Finalna faza, prosvetljenje

Proširimo horizonte
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

mucak je napisao/la: .U sustini meditacija je jako daleko od mirnog stanja i nema nista da radi sa sedenjem i neradjenjem nicega i gasenjem uma, to su pogresna guru ucenja koja zadavaju zadatke koji su nemoguci za ispuniti kako bi odrzali svoj guru status zauvek i uzimali novac.

.
.... ajoj
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
mucak
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 24.01.2012, 12:30
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 60 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la mucak »

antoniopavaroti je napisao/la:
mucak je napisao/la: .U sustini meditacija je jako daleko od mirnog stanja i nema nista da radi sa sedenjem i neradjenjem nicega i gasenjem uma, to su pogresna guru ucenja koja zadavaju zadatke koji su nemoguci za ispuniti kako bi odrzali svoj guru status zauvek i uzimali novac.

.
.... ajoj
pece pece
ko smo s?ve mi?r
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

varaš se..mućak...Samo si me nasmijao..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Zephyrus
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 14.01.2017, 12:40
Ima zahvala: 179 puta
 pohvaljen: 78 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la Zephyrus »

Bamakhepa je napisao/la:Sro znaci prosvjetljenje?

...

Kako mozemo uopce razmatrati pitanja poput onoga je li itko danas prosvjetljen ako prethodno jasno, jednoznacno i nedvosmisleno ne utvrdimo sto je tocno prosvjetljenje uopce?
Izvrsno pitanje.
Šta je prosvijetljenje?
Po meni bi to bila spoznaja da na ovom svijetu više nemamo šta tražiti.
Kao kad iz gusjenice nastane leptir, nema taj leptir više šta gmizati po lišću, već poleti.
Osobno se smatram nimalo produhovljenom osobom ali probat ću to sklepati u nekoliko rečenica - prosvijetljenje je spiritualna metamorfoza pri čemu je konačni proizvod takav da on jednostavno više nema šta tražiti u onom okruženju u kojem je izvorno nastao.
Samim time je prirodno da se takav entitet skloni iz svog dotadašnjeg okruženja i preseli u okruženje u kojem borave bića koja su i sama prošla taj isti put.
Ja osobno prosvijetljenje ne smatram ultimativnom spoznajom na svim razinama postojanja, već je prosvijetljenje samo jednosmjerna karta za iduću razinu postojanja, a tamo se opet treba doći do prosvijetljenja, naravno pod nekim skroz drukčijim uvjetima i pravilima.

Al' sam ga nasr'o...

:D
People say you have to travel to see the world.
Sometimes I think that if you just stay in one place and keep your eyes open, you’re going to see just about all that you can handle.
Avatar
mucak
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 24.01.2012, 12:30
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 60 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la mucak »

antoniopavaroti je napisao/la:varaš se..mućak...Samo si me nasmijao..
moguce obicno kad neko jauce ja mislim da pece :P
ko smo s?ve mi?r
Avatar
mucak
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 24.01.2012, 12:30
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 60 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la mucak »

da tak nekako prikupljamo celi zivot i generacijam sve i svasta kao sto to radi i gusenica neznajuci sta ce biti i zasto tacno to radi, kad bi gusenica tripovala da se leptir postaje tako sto nece vise da bude gusenica nikad leptir nebi nasto.Tak i coveka ego i um vodi di ga vodi a otkrivanje istine i prosvetljenje dolazi u jednom momentu od kojeg na dalje vise nista nije isto.Covek u tom momentu se prebacuje celokupno dobija drugaciju um drugacije telo drugaciji duh i drugacije okruzenje.
ko smo s?ve mi?r
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la Ninti »

Bamakhepa je napisao/la:Sro znaci prosvjetljenje?...
Kako mozemo uopce razmatrati pitanja poput onoga je li itko danas prosvjetljen ako prethodno jasno, jednoznacno i nedvosmisleno ne utvrdimo sto je tocno prosvjetljenje uopce?
Koliko ljudi toliko viđenja raznih suptilnih stanja.. možda nam ne bi trebao biti cilj staviti prosvjetljenost u neku strogu definiciju ako takvo stanje nije opće već individualno, ne manifestira se u fizičkom i nije mjerljivo već čisto iskustveno osjećajima.
Da bismo mogli primijeniti jednu od definicija prosvjetljenosti moramo biti u stanju razlučivati što su uopće pogrešne pojavnosti i mentalni mir, a to su opet pojmovi podložni različitim tumačenjima.. Zapravo malo toga se može definirati što ne znači da treba odustati jer svaka definicija latica je istog cvijeta unatoč mogućoj kontradiktornosti.
Kažu da je vrijeme iluzija, a mi smo se pametni našli da ga mjerimo..
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Tarot iz kabale, velika arkana od 22 karte simboličkim slikama (i brojnim detaljima na slikama) prikazuje razine čovjekove svijesti od prvog osvješćivanja do "božanske nadsvijesti". Predstavljaju karakteristike stanja svijesti, sile koje dominantno tada djeluju u čovjeku, na čemu treba raditi i što svladati za krenuti dalje. Znači to mistično znanje iz kabale je podijelilo prosvjetljenje na više stupnjeva koji se dešavaju jedan za drugim ili napreskokce, i to su univerzalni aspekti u svakome s kojima teće kroz život. Ovo sam otkrio od autorice Haich, i mogu reći samo da mi sve to jako rezonira i poklapa s mnogim iskustvima i stanjima.

Tako npr. karta broj 1, opsjenar, predstavlja nekoga tko ima sve potencijale u sebi ali tek je doživio prvo osvještenje, dok je većina toga još u podsvijesti nerealizirano.

Karta broj 2, posvećenica, predstavlja stanje svijesti u kojoj se svježe probuđen čovjek počinje zanimati za jedan drugi svijet osim ovaj materijalni, pa luta u potrazi za znanjima da riješi tu duhovnu zagonetku u sebi, no njegova vlastita nezrelost i neiskustvo priječi mu put.

Na broju 3, kraljica, čovjek upoznaje ženski aspekt boga/svemira, prirodu, više ne pokušava nerazumnim načinom života djelovati protiv prirode već se prirodi prilagođava da bi živio s njom a ne protiv nje. Primjećuje da svaka bolest potječe od neke duševne smetnje. Otkriva da će tijelo ozdraviti ako napravi reda u svojoj duši, ako je tamo uravnotežen i zdrav. Otkriva da svojim duhom može vladati tijelom sve dok poštuje prirodne zakone. Ujedinjuje svjesno sve aspekte u sebi.

Karta 5, posvećenik, simbolizira stupanj na kojemu čovjek već ima hrabrosti slijediti svoj unutarnji put, ali materijalan dio njega je preplašen i daje mu osjećaj kao da bi mogao izgubiti nešto vrijedno, no svako novo iskustvo daje mu snage i razlog da slijedi svoj unutarnji put. otkriva usku povezanost između svog duhovnog višeg jastva i svog nagonskog bića kojega se još ne može osloboditi. kuži da ako želi unutrašnji mir mora unutrašnji i vanjski život svesti na isto.

Karta 6, raskrižje, simbolizira stanje unutrašnje borbe, pitanje hoće li čovjek zbog zemaljskih prednosti izdati svoj duh, ili će biti čvrst, slušati i slijediti svoj unutrašnji glas, više jastvo. Mora pasti onoliko koliko mu treba da očvrsne i bude mudar.

Karta 9, pustinjak, odgovara onome da gusjenica pretvorena u leptira više nema što tražiti među gusjenicama i odlazi, povlači se. Čovjeka obuzima poriv da sve ostavi i ode. kuži da zbivanja ovog svijeta služe samo da se nešto nauči. Sve što drugi ljudi rade njemu je dosadno, ne želi tratiti vrijeme, samo želi živjeti za esenciju života, raditi još samo na sebi u sebi, povlači se i pokušava se od svega otrgnuti i osloboditi, no sudbina mu je da se ne smije još odijeliti od svega jer ima još za učiti. Otkriva da se upravo pomoću životnih situacija prosvjetljuje, razotkriva.

Karta 12, obješenik, predstavlja stanje svijesti u kojem čovjek vidi i čini sve obrnuto od drugih, a kad se to čini dolazi se stalno u konflikt s vanjskim svijetom. Sve vidi obrnuto jer direktno gleda sve iz jednog duhovnog stanovišta cjelovitosti a ne materijalnog egoizma, pohlepe, sujete. Podrazumijeva se da sve što "obješenik" kaže ili učini biva neshvaćeno ili pogrešno protumačeno. Stalno mora objašnjavati razloge svog djelovanja.

Karta 15, diablo, predstavlja razdvojenog čovjeka na spolove i nemogućnost da se materijalnim tijelom spoji natrag u cjelovitost na toj razini. To se manifestira kao tjelesno-seksualna sila. Na razini svijesti koju simbolizira ova karta čovjek se oslobađa porobljavanja te sile koja ga veže uz suprotni spol, i pretvara tu silu u sebi u njen praoblik, koristi je kao duhovnu snagu.

Karta 16, kula, čovjeku se dešava velik unutarnji i vanjski potres, nešto što uvelike mijenja njegov život, ako više nije samo nesvjesni rob nagona, već je svjestan u svom duhu, tada neće ništa izgubiti, samo dobiti, a ako nije sebe probudio u duhovnom ostat će uništen, no uništene su samo prividne vrijednosti ega.

Karta 21, luda, to je prikaz zadnje stepenice ljudskog razvitka na Zemlji, čovjek je dostigao najviši stupanj sjedinjenja svijesti s duhom, time se on u duhu toliko udaljio od svojih bližnjih da ga više nitko ne razumije. On više ništa ne može promatrati s ljudskog stanovišta, pa niti zemaljski život. Više ne vidi razliku između života i smrti, konačnog i beskonačnog. Jasno vidi da se samo oblici mijenjaju ali ništa nema početka niti kraja. Nema ničega što bi moglo umrijeti. Smrti nema, postoji samo vječni život, vječna promjena i rotacija. Umiruće bilo što samo je došlo do točke kad će promijeniti svoju zemaljsku haljinu i obući novu. Ono što živi, Jastvo, ne može umrijeti jer nikad nije rođeno. A ono što jest rođeno, materija, tijelo, također ne može umrijeti zato što zemaljska haljina, tijelo, nikad niti nije imalo vlastiti život, nikada nije živjelo. Bilo čije tijelo živi samo zato što je u njega zavijen duh, Jastvo, i ono tijelom manifestira svoj vlastiti život. Materija, tijelo, ne živi samo po sebi, i kad Jastvo napusti tijelo preostaje samo raspadnuti mrtvi oblik. Luda promatra smrt, koje se tako mnogi ljudi panično boje, kao čovjek koji uvečer skida svoje haljine i ide na spavanje. Čovjek nije mrtav zato što nije odjeven, i odjeća nije mrtva, ona samo slijedi pokrete koje čovjek u njima izvodi.
Avatar
SleppyInHead
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 09.01.2013, 16:54
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la SleppyInHead »

Može objašnjenje 13.te karte, nije mi u potpunosti jasna.
I što se tiče pustinjaka, je u redu od njega da sve ostavi i ode?
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Na razini pustinjaka čovjek sve ostavlja samo unutar sebe, ne povlači se zbilja u neku osamljenu špilju, iako bi i izvana to htio. izvana sve izgleda "normalno", bavi se svime čime treba u situaciji u kojoj jest, ali unutar sebe više ništa od vanjskog djelovanja što je prolazno ne predstavlja mu interes. Može vladati svojim mislima, emocijama, i reakcijama. Odbacuje važnost svoje osobe, ne želi se isticati ili graditi karijeru. Skriva od drugih sve što zna, razgovara samo o nužnim stvarima. Poanta na ovoj razini je da izdrži sve vanjske nepogodnosti a opet u sebi živi svoj autentičan duhovan svijet.
A diablo, karta 15. (greškom sam prije napisao 13.) prikazuje zakone materije unutar čovjeka koji su suprotstavljeni njegovom duhu. Materijalni zakoni na psihološkom nivou, u intelektu, kreiraju psihološke strukture suprotstavljene duhu.

Neda mi se sad sve prepisivati, evo knjiga: Elisabeth Haich - Tarot
Odgovori