi: 136
Pridružen/a: 16.01.2014, 11:03
Ima zahvala: 144 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la entheogenic »

Hvala ti beyond! Dao si jasnu i potpuno logicnu sliku odnosa u ovom nasem svijetu, jer stvarno gdje god pogledali, vidjet cemo da je sve upravljano nekim zakonima. Ponekad kada sam na gradskim trgovima ili bilo kakvim mjestima gdje ima puno ljudi volim zastati i pogledat ljude i svi mi djeluju kao jedan jako pametno a opet jednostavno osmiljen program..kao da nemaju vlastitu volju vec se ponasaju u skladu sa nekim jednostavnim zakonima, podsvjesnim programima i podrazajima iz okoline. Kao da gledam racunala koja bez vlastite svijesti o tome samo proracunavaju sanse i prilike i djeluju u skladu snjima..no opet u rijetkim situacijama ljudi ipak djeluju nelogicno, iz srca, bez razmisljanja i nepredvidljivo. ukoliko nam je draga osoba u opasnosti, pokusat cemo ju spasiti iako su sanse protiv nas(za razliku od logike/racunala koje se nebi npr. obracunalo sa dvoje ljudi koji mu napadaju bliznju osobu jer zna da je brojcano slabije)
I da ponovo napomenem dao si super objasnjenje svijeta u kojem zivimo, no jos uvijek nije razjasnjeno jedno(Gottino) pitanje: zasto je bitno da dusa dobiva iskustva? Ako je ustvari sve jedna velika univerzalna energija koja je podjeljena, koja je svrha funkcioniranja tog supersustava?
Po meni je shvacanje ovoga direktno povezano sa budenjem. Treba shvatiti i prisjetiti se sto smo zapravo u svojoj srzi, no zasto smo onda stvoreni tako slijepi? Zasto je toliko lako postati kao gore spomenuto nesvjesno racunalo? Budisti shvacaju problematiku "attachmenta" i nasih neutazivih zelja kojih se treba osloboditi, no zasto smo onda napravljeni ovakvi kakvi jesmo, bas suprotni od toga, "attachani" i puni zelja i prohtjeva? Zašto svatko od nas mora proci svoj put, zar nismo mogli odmah biti tu gdje trebamo, nazovimo to ciljem?
I sada mogu navest bezbroj ovakvih pitanja, no smatram da su sva na neki nacin ista te da imaju jedan univerzalni ne verbalni odgovor(budenje).
I iako sam rekao da su neka gottina pitanja u tvome postu ostala neodgovorena, mozda sam se i prevario jer sam kao jedno logicno bice trazio direktan odgovor, ali mozda je odgovor upravo ovo:
Beyond Ra je napisao/la: Nerazumjevanje proizlazi zbog manjka perspektiva iz šire slike.[/i]
:)
Om Shanti
Avatar
gotta
rank6
Postovi: 220
Pridružen/a: 25.12.2015, 23:35
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 34 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la gotta »

e sad..sto je ispravno...ubiti zivotinju radi mesa...ili dobivati od te iste zivotinje ljubav koju nam pruza...primjerice..svinje su savrsene za trazenje tartufa..iznimno inteligentne i osjecajne zivotinje... krave nam daju mlijeko, pasu travu i na taj nacin nam pomazu u odrzavanju okucnice ili neke livade tamo negdje...takoder su jako osjecajne i sve te zivotinje tocno znaju kada im dolazi kraj, umiru u strahu i strasnoj boli... zabiljezene su kamerom i njihove suze.. jel to ok? ne znam bas...
no tko sam ja, tko sam ja da ista govorim, zar ja to mogu sprijeciti? Mozda sam u pravu...a mozda i ne...ali smatram da nema ispravnog puta...ako mislis da je tvoj put ispravan, onda i jest... moje je misljenje da nemamo pravo odlucivati o prestanku tudih zivota, da bi trebali zivjeti u zajednici ispunjenoj ljubavlju medu drugim ljudima, biljakama i zivotinjama. Svi imamo korist jedni od drugih.
Kako cemo pobogu znati sto je ok, a sto ne? I ako je sve projekcija nasih misli, nasih umova... kako bi neki rekli..sami smo stvorili Hitlera..onda je ocito da ovako mora biti, a sto ce biti s nama nakon ovog zivota, to ce ostati vjecno pitanje
Everything you can imagine is possible. :mushroom:
..Kakva bi nastala tišina kada bi ljudi pričali samo ono što ZNAJU.... :cheesy:
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la antoniopavaroti »

gotta je napisao/la:jackpot pitanje...hvata me depra kad razmišljam uopće o toj temi...volim biti prizemljena u smislu da uopće ne razmišljam o duhovnome, a toliko me to duhovno zanima jer je nemoguće istražiti to područje...
jednostavno ne znam koja je svrha, jer realno...uvijek mora postojati nešto iznad što bi nas stvorilo..stoga se pitam...a što je to stvorilo tu energiju, taj apsolut koji ljudi zovu Bog...ili majka...ili kako već?!
Onda nas ko djecu uče da vjerujemo u bajke koje su naravno pričice za male glavice, ali se na kraju ispostavi da je cijeli ovaj faking svijet jedno veliko čudo i da postoje čudesne stvari...i onda milijun pitanja kroz život...Zašto sam ovdje...... duša traži iskustva, to je jasno, ali koga to zanima, zašto je bitno da duša dobije iskustva, znači taj apsolut, ta velika energija želi da mi dobijemo iskustva, ali zašto? Ko da se netko zaj...s nama :))
Samo je naš ograničeni Um naučen da nešto ima početak i kraj..ili da nešto ima svrhu . Nema ni početka ni kraja ..jer kraj je istovremeno početak istog ili nečeg drugog a i obrnuto ..Zato život nema svrhu , nema ni razlog jer život jednostavno postoji ..i to je dovoljno . Samo postojanje je samo sebi svrha a opet nije jer bi postojalo i bez svrhe... jednako tako postoji i nepostojanje koje reflektira postojanje ..Kao kad se gledaš u ogledalu ..tvoj lik u njemu ne postoji a opet postoji jer da ga nema kako bi ga vidjeli? Budući da postojanje obuhvaća sve što postoji ono također obuhvaća i svrhu pa se slobodno može reći da je svrha života sve .. sve po želji i izboru ili bolje rećeno po mogučnosti neke realizacije ...iz toga proizilazi da je svrha života sam život.
Zato život nije okrutan ni neokrutan , on je jednostavan takav kakav je u datom momentu , jer i ta životinja , biljka , koju jedemo je nešto ili nekog ubila ..ili bolje rečeno promjenila nečiju ili neku formu . Konstantna izmjena i promjena . Vječno kretanje .Nema kraja jer nema ni početka . Život je neuništiv i samo kroz postojanje ili "smrt " mijenja formu ..ciklus rađanja i umiranja nikad ne staje .
Gotta , naravno da si živjela mnoge živote i mnoge smrti , jer je energija života neuništiva i vječna i rađat ćeš se i umirati uvjek iznova sve dok se ne osvjestiš , probudiš i postaneš samosvjesna same sebe , svoje istinske prirode . Ako to postigneš točak rađanja i umiranja se prekida . Eto za mene je to svrha života ..probuditi se i nanovo roditi . Kažem , za mene je to svrha i u pravu sam kad sam ja u pitanju. Možda će za nekog svrha biti da postane doktor , profesor ili skitnica i svi će biti u pravu ...jer nema određene svrhe .
Zašto je Svjest izabrala da se reinkarnira u Postojanje ? Zato što tako mora biti , zato što tako potvrđuju jedna drugu a samim tim i same sebe .Nema palih anđela jer sve je jednako dobro ili jednako zlo . Isti fenomen je i dobar i zao ...zavisno od kuta posmatranja i djelovanja. Um kategorizira ..ocjenjuje , svrstava , selektira , dodijeljuje etikete : dobro , zlo , slabo, jako itd . U prirodi stvari nema vrijednosti niti veličine jer je to nepotrebno , jer največe se sastoji od najmanjeg i obrnuto . Svijest prožima materiju i obrnuto ..mrtvo postaje živo i obrnuto..potvrđuju se..ispunjavaju...na taj način postaju jedno...a opet različito...to znači da žive.
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Odgovori