Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Proširimo horizonte
Odgovori
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

pecurko je napisao/la:Mislim da gršiš debelo Antonio, ono što mi nazivamo hemija je naš način da interpretiramo mogućnost energetskih obrazaca koji se manifestuju kao čestice, pa smo u zavisnosti od njihove mase i drugih reaktivnih sposobnosti njih rasporedili kao elemente periodnog sistema, a to je osnov hemije...
Obzirom da nije realan, već jedino nama na taj način čitljiv, govori dalje o čitavoj toj grani nauke.

Recimo pročitati neku knjigu iz istorije hemije, recimo Dejana Kepića, i videti koliko je realnijih sistema bilo u istoriji, ali naša nemogućnost da sa njima radimo je dovela do MENDELJEJEVA....

Takođe mislim da ni jedna bolest nije posledica bilo kakve hemije. Već je hemija posledica poremećene harmonije vibirirajuće svesti...
To jest hemoja je jedino što smo uspeli da pročitamo kao promenu, pa iz tog razloga nju i vidimo kao uzok.
Tvoje je pravo da misliš šta hočeš a moje je pravo i da grešim , makar to što ti pišeš je slabo objašnjenje ničeg a ponajmanje moje greške . Da samo ponovim ono što ti pišeš a to je da se neki energetski obrasci manifestuju kao čestice , dakle , pojednostavljeno , energija se u jednom momentu pretvara u materiju a ta materija je sastavljena od atoma itd itd da previše ne kakim , pa je shodno tome i svaka takva skupina dobila i svoj kemijski naziv ili potpis odnosno skalu osnovnih elemenata po Mendeljejevu. I to je osnov hemije kao što ti kažeš a ja se slažem sa tim..To da nije realan ,po tebi , nebi komentirao .
Nisam čitao knjigu Dejana Kepića pa ne mogu komentirati , no , zanima me koji su to realniji sistemi od Mendeljeve podjele elemenata ?
Osim toga ,tvoja tvrdnja, da postoje bolji i realniji sistemi ili su postojali u istoriji ali naša nemogučnost da sa njima radimo mi zvuči kontradiktorno jer ako je nešto bolje onda upravo to "bolje" podrazumjeva da se može i bolje raditi sa sistemom . To , što se sa tim sistemom ne može raditi znači da nije bolji nego gori . Sory .
Tvrdnja da je bolest izraz poremečene harmonije svesti nije nepoznata , spada u teorije zavjere , osobno vjerujem u tu SVJEST ali mi je sumnjiva mogučnost da ta svjest ima poremečenu harmoniju , ako ima kako dolazi do tog poremečaja i naravno najinteresantnije pitanje je da mi molim te objasniš šta je to Svjest , misliš li pritom na individualnu svjest ' Osobnu , ili kao dio cjeline ? Ili samo kao Univerzalnu svjest?
Tek nakon tvog objašnjenja moči ću , valjda , ispravno da shvatim to što si napisao , do tad prihvačam mogučnost da smo samo šarani .
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
mr.boz
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 06.06.2011, 23:42
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la mr.boz »

antoniopavaroti griješiš u mnogočemu i ne razumijem što želiš dokazati i koje znanje prenosiš u ovu temu?
Ako nisi shvatio moj pretprošli post - neuravnotežena proizvodnja neuroprijenosnika možda nije uzročnih psihičkih poremećaja nego je problem u strukturi samog organa u ovom slučaju mozga radi određenih gena.
Reći da je nekome poremećena kemija je nespretno za reći pošto ne razumiješ fundamentalno funkcioniranje mozga kao organa. Nisam ni ja stručnjak, ali razumijem ono o čemu pišem.
To znači da oni koji imaju psihički poremećaj odnosno poremećaj svijesti ili ekstremno stanje svijesti možda nisu u tome stanju radi poremećene "kemije" nego radi strukture, nedostatka povezanosti ili hiperpovezanosti u mozgu. Što otvara novo područje liječenja, a to je genska terapija.
Periodički sustav elementa nema veze s neurokemijom jer su neuroprijenosnici molekule, a ne atomski elementi.
antoniopavaroti je napisao/la: dakle , pojednostavljeno , energija se u jednom momentu pretvara u materiju a ta materija je sastavljena od atoma itd itd da previše ne kakim
Možeš li mi molim te objasniti kako se energija u jednom momentu pretvara u materiju? Ja sam zaista neznalica, ne razumijem kako se to događa.
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la pecurko »

Evo probaću:

Uzmi sunčev sistem, centar ili jezgo sistema je Sunce, svojom masom ono drži na okupu planete, sve jedna prema Suncu u inerakciji svojim masama...
Sad zamisli da se Sunce sudari sa zvezdom apsolutno iste mase...Pitanje da li će masa te nove zvezde biti masa Sunca x2...neće jer se pri sudaru deo mase gubi u vidu kinetičke energije...

Sad plastično:

Postoji samo jedna čestica zvaćemo je vodonik H.
Ona ima jezgro mase 1, i svojom masom je u mogućnosti da drži za sebe vezan 1 elektron. Sad se te dve iste čestice sudaraju, 1+1 ne daju 2, jer se deo mase gubi kao energija, ali 1+1 elektron jeste jednako 2, jer oni ne stupaju u interakciju jedan sa drugim.
Na taj način nastaju skupovi jedne te iste čestice.

Zato primera radi Litijum ima masu 6,941 a u jezgru ima 7 protona.

Posle toga na red dolazi pitanje valentnosti, tj zašto neki od tih skupova nemaju broj elektrona koji odgovara broju protona u jezgru, pa tako neki od "elemenata" imaju recimo uvek jedan elektrom viška(+1 valentan), ili pak
dva komada manje (2). Dok je recimo kod onoga što se u "nauci" zove prelazni metali taj broj varira konstantno...to jest oni emituju i primaju elektrone katvom brzinom da u jednačinu uopšte ne može da se ubaci veličina zvana"vreme"....

Drugo, sve to, od najsitnijeg do najvećeg na skali mase, koja je opet izmišljena, prati isti obrazac.

Nema ni prostora ni vremena, svest ih samo tako interpretira.

Treće alhemija je kao disciplina jedina koja u svoje poračune uzima u ozir i naučne discipline i stvarnost kreacije, i meni kao trgaču najispravnija.

Četvrto ne namećem ja tebi svoje mišljenje, boli mene šta ćeš ti da misliš, problem je u tome što ti brate moj uvek tvrdiš. Time ne ostavljaš prostor da tvoje biće išta uči...

To , što se sa tim sistemom ne može raditi znači da nije bolji nego gori
Opet grešiš, sama činjenica da je nama potreban sistem govori o jadnom kapacitetu nas kao bića da razumemo stvarnost.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

mr.boz je napisao/la:... ali razumijem ono o čemu pišem.
To znači da oni koji imaju psihički poremećaj odnosno poremećaj svijesti ili ekstremno stanje svijesti možda nisu u tome stanju radi poremećene "kemije" nego radi strukture, nedostatka povezanosti ili hiperpovezanosti u mozgu. Što otvara novo područje liječenja, a to je genska terapija.
Periodički sustav elementa nema veze s neurokemijom jer su neuroprijenosnici molekule, a ne atomski elementi.



Možeš li mi molim te objasniti kako se energija u jednom momentu pretvara u materiju? Ja sam zaista neznalica, ne razumijem kako se to događa.
Ne komentiram ničije znanje , pa ni tvoje , jer nikom nije bogom dano pravo, i niko nije uvjek u pravu a niti u krivu . Eventualno se mogu slagati sa nečijim mišljenjem ili ne a to ponekad svima nama izgleda kao možda neki osobni atak . Naša se mišljenja razlikuju ..i to je sve .
Ta struktura o kojoj stalno govoriš je nastala uslijed kemije , odnosno određenih kemijskih procesa u strukturama mozga na nivou genetike . Objasnio sam ti i šta je gen i od čega se sastoji . Da ponovim ,ukratko, sastoji se od čiste kemije . Pročitaj moj post još jednom ali pažljivo.
Ova tvoja rečenica ; " Periodički sustav elementa nema veze s neurokemijom jer su neuroprijenosnici molekule, a ne atomski elementi." govori dosta o tvom znanju , pa bez ikakve ljutnje nejasno je to što tvrdiš . A od čega se sastoje molekule ????
Pretpostavljam da si završio srednju školu možda i neku višu , zato ne smatram potrebnim da ti objašnjavam promjene energetskih stanja materije odnosno energije , da ti ipak malčice pomognem sa pitanjem ; šta se dešava sa hidrocentralama tj . koji je njihov princip rada? Ili termoelektranama ? Valjda si učio u školi da je materija u stvari energija i obratno i da se konstantno vrše promjene stanja jedne u drugu. Dakle sama materija je modifkacija energije i obrnuto.
Svako dobro ti želim ..javi se još koji put
Zadnja izmjena: antoniopavaroti, dana/u 10.02.2016, 17:25, ukupno mijenjano 1 put.
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

pecurko je napisao/la:Evo probaću:


Drugo, sve to, od najsitnijeg do najvećeg na skali mase, koja je opet izmišljena, prati isti obrazac.

Nema ni prostora ni vremena, svest ih samo tako interpretira.

Treće alhemija je kao disciplina jedina koja u svoje poračune uzima u ozir i naučne discipline i stvarnost kreacije, i meni kao trgaču najispravnija.

Četvrto ne namećem ja tebi svoje mišljenje, boli mene šta ćeš ti da misliš, problem je u tome što ti brate moj uvek tvrdiš. Time ne ostavljaš prostor da tvoje biće išta uči...

To , što se sa tim sistemom ne može raditi znači da nije bolji nego gori
Opet grešiš, sama činjenica da je nama potreban sistem govori o jadnom kapacitetu nas kao bića da razumemo stvarnost.
Hvala na objašnjenju koje nije objašnjenje , bar meni . Hvala i na nabacivanju visoko umnog znanja po pitanju osnove fizike . Možda je to tako , možda . To da nema prostora ni vremena samo je jedna od brojnih hipoteza nikad dokazana a da ih svjest tako ili onako interpretira ne znači da ne postoje , dapaće , postoje . Na priznavanju vremena i prostora postoje i dokazuju se sve fundamentalne znanosti . Možda još sve nije jasno ali funkcionira . Jer svemirki brodovi , sateliti i gro , gro , ostalih tehničkih pa i bioloiških sistema funkcionira na postulatima vreme-prostor . Toliko o tome.
Tvoja treća alhemija , koja pretpostavlja i stvarnost kreacije i koja se tebi ili meni sviđa ne znači da je ispravna ..mada zgodno zvuči ..ukratko o tome možemo u beskraj pričati , beskrajno za ili beskrajno protiv . Za sad , kažem , za sad, nema potvrde o Kreatoru niti će je ikad biti..A zašto je neće nikad biti ostavljam tebi da dokućiš ..
Četvrto ..jasno je da mi ne namečeš svoje mišljenje jer ja mišljenje prihvatim ili ne pa i ako je "nametnuto" rado ga priznam . Ipak do sad sam imao priliku da od tebe dosta naučim .... hvala meni na tome...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
mr.boz
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 06.06.2011, 23:42
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la mr.boz »

antoniopavaroti je napisao/la:
Ne komentiram ničije znanje , pa ni tvoje , jer nikom nije bogom dano pravo, i niko nije uvjek u pravu a niti u krivu.
Ovo što si napisao je potpuna besmislica. Da, komentiraš i zato što komentiraš ja ti odgovaram i zabavlja me. :D
antoniopavaroti je napisao/la: Ta struktura o kojoj stalno govoriš je nastala uslijed kemije , odnosno određenih kemijskih procesa u strukturama mozga na nivou genetike.
Raspravljali smo o neurokemiji, a ne o genetici. Ako misliš da je genetika ista stvar kao i elektrokemijski procesi usljed komunikacije među neuronima u velikoj si zabludi. :D Ili možda nemaš pojma o čemu uopće pričam?
antoniopavaroti je napisao/la: Objasnio sam ti i šta je gen i od čega se sastoji . Da ponovim ,ukratko, sastoji se od čiste kemije . Pročitaj moj post još jednom ali pažljivo.


Ja nisam od tebe tražio objašnjenje o tome što je gen, uostalom napisao si krivo. Gen nije molekula DNK nego njen dio i ne sastoji se od kemije, jer je kemija prirodna znanost, nego se sastoji od elemenata (atoma i molekula). Postoje na internetu mnogo pouzdaniji izvori za učenje o genetici ako baš želim znati više, a tvoja objašnjenja su nepotpuna i laička.
antoniopavaroti je napisao/la: Ova tvoja rečenica ; " Periodički sustav elementa nema veze s neurokemijom jer su neuroprijenosnici molekule, a ne atomski elementi." govori dosta o tvom znanju , pa bez ikakve ljutnje nejasno je to što tvrdiš . A od čega se sastoje molekule ????


Atom i molekula nisu isto isto kao što nije isto cigla i zid. Molekule imaju drugačiju funkciju nego atomi. Ako misliš da sam glup i ne znam razliku između atoma i molekule i da želim raspravljati o atomima i molekulama ne želim. Nisi on topic pa ako imaš nešto korisno za reći budi on topic.
antoniopavaroti je napisao/la: Pretpostavljam da si završio srednju školu možda i neku višu , zato ne smatram potrebnim da ti objašnjavam promjene energetskih stanja materije odnosno energije , da ti ipak malčice pomognem sa pitanjem ; šta se dešava sa hidrocentralama tj . koji je njihov princip rada? Ili termoelektranama ?


Ako te zanima, visoko sam obrazovan i dobro razumijem princip rada hidrocentrale - ako baš želiš znati da te nečemu naučim - u hidrocentrali se kinetička energija pretvara u električnu energiju - to je transformacija energije. Još uvijek nisam dobio odgovor na vrlo jasno pitanje koje sam ti postavio.
Kako se energija pretvara u materiju?
Ako misliš da se u termoelektranama ili hidroelektranama energija pretvara u materiju, onda mi je upitan tvoj kvocijent inteligencije i pitam se s kim uopće raspravljam.
antoniopavaroti je napisao/la: Valjda si učio u školi da je materija u stvari energija i obratno i da se konstantno vrše promjene stanja jedne u drugu. Dakle sama materija je modifkacija energije i obrnuto.
Čuj antonček, ja sam u školi učio štošta i u životu sam prošao štošta i dio toga sam u ovoj temi podijelio. Preporučam ti da pročitaš neko kvalitetno štivo prije nego počneš trollati. Preporučam da ne čitaš samo naslove članaka na portalima nego ekšuli prave tekstove.
Energija može nastati iz materije kad se materija uništava. Zapališ drvo i imaš puno toplinske energije. Zapališ puno ugljena i imaš termoelektranu. Taj mi je princip sasvim jasan. Samo mi nije jasno kako da iz energije nastane komad drveta. Možeš mi to objasniti?
antoniopavaroti je napisao/la: Svako dobro ti želim ..javi se još koji put
I ja tebi želim svako dobro, a javiti ću se još ako mi se aktivira bullshit filter :D
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

Sve što si rekao si u pravu...ne prekidaj sa lječenjem..Pozdrav
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
mr.boz
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 06.06.2011, 23:42
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la mr.boz »

Hvala. Svijet treba više ljudi poput tebe. Jedino što moram saznati je kako pretvoriti energiju u materiju. Onda ću postati Bog. Uf, zaboravio sam popiti pilulu... :D Svako dobro.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la antoniopavaroti »

da ti pomognem - materija = energija ... i obrnuto . Nemoj da te sad ovo zbuni pa da zaboraviš popiti bonbone raznih boja. :x
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Psihički poremećaji ili "odabrani" ljudi?

Post Postao/la Chegi »

Kakva bezvezna rasprava ali hajde i ja da se ubacim :D

Jeste offtopic ali sta da se radi. Procest pretvaranja materije u energiju je naveo mr.boz i to mi je jasno, ali koji je to proces pretvaranja energije u materiju, sada i mene zanima :-?
Odgovori