Višefazni San

Proširimo horizonte
Odgovori
Avatar
Tain
rank6
Postovi: 204
Pridružen/a: 19.04.2010, 12:07
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 50 puta

Višefazni San

Post Postao/la Tain »

Radi se o višefaznom snu, drugčijem od kojega smo svi mi navikli.
Nije kompatibilan sa našim sustavom od 8 sati rada i 8 sati sna itd.

Mnogo ljudi se odvoji kako bi isprobali i ovaj režim gdje spavaju samo 2 do 3 sata po danu a funkcioniraju mentalno isto. Stignu puno više posla obaviti itd.
Einstein je navodno prakticirao višefazni san i još mnogo sličnih ličnosti.

Spavanje samo 2-3 sata po danu ima svoje prednosti i mane. Prednosti su očite, imate 5-6 sati više na raspolaganju.
A mane su da se imunološki sustav radi slabije. Ako neradi previše fizički u urednim prostorijama to uopće nije problem.

Evo kao uvod ima jedan dobro sastavljen tekst o tome: http://dustincurtis.com/sleep.html

Mnogo ljudi eksperimentira sa tim, vodi dnevnike na internetu pa se mogu pronaći i pročitati.

Šteta što nas o ovakvim alternativama ne uče u školi. :|
I love not man the less, but nature more.
Zagber

Re: Višefazni San

Post Postao/la Zagber »

Iz prve ruke ti mogu nesto reci o tome. 12 godina radim po noci (pekar) i spavam sest sati na dan tj. po danu.
Ima nesto u tome. Pokusao sam raditi po danu i posteno se zasititi nocnog sna. Izdrzao sam cetri mjeseca. U ta cetri mjeseca ja od dana nisam imao nista. Po noci sam spavao (kao i svi normalni :D) a dani su mi prolazili bez da sam ih imalo vidio, doslovce mi je cijeli dan prosao na poslu. :ymsick:
na kraju sam pop... i vratio se nocno radu i sad ponovno imam citav dan za sebe... :ymdevil:
Avatar
Shaman Shandor
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:07

Re: Višefazni San

Post Postao/la Shaman Shandor »

uf meni bi dobro došlo svaki dan par sati sna manje a da funkcioniram normalno, al sad, prelijen sam da bi se potrudio na ovak nečem, a i ne mogu baš po danu spavat, a i pitanje kako to sve skupa na organizam utječe.
Sat.
Umjesto da kuca on neprestano vibrira.
Ni kazaljke nema.
Avatar
Tain
rank6
Postovi: 204
Pridružen/a: 19.04.2010, 12:07
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 50 puta

Re: Višefazni San

Post Postao/la Tain »

da, ove tehnike zahtjevaju mnogo discipline.

kod uberman (6*20min) po danu ako propustiš ili zakasniš par sati odspavat tijelo se možda danima ne oporavi.

ali ono, ovu siestu, prvu vrstu od višefaznog sna koristi pola ljudi ovdje kod mene u dalmaciji.
sljedeću ovu Everyman (5 sati sna) takoder znam ljudi koji zbog posla i obaveza nemogu drugačije.

sve u svemu, ove teže su standardne vježbe u vojsci.

npr. na straži nama je raspored bio 3:30 sati straže pa 5:30 sati ostalih aktivnosti (jelo, trening, san) i tako neprestano po 7 dana. onda 7 normalnih odmora. pa opet straža. itd.

isto lud ritam.

a fizički, pa jedino bitno što sam pronašao je imunološki sustav radi manje pa se treba čuvati.
tako da je uz dobru disciplinu potrebno imat i što zdravije tijelo za ovo prakticirat.
I love not man the less, but nature more.
Snailbong

Re: Višefazni San

Post Postao/la Snailbong »

hm, zajebano je to
zna mi se svake godine desit kojih mjesec (da ne spominjem sezonski posao na moru) takvog ritma i mogu
reć da je odlično za vrijeme i organizaciju (sve se stigne i hobiji i obaveze i tulumi ;) )
ali... L-)
tijelo mi je bilo nakon tih par tjedana tako iscrpljeno da sam se ili odma prehladio ili
nes slično.uzas. :ymsick:
malaksalost neka cudna zna bit.
tako da je IMO ipak najbolje zaspat po noci i da covjek odguli kojih 6-7 sati.to je sasvim dovoljno
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Višefazni San

Post Postao/la Ninti »

Ne vidim koje su prednosti tog višefaznog sna.. Što mi znači više slobodnog vremena ako moram popit 6 kava da dođem sebi? Općenito ako ne spavam dovoljno bar 6-7 sati, osjećam se posrano cijeli dan i nisam ni za šta. Al ko zna ako je Einstein to radio onda će bit da možda ima nešto u tome 8-|
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Avatar
Tain
rank6
Postovi: 204
Pridružen/a: 19.04.2010, 12:07
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 50 puta

Re: Višefazni San

Post Postao/la Tain »

Pa da, osjećat ćeš se usrano ako ne pratiš raspored.

također ima i 10ak dana privikavanja na ovakav raspored.
kava je često zabranjena da ne bih poremetila raspored.

osjećat ćeš se normalno, fizički ćeš se brže umoriti ali i brže odmoriti.

iako vojska treningom izvuče maksimum iz ovoga, fizički naravno.
I love not man the less, but nature more.
Odgovori