Ego - "Stvar" koja nas cini necovekom ili covekom?

Proširimo horizonte
odanikdrugogsveta

Ego - "Stvar" koja nas cini necovekom ili covekom?

Post Postao/la odanikdrugogsveta »

Cini mi se da je EGO greska u mozgu,koje drustvo i sredina pokrecu kod ljudi...po nekim definicijama to je sastavni deo SVAKOG coveka...i ako ja mislim da se moze iskoreniti u potpunosti!
Pre neki dan sam eksperimentisao i dosao do zakljucka da je ego manje izrazen ili malte ne da ga nema pod dejstvoj psihodelika...
da li je to slucaj samo kod mene ili se jos neko oseca tako ?


tema je malo filozofska ali nadam se da cemo se izboriti sa njom ;)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Ego - "Stvar" koja nas cini necovekom ili covekom?

Post Postao/la Red »

ne bih rekla da je ego greska u sustemu, niti bi rekla da je albino covjek greska prirode, niti da su ljudi druge boje koze greska ove planete, vjerujem da sve TO sto nas cini jedinstvenim bicima ove planete jeste sastavni dio nas samih i da smo prekrasni takvi kakvi jesmo. a ego je dio nas, i naravno mnogi provode jako puno truda i vremena da bi ga eliminirali i bili zbilja ~slobodni~ :ymsmug:

sama pomisao na eliminaciju ega mi nije odbojna, niti strana, mada sama nisam nikada krenula u te vode, dakle potpunog unestenja mog vlastitog ega. ali zato radim na tome da ga postavim u drugi plan a ne da ego upravlja samnom. teska misija nadasve ali mislim da sam na pravom putu... bar se osjecam bolje u zadnje vrijeme.

kako to izgleda kada ego potpuno utihne osjetila sam jednom na tripu. jaka doza poprilicno za moju malenkost. iskustvo je samo po sebi bilo "grozno". sama cinjenica da sama srz mene, onog sto ja mislim da ja jesam je potpuno nestala i nastupio je ocaj. ocaj jer odjednom nisam znala tko sam, sto sam, gdje sam, zasto sam, zbog ceka sam i sve ovo sto ja jesam sada, izgledalo je jadno, povrsno/lazno i onda se zapitas, Tko sam onda ja ako nisam to sto mislim da jesam i drugima se predstavljam kao takva. situacija je bila zbilja uzasna, i bila sam vrlo depresivna narednih 7 dana nakon tog dogadaja. Ego se ugusio i ja sam ostala "gola"

ee sada, ako prihvatis to stanje, ako ne krenes samo dalje kao i prije i ignoriras takvo iskustvo, onda zbilja zatvaramo oci pred vrlo divnom situacijom koja nije svakodnevna i potpuno je jedinstvena i nova i Ja kao osoba se nalazim u takvoj situaciji po prvi put. muka ziva i borba unutrasnjih dijaloga izmedu ega i tebe kao instinkitvinog Bića, e sada sto ces poslusat, ego koji se opet namece ili ono tvoje unutrasnje Ja koje je napokon isplivalo na povrsinu.

upravo kako kazes, psihodelici i slicne nama drage substance najcesce (bar meni) utisaju ego. mislim da je to odlican uvid u to kako moze biti krasno kada ti mozak nije zastopan pizdarijama koje inace ego namece. svako tako iskustvo ostavi trag na meni i dan nakon kada otvorim oci pokusavam zadrzat sto duze ono sto sam "naucila" i pomazem sebi da tako zivim i dalje...

To sto ljudi popustaju pod utjecajem ega na razna sranja, to je zbilja njihov problem. to sto oni ne uvidaju kako im je samo teze u nekim situacijama to je opet njihova stvar. ali nije njihova stvar ako meni netko neciji ego baca u lice i maltretira me debilanama, onda to postaje i moj problem i psihicko silovanje i ja sa takvim ljudima u biti ne komuniciram ako ne moram.

ja bi voljela da smo svi divni i krasni, ali to nikada nece biti tako. voljela bi i da ljude manje pokrece ego, ali ni to nije moguce kada vecina ljudi nije svjesna samih sebe a ni svojih postupaka a niti svojih utjecaja na druge ljude zbog svog ponasanja.

radite na sebi i nemojte biti sebicni :)

Manifesting the Mind

slika

hallucinations real?
What is ego-death?
What can be learned from a psychedelic experience?

e6SxaA9dvws&feature=player_embedded

link download: http://btjunkie.org/torrent/Manifesting ... d669667903

In order of appearance:

* Dr. Dennis McKenna
* Dr. Rick Strassman
* Alex Grey
* Nick Herbert
* Mike Crowley
* Clark Heinrich
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Ego - "Stvar" koja nas cini necovekom ili covekom?

Post Postao/la Beyond Le Fov »

http://www.youtube.com/watch?v=3oFECu6sxaQ

Nije ego sam po sebi problem, on je nešt kao simptom koji upučuje na glavnu stvar, on je nešt kao odsjaj, produkt stanja uma i svijesti u njemu. Zapravo svi dijelići unutar naših života su odsjaj iliti simptom prave stvari, izvora > našeg uma i svijesti u njemu. Zato smatram da nema smisla boriti se protiv ega isto kak nema smisla skrivat i rješavat se simptoma kad smo bolesni misleći da ćemo rješavanjem simptoma riješit bolest (s tim da nemislim da je ego nužno uvijek bolest).

Ego u nama se aktivira zbog širokog spektra utjecaja drugih ljudi na nas, ego je obrana i borba za energiju, ako nas netko ugrožava i omalovažava naravno da će se aktivirat protuteža u nama i to je nešt najprirodnije i to tako mora bit... čak i u svjesnim ljudima, ali svjestan čovjek će se maknut od energija u takvom ozračju, ali ponekad je borba neizbježna.

Ego postaje teret tek onda kad pomoću njega pokušavamo ispunit svoj osjećaj neispunjenosti i praznine što se događa zbog nedovoljne svjesnosti i emocionalne torture, a i onda kad se osjećamo jadnije i više "ne kul" od ostale ekipe.

Svjesnost je jedini lijek, ostalo samo skriva simptome. Svjestan čovjek zna da neželi status na izmišljenoj ljestvici vrijednosti i ne želi se borit kad nije potrebno. Također dovoljno svjestan čovjek zna, osjeća svoju povezanost sa svemirom, jednost, i neželi ju cjepat da bi pokušavao dodat veću važnost svom fragmentu te iste jednosti.

Ego nije problem i nije nešt na čemu se može s uspjehom radit i eliminirat iz svog bića. On je vezan lancem sa cjelom sumom svih ostalih mentalnih procesa, i to ne samo svojih već i tuđih kad je s njima u interakciji.
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Ego - "Stvar" koja nas cini necovekom ili covekom?

Post Postao/la extranoize »

Beyond Le Fov je napisao/la:Ego u nama se aktivira zbog širokog spektra utjecaja drugih ljudi na nas, ego je obrana i borba za energiju...
istina. ego nam je potreban da bismo funkcionirali u današnjem svijetu.
ali doći će trenutak kada nam više neće biti potreban, kada se naše biće razvije i riješi tog parazita.
ego je koristan kao čamac koji nas prebacuje na drugu obalu, ali kad dođemo na tu drugu obalu onda moramo ostaviti čamac.
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
odanikdrugogsveta

Re: Ego - "Stvar" koja nas cini necovekom ili covekom?

Post Postao/la odanikdrugogsveta »

Beyond Le Fov je napisao/la:Ego u nama se aktivira zbog širokog spektra utjecaja drugih ljudi na nas
ljudi zaista treba da uticu na nas,ali bad vibe treba iskulirati i zadrzati neki unutrasnji mir...mudar covek je smiren covek,bar koliko ja znam ;)
hypokeimenon
rank3
Postovi: 50
Pridružen/a: 19.06.2010, 02:49
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Ego - "Stvar" koja nas cini necovekom ili covekom?

Post Postao/la hypokeimenon »

Ego sam po sebi nije nista lose, a ni nepotrebno buduci da ga svi imamo. On nuzno dolazi razvojem svijesti o sebi, zivotinje ga, naposljetku, nemaju, nit im je potreban, sve dok ne dođu do razine da mogu biti svjesne sebe kao individualnog entiteta.
Cilj ne bi trebao biti potpuno uništiti ego, jer onda ne bi mogli razmišljati o sebi kao o sebi, a tako ne bismo ni mogli funkcionirati kao dio društva, jer granice između "sebe" i "svega ostalog" bi nestale. Razni psihodelici, kao sto znamo, uzrokuju takovo stanje. Osobno meni ga psihodelici smanje do takve razine da ga gotovo nema, a jedino salvia ga može potpuno izbrisat, jerbo onda ne znam nista, a kamoli sto sam i tko sam ni sto bi takvi pojmovi uopce trebali predstavljat ;)

Ali da, kao sto kolega extranoize kaze, jednog dana nam uopce nece bit potreban, i granice koje nas dijele od ostatka univerzuma ce nestat.
Ljubav, ako se pravilno prema njoj odnosi, moze pobijediti ego. Ne mislim samo na ljubav međ dvoje ljudi, nego ljubav prema ičemu ikad, nebitno. Zbog nje ljudi zanemaruju glas ega i slusaju srce, i zato se volite, ljudožderi :x
zato napravimo vatromet i slavlje najveće
ispratimo zadnje trenutke osamdeset i treće
Snailbong

Re: Ego - "Stvar" koja nas cini necovekom ili covekom?

Post Postao/la Snailbong »

mislim da ga nije cilj eliminirati. ego nas čini nama a to je
nešto što tvori svijet i njegove raznolikosti. funkcioniranje energije
na tom poluduhovnom-polumaterijalnom nivou (ni vrit ni mimo :D )
da ga nema setali bi po ovoj planeti ko debili bez mozga. lisen ega se
zamisljam u nekom drugom zivotnom obliku koji materijalno odnosno fizički
nije toliko vezan kao ovaj u kojem se trenutačno nalazimo. ;)
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Ego - "Stvar" koja nas cini necovekom ili covekom?

Post Postao/la Ninti »

"Postoje tri vrste egoista:
egoisti koji sami žive i daju drugima da žive,
egoisti koji sami žive ali ne daju drugima da žive i
egoisti koji niti sami žive niti drugima daju da žive."
Ivan Sergejevič Turgenjev

Smatram da treba znati balansirati između te tri ličnosti. Ego sam po sebi je neizostavan dio čovjekove ličnosti, to je Freud dosta dobro objasnio:
Funkcija Ega je da traži one objekte koje organizam (Id) zahtjeva. Ovaj proces u kojem organizam riješava probleme proistekle iz potreba naziva se sekundarni proces. Ego za razliku od Id-a funkcionira na “principu stvarnosti” ili realnom svijetu mogućnosti zadovoljenja želja. Suština ovog principa je da se za potrebe treba pobrinuti čim se nađe objekt koji odgovara toj potrebi.Za Id jedina komunikacija sa realnim svijetom je Ego koji predstavlja njegova čula i samo u toj mjeri je samostalan jer je u praksi Ego zadužen za pronalaženje načina da se ispune zahtjevi organizma. Kada smo objasnili na kojem principu organizam zadovoljava svoje potrebe, dolazimo do pitanja zašto čovjek poštuje zakone, ili ako hoćete jednostavnije ograničenja bilo koje vrste. Tu na scenu stupa ono što laici nazivaju savijest, a ustvari to je treća komponenta SUPER-EGO (lat.superego–nad-ja). Super-Ego zastupa moralnost, odgovornost i slična osjećanja koja nedostaju kod prethodne dvije komponente. Freud povezuje njegov nastanak sa roditeljima, to jest roditeljskim odgojem i ponašanjem spram djeteta. Super-Ego uzima roditeljske metode kazne i prijekora, za što je zaslužan proces identifikacije. Znači tim procesom naš Super-Ego nastaje poistovjećivanjem sa roditeljskom ulogom, uz značajnu ulogu postojećeg roditeljskog Super-Ega. Za pravilan razvoj Super-Ega značajno je i pravodobno odricanje Edipovog kompleksa. Kod većine ljudi svi ovi nabrojani procesi su kompletirani do sedme godine ali kod nekih ( duševno poremećenih ) nikada. Super-Egu kao najsvjesnijem i donekle najnezavisnijem dijelu Freudovog trodijelnog mozaika psihe možemo dati osobine samoposmatranja, savijesti i funkciju ideala koju on vrši preko EGO-IDEALA. Tako Super-Egu dodajemo novu komponentu uz postojeću tvrdnju da predstavlja ono “više” u čovjeku, dodajemo mu težnju za usavršavanjem koju motivira gore navedeni Ego-Ideal. Super-Ego komunicira, iako bi možda primjerenije bilo reći kontrolira, sa Egom preko osjećaja poput ponosa, sramote i krivice. Sada se možemo dotaknuti onoga što je za sociologiju najbitnije u vezi sa Super-Egom. Već smo rekli da Super-Ego nasljeđuje dio roditeljskog Super-Ega, znači samim tim postaje nosilac tradicije svih trajnih vrednota koje se prenose generacijski. Uloga Super-Ega u ideologiji čovjeka ili čovječanstva se nepravedno zanemaruje. Zanemaruje se iz tog razloga jer se tvrdi da je ideologija samo rezultat i nadogradnja trenutnih ekonomskih prilika. To je točno, ali Freud je dodao : “Čovječanstvo nikad ne živi potpuno u sadašnjosti”*. Prema tome u ideologijama Super-Ega živi prošlost naroda i rasa, njihova tradicija koja se samo lagano povija pred uticajem sadašnjosti. Ako ovo rezimiramo izgleda da je naš duševni aparat sastavljen od tri dijela koja su spojena u cjelinu jedinstvenim funkcioniranjem koje je neophodna za normalan život. Točne hijerarhije između ova tri pojma nema ali moglo bi se reći da je Id izvor energije, Ego rastrzan zahtjevima organizma i moralnim ograničenjima savijesti a Super-Ego je tu da obuzda Id preko Ega. Karakter naše ličnosti ovisi o sposobnosti Ega da balansira između ove dvije moćne sile koje caruju našim umom.
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
odanikdrugogsveta

Re: Ego - "Stvar" koja nas cini necovekom ili covekom?

Post Postao/la odanikdrugogsveta »

hvala vam za odgovore :ymhug:
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Ego - "Stvar" koja nas cini necovekom ili covekom?

Post Postao/la extranoize »

Montaža scena iz filma Revolver o otkrovenju ega. (za prijevod klik na Interactive Transcript)
preporučam pogledati cijeli film http://www.imdb.com/title/tt0365686/

http://www.youtube.com/watch?v=wI07KycwxIA
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Odgovori