Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Proširimo horizonte
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Vid Svante je napisao/la:Često razmišljam o tom kolektivu i često mi dolazi na pamet ideja da smo u neku ruku nebitini kao pojednici i da nemamo baš puno izbora osim kolektivnog :)
Na razini opsega kugle zemaljske slažem se s time, no smatram da je veoma bitno i zapravo temeljno primijetiti da je otpor izborima u unutrašnjosti svakog pojedinca i jedino on na svoj vlastiti način mora moći svladati taj otpor, otpor da bude zdrav svjestan čovjek i dio prirode. Prava promjena kreće jedino iz unutrašnjosti pojedinca. Ono što je korisno ali dolazi izvana, za perspektivu pojedinca to su ponajviše umjetno stvorena ograničenja i smjernice s kojima se on može ili mora ponašati u skladu, ali zapravo nije svjestan bitnosti takvog ponašanja. Ako toga nije svjestan radit će krivo prvom prilikom jer je čovjeku najbitnija njegova vlastita sloboda izbora, koliko god mala i nesvjesna ta sloboda bila. Može pojedinac iskreno htjeti mir i svijest u svijetu, no želja za promjenom nečeg izvana i čekanje da se prvo promjeni nešto izvana često je varka, skrenuće svijesti kojom pojedinac prikriva realnost u sebi, realnost koja je kaos, patnja i nemir, potonuće, unutar sebe. Prebacivanje odgovornosti za sebe van sebe je... opasno, recept za stagnaciju, inerciju, za istruliti i ništa ne promijeniti. Nešto izvan, drugi ljudi, kolektiv, entiteti, zvijezde ili bilo što izvana, utječe na pojedinca ali jedino je on taj koji stoji iznutra i drži ključ u ključanici s druge strane vrata, sa svoje unutrašnje strane gdje ima i kormilo za upravljanje svog uma i tijela.

Možeš hodati putem i bacati smeće na zemlju, možeš uništavati svoje tijelo i okolnu prirodu misleći si da je to zanemarivo štetno za kolektiv i planetu, i to je istina, no, ako svaki pojedinac ima identično stajalište koje je apsolutno istinito za perspektivu pojedinca, na razini kolektiva to je bacanje smeća po sebi i svojem staništu, to je sveopće potonuće. Zato razmišljajmo sveobuhvatno. Izvucimo smeće prvo iz sebe, pa onda budimo primjer vanjštini. Čisteći sebe stanjuje se ta perceptivna granica koja stoji između "ja i kolektiv". Ne postaje ja kolektiv niti kolektiv postaje ja, nego cesta postaje dvosmjerna, svesmjerna, ja u kolektivu i kolektiv u meni.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Post Postao/la Vid Svante »

slažem se djelomično sa tvojim razmišljanjem ali nisam se očito dobro izrazio, mislio sam na kolektivno psihološki kao što je pričao Jung - koliko sam shvatio u nekom postu prije mislio sam da je Devil pričao o tome kako se i što se događa kada si na ayahuasci... o tome sličnom sam i ja mislio i nekako mi se učinilo da bi Jungovo kolektivno bilo savršeno za to obzirom da dobivamo utiske od drugih ljudi s kojima smo spojeni na toj kolektivnoj psihološkoj razini.
a naravno da je bacanje smeća i ostale gadarije zapravo zapravo bacanje smeća na sebe i tu se slažem u potpunosti. nije mi bila jasna poveznica tvoja ali vjerojatno želiš reći kako bi se u takvom razmišljanju čovjek vrlo lako mogao opustiti i reći sebi: ma ko ga jebe ionako smo kolektiv i ja nemam utjecaja na prirodu i svijet oko sebe? :) neznam.
eh sad, promjena u osobi može isto biti diskutabilna, određujemo li je mi ili je određuje slijed događaja koji nam se događa a mi samo izabiremo da li ćemo se promjeniti ili ćemo ostati pri staromu. Ili je zapisano u zvjezdama negdje :) ja neznam...a patnja i kaos i sreća - sve je to vjerojatno neka vrsta iluzije :P
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Automatski sam iskoristio tvoje riječi kao podlogu za svoju hipijevsku propagandu koju provodim zadnjih dana. još jedan dokaz da vidim samo sebe u drugima. Jungovo kolektivno nesvjesno i osobno nesvjesno jest to nešto u što treba ući pa vidjeti kako stvari stoje, i mislim da pomoću tripova to i istražujemo, to su alati koje treba današnja psihologija i psihijatrija da uđe dublje u čovjeka, i vidi, spozna, pa da znaju kako lječiti. Jung kaže... who looks outside, dreams; who looks inside awakes. Until you make unconscious conscious, it will direct your life, and you will call it fate.
Devil'sChase je napisao/la:Ukratko, dali ayahuasca nosi sa sobom već neke gotove "frame-ove" za npr. vizije biljaka, univerzalne za sve ljude da im se može dogoditi ili je potpuno ovisna o interakciji s pojedincem. (ili pak pojedinci u sebi imaju informacije o nečemu nepoznatom s našeg planeta kojih nisu svjesni, dok ne dođu u doticaj s ayahuascom)
P.s. Kada kažem fixirana informacija, ne mislim baš možda doslovno na informacije u ayahuasci, nego informacije koje su možda univerzalne za ljude u interakciji s ayahuascom.
Sve ima svoj vlastiti način, oblik, a opet izvire iz istog i spojeno je sa cjelinom, pa su rezultati interakcije dvaju ili više oblika uvijek neki miks osobnog i kolektivnog. Kakve informacije ćemo primiti prije svega ovisi o obliku nas samih, da bi primili informaciju treba biti kompatibilna s nama a da se bit informacije ne izgubi. Smatram da je u čovjeku baš sve što postoji u svemiru samo je pitanje do koliko toga u sebi može dosegnuti i implementirati u svoj život. Postoje bezbrojni alati i načini, samo je na nama što ćemo i kako upotrijebiti. Mislim da entheogeni imaju svaki svoj način zbog unikatnog oblika ali nemaju u sebi konkretni skup informacija kao neka knjiga, već vozaju čovjeka po njemu samom, e sad dali ćemo čovjekove granice smatrati njegovo fizičko tijelo, opseg njegove energije i percepcije ili je čovjek čitava planeta i šire, to je za raspravu i spoznavanje.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Post Postao/la Vid Svante »

Ma kužim, a i ja sam se ubacio ono iz vedra neba i krenuo u nekom desetom smjeru... a Jung valjda zna, udarao je on po svemu :))
Odgovori