Suočavanje s problemima

Proširimo horizonte
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Suočavanje s problemima

Post Postao/la antoniopavaroti »

entheogenic je napisao/la:
HypnoToad je napisao/la:Potpuno se slažem.
To sam i bio htio dodat, kroz moja promatranja sam došao do pretpostavke da su životinje čisti 'ego', u potpunosti bez svijesti. Biološke mašine s jedinim ciljem preživljavanja i repliciranja.
Ninti je napisao/la:Bića koja su možda najbliža tome su stabla i biljni svijet općenito - svijest zarobljena u materiji u dubokoj meditaciji.

Svida mi se ovo razmisljanje, recimo da zivotinje jesu cisti ego..iz tog mozemo zakljuciti da ego nije nuzno los jer kad mi ljudi nebi postojali priroda i zivotinjski svijet bi opstali..vjerojatno i bolje nego sa nama, mozda sustav prirode(svjesni dio) i zivotinja(dio sa egom) stvaraju potpuni sklad i uravnotezenost, upravo ono sto mi ljudi moramo pronaci unutar sebe jer smo mi bica koja imaju oboje sto dovodi do problema koje moramo nadvladati.
Pala mi je na pamet ta teorija..
Životinje imaju svjest ..imaju i osjećaje..znaju da vole.. da mrzu.. dobro pamte , i biljke imaju svjest ..ne kao životinje ili ljudi ali imaju...Ljudi imaju i ego i svjest ali kao i da nemaju ..tu je problem ..jer svjesti nismo svjesni a živimo samo u egu..
Čisti ego ne može postojati jer mora biti refleksija u svjesti koja je bazna..
Zadnja izmjena: antoniopavaroti, dana/u 13.04.2015, 15:23, ukupno mijenjano 1 put.
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Suočavanje s problemima

Post Postao/la HypnoToad »

Netko će reći da i njegov stari Yugo ima svijest i karakter i da ga razumije...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Suočavanje s problemima

Post Postao/la antoniopavaroti »

..nebih se usudio reći da je nešto nemoguće.. ili da je moguće
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
SleppyInHead
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 09.01.2013, 16:54
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Suočavanje s problemima

Post Postao/la SleppyInHead »

Uostalom, kažu da je sve živo oko nas. Pa zašto nekome ne bi bio i njegov stari auto.
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Suočavanje s problemima

Post Postao/la cof »

entheogenic je napisao/la:Pozdrav! Cesto cujem price o tome kako je suocavanje s problemima jako bitno, da nesmijemo bjezat od problema i zaobilaziti ih. Ne mislim samo na probleme "danasnjeg drustva"(posao, skola, veze itd..) koje mozemo rjesiti direktno s drugim ljudima i slicno, vec me zanimaju oni problemi koji se nalaze u nasim glavama, problemi koje stvara ego ili kako god ih zvali..oni problemi koji su nepostojeci tijekom duhovnih iskustava. Kada dozivim pravu istinu shvatim da su te prepreke produkt mene i da sam ih ja stvorio i tada mi ih je lako odbaciti, no moje pitanje je sta tocno suocavanje s problemima oznacava u periodima kad je moja svijest na "ljudskoj razini". Kako se vi suocavate s problemima vaseg ega? Lako je pricati o tome da te prepreke ne postoje, ali to mogu u potpunosti shvatiti tek u odredenim trenutcima.
Kako se to tocno suociti s necime? Kako sagledati sliku jasnije i iz bolje perspektive?
Tocno to je tema tibetanske knjige mrtvih. Preporucujem verziju autora Timothy Leary, The psychedelic experience - modern interpretation of the tibetan book of the dead. Ima 50 strana i nije preteska za citanje, i ako ti se svidi uvijek mozes nastaviti u istom smjeru s nekom slicnom knjigom. Vjerujem da je vecina ljudi na ovom forumu dosla u doticaj s tom knjigom, vidio sam da ju ljudi hvale, ali ni sam ju nisam procitao dok mi ju prijatelj nije gurnuo pod nos, samo googlaj i skini si pdf. Zivio
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Suočavanje s problemima

Post Postao/la Chegi »

Ima cak i link za prevednu knjigu da se nadje negde na forumu (najbolje bi bilo citati ili samo englesku verziju ili domacu i englesku verziju u isto vreme jer je dosta toga prevedeno ili netacno ili nejasno..)

Ja licno sam poceo da je citam i vrlo brzo sam stao i nikada nisam nastavio jer se i dalje preispitujem da li zapravo zelim da procitam tako nesto, palo mi je na pamet da ako procitam tako neku knjigu sa tudjim iskustvima i objasnjenjima sta i kako, da ce mi to uvek stajati negde u podsvesti i da cu po tom nekom sablonu i ja funkcionisati, a mozda taj sablon nije ispravan... Pre bih da sam bez ikakvog znanja o tome izucavam psihodelicna iskustva, samo tako cu biti siguran da sve sto mi se desi je moje licno iskustvo i da o tome razmisljam ciste glave, bez mesanja nekih nametnutih prica koje sam procitao u necijoj knjizi...
A bas me privlaci knjiga :(
Avatar
entheogenic
rank4
Postovi: 136
Pridružen/a: 16.01.2014, 11:03
Ima zahvala: 144 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Suočavanje s problemima

Post Postao/la entheogenic »

Moj savjet ti je da knjigu procitas, zaboravis sve sto si u njoj procitao(barem da se ne trudis zapamtit), i ako se tebi dogodi nesto kao iz knjige, odmah ces sjetit da si to procitao i to ti moze bit odredena smjernica! :D
Ne moras razmisljat uopce o tome kako netko dozivljava nesto..barem ne da to odmah i prihvatis, dok se sam ne uvjeris u isto ili suprotno!
Om Shanti
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Suočavanje s problemima

Post Postao/la Chegi »

entheogenic je napisao/la:Moj savjet ti je da knjigu procitas, zaboravis sve sto si u njoj procitao(barem da se ne trudis zapamtit), i ako se tebi dogodi nesto kao iz knjige, odmah ces sjetit da si to procitao i to ti moze bit odredena smjernica! :D
Ne moras razmisljat uopce o tome kako netko dozivljava nesto..barem ne da to odmah i prihvatis, dok se sam ne uvjeris u isto ili suprotno!
Znam ja to,ali ja verujem da ce mi negde u podsvesti sve to sto procitam stajati i onda ce mi podsvesno to biti odredjena "nametnuta" smernica, koja me mozda skrene sa odredjenog "pravog" puta [-(
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Suočavanje s problemima

Post Postao/la cof »

Ma joj evo pod drugim topicom ista rasprava u drugom obliku. Netko ne zeli citati da ne postane hippie filozof seronja, netko da ga knjiga ne skrene s njegovog puta ali pitam ja sada zasto onda raditi bilo sto sto radimo, zasto jesti gljive ili pusit cannabis itd? Mozda to skrene s puta prije nego nekakva knjiga od 50ak stranica. Ljudi to je samo knjiga. Nije sveta istina tj dogma koju treba slijepo slijediti. Upravo u tome i jest bit. Svatko se moze pronaci u odredjenim djelovima a i ne mora. Knjiga ko knjiga. Mogu 100% reci da ti sigurno nece promjeniti zivot to sto ju procitati ili neces. Mene je privukla sama cinjenica da harvardski prof. Dr. radi istrazivanje o psilocibinu i lsd-u sa studentima. I onda jos napise modernu intrerpretaciju drevnog religijskog dokumenta, tibetanske budisticke knjige mrtvih koja govori o reinkarnaciji kao o iskustvu, tj. stanju svjesti koje je, gle vraga, bas slicno stanje svjesti koje covjek osjeca na psihodelicnim supstancama. Meni osobno zapanjujuce orkrice i ako nista drugo zanimljiva ideja. I ako mislis da je to sve, varas se :D procitaj knjigu haha
Pozz :)))
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Jodorowsky
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 04.12.2015, 14:46
Ima zahvala: 5 puta

Re: Suočavanje s problemima

Post Postao/la Jodorowsky »

Ne kužim zašto večina doživljava Ego kao neki animalni obrambeni mehanizam koji se pali kad ti netko uzme parkirno mjesto pred nosom i ti ga zvekneš po glavi. Po meni Ego može isto tako biti ono šta napravi da se usereš i dozvoliš nekom da gazi po tebi iz straha od djelovanja. Uvijek se na Ego gleda kao na nešto "egoistično". A to je samo nekakav lingvistički derivat koji muti sliku. Ego je riječ, on dijeli "tebe" od "njega" i svega ostalog. I u tisuću slučajeva radi protiv tebe jer stvara grč, strah i konflikt(u tebi), koji se kasnije ispoljava na ovaj ili onaj način.
Odgovori