Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Proširimo horizonte
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la shroomko »

@antoniopavaroti - da mislio sam patnja mijenja mozak u destruktivnom smjeru, a meditacija u suprotnom tj pozitivnom smjeru.

@gotta - na kakvu si meditaciju išla? Moje mišljenje je da su meditacija promatranja daha i mantranja korisna, ali ne kao promatranje osjeta u tijelu. Promatranje osjeta u tijelu transformira blokade, strahove i sve potisnute emocije.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

gotta je napisao/la:dragi forumaši, bome ste se raspisali :thumbsup:
Kakav tumor ti je dijagnosticiran? maligni ili beningni ?
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

shroomko je napisao/la: Moje mišljenje je da su meditacija promatranja daha i mantranja korisna, ali ne kao promatranje osjeta u tijelu. Promatranje osjeta u tijelu transformira blokade, strahove i sve potisnute emocije.
Vipasana kao tehnika mi je najdraža , no želim skrenuti pažnju da meditacija nije promatranje daha ili samo mantranje ..ona je prije svega svjesnost onoga koji promatra dah . Možda je najlakše početi sa promatranjem misliju ...misli ne treba komentirati niti se zadržavati na njima . A , sad dolazi najvažnije ; kad posmatraš misli moraš postati svjestan onoga u sebi koji promatra te misli ..ili dah ili bilo šta. To je bit. To je svrha . Postati svjestan samog sebe , svjedoka ..
nažalost poznavao sam par ljudi koju su bili na raznim kursevima kod "majstora" koji su smatrali da je svrha meditacije golo opuštanje i promatranje..daha ili ko zna sve čega ne..Ali ti to znaš kao i činjenicu da meditacija sigurno pomaže u raznim situacijama i okolnostima.
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la Devil'sChase »

Moje mišljenje je da su meditacija promatranja daha i mantranja korisna, ali ne kao promatranje osjeta u tijelu. Promatranje osjeta u tijelu transformira blokade, strahove i sve potisnute emocije.
Wow, jel si mislio kao u smjeru da promatranjem osjeta osvještavaj/daješ pažnje tom osjećaju koji imaš nelagodan (anksioznost) naprimjer ili bol ili slično, pa mu daješ do znanja da znaš za njega ili nekako drukčije? Jako mi je zanimljivo to što si napisao pa me samo zanimalo sto si htio reci :)
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

Devil'sChase je napisao/la:
Moje mišljenje je da su meditacija promatranja daha i mantranja korisna, ali ne kao promatranje osjeta u tijelu. Promatranje osjeta u tijelu transformira blokade, strahove i sve potisnute emocije.
Jako mi je zanimljivo to što si napisao pa me samo zanimalo sto si htio reci :)

Eh , ti baš zapeo .. ;)
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la shroomko »

Devil'sChase je napisao/la:
Moje mišljenje je da su meditacija promatranja daha i mantranja korisna, ali ne kao promatranje osjeta u tijelu. Promatranje osjeta u tijelu transformira blokade, strahove i sve potisnute emocije.
Wow, jel si mislio kao u smjeru da promatranjem osjeta osvještavaj/daješ pažnje tom osjećaju koji imaš nelagodan (anksioznost) naprimjer ili bol ili slično, pa mu daješ do znanja da znaš za njega ili nekako drukčije? Jako mi je zanimljivo to što si napisao pa me samo zanimalo sto si htio reci :)
Da tako nešto.

Kad se pojavi emocija imamo 3 izbora:
1) Izraziti ju (derati se na nekog kad si bijesan itd)
2) Potisnuti ju (ostaviti bijes u sebi)
3) Promatrati ju

Ako izraziš emociju to je često zdravije za tebe nego potiskivati, ali nije društveno prihvatljivo i zato često potiskujemo.
Također je problem što zna čovjek ostati u tom stanju pa se samo slične emocije nagomilavaju kao u lavini. Npr bijesan si jer ti je netko oduzeo prednost pa si bijesan na pješaka što prelazi na crveno pa pronađeš još nekoliko stvari koje te ljute i na kraju si još luđi nego da si potisnuo prvu bijesnu emociju.

Potiskivanje isto nije idealno. Osim što nije društveno prihvatljivo da se dereš na nekoga ili da si loše volje na nekom partiju, potisnute emocije rade štetu u tijelu (pogotovo mržnja i krivnja) i zahtijevaju energiju da ostanu potisnute.

Prirodno emocije dolaze, mi ih osjetimo i one prolaze. Nekad su emocije prejake ili neugodne, nepoželjne pa ih potisnemo. Jednom kad su potisnute zahtijevaju energiju da ostanu potisnute, ali mi smo trenirani od djetinjstva da potiskujemo emocije pa nam je to navika.

Nekad se ljudima dogodi da im potisnute emocije izađu na površinu ali su trenirani da ili misle da su to fizički simptomi ili da bježe od emocija. Npr kad te odbije cura, ostavi partnerica ili nešto slično na površinu izađu mnoge emocije iz prošlosti. Ljudi su navikli to potiskivati, ne znaju kako promatrati i onda čekaju da prođe vrijeme da potisnu te emocije opet nazad i za to vrijeme traže nekakve bijegove, bilo u alkohol, droge, hranu, filmove, kompjutorske igrice što god.

Promatranje je idealno rješenje, dozvoljava emociji da prođe dalje, što se događa prirodno, bez čovjekove intervencije, i stvara nekakav odmak. Bol postaje manja, patnja postaje manje.

Sve što treba je promatrati emociju i ne opirati joj se. Neki sinonimi za ne opirati (a i tehnike za ne opirati se emociji) su:
* dozvoliti joj da bude tu
* reći joj da emociji
* reći joj dobro došla, dovedi i prijatelje itd.

To ima efekt da te trajno oslobodi te emocije i asociranog vjerovanja. Malo vjerovanja nema emocije u sebi. Možda nešto tipa "zeleno svjetlo na semaforu znači da možeš prijeći" nema emociju za većinu ljudi, ali vjerovanja o sebi itekako imaju. Npr "ja ne valjam" ili "ja ne zaslužujem ljubav" ima i te kako puno emocija vezano za sebe. U Hrvatskom ni engleskom nema riječ za vjerovanje sa snažnom emocionalnom komponentom pa to neki ljudi zovu program. Program zato što te navodi da se ponašaš kao da te netko isprogramirao. Npr ako vjeruješ ja ne zaslužujem ljubav sabotirati ćeš se u situacijama kad je ljubav izgledna.

Promatranje osjeta zato čisti ne samo od emocija već i od vjerovanja tj programa. Samo što zna biti neugodno, čak i bolno kad nešto što si potiskivao od djetinjstva izaže na površinu. Ali sigurno će proći i nakon toga obično izlaze na površinu povezane emocije, a nakon nekog vremena sve ih je manje i manje i osjeća se velika lakoća.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

To se zove kontrola drugog centra , drugi centar je emocionalni , prepoznati dolazak emocije , osvjestiti je i sublimirati njezinu snagu u svoju svjesnost.
Postoji još jedan način a to je kontrola emocionalnog centra i njegovog podcentra- intelektualni dio . Naprimjer ; netko ti kaže nešto ružno ili ti preotme mjesto na parkingu ispred nosa ..osjetiš bjes ..ljutnju ..najrađe bi ga ubio .E , sad svjesno prepoznaš , vidiš tu svoju ljutnju , transformiraš je u neljutnju ali svjesno glumiš da si jako ljutit , pa se izdereš na krivca , počneš se svađati , prijetiti itd itd ( a u sebi se smiješ , glumiš ljutnju) .
Na taj način ubiješ dvije muhe , dakle jedan (emocionalni) centar i jedan njegov podcentar ( intelektualni)...staviš pod kontrolu. :ymhug:
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la shroomko »

Ne to se zove svjesnost osjeta u tijelu (eng mindfulness of sensations) i ima mnoge učinke a ne samo kontrola druge čakre. Meni se npr. popravilo zdravlje sinusa samo tako što sam promatrao osjete u tijelu dugo vremena.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la Chegi »

Malo je offtopic ali aj kada se vec prica ot ome da se ubacim. Ne razumem bas najbolje taj pojam potiskivanja emocija. Kako detaljnije izgleda taj proces koji se naziva "potiskivanje" emocija? A kako izgleda proces "promatranje" emocija?
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

onda po tebi ljutnja nije osjet u tjelu?
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Odgovori