Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Proširimo horizonte
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la shroomko »

Chegi je napisao/la:Malo je offtopic ali aj kada se vec prica ot ome da se ubacim. Ne razumem bas najbolje taj pojam potiskivanja emocija. Kako detaljnije izgleda taj proces koji se naziva "potiskivanje" emocija? A kako izgleda proces "promatranje" emocija?
Potiskivanje ima i fizički primjer - tjera te prdnuti ali ne smiješ sad pa pošalješ tijelu signale da izdrži i otkaže tu radnju. Potisnuo si prdež.
Svaki put kad si ne dozvoliš da osjetiš neku emociju, potisnuo si ju.

Najveći primjer je kad u fimovima gledaš kako nekoga operiraju bez anestezije a on zubima stišće štap i pokušava se što manje derati - to je čisti primjer potiskivanja emocije. Da ne potiskuje emocije puno bi se glasnije derao.

Ne znam da li vi imate drugu riječ za potiskivanje u Srbiji? Ono što mene podsjeća ta riječ je zamisli da pokušavaš gurnuti vaterpolo loptu ispod vode. Možeš ali teško je i jednom kad si potisnuo loptu ispod površine, još uvijek moraš trošiti energiju da držiš loptu i dalje ispod površine.

Promatranje mi je teško objasniti nekome tko to nije radio. Npr na tome primjeru operacije jednostavno promatraš sve osjete (senzacije) koje dolaze iz dijela tijela koje se operira. Većina ljudi bi instiktivno bježala, pokušala se koncentrirati na nešto drugo, ali promatranje bi ustvari smanjilo bol. Možda to Antonio može bolje objasniti?
antoniopavaroti je napisao/la:onda po tebi ljutnja nije osjet u tjelu?
Je. Nije mi jasno zašto to pitaš, vjerojatno imamo neki nesporazum u komunikaciji.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

shroomko je napisao/la:
antoniopavaroti je napisao/la:onda po tebi ljutnja nije osjet u tjelu?
Je. Nije mi jasno zašto to pitaš, vjerojatno imamo neki nesporazum u komunikaciji.
"To se zove kontrola drugog centra , drugi centar je emocionalni , prepoznati dolazak emocije , osvjestiti je i sublimirati njezinu snagu u svoju svjesnost.-OVO SAM JA NAPISAO itd itd

A OVO JE TVOJ ODGOVOR : Ne to se zove svjesnost osjeta u tijelu (eng mindfulness of sensations) i ima mnoge učinke a ne samo kontrola druge čakre..

e , pa sad se odluči ..

Koga zanima posmatranje sebe samoga tj. uspostava svjedoka i prosvetljenje ima dosta napisana tema baš pod nazivom PROSVETLJENJE
Zadnja izmjena: antoniopavaroti, dana/u 27.01.2016, 01:11, ukupno mijenjano 1 put.
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

PS...inače i na srpskom se potiskivanje kaže potiskivanje pa čak ima i isto značenje..ko bi reko !
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la Chegi »

Ma znam ja sta je i potisak i potiskivanje, nego me zanima konkretno primer za emocije kako tacno izgleda taj proces potiskivanja emocija.
Eto konkretno na tom primeru,ako mi vade zub iz anestezije i ja potisnem taj bol i trpim sto vise mogu ja sam potisnuo znaci emociju, ali to ne ostaje trajno u meni jer kada sav taj bol prodje i ta emocija koja je prouzrokovana bolom takodje nestane... U sustini mene zanima da li ja po toj vasoj teoriji potiskujem svoje emocije; ja smatram da samo predjem preko njih i to je to,one su nestale...
Verujem da je tesko lepo objasniti potiskivanje zato sam i pitao kako biste objasnili temeljnije proces Promatranja emocija, meni nekako vise deluje kao da ja "promatram" emocije nego da ih potiskujem i cuvam negde u sebi :-?


edit:
Sto se prosvetljivanja tice trenutno me to ne zanima,samo me malo temeljnije zanima ta vasa rec "potiskivanje" i rec "posmatranje" u ovom kontekstu sa emocijama jer kao sto spomenuh gore,meni ne deluje kao da Potiskujem odredjene emocije a shroomko je naveo 3 opcije(posmatranje,potiskivanje,izbacivanje),takodje te iste emocije ni ne izbacim,tako da mi ostaje smao ta treca opcija posmatranje sto mi nije logicno sobzirom da se nisam jos upustao ni u meditaciju niti u neki guide o posmatranju emocija :)
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la shroomko »

@Pavaroti, ja ne mislim da su to iste tehnike. Meni rad na čakri znači kad dišeš u čakru ili slušaš čakru ili nešto slično. A promatrati osjete možeš i na čelu ili tjemenu i to ne smatram radom na drugoj čakri.

@Chegi - ovo je teorija iz perspektive nekoga tko ima puno potisnutih emocija iz djetinjstva i želi ih se riješiti učinkovitom tehnikom. I za ljude kojima to instinktivno djeluje privlačno. Ne bi se ja previše zamarao ako te to ne zanima. Ljudi i instiktivno i nesvjesno i potiskuju ali i otpuštaju potisnute emocije i funkcioniraju sasvim solidno u svakodnevnom životu.

Da ipak odgovorim na tvoje pitanje što je promatranje. Odgovorti ću protupitanjem. Što sad osjećaš u tijelu? Promotri malo.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la Chegi »

Kapiram to,ali ako promatras emociju, kako ona nestane a ne potisne se? Sad kada se opustim i isfokusiram na sebe u telu osecam neki mir.
Mozda za potiskivanje smatras bezanje od emocije? Na primer nesto tuzno ti se desi i umesto da se isplaces,ti se napijes ili namerno cim se rastuzis skrenes misli na neku drugu stranu da ne razmislljas o tome("pobegnes" od te tuge), umesto da pustis tu tugu da prodje kroz tebe, bilo kroz izbacivanje tuge ili "promatranje" te emocije? Ako me razumes? :D


Ja se ne osecam kao da imam puno tih potisnutih emocija(jer nisam svestan kako bi to trebalo da izgleda), ali u slucaju da imam, voleo bih kada bih mogao da ih otpustim ili barem da shvatim kako u buduce da ih ne "potiskujem". Zaintrigirala me tema jer iz svega sto sam ovde procitao meni stvarno ne deluje kao da potiskujem emocije, jer meni deluje kao da emocija dodje i prodje, a ne da se nekako potiskuje negde u nama :-?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la shroomko »

Da možeš i jednostavno pustiti emociju da prođe, bez da ju promatraš. To je isto prirodno i onda ne ostaje, nije potisnuta.

Kao što sam rekao, nisam imao namjeru prezentirati sveobuhvatnu teoriju psihologije, već više što treba znati netko tko želi očistiti od blokada. To upotpunjuje moju teoriju, sada je kompletnija, hvala.
lurker
rank2
Postovi: 28
Pridružen/a: 07.12.2014, 05:57
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la lurker »

gotta je napisao/la:dragi forumaši, bome ste se raspisali :thumbsup:
Čitam malo i drago mi je što ste se uključili u raspravu.
Nedavno mi je pronađen tumor hipofize,.......
Gotta zao mi je sto to cujem.
Negde bas u ovo vreme prosle godine mom sinu (25 godina) je dijagnostikovan tumor seminoma (14 cm) u grudima. Za sve nas u tom trenutku se svet srusio (u stvari sin je to jos i najlakse primio)
Sada, nakon godinu dana, lecenja i operacije, on je izlecen i nema malignih celija u organizmu.

Mislim da je svima nama, a pogotovo kada se nadjemo pred takvim izazovom potrebno da tragamo za svrhom i da sagledamo zivot iz sire perspektive. Ja to radim ceo zivot - dva pokusaja (neuspela) regresije u zivot izmedju dva zivota, jedno iskustvo sa pecurkama ( uspelo :-) ) nakon sto je sin oboleo, silne knjige,..
Trenutno citam knjigu "Plan vase duse" u kojoj se govori o tome da dusa sama pre rodjenja planira teska iskusenja u narednom zivotu, a u cilju licnog razvoja. Jedno poglavlje govori samo o fizickim bolestima.
Sve to se savrseno poklapa sa LBL istrazivanjima Michael Newton-a (sve njegove knjige za preporuku)

A sada da predjemo na ovu sjajnu temu koju si pokrenula. Skoro sam bas citao tekst u kojem se govori o tome kako se u nekim plemenima takvi ljudi smatraju kao izabrani i obucavaju za samane. Ako ga pronadjem postavljam link.

Znamo da materija kao takva ne postoji, da je sve energija. Nauka se pak ne bavi mnogo nematerijalnim stvarima (citaj - ne zna), kao sto je svest. Mislim, da se i ne treba truditi u objasnjavanju stvari kao sto su "psihicki poremecaji" naucno, materijalisticki - delovanje neurona, hormona i sl.

Aldous Huxsley je govorio o ideji da mozak nije izvor informacija, vec naprotiv - filter koji nam sprecava pristup sveukupnom polju informacija da bi nam omogucio funkcionisanje u ovakvom svetu. Na shizofrenicare mozemo gledati kao na ljude ciji filter propusta opseg informacija koje nama nisu dostupne. U nekim zajednicama na to se gleda kao na dar/blagoslov, dok nase drustvo iste stavlja u mentalne institucije.
Ima jedan sjajan intervju sa Itzak Bentovom na tu temu:

https://www.youtube.com/watch?v=KMbeK_6ATxQ
mr.boz
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 06.06.2011, 23:42
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la mr.boz »

Zanimljivo mi je čitati ovu temu i vidjeti razna razmišljanja, no kad imaš psihički problem poput psihoze, sve ovo što je napisano u ovoj temi uopće nema veze sa stvarnim životom nekoga tko ima psihički poremećaj, u mom slučaju, psihozu. Inače, šizofrenija je serija mnogih psihoza. Bio sam u takvim stanjima nekoliko puta, nemam dijagnozu šizofrenije, ali sam jako blizu.
Prvo da kažem jednu stvar, a to je liječničko objašnjenje psihoze - oni kažu da je to gubitak kontakta s realitetom.
Što je realitet? Što je točno stvarnost i kako definirati stvarnost? Gdje se stvarnost nalazi i tko određuje što je stvarno, a što nije stvarno? Da li to određuje naša svijest, naša psiha koja diktira što vidimo, čujemo, osjećamo ili stvarnost diktira neka izvanjska sila koja nije dio naše psihe?
Ovo nije neka matriks spika, nego stvarno bitno pitanje. Kad osoba nije u stvarnosti, gdje je ona? Gdje je njezin um ako nije u stvarnosti? Zašto tijelo inducira takve mehanizme? Zašto su oni važni i zašto se pojavljuju? Čim se pojavlju, smatra ih se nenormalnima i bolesnima i njihova misterija se unatoč tolikom lažnom napretku uopće ne propituje nego se na takvim ljudima masno zarađuje, jer su oni ti poraženi u drutšvu, stoga, nitko ni nema volje riješiti problem, jer je ovakvo stanje najlakše proglasiti bolesnim i biti ovisan o lijekovima koji narušavaju ravnotežu u već neuravnoteženom mozgu.

Moja iskustva psihoze nikad nisam shvaćao kao bolest. Dugo sam se borio da drugima objasnim da nisam bolestan, u što su me mnogi uvjeravali da sam izričito bolestan i da trebam liječenje. Na kraju, prihvatio sam liječenje jer sam bio prisiljen. Nikad nisam čuo nikakve glasove, niti sam imao vizualne halucinacije, nisam imao mnogo toga što se u priručnicima za psihičke bolesti navodi kao simptomi psihoze i šizofrenije.
No imao sam nešto drugo, a to su bile takozvane deluzije odnosno kriva vjerovanja. Vjerovao sam u stvari u koje se inače ne vjeruje. Ta kriva uvjerenja su krenula vježbama koje sam radio i nekoliko dana prije tih iskustva sam imao vrlo živahne snove u kojima su se pojavljivale zmije.
Najživlji san koji sam imao, dan prije nego je u moj stan upala policija i hitna na poziv moje majke je da sam sjedio na livadi i iza leđa se pojavila zmija koja se ušuljala ispod majice i počela me omotavati. To je bio toliko živ san da sam se prenuo i pao s kreveta.
Dan nakon toga, bio sam zaključan na zatvorenom odjelu duševne bolnice, dobio sam lijekove od kojih sam razvio pseudo Parkinsona i trebale su mi godine da se sasvim oporavim od tog iskustva.
Kao prvo, samnom nitko nije sjeo i popričao i pokušao čuti što moja podsvijest i ekstremna svijest žele reći, nitko nije razumio uopće razinu postojanja na kojoj sam u tim trenucima bio, nego su svi, od moje obitelji do liječnika naljepili samo naljepnicu, napravili dijagnozu radi koje sam izgubio mnoge šanse za zapošljavanje, radi koje sam institucionaliziran i ostatak života živim s naljepnicom luđaka.Kasnije sam se pokušao maknuti s lijekova, no radi toga što su lijekovi dodatno narušili razvotežu na raznim sustavima (dopaminski, serotoninski, adenergički, muskarinski) vrlo brzo bih nakon prestanka uzimanja te jedne tablete upadao sam u takva stanja koja su bila presnažna, tripovi koji ne prestaju i morao bih se ponovo vratiti na terapiju.

Iskustva ekstremnih stanja svijesti kao što je to u psihozi, kad osoba nije povezana s objektivnom opipljivom stvarnošću u društvenom i materijalnom smislu su stanja koja su mnogi ovdje nazvali bolesnima i nenormalnima. No idemo malo dublje u ovu temu. Ja sam vjerovao u krive stvari. Kako sam došao do nekih skripti i bio vrlo fokusiran na drevni Egipat, bio sam posjećen od entiteta koji me je uveo u to stanje da mi pokaže drugu stvarnost. Ta druga stvarnost koju sam vidio ne može se opisati riječima, može ju se nazvati bolesnom i nerealnom, ali u mome slučaju, ta stvarnost je jednako realna kao i ova obična, dosadna svakodnevica.

Egipatski entitet koji me uveo u to hipnotično stanje nije rekao svoje ime, jer je njegovo ime zabranjeno za izgovarati, a došao je s prvom zrakom sunca. Taj dan, bio sam u transu u kojem više nisam sobom upravljao ja. Meditirao sam u rano jutro i imao sam osjećaj da sam ostvatio kontakt s nekakvom drugom svijesti. Moj ego, moja persona, osobnost prestala je postojati. Sve što se oko mene događalo, bilo je povezano samnom, događalo se u meni, izvan mene, u svakoj točki prostora u svemiru, te također u isto vrijeme nigdje. Bio sam centar svemira i sve što sam zamislio, na neki način bi se projiciralo u toj mojoj "drugoj" stvarnosti. Tada sam shvatio da sam ja centar svijeta, da sam centar svemira, da sam inkarnacija svjetla, vode, vatre, zemlje, zraka. Da sam jedno sa svemirom, da je svemir u meni i da sam ovdje kako bih iskusio upravo taj ultimativan osjećaj pripadanja svijetu. Tada sam shvatio da koliko god se ja trudio upravljati svojim životom, da nije sva volja samo na meni, jer nisam savršen, nisam savršeno discipliniran, nemam dovoljno znanja, totalni sam tupan i slabić. Ja sam samo antena koja je poveznica između above i below. Zatim sam počeo imati taktile halucinacije, doslovno sam bio milovan i na neki način "uštimavan" na drugu frekvenciju uma. Iskustva koja sam doživio nemoguće je prenijeti riječima jer ne postoje riječi za taj drugi svijet u kojem je sve savršeno uštimano i sve savršeno funkcionira. Kako ljudi ne mogu opisati DMT iskustva, tako ne mogu ja opisati svoje iskustvo jer nije od ovog svijeta.

Kad su mi bila otvorena sva vrata, čakre, kad sam došao do nekakvog 8. levela nastao je muk. Na višim razinama čovjek nema nikakav utjecaj nego je hijerarhija dimenzija toliko kompleksno i savršeno napravljena od nekog entiteta, bića ili Boga da je u našem jadnom ljudskom svijetu nemoguće shvatiti takvu preveličanstvenu silu, red i moć. Nakon tih nekoliko sati transa, bio sam toliko iscrpljen kao da nisam spavao danima. Taj dan sam progutao prvi Haldol u životu.

Napraljen mi je EEG sken mozga i EEG je upućivao na previsoku GAMA aktivnost. Kad sam gledao svoj EEG kasnije pokazao mi je liječnik naglu električnu aktivnost u mozgu koja je odlazila u GAMA spektar.
Kad sam kasnije googlao "GAMMA brain waves" našao sam zanimljivi opis.

"Gamma brain waves are the fastest brainwave frequency with the smallest amplitude. They are associated with the “feeling of blessings” reported by experienced meditators such as monks and nuns, and with peak concentration and extremely high levels of cognitive functioning."

Takav opis je vrlo sličan onome što sam ja u svojim ekstremnim stanjima, u svojim psihozama osjećao. Jedno sa svime, kompletnu uronjenost u svijest, blagoslov i pokazivanje nezamislive primordijalne moći svijesti i kozmosa. Neopisiv osjećaj, najblaža verzija toga je osjećaj "blagoslova".

Nekoliko godina kasnije, klupko moje svijesti se počelo odmotavati i počeo sam shvaćati ljude bolje, a i sebe samog. Ljudi su većinom kukavice, danas ne postoje heroji, nema ljudi koji su nešto jako bitni. Postoji disbalans na mnogim poljima, ljudi stvaraju svoje identitete kako bi bili spašeni i pripadali negdje, a sve više je usamljenih ljudi ispred ekrana. Ljudi misle da im je dostupnost informacija povećala znanje, a zapravo je sve samo obična zabava. Svijet ne postaje ljepše mjesto, nekakva super budućnost, nego svijet u kojem se planet sustavno eksploatira, u kojem ljudski život nema nikakvu cijenu, u kojoj se kontroliraju pojedinci da bi snažne institucije prikupljale svoju moć. Svijet u kojoj su vrline i etika postale roba i egotizam. U svijetu vlada psihoza i zato mi je lakše što to uviđam, a moje patnje su sasvim normalne kao i svakog običnog čovjeka. Sad kad znam da sam ovdje da bih iskusio bol nakon koje dolazi ugoda, da bih doživio dan i vidio sve te boje i čuda stvaranja trebao bih skakati od sreće. No ono što vidim u drugim ljudima nije sreća, nego obavljanje dužnosti. Vidim robove, vidim mašine, ne vidim bolji svijet, vidim distopiju i prijevaru. Vidim kako papir upravlja ljudskim vjerovanjima, dušama. Vidim kako se civlizacija raspada i oni koji joj ne služe nisu potrebni društvu. Unatoč mom hendikepu što ponekad odlijepim u svoju subjektivnu stvarnost, osjećam se blagoslovljen sa svim svojim mukama. Meni su ta iskustva bila potrebna da se probudim i spoznam tko sam. Jesam li "odabran"?
Svakako da jesam. Kao i svatko drugi. No problem je što ne postoje "drugi". Svi smo jedan organizam... :)
lurker
rank2
Postovi: 28
Pridružen/a: 07.12.2014, 05:57
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la lurker »

Evo uspeo sam da pronadjem clanak: What a shaman sees in a mental hospital

" In the Dagara tradition, the community helps the person reconcile the energies of both worlds–”the world of the spirit that he or she is merged with, and the village and community.” That person is able then to serve as a bridge between the worlds and help the living with information and healing they need."

Link: http://thespiritscience.net/2014/06/16/ ... -hospital/
Odgovori