Psihonautika

Proširimo horizonte
Odgovori
A.k.A.

Psihonautika

Post Postao/la A.k.A. »

Nisam znao gdje da to stavim ali ovo mi se cinilo naprilagodnije mjesto... Ovo je jedan referat koji sam ne tako davno piso za skolu. Nije smjelo imat vise od 5 stranica pa zato je sve šturo i nisam mogo pisat bas svasta tako da ima i suzdrzavanja nekih.

Psihonautika
slika
A.k.A.
Što je psihonautika?

Psihonautika (dolazi od grčke riječi ψυχή (psychē "duša/um") and ναύτης (naútēs "Nautičar/navigator") se odnosi na metodologiju za opisivanje i objašnjavanje subjektivnih učinaka izmijenjenih stanja svijesti, uključujući i one izazvane tvarima koje mijenjaju stanje svijesti. Za proučavanje tog stanja svijesti istraživač dobrovoljno uranja sam u takvo stanje pomoću nekih tehnika meditacije, kao i pomoću sredstava koja omogućuju takvo stanje.
Termin psihonautika se primjenjuje različito.Koristi se kako bismo pokrili sve aktivnosti kojima se izmjenjuje stanje svijesti koristeći to u duhovne svrhe ili istraživanje ljudskog stanja, uključujući šamanizam, lama tradicije, tibetanski budizam, i arhaični/ moderni način psihonautike u kojem se koriste entheogenicne tvari kako bi se dobio dublji uvid i duhovno iskustvo.
Osoba koja se upušta u ta izmijenjena stanja svijesti zove se psihonaut.

Porijeklo rijeci psihonautika?
slika
Izraz psihonautika se pripisuje njemačkom autoru Ernstu Jüngeru koji je u opisivanju Arthura Hefftera iskoritio taj izraz u eseju „Annäherungen: Drogen und Rausch“ (doslovno: "Pristupi: droga i opijenost "). U tom eseju Jünger povlači mnogo paralela između iskustva s drogom i psihičkih istraživanja.
Peter J. Carroll je napisao Psychonaut 1982.. To je knjiga o eksperimentalnom korištenju meditacije, rituala i droga u istraživanju svijesti, psihičkih pojava, i "Chaos Magic"-a. Objavljivanje izraza psihonautika u znanstvenom kontekstu pripisuje se ethnobotanistu Jonathanu Ottu, u 2001.

Nacini psihonautike

1. Halucinogeni: DMT, LSD, THC, CBD, CBN, THCV, CBC, Cbl, psilocin, psilocibin, musicmol, Salvinorin A, meskalin, ayahuasca, DXM, ketamine, LSA, scopolamine, hyoscyamine i atropine su samo neki od spojeva koji u ljudskom mozgu stvaraju reakcije za promjenu stanja svijesti. Neke od gore navedenih spojeva možemo čak pronaći i u biljkama koje se nalaze u našem vrtu poput vrtnog slaka, anđeoskih truba, velebilja pa čak i divlje salate (iako mnogi vjeruju da nije za psihonautiku). Najviše od svih psihoaktivnih tvari koriste se: marihuana, magične gljive (Psylociba Cubensis i muhara koju možemo pronaći i po našim šumama), LSD, LSA a u zadnje vrijeme sve više i Salvia divinorum.
Čovjek pomoću mnogih biljaka i životinja koje sadrže neke od psihoaktivnih supstanci već tisućama godina traži produhovljenje i način za bolji život. Malo je onih koji u tome uspiju, a one koji su uspjeli okolina smatra čudacima, luđacima i narkomanima.
slika
(Muhara lat. Amanita Muscaria)



2. Rituali, kao sredstvo za izazivanje izmijenjenog stanja, ali i za praktičnu svrhu uzemljenja i dobivanja primjerenog fokusa i smisla života.
3. Sanjanje, točnije lucidno sanjanje u kojem čovjek tijekom sna ima određenu svjesnost i kontrolu nad svojim umom. Mnogi koji se trude lucidno sanjati vode svoje dnevnike kako bi lakše pamtili i kako bi u budućnosti lakše mogli kontrolirat snove i određivat njihovu simboliku.
4. Astralna projekcija je samovoljno napuštanje fizičkog tijela i ulaska u astralno tijelo. Astralnom projekcijom uviđamo da postoje još neke dimenzije osim fizičke tri koje su nama poznate. Pomoću astralnog tijela vidimo fizički svijet ali u smislu energija koje se nalaze u njemu i koje kruže oko nas. Zato bavljenje astralnom projekcijom može biti jako negativno iskustvo i priča se o slučajevima koji su ostali zarobljeni u astralnom svijetu za uvijek. Naravno pravilno korištenje nekih znanja za izlazak iz tijela može biti jako pozitivno iskustvo koje nam pomaže u nadogradnji nas samih u duhovnom smislu.
5. Meditacija (lat. meditatio, razmišljanje, udubljivanje, usredotočenje) je duhovna vježba u kojoj meditant svoju pažnju usmjerava prema određenom misaonom sadržaju. Meditacija je izvorno proizašla iz istočne mudrosti, i imala je izričito duhovno značenje. U današnje vrijeme meditacija se sve više predstavlja i koristi kao sredstvo s ciljem odmora i opuštanja.
Meditacija može biti fizički pasivna, znači koncentriranje samo na um i na neku duhovnu misao koja nas okupira. Može biti i fizička poput slušanja muzike koja nam pruža zadovoljstvo, opuštanje i koja nam se "igra" s mozgom u smislu da rješavamo neke probleme ili nadograđujemo naš duh. A tome mogu poslužiti i neke slike, disanje, odnosno sve ono što nam pruža unutarnji mir.
6. Molitva

slika
Svi gore navedeni vidovi psihonautike mogu se kombinirati za još jače duhovno iskustvo, npr. meditacija ili sanjanje s halucinogenim sredstvima ili astralna projekcija s molitvom.

Poznati psihonauti

• William S. Burroughs – američki novelist, esejist, slikar
• Peter Carroll – engleski moderni okultist i praktičar „chaos maigic“-a
• Carlos Castaneda – američki (rođen u Peruu) antropolog i pisac
• Aleister Crowley - okultist
• Ram Dass
• Antonio Escohotado
• Albert Hofmann – kemičar, „otac“ LSD-a
• Aldous Huxley – engleski pisac
• William James
• Jack Kerouac – američki pisac
• Ken Kesey
• Timothy Leary – američki pisac, pripadnik hipi pokreta
• John Lilly
• Robert Monroe
• Terence McKenna
• Alexander Shulgin
• Alan Watts
• William White
• Hunter S. Thompson – američki novinar, vjerovao u „američki san“
Moje mišljenje: Psihonautika nije za svaku osobu jer nakon takvih iskustva nitko ne ostaje isti, pogotovo kada se koriste meditacija i halucinogene supstance. Svaki čovjek prije upuštanju u tu beskrajnu igru mora preispitat sebe, svoju psihičku spremnost za takvo iskustvo, kako se ne bi izgubio odmah na početku puta. Mislim da ne postoji psihonaut koji tijekom svojih iskustva promjene svijesti nije barem mali dio svoje svijesti trajno promijenio na drugim ljudima ne shvatljiv način.
slika

Citati:
"Turn on, tune in, drop out". Timothy Leary

„I believe that if people would learn to use LSD's vision-inducing capability more wisely, under suitable conditions, in medical practice and in conjunction with meditation, then in the future this problem child could become a wonderchild.“ Dr. Albert Hoffman

„I wouldn't recommend sex, drugs or insanity for everyone, but they've always worked for me. “ Hunter S. Thompson


:)
Meia

Re: Psihonautika

Post Postao/la Meia »

otkad je ta psihonautika preuzela naziv psihodelije*? ili sam ja pobrkala lončiće?

Ok je seminar, ja bi ti dala 5. osim što bi ti dala novi seminar da pišeš o psihodeliji. bili bi isti.
Prvi glas za psihonautiku,
sve što si napisao meni je poznato pod pojmom psihodelija.
http://sr.wikipedia.org/sr/Psihodelija
A.k.A.

Re: Psihonautika

Post Postao/la A.k.A. »

Po meni meditacija, molitva, i te neke stvari nisu psihodelija... neznam ja zamisljam psihonautiku ko dubinsko proucavanje psihodelije. Jer moze bit psihodelija bez da ju ti dubinski proucavas... :)
Avatar
Red Weed
rank6
Postovi: 213
Pridružen/a: 21.03.2010, 19:09
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 44 puta

Re: Psihonautika

Post Postao/la Red Weed »

Psihonautika je po meni samo proucavanje psihodelije tako da su ti pojmovi skoro pa isti...
Psiho delija/nautika... sve je to psiha tak i onak...
^Ali tO jE sAMo MojE MisLJeNJE!!!
Ajujem te... Aj[mo]uJe[dno]
Odgovori