Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Proširimo horizonte
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la dr.manijak »

E pa ovako, skoro sam se prijavio na kurs meditacije koji je besplatan, otisao sam tamo dva puta i prvi put je bilo predavanje i neko kratko meditiranje sa svecom koja je stajala ispred slike Sri Chinmoy-a, to je bilo u nekom odvojenom stanu koji nije bio u pravom centru za meditaciju.
Uglavnom bilo nas je desetoro na prvom casu i mogu vam reci da mi je bilo super, osetio sam car meditacije posto smo radili 2 vezbe i poprilicno mi se svidelo.
E sad na drugom casu imali smo meditaciju u pravom "centru" koji je vec bio drugaciji od onoe prve prostorije.
kada smo ulazili morali smo da se izujemo, obujemo papuce njihove do sobe za meditaciju a tamo da se izujemo i ostavimo papuce ispred. Na sred sobe je bila velika slika Sri Chinmoy-a, upaljeni stapici, nekoliko stolica i nekoliko jastuka na podu, tu si bili i neki instrumenti kao sto je sintisajzer, djembe ja mislim i jos neke sitnice i onaj instrument Harmonium Sat Nam. Ovog puta nas je bilo samo dvoje, uciteljica, i jos jedna zena koja mi je rekla da je tu 3 godine. Prvo smo pevali neke mantre koje je napisao Sri Chinmoy. (Aum Govindaya Nama, Aum Rudraya Nama, Aum Aparajitaya Nama). nakon nekoliko otpevanih mantri poceli smo da meditiamo i meditirali smo oko pola sata dok nam je neka devojka citala neke citate o meditaciji.

Dok smo sedeli i pricali, ta "uciteljica" je imala neke obaveze u sobi pored i kad je otvorila tu sobu, tamo je bilo puuno nekih plavo belih jastuka, kao neki oltar otkud i ja znam.. Rekla je da nakon mesec dana ako zelimo mozemo da se pridruzimo grupi velikoj koja je tu godina kada izaberemo sta zelimo.
Uglavnom ja sam je jos malo ispitivao, na tim grupnim skupovima se zene oblace u belo, muskarci u neku drugu boju itd..

Da li vama ovo smrdi na neku sektu ili je normalno da ovako izgledaju meditaciona predavanja?
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la HypnoToad »

Definitivno sekta, to im je tipična metoda 'inicijacije'.
Što ne mora nužno biti loše, nisu sve sekte opasne, možda će te samo tražiti da tu i tamo pokušaš regrutirati nove članove. Ipak, ja bih osobno odmah pobjegao, a ako odlučiš ostati, budi na oprezu i razmišljaj objektivno.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la Perun »

Ka da sekte ne meditiraju... U principu, čim imaš slike jednog gurua, oltare i dress code, to je skupina jednosmjernih ljudi s kojima možeš razgovarat samo sa da, tako je. Ako ti se sviđaju pokupi meditacije i zahvali se, moj ti je savjet.
Ko prije umre duže je vječan
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la dr.manijak »

Znao sam ja 95% da je to neka vrsta sekte, ja sam meditaciju zamisljao nesto kao casove joge na kojima sam bio, dodju ljudi, opustau se rastezu, uskladjeno disanje itd. Ali ovo mi je sve nekako malo previse!
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la Perun »

Ne znan di si, ali virujen da imaš i boljih opcija. Čim imaju dreskod, biži.
Ko prije umre duže je vječan
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la shroomko »

Ovako to što žele da nosiš bijelu boju i što imaju sliku tog njihovog duhovnjaka na zidu ne znači da su nužno sekta. Nas su na ayahuasca radionici tražili da nosimo bijelu boju.
Što se tiče obuće nigdje se ne meditira u cipelama. Uvijek bos ili u čarapama.
Perun je napisao/la:Ka da sekte ne meditiraju... U principu, čim imaš slike jednog gurua, oltare i dress code, to je skupina jednosmjernih ljudi s kojima možeš razgovarat samo sa da, tako je.
Ovo ti je koristan dio. Provjeriti ćeš da li su takvi ako postavljaš pitanja i vidiš da li odgovaraju kao jehovini svjedoci (tako piše u bibliji, biblija je istina) ili ti zna reći zašto je nešto tako. Normalno je da će te htjeti motivirati da radiš na njihov način zato što oni misle da je to dobar način - inače bi radili nešto drugo.

Npr kad na ayahuasca radionici pitao sam zašto bijela boja i je li problem što nemam bijele hlače i ne sjećam se što je točno odgovorio, nešto energetski, ali bio je smiren i nije mu to bio problem rekao je samo da bi bilo dobro da ako imam da obučem bijelo.

Mislim da je najvažnije kako se ti osjećaš nakon te njihove meditacije. Izguglao sam lika i sudeći po njegovoj slici ima vrlo veliki duhovni mir. Pročitao sam i nekoliko stranica, "naš put" mi se jako sviđa. Mislim da nisu sekta. Mislim da je možda za tebe malo prenaglašen aspekt duhovnosti i ako sam u pravu jednostavno im reci da bi se ti fokusirao na tehniku meditacije da vidiš imaš li koristi u svakodnevnom životu a teoriju bi minimalno ili nimalo. Mislim da tako ne možeš pogriješiti, čak i ako su sekta.
Avatar
dimitrije
rank3
Postovi: 95
Pridružen/a: 15.12.2013, 19:38
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 50 puta

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la dimitrije »

Možda si upao u džamiju pošto se izuvaju pre molitve i nose belo :)) Ako ti ne budu tražili da im prepišeš svu pokretnu i nepokretnu imovinu, i da se odrekneš porodice i prijatelja, onda su možda okej likovi i obični ljuditelji meditacije. Ko zna kako bi tek nekom izgledalo da prisustvuje ritualu jedenja pečuraka, pomislio bi da je neko veštičarenje.
Avatar
Sunčica Maslačak
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 05.02.2013, 17:57
Ima zahvala: 21 put
 pohvaljen: 15 puta

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la Sunčica Maslačak »

Postoji mnogo vrsta duhovnosti i načina meditacije. Što se tiče nošenja bijele boje, ona je skoro u svim duhovnim aspektima znak čistoće, a što se tiče papuča i posebne obuće to je također normalno zato što na cipelama tj. kroz noge ti izlazi sva tvoja unutarnja prljavština. Osobno mislim da to nije sekta, nego ljudi koji žive takav način život što se tebi možda na prvu čini malo čudno. Vježbam yogu već dugo i u Reikiju sam tako da ove sve slične sheme su ti svugdje ( dobro, mi na Reikiju se ne moramo posebno presvlačiti,ali trebamo se izuti pa biti bosi ili u papučama koje imamo tamo kod njih ).
Najtoplije preporučam da poslušaš svoj unutarnji glas i slušaj što ti kaže. Ti sve znaš, samo malo osluhni. I svakako podržavam tvoj smjer kretanja prema aspektima meditacije i više svijesti. :sunn:
Avatar
WEEDetix
rank7
Postovi: 271
Pridružen/a: 24.01.2014, 09:01
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 101 put

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la WEEDetix »

jedini guru si sebi sam netreba ti ritualno drustvo za SAMOspoznaju i Vlastiti duhovni razvoj ako osjetis ienu losu vibraciju ili nedumicu po pitanju toga tvoj visi ego ti pokusava rec nesto nemoj se zadrzavati tamo moj savjet, nema ni jedno drustvo,sekta koje nemaju neke vlastite namjere i pokusaj dobiti od drugih religije i sekte su nepotrebne potrebno je samo nac put unutar sebe koji ima sve odgovore a znaje je najveca moc
slika
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la shroomko »

Ne treba ti nitko ali dobar učitelj ubrzava proces. Možeš ti i sam naučiti tenis i plivanje, ali bolje je uzeti trenera.
Odgovori