Finalna faza, prosvetljenje

Proširimo horizonte
Avatar
SleppyInHead
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 09.01.2013, 16:54
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la SleppyInHead »

Definiranje prosvjetljenja je kao definiranje sreće ili bilo koje druge emocije. Ako svatko drugačije definira i doživljava radost, kako je moguće da je netko u krivo a netko u pravu dokle god je on radostan?
Avatar
mucak
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 24.01.2012, 12:30
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 60 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la mucak »

Um nemora nuzno da cepa celinu, cepa samo ako ga ti tako nastelujes.Upravo ono o cemu govorim je sloboda covekova da sam odabere kako ce i sta ce dalje i polu matematicki pristup koji sam iskazao upravo je iz razloga da bih pojasnio jasne opcije koje stoje pred nama.Ili cemo idalje da se krivimo i vrtimo oko ega i sta raditi snjim ili cemo samo prihvatiti to sto jest prestat tripovati da nam upravo um smeta no samo produziti dalje sa svim postojecim u zeljenom nam pravcu zajedno sa umom i svim.To sto neko um kao instrument koristi da cepa i sece to je individualni problem koji se lako moze resiti ako individua svhati da nemora to tako raditi i da postoje drukciji nacini za koriscenje istog.

Vrtimo se oko jedne te iste tacke a to je dal um moze ili nemoze da dozivi prosvetljenje, al sam vec reko da tako nesto kao sto je um ili telo nepostoji uopste. Ega nema ego je samo izgovor za JA NE ZELIM DA NAUCIM. i dokle god imamo to u sebi da ni nezelimo da pokusamo da naucimo nego samo arogantno ignoriramo stvarnost ,dotle covek nece moci da prozivi ni da prismrdi prosvetljenju jer nije da ego nece nego covek sam nece oce da zivi u svom neznanju i samo svom.

Covek nemora tako da se ponasa uopste, tako smo naucini od okruzenja koje nije nicemu nauceno, um nemora da ima granice niti fizicko postojanje covekovo, granice postoje kad covek sebi kaze ja znam sta je sta.granice prestaju da postoje kad covek kaze ja ne znam.Dali covek kaze sebi ja znam ili neznam kroz um ili kroz telo ili kroz duh ne menja ishod promene covekove.Covek ima strah od nepoznatog i ego koristi kao stit, ali svojom voljom moze prestati to da radi i reci sebi bas me briga sad cu ovako da probam jer covek u ovom dobu uvidja da nesto znacajno mora da se promeni i iz ocaja pokusace bilo sto pa cak i spustiti svoj stit i reci ja ne znam.Covek pritom negubi ego niti razum intelekt um telo, no jedino sto radi otvara sebi vrata u nove dimenzije stvarnosti.Samo prosvetljenje nema dodirnih tacaka sa gubljenjem ega prosvetljenje ima sa upravo sa razumevanjem fuckija istog.Fora je samo u prekidanju koriscenja autopliota koji radi sa nasim telom umom sta hoce.MI svesno sebi mozemo odrediti kako ce nas ego um telo da fukcionise.NIsu to tamo neke sile koje uticu na nas nego smo mi sami sila koji uticemo na sebe, a kad nezelimo shvatiti da to jeste tako koristimo termmine kao sto je ego, ili um je iskrivljen. Ne nije um iskrivljen nego mi nezelimo da znamo, previse je strasno biti apsolutan.
ko smo s?ve mi?r
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la Bamakhepa »

SleppyInHead je napisao/la:Definiranje prosvjetljenja je kao definiranje sreće ili bilo koje druge emocije. Ako svatko drugačije definira i doživljava radost, kako je moguće da je netko u krivo a netko u pravu dokle god je on radostan?
Prosvjetljenje uglavnom nije u kategoriji osjecaja nego spoznaje. Ako koristimo ovu usporedbu moze imati smisla, ali onda opet dolazimo do onoga sto cijelo vrijeme i tvrdim - da ne postoji prosvjetljenje kao neka specificna univerzalna krajnja spoznaja, vec razliciti izvori tu krajnju spoznaju drugacije vide i to nije samo pitanje razlicitog opisa nego i razlicite sustine. U vecini onda rasprava treba jasnije precizirati na sto se misli, jer u datim kontekstima opcenito prosvjetljenje najcesce ne govori dovoljno.

Ako netko kaze kako je njegova spoznaja kako je konacna realnost ta da postoji samo jedan univerzalni bitak/egzistencija/esencija (monizam/advaita), drugi kaze kako je njegova spoznaja da postoji vise potpuno odvojenih esencija (dualizam, teizam, polteizam itd), treci kaze kako uopce nema nikakve esencije vec samo stalni prolazni fluks elemenata bez podloge (madjamaka), onda se ocigledno ne radi o istim spoznajama.

Moguce je samo gradirati te spoznaje pa ce tako
- dvaitin tvrditi da je njegova realizacija osobnog Boga i duse krajnja, a advaitinska u stvari tek krivo shvaceno i drugorazredno "sjedinjenje sa Bozijom vanjskom energijom", dok su budisti obicni ateisti (Hare Krishna stav)
- advaitin ce tvrditi da je jedna univerzalna jedinstvena esencija (atman/brahman) jedina realnost, kako nema razlike izmedju duse i Boga, kako je dualnost iluzija te time i dualisticka spoznaja ili iluzorna ili nizi stupanj, a budizam promasen
- budista ce tvrditi kako je jedino spoznaja nepostojanja vjcnih esencija, nepostojanja duse, nepostojanja osobnog Boga i nepostojanja brahmana krajnja spoznaja, dok ovi zive u iluzijama vlastitog uma.

Dakle moguc je te spoznaje rangirati inkluzivisticki (realne su, ali nize rangirane od nase koja je krajnja) ili ekskluzivisticki (nasa je istinita, ovo ostalo su gluposti, izmisljotine, umisljaji, demonski uticaji isl), ali ih je nemoguce pistovjecivati
Avatar
SleppyInHead
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 09.01.2013, 16:54
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la SleppyInHead »

I di je problem onda?
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la Bamakhepa »

Kod Stipe :p
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Živu cjelinu, suštinu svega, spoznaje se prvenstveno kroz srce, inteligentno osjećajno. Umom se gleda samo vanjština svega, jedan mali dio na površini toga što se gleda. Informacije iz vana, od nekoga neko iskustvo i njegovo tumačenje ima određeno mjesto, no ništa od toga nema pravu vrijednost, ne može nadomjestit nespoznano u sebi. Svi su upravu iz svog kuta gledišta unutar različitih dimenzija, a oni koji nisu prije ili kasnije će saznati na vlastitom iskustvu da nisu pa će i oni postati ono što stvarno jesu.

Zašto meditacija funkcionira? zašto se dešava proširenje svijesti, ucjelovljivanje, kad se um utišava, kad se fokus ima na sada, van misli i emocija, zašto se svijest oslobađa kad se sadržaj uma i njegove strukture maknu ako on nije taj koji svijest ograničava, gotovo svu energiju tijelu odstranjuje, čovjeku da bude to što je, da vidi svoju širinu, da zna. Zašto entheogen može pružiti čovjeku duhovno iskustvo u kaši svih isprepletenih informacija i emocija, kad se svijest otkine od tih tokova. Zašto sam poslije entheogenog iskustva novi, lakši, duhovni, cjelovitiji čovjek većeg užitka postojanja, osjećanja svemira, empatije prema svima, kad za vrijeme tog iskustva izbacujem iz sebe otrov svakakvih umnih ideja, struktura uvjerenja, potonulih emocija i brdo suvišnih informacija... ako duhovno ne postoji, ako um na putu osvještenja cjelovitosti ne stoji?

Možemo se čitav život igrati pokvarenog telefona, praviti se zadovoljeni nekakvim informacijama i filozofijama, ili možemo krenuti po vlastito iskustvo, počevši razgrađivati sve suvišno.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la Bamakhepa »

I meditacija i kemija moze proizvesti iskustvo, ali je ono uvjetovano preuvjerenjem. Moje iskustvo i sa jednim i sa drugim je bilo drugacije prije dvadeset godina kad kao newageovac klatih po indijskim asramima i ove godine na budistickom ritritu. Jednako je razlicito i sa kemijom.

Iskustvo je preduvjetovano ocekivanjima i prikrivenim mentalnim sadzajima, a oni su uvjetovani zivotnim iskustvima, uvjerenjima, filozofijama i ostalim mentalnim sadrzajima. Samo dio je inherentan meditaciji i supstanci, a taj dio nije toliko u nekim velikim duhovnim realizacijama koliko u fizioloskim manifestacijama.

Iskustvo je samo element u nastjanju boljeg pozavanja svijeta oko sebe. Davanje duhovnim iskustvima prevelikog znacanja i uzimnjaem istih previse doslovno blize smo deluziji ego znanju, jednako kao sto smo prevelikim "metloguzastvom" zatvoreni za eksperimentalni, kreativni dio spoznaje i eksperimentiranja istim.

Kriticki racionalni um je neka vrsta filtera, jedinog kojeg imamo za razdvajanje relevantne informacije od smeca. Kao i sa svakim filterom postoji neki optimalni balans. Ako je zastopan nece prolaziti nista kroz njega, ako je previse propusan prolaziti ce sve i svasta pa se nece odvojiti zeljena cista supstanca od oneciscenja.
Tako je i razum bez inspiracije ogranicen, ali je i vrludanje svijetovima duha bez kritickog filtera prije vrludanje svijetovima fantazija i deluzija.
AKo bi trebalo birati samo jedno od toga radije vise filtera i manje kreativnosti nego sizofrena pogubljenost u kakofoniji neselektivnih informacija i pricica.

Dakle "duhovno" iskustvo je bitno, ali drugorazredno, kriticki um i edukacija su vazniji.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

Bamakhepa je napisao/la:
Zephyrus je napisao/la:Jebalo majku ako u ovom trenutku postoji ijedna istinski prosvijetljena osoba na svijetu.
Sro znaci prosvjetljenje?

Je li prosvjetljenje unio mistica krscana? Je li vjeco druzenje sa Krisnom na Go-loki krisnijevaca? Je li samadhi joge ili mozda kaivalija? Ili samadhi advaite? Je li moksa djaina? Je li jhana budista? Ili prajna? Ili nirvana? I koja tocno razina? Je li arhat teravade prosvjetljeniji ili bodisatva mahajane? Je li jednako prosvjetljenje arhata, pratjeka bude i samasambude? Je li kenso i satori zena?

Svi ti elementi svih tih religija i stotine drugih nenavedenih imaju neke razlike, bilo drasticne ili u nijansama i niti se njihovi "autoriteti" ne mogu oko puno toga dogovoriti.


Kako mozemo uopce razmatrati pitanja poput onoga je li itko danas prosvjetljen ako prethodno jasno, jednoznacno i nedvosmisleno ne utvrdimo sto je tocno prosvjetljenje uopce?
Krščanstvo nema ništa sa prosvetljenjem..religija je kategorija Uma ..Nema opisa za prosvetljenje..ono je stanje ..dakle realno stanje . Nema ni razumjevanja prosvetljenja ako nisi sam prosvetljen...jer su rječi robovi Uma . Prosvetljenje je iza Uma . Da ti se desi prosvetljenje Um mora da potpuno utihne , umre a svjesnost da tad postane svjesna same sebe...Ništa od onoga što si gore naveo nije prosvetljenje jer da li je pisanje ljubavnih poruka -ljubav? Da li je očekivanje drage -ljubav? Da li su slatke rječi upućene nekoj željenoj osobi-ljubav? Da li je zajednički život sa nekim -ljubav? Ne i ne ....ali to mogu biti manifestacije ljubavi a šta je ljubav onda? Ljubav je osječaj i nema opisa ali ima iskustvo . Isto je sa prosvetljenjem ako ga nisi nikad okusio nikad ni nečeš spoznati šta je to..kao i sa ljubavlju...Zato se ni prosvetljenje a ni ljubav nikad neće točno utvrditi šta je to ..jer je utvrđivanje i sortiranje karakteristika Uma...on , um , želi opis , kvantitetu , količinu , kvalitetu , boju , okusnost , zvučnost , miris i po mogučnosti da se vidi , (barem mikroskopom) a pošto svega toga nema Um je nemoćan..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
mucak
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 24.01.2012, 12:30
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 60 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la mucak »

meni meditacija nesluzi da utisam i ugasim um no da ga ubrzam i proshirim :D i entogen mi deluje tako da ubrza informacije koje putuju kroz mozak i prokrvi i zavibrira vodu u mom telu kako bih mogao DUSHEVNO biti ispunjeniji nego inace nijedan deo mene se neugasi vec se svi vise upale u tom slucaju.

Tek kada mi um srce i celokupno telo celokupno bice rade na zeljenoj brzini tek tad to sto zovemo dusha je u mom slucaju zadovoljena.Tisina je samo jedan momenat, svi ostali momenti nisu tishina.Um je u savrsenom stanju da pojmi prosvetljenje um coveka je brilijantan, a to sto neko razmislja o splacinama izmisljenog sveta zaista nema nista sa potencijalom uma coveka, to sto se neko nemoze iskulirati od svakodnevne iluzije i sranja zaista nema nista da radi sa umom coveka nego sa nesposobnoscu individue da se susretne sa relanoscu.U sustini meditacija je jako daleko od mirnog stanja i nema nista da radi sa sedenjem i neradjenjem nicega i gasenjem uma, to su pogresna guru ucenja koja zadavaju zadatke koji su nemoguci za ispuniti kako bi odrzali svoj guru status zauvek i uzimali novac.

Covek jedino zajedno sa srcem telom umom dusom i svim sto ga cini covekom moze doziveti prosvetljenje i nikako drukcije.Svaka dalja prica koja govori da covek samo dusom ili samo srcem ili samo umom ili samo telom ili samo bilo cim ide u prosvetljenje je besmislica, prosvetljenje je sveobuvatno i neizuzima nijedan jedini sastavni deo coveka, prosvetljenje je upravo covekova svest o covekovoj celokupnosti.
ko smo s?ve mi?r
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Za mene meditacija ne znači nužno mirno sjedenje, može se kretati i sve svjesno raditi, iz te direktne svijesti i osjećanja proizlazi pravilno djelovanje. Ja svoju svijest u meditaciji odvojim od misli i svih tokova energija u percepciji na koje se um automatski lijepi i poistovjećuje svijest s tim tokovima. tada se desi ubrzanje, odnosno povišenje vibracije, proširenje svijesti i osjećaja postojanja, ispunjenosti. U tišini je suština, sve ostalo je izražaj toga. Kad se overloadam izražajem svega, odnosno polijepim fokus na sve i svašta, tada mi svijest padne. Što više stvari u sebi imam, manje sebe imam, što manje stvari unutar sebe imam sve više sebe imam. Kad se počnem lijepiti po svemu otvorenome tada nastane velika potrošnja energije, padne vibracija, izgubim nit čiste svijesti. Entheogen mi je kao pomnožena meditacija, sve nabije i overloada sve funkcije, sve pretaće, no samo zato da se lakše odljepim od toga svega i skužim da suštinom nisam ništa od toga već nešto iza toga puno veće koje sve to samo sanja.

Većina ljudi ovog vremena ne može se i ne zna nositi s vlastitim i sveopćim sranjima i vidim koliko mnogo koristi ljudima donosi svaki oblik suočavanja, razumijevanja, razrješavanja i opraštanja s tim sranjima na entheogenima. Um bi samo stvarao duševne težine i bježao od njih u sve, pravio se da nema problema i brijao bi po sto drugih svemira, sve u isto vrijeme, samo da nije ovdje i tu, sve dok u potpunosti ne potroši i izmuze tijelo u svom snu.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Odgovori