Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Proširimo horizonte
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

Rasprava nije bezvezna jer se pokušavaju objasniti najosnovnije teze i postulati fizike . No , može biti bezvezna samo iz jednog razloga a to je da se pretpostavi da neko nezna osnove te iste znanosti ...što je žalosno .
Zato smatram da je nepotrebno dokazivati nešto općepoznato i općeprihvatljivo ...nešto na čemu počiva egzistencija čitavog svemira i nešto što je u stvari neki " perpetum mobile" akcije i reakcije .
U vječitom vremenu i vječitom prostoru , vječnom gibanju , upravo te metamorfoze, promjene energije u materiju i obrnuto manifestiraju se kao realitet ,kao modus vivendi , kao život svemira koji je i počeo upravo tom manifestacijom nepojmljivog trena rođenja iz bezgranično male točke energije u beskrajnu masu materije svemira čiji smo i mi sastavni dio u svakom pogledu .
Tu se nema šta dodati , niti dokazivati davno rečeno i dokazano bar u ovom momentu stanja nauke što ne znači da se već sutra ne može nešto u tim istim postavkama promjeniti , nadopuniti ili negirati . nekom novom teorijom , nekim novim otkričem a čega bar danas ne nedostaje gotovo u svim vidovima i segmentima nauke i ostalim disciplinama .. I na kraju ,dovoljno je da podsjetim na opće poznatu formulu E= mc2 . Pametnom dosta.
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
mr.boz
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 06.06.2011, 23:42
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la mr.boz »

EDIT: Isprike. Ne ću više raspravljati i upristojit ću se.
Zadnja izmjena: mr.boz, dana/u 11.02.2016, 14:37, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la Beyond Le Fov »

molim trolajte se pristojno
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

pa nitko se ne ljuti .. nema ni "prostih" riječi , a ako si već želio biti sudac mogao si se uključiti u raspravu..svi su pozvani..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
lurker
rank2
Postovi: 28
Pridružen/a: 07.12.2014, 05:57
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la lurker »

Van Gog se, rekao bih savrseno uklapa u pricu o psihickim poremecajima i odabranim ljudima. Evo jedno skorasnje otkrice vezano za njegov rad.

"Van Gogh suffered from what is now known as temporal lobe epilepsy. It is a condition that results in hallucinations as well as manic feelings of inspiration and fascination. His psychosis, according to historians, may very well be what inspired his turbulent pieces of work.



Recently, scientists have discovered something else about his work, particularly during the psychotic part of his life. When analyzing telescope images and the natural flow of light in and around stars, they noticed it was similar to how light flows in Starry NIght. It was striking.

After detailed analysis, scientists discovered that Van Gogh unknowingly mastered fluid turbulence, one of the more misunderstood concepts in physical science. Even more interestingly, the only time his artwork mimicked fluid turbulence was when he was in a psychotic state.

It’s a skill the normal brain just doesn’t have."


http://www.the-open-mind.com/it-took-ov ... XF9ep.dpuf
Avatar
mucak
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 24.01.2012, 12:30
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 60 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la mucak »

Cudno je to biti lud kako to narod kaze, a nauka objasnjava na drugacije nacine, cudno je i to kako se narod plasi ludaka i tezi ka nekim normalnim zajednicama "psihicki sposobnih ljudi*. Meni nije jasno kako bi neko ikad mogo da bude normalan da nema neko lud.
Iz nekog mog kutka kad bi naucno analiziro rekao bih da normalni ljudi imaju mnogo vece disbalanse hemije mozga nego oni sa konstatovanom shizofrenijom.Tako i verujem da svako ima svoj kutak i da se ti parametri balansa mrdaju u odnosu na tacku posmatranja tim receno moja osuda necijeg balansa je vrlo relativna i poprilicno aljkava, a nevidim da neko drugi stoji u apsolutnoj tacki objektivnog posmatranja i odatle ko nekakav bog sa belom bradom promatra iz kutka svog svezanja, niti verujem da slicna tacka postoji. Universum nije tacka vec multidimenzionalna beskonacnost svega.Linearna analiza, govori toliko malo o necijem stanju da moze u potpunosti biti i zanemarena ako se uzme u obzir celokupnost bica, par brojki na papiru su nista naspram onog sto jedan covek sadrzi u datom momentu.
Problem dolazi iz toga sto lud covek nije svacen pa da bih neko nesto sebi pojasnio u vezi tog fenomena nece pricati sa ludim covekom u pokusati da dobije uvid u perspektivu, no ce ga strah od takve perspektive gurnuti u nauku, koja ce to sve preneti na papir i pojednostavniti do samo jedne dimenzije, vrlo lako za svatiti , ovih borjeva nema dosta a ovih drugih prevsie, prosto ko pasulj :P
No ja mislim da je nauka postaje opasno agresivna religija 21 veka, jer se svodi na verovanje nekolicini nekakvih spisara koji svasta nesto pisu, a ljudi im iz straha veruju, kao sto su se veruje i u boga, jer ako neverujes ides u pakao a tamo je strasno BOOOO :D sve je to pusto verovanje nekome nekoj knjizi i neverovanje nekoj drugoj, svasvim poput religije koja sebe separatise od ostalih verovanja, sto je veoma pasivno agresivno ponasanje prema nevernicima, , dok se lud covek nepitia zasto je onaj drugi normalan normalan se cudi ludom, i nastoji da mu pomogne, a ta pomoc je do pre 100 godina, a i dan danas, izgledala tipa spalim te na lomaci, sto u modernom drustvu izgleda spalim te pilulama da se ti lepo smiris , znam JA koje tebi pilule trebaju cek cek. Dok lud covek ne kaze cek cek treba tebi lsd-a pecurki i meskalina itd, ovako onako tebi jedna tebi 3. normalan covek sebi daje za pravo da je on bas taj koji zna, a zna na konto verovanja nekakvim recima u nekakvoj knjizi napisanoj od strane drugih vernika, koji cak tvrde da imaju dokaze, takvi spisi se u danasnje vreme uzimaju za cinjenice, nesto neosporivo.
No na temu ludost ili nesto drugo mislim da odgovor dajemo sami sebi i tesko moguce da se od ubedjivanja sa drugim moze doci do nekakvog zaklucka, premda nalazim sa korisno uzeti u uvid drugacije perspektive kroz koje prosirujem svoje i dajem im kontrast sto mi u neku ruku izoshtrava sliku i pomaze da nastavim dalje kroz sobstvenu ludost nemareci mnogo za tudja uverenja, voleo bih osvanuti u svetu u kom je lud covek prihvacen onakvim kakav jeste bez pokusaja da se to promeni.
Iz mog iskustva ljudi koji se nisu obracali za pomoc pri psihoticnim stanjima bolje prolaze kroz zivot nego ovi drugi, al open je to samo jos jedna perspektiva.Jedina razlika sto se ne zasniva na verovanju no li na vlastitom iskustvu.

Lud covek moze gledati u govno i reci sebi ovo govno ce doneti radost i blazenstvo u ovaj svet i niko ga nece razumeti, gledace ga i rece nema nade.....

mislim da svi trebamo biti bas onakvi kakvi jesmo dal normalni dal ludi svi smo mi za po nesto odabrani, trebamo se voleti i manje osudjivati
ko smo s?ve mi?r
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la wonaabi »

imam osjećaj da "luđake" trpaš sve u isti koš, postoji razlika između ekscentričnosti, marginaliziranog pogleda na svijet i nekih ozbiljnijih poremećaja ličnosti , što smo rasčistili na početku teme. Osim toga, to što znanost pokreće novac, što se njenim dostignućima koriste primitivni trogloditi nije razlog za odbacit znanost kao metodu spoznaje. Po meni je Nikola Tesla vrhunac šamanizma...pravi znanstvenik...pa eto svi su ga gazili i crko je ko sirotinja. Kako nebiš poludio od takvog okruženja? Ja sam se sa 16 spremio počinit suicid, nisam dramio, nisam nikom reko(1.put tu i sada, jer mi je to prepatetično sve skupa), dok sam sjedio na jednoj preljepoj stjeni i razmisljo o činu s ujevićevim nokturnom u ustima, shvatio sam jednu stvar...zašto da sam sebe ubijem? Šta nije bolje zagorčat život tim istim seljačinama, bit bezobrazno malo govno i umrijet od tuđe ruke? Mislim da me to definiralo kao osobu čiji je jedini cilj kreativno evoluiranje vrijeđanja ograničenih pojedinaca svih subkulutra,vjeroispovjesti i gledišta...mržnje nasuprot ljubavi koja je bila moje prirodno stanje bića(trol=nisko samopuzdanje). Drugi preosjetljivi pojedinci uspjevaju kanalizirat to kroz umjetnost, neki kroz znanost. Mislim da je ta sposobnost kanaliziranja, komunikacija svijesti i podsvijesti razlika između psihički poremećenih i odabranih ljudi i suludo je očekivat da ćeš to dobit od sustava ili na poklon od drugih ljudi. Tko god ima tako ozbiljne probleme nemože primit ničiju pomoć osim vlastite, mora sam nać svoj put. Smiješno mi je pomislit kako bi ludnice lječile ljude da imaju tople boje zidova,uv dekoracije, tripove i neke šamane pune govana, za terapeute. Sve je to pranje mozga dok ta osoba sama ne dođe do nekih stvari. Kliničko okruženje je odraz sustava koje izbjegneš ako prođeš test inteligencije.

ono što mene muči u toj znanstvenoj interpretaciji je što ne kužim taj odnos serotonina i ludila, acid uzrokuje halove djelovanjem na serotonin, mdma djeluje na serotonin...a efekti se nemogu usporedit, halovi luđaka su posljedica previše upaljenog serotonina, a opet manično depresivni šizofreničari ito haluciniraju.jel moze neko preporučit literaturu koja opisuje taj mehanizam?il je to sve samo teza, to sa serotoninom?
recite ne yogi, kao drogi!
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la HypnoToad »

Basic Neurochemistry: Molecular, Cellular and Medical Aspects. Nešto zastarjela, ali prilično dobra knjiga za shvatiti osnove kemije mozga. Potpuno objektivna i čisto znanstvena knjiga, bez ikakvih 'teorija izliječenja'.
Ovisno o podlozi i predznanju u ovom polju, očekuj napadaj panike i krvarenje iz nosa između 7. i 13. stranice.

Ovaj članak se odnosi direktno na utjecaj serotonina kod šizofrenije, nije ništa lakši za razumjeti.
http://www.acnp.org/g4/GN401000117/CH115.html
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la wonaabi »

"disturbances in working memory, semantic memory, and executive function, are generally absent during LSD intoxication"
wtf?
u svakom slučaju thnx na literaturi, samo za članak će mi bit potrebno bar tjedan dana :D al mozda jednom kad pročitam uspjem napisat neku verziju svega toga koja ne uzrokuje krvarenja, pa postam na forum.
recite ne yogi, kao drogi!
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

HypnoToad je napisao/la:Basic Neurochemistry: Molecular, Cellular and Medical Aspects. Nešto zastarjela, ali prilično dobra knjiga za shvatiti osnove kemije mozga. Potpuno objektivna i čisto znanstvena knjiga
...kada sam u par postova prije govorio o istoj toj kemiji mozga... ispljuvali su me (bar su tako mislili) , neki uvaženi članovi ....Ipak ima još pametnih ljudi..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Odgovori