Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Proširimo horizonte
Odgovori
Avatar
kanabis_sativa
rank2
Postovi: 11
Pridružen/a: 06.07.2016, 17:36
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la kanabis_sativa »

možda sve počinje bez valjanog razloga
možda sve počinje iz plavog
zvuk sječiva dok vibrira
ili pjesma
s one strane doživljenog
možda čelik
i to samo za trenutak pod svjetlom
kad zablista
Avatar
Shulgin
rank2
Postovi: 41
Pridružen/a: 13.10.2016, 22:42
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la Shulgin »

Hard Determinism is the theory that human behaviour and actions are wholly determined by external factors, and therefore humans do not have genuine free will or ethical accountability.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hard_determinism


Nakon experimentisanja sa mnogim supstancama, došlo se do ovoga, a i do toga da je existencijalizam vrlo nezgodna tema za razmišljanje i da nema smisla trošiti vreme razmišljajući o smislu života, jer se uvek na kraju svih krajeva, pa i tih razmišljanja dolazi do smrti. Ako što duže o smrti diskutuješ, to sve bliže i bliže kružiš oko zamke zvanoj samoubistvo, odnosno suicid. Sva ta razmišljanja o smislu života vode ka samouništenju. Zato ne treba razmišljati o tome. Ukoliko niko do sada nije otkiro smisao života, tokom cele istorije postojanja čovečanstva, vrlo je mala verovatnoća da će neko uspeti. Kada umremo, možda ćemo saznati. A dok smo živi, treba se snalaziti u ovom materijalnom svetu. Uticati na materiju i na ljude kako bi svim ljudima naše aktivnosti činile dobro, pozitivno, stvarale sreću, radost, veselje, zdravlje, materiju koja pomaže biću...
Kao što kaže Allan Watts, ono što tražiš, već imaš, ali ukoliko misliš da to imaš, pogrešno misliš.
:mushroom: After you die, you will wake up as an alien, holding a bong, surrounded by other aliens who will ask you how your trip was :mushroom:
Avatar
Shulgin
rank2
Postovi: 41
Pridružen/a: 13.10.2016, 22:42
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la Shulgin »

:mushroom: After you die, you will wake up as an alien, holding a bong, surrounded by other aliens who will ask you how your trip was :mushroom:
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Shulgin je napisao/la:Nakon experimentisanja sa mnogim supstancama, došlo se do ovoga, a i do toga da je existencijalizam vrlo nezgodna tema za razmišljanje i da nema smisla trošiti vreme razmišljajući o smislu života, jer se uvek na kraju svih krajeva, pa i tih razmišljanja dolazi do smrti. Ako što duže o smrti diskutuješ, to sve bliže i bliže kružiš oko zamke zvanoj samoubistvo, odnosno suicid. Sva ta razmišljanja o smislu života vode ka samouništenju. Zato ne treba razmišljati o tome.
ili je to jedna od najbitnijih tema o kojoj bi trebao razmisliti i najvrijednija na što možeš utrošit vrijeme ovog svog života u polju duhovnog samorazvoja. Možda se može reči da dovodi do samouništenja, ali čega? možda do samouništenja onog lažnog mentalno stvorenog ja, koji se u strahu skriva iluzijom.

Ljudi danas žele pojest cijeli svijet samo da bi zadovoljili svoja osjetila do maksimuma, izrabljuju i iskorištavaju jedni druge, pa i sebe, eksploatiraju prirodu, iscijeđuju i najmanju kap života iz svog i tuđih tijela, samo da bi imali što više i što bolje, pod svaku cijenu. ...jer život je kratak jel? "treba ga iživit što bolje"... bombardirajući osjetila nikad zadovoljenog ega. Jel možda on taj koji se boji dotaknuti smisao svog postojanja, svoju smrt?

Sva ta materijalna iskustva, zadovoljavanje osjetla, imati najveći pimpek u svemiru, imati milijun puta orgazam, i najviši status u društvu 600 godina. sve to prolazi i ništa od toga ne ostavi sreću koju čitavo vrijeme ego obećaje. sve to... dosadi., i neizbježno se dolazi do dubljih pitanja, a preko njih do dubljih dijelova sebe.



Shulgin je napisao/la:Ukoliko niko do sada nije otkiro smisao života, tokom cele istorije postojanja čovečanstva, vrlo je mala verovatnoća da će neko uspeti. Kada umremo, možda ćemo saznati.
Zašto bi smisao života za svako individualno biće trebao biti isti? Mnogi su našli smisao života, svoj smisao života, nisu ga izmislili nego otkrili. Moj smisao nema nikakvog smisla drugome, niti treba imati, jer drugi ima svoj smisao. I funkcioniramo kao dio cjeline, svaki sa svojim smislom, koji se možda mjenja s vremenom da bi se došlo do nekog drugog smisla, potrebnog tada i tim putem lanaca smislova.
Shulgin je napisao/la:A dok smo živi, treba se snalaziti u ovom materijalnom svetu. Uticati na materiju i na ljude kako bi svim ljudima naše aktivnosti činile dobro, pozitivno, stvarale sreću, radost, veselje, zdravlje, materiju koja pomaže biću...
s ovim se slažem, ali kako će bića cijeniti te vrijednosti ako neznaju što je patnja, rat, bolest, zlo? ako neznaju kakve posljedice stvara njihova neodgovornost, proždrljivost... ljudi više cijene znanje koje iskuse na vlastitoj koži.

u isto vrijeme sad kad postojiš u materijalnom svijetu zašto biti toliko siguran da ne postojiš simultano i u duhovnim slojevima realnosti, simultano, kao nesvjesni produžetak, koji možda čak i ne bude razoren materijalnom smrću i koji se može upoznati tokom materijalnog života i integirati u cjelovitost sebe, i onda u materijalnom životu kroz cjelovitost sebe vidjet smisao svega.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
Shulgin
rank2
Postovi: 41
Pridružen/a: 13.10.2016, 22:42
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la Shulgin »

Beyond Ra je napisao/la:
Shulgin je napisao/la:Nakon experimentisanja sa mnogim supstancama, došlo se do ovoga, a i do toga da je existencijalizam vrlo nezgodna tema za razmišljanje i da nema smisla trošiti vreme razmišljajući o smislu života, jer se uvek na kraju svih krajeva, pa i tih razmišljanja dolazi do smrti. Ako što duže o smrti diskutuješ, to sve bliže i bliže kružiš oko zamke zvanoj samoubistvo, odnosno suicid. Sva ta razmišljanja o smislu života vode ka samouništenju. Zato ne treba razmišljati o tome.
ili je to jedna od najbitnijih tema o kojoj bi trebao razmisliti i najvrijednija na što možeš utrošit vrijeme ovog svog života u polju duhovnog samorazvoja. Možda se može reči da dovodi do samouništenja, ali čega? možda do samouništenja onog lažnog mentalno stvorenog ja, koji se u strahu skriva iluzijom.

Ljudi danas žele pojest cijeli svijet samo da bi zadovoljili svoja osjetila do maksimuma, izrabljuju i iskorištavaju jedni druge, pa i sebe, eksploatiraju prirodu, iscijeđuju i najmanju kap života iz svog i tuđih tijela, samo da bi imali što više i što bolje, pod svaku cijenu. ...jer život je kratak jel? "treba ga iživit što bolje"... bombardirajući osjetila nikad zadovoljenog ega. Jel možda on taj koji se boji dotaknuti smisao svog postojanja, svoju smrt?

Sva ta materijalna iskustva, zadovoljavanje osjetla, imati najveći pimpek u svemiru, imati milijun puta orgazam, i najviši status u društvu 600 godina. sve to prolazi i ništa od toga ne ostavi sreću koju čitavo vrijeme ego obećaje. sve to... dosadi., i neizbježno se dolazi do dubljih pitanja, a preko njih do dubljih dijelova sebe.



Shulgin je napisao/la:Ukoliko niko do sada nije otkiro smisao života, tokom cele istorije postojanja čovečanstva, vrlo je mala verovatnoća da će neko uspeti. Kada umremo, možda ćemo saznati.
Zašto bi smisao života za svako individualno biće trebao biti isti? Mnogi su našli smisao života, svoj smisao života, nisu ga izmislili nego otkrili. Moj smisao nema nikakvog smisla drugome, niti treba imati, jer drugi ima svoj smisao. I funkcioniramo kao dio cjeline, svaki sa svojim smislom, koji se možda mjenja s vremenom da bi se došlo do nekog drugog smisla, potrebnog tada i tim putem lanaca smislova.
Shulgin je napisao/la:A dok smo živi, treba se snalaziti u ovom materijalnom svetu. Uticati na materiju i na ljude kako bi svim ljudima naše aktivnosti činile dobro, pozitivno, stvarale sreću, radost, veselje, zdravlje, materiju koja pomaže biću...
s ovim se slažem, ali kako će bića cijeniti te vrijednosti ako neznaju što je patnja, rat, bolest, zlo? ako neznaju kakve posljedice stvara njihova neodgovornost, proždrljivost... ljudi više cijene znanje koje iskuse na vlastitoj koži.

u isto vrijeme sad kad postojiš u materijalnom svijetu zašto biti toliko siguran da ne postojiš simultano i u duhovnim slojevima realnosti, simultano, kao nesvjesni produžetak, koji možda čak i ne bude razoren materijalnom smrću i koji se može upoznati tokom materijalnog života i integirati u cjelovitost sebe, i onda u materijalnom životu kroz cjelovitost sebe vidjet smisao svega.
slika
:mushroom: After you die, you will wake up as an alien, holding a bong, surrounded by other aliens who will ask you how your trip was :mushroom:
Avatar
Red Weed
rank6
Postovi: 213
Pridružen/a: 21.03.2010, 19:09
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 44 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la Red Weed »

Ehehehe... smisao zivota...
Beyond kako si nekad kontradiktoran u svojim pricama... ps... falio si mi :D
Mislim da nisi u pravu i da nema svatko svoj smisao i da se preko tih smislova ne nalazimo u kolektivu nego nas Smisao i samo taj jedan smisao spaja.
A kaj se tice kontradiktornosti ide ovako kako mozes "govorit tako" o ljudima koji hrane svoj ego na nacin da ga zadovoljavaju a onda rech da svatko treba nach svoj put/smisao... zapravo sama poniznost bi bila ne spominjat krivce ili neke ljude vech pricat iz sebe i od sebe, njihov put je njihov put mi smo uokolo da ih gledamo i imamo svoj put... mnogo mudro zborish ali posto dosta dugo citam tvoje tekstove i razmatram te stavove jer mi se neda sve to proucavat od kad sam otkrio tebe preko tebe imam kratak uvid u tu realnost... dovoljno mi je to...
Iz mene izlazi jedina moja istina, a to je zapravo nebitno iako cu vam je pokushat prepisat iz svog uma. mozda ce malo bit mutna ali je ionako nebitno jer nemozhete to shvatit a na kraju cete doci do iste.... ili ste vech odavno tamo pa vam je ono smjeshno ili mozda postoji next level ili vech neshto drugo.
Sve je nebitno, sve je dio nas, sve mrzi, sve uništi, nebitno je dio nas jer smo mi dio nebitnog. prekrasni smo kakvi god da jesmo mrzili voljeli ubijali... Preslika veche slike u manjoj. Zapravo kad pogledam dublje sve je to neistina jer jedino sto znam je da neznam i da ne trebam znati jer me svemir vodi... hahahhaha NOT... tu sam zivim radim po svom... ne borim se... sa egom, sistemom, ... mrzim ljude a umro bi za sve njih... dio sam evolucije s greskom... dobio sam pogled u buducnost i to se danas smatra nekom rjechju egom ili nechim... nebitno pogledam u to sto mi govori razmislim, zaboravim napravim neshto vidim odem... nema me tu sam :D
Zapravo je lijepo zivjet ovdje sada u ovom sistemu u ovom kutku... zaobisle su me neke stvari druge ce me snaci iako sam ljut na ostatak svijeta to je njihov put tvoj put... nash put... premali smo da bismo gledali velike slike... da bismo promisljali o drugim dimenzijama o kojima su pisali veliki umovima kojima je budimo realni bilo dosadno kao sto je sad meni,,, (nisam velik um, ili mozda jesam)... poceo sam se voditi ovime zaboravite rjechi jer se ne razumijemo, zaboravite djela jer su nebitna osim onih velikih iako i ona smrde... zaboravite sve... cistite sebe ili mene...
ajmo bit svi jedno napokon... previshe smo se ko stanice razisli tim individualizmom, previshe smo zabrijali na razlicita spajanja razlicitim svemirima... pod razlicitim supstancama... zapravo je jednostavno budim jedno bez da pratimo jedni druge ili da izlazimo ko vodje...
Mi smo jedan organizam ne vezan i ne treba biti vezan... razvijamo se uvijek... i uvijek cemo se razvijati... neki malo vishe neki malo manje :D

I ps ja imam najmanji penis u svemiru jer je najvechi vech bio zauzet :D
^Ali tO jE sAMo MojE MisLJeNJE!!!
Ajujem te... Aj[mo]uJe[dno]
Avatar
Shulgin
rank2
Postovi: 41
Pridružen/a: 13.10.2016, 22:42
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la Shulgin »

You are reacting to external inputs. Currently, while you read this sentence, this text is external input in your life. Your decisions are based on external inputs. The root of all external inputs is a man. As same as others are affecting your life, more or less, you are affecting others. You are giving the output, which affects others. Input is an information that you receive by your senses, and output is the information that you give out . You are in the state of constant interaction between input and output. As soon as this text reaches your eyes, it starts affecting your brain, and you start thinking about what you are reading. Constant interaction between people is what is driving this life. At some point in life, you realize that external inputs that are affecting your decisions create a feeling where you feel that you do not have free will. You feel trapped. You feel perpetually influenced by external inputs. It is either a job that does not fulfill you, a job where you have to get up every morning and spend time, or something else that you are obligated to do. This creates different uneasy feelings. A feeling that makes you like you are trapped. This uneasy feeling that you do not like, and that you want to go away. The inputs that affect your life are not desired anymore. They became boring. You want to change them. You start thinking about which outputs could you make, so that you arrange the receiving of desired inputs into your life. You get the drive to improve your life, to change the external inputs that are influencing your life. The state where you are unable to identify which outputs should you give, so that you create desired inputs, are resulting in depression. You keep thinking what actions should you take, to change your life, so that you feel an improvement, so that you feel better. This is why your thoughts are your reality. Everything that you ever did, was first just a thought in your head.
:mushroom: After you die, you will wake up as an alien, holding a bong, surrounded by other aliens who will ask you how your trip was :mushroom:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la HypnoToad »

14361199_1768568220050334_3395987179130930079_o.png
;)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Vaši pogledi na postojanje i smisao života

Post Postao/la Beyond Le Fov »

slika
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Odgovori