Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Proširimo horizonte
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la Perun »

E, malo mu je kasno.
Inače govorim njemački, ali ga ne pišem jer imaju one kobasičetine od riječi. Dok dođeš do kraja zaboraviš koju si riječ pisao. Tv u boji s daljinskim upravljačem im je sve jedna riječ. Ko to može upratit. Upss pardom,spamam ili oftopiciram. Pardon.
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la Psychonaut »

Koja je razlika izmedju sekte, religije i duhovne tradicije? Religija je sekta sa vojskom :))

Meni se cini da izraz sekta ima negativne konotacije, zato sto su te sekte predstavljale opasnost po zvanicne religije. Znaci propagande.
Pozivam te da budes moj ucitelj
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la dr.manijak »

Psychonaut je napisao/la:Koja je razlika izmedju sekte, religije i duhovne tradicije? Religija je sekta sa vojskom :))

Meni se cini da izraz sekta ima negativne konotacije, zato sto su te sekte predstavljale opasnost po zvanicne religije. Znaci propagande.
Upravo tako!
Bas kad sam pisao post nije mi imalo nikakve logike samo pitanje, sekta ili meditacija! :confusedd: :confusedd: :confusedd:

Ali kad neko kaze "sekta" zna se na sta se misli, tj koja prica se provlaci kroz narod, pa sam zbog toga napisao sekta.

Inace, batalio sam ovu akciju, ne proganjaju me.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la antoniopavaroti »

činjenica je da je svaka religija nastala iz sekte..tokom vremena je sekta evoluirala u religiju ..svaka religija je to zaboravila , namjerno , jer ne trpe konkurenciju pa su sekte proglašavale negativnim i nepoželjnim tvrdeći da su samo oni i izričito oni "prava vjera od boga poslana ". Sve ostalo nam je svima jasno i poznato..zato osobno ne smatram da su sekte nešto a"priori negativno ili pozitivno . Jedan ratnik..lovac na moć...kako to kaže Don Huan nikad ničemu ne prilazi sa unaprijed određenim uvjerenjem da je nešto ovakvo ili onakvo ..dobro ili loše..baš naprotiv ..on nastupa strateški i svaku situaciju dobro prouči, bez žurbe...bez emocija...Na taj način pretvara svaku situaciju u pobjedu...u svoj napredak..u znanje,a to u konačnici znaći moć. :-o
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la antoniopavaroti »

Perun je napisao/la:E, malo mu je kasno.
Inače govorim njemački, ali ga ne pišem jer imaju one kobasičetine od riječi. Dok dođeš do kraja zaboraviš koju si riječ pisao. Tv u boji s daljinskim upravljačem im je sve jedna riječ. Ko to može upratit. Upss pardom,spamam ili oftopiciram. Pardon.
Pa Njemci su praktičan i funkcionalan narod ....
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
dimitrije
rank3
Postovi: 95
Pridružen/a: 15.12.2013, 19:38
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 50 puta

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la dimitrije »

Organizovana religija je sekta koja je metastazirala do neviđenih proporcija. :D
Avatar
dimitrije
rank3
Postovi: 95
Pridružen/a: 15.12.2013, 19:38
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 50 puta

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la dimitrije »

Ja kad vidim popa, pre mi deluje kao agent prodaje nekog osiguravajućeg društva ili profitno orijentisanog multinacionalnog preduzeća(tipa Vatican D.O.O. - Vita eterna assicurata per tutti), nego kao duhovni izaslanik. Još ako dođe sa službenim autom, pa odma krene da te ispituje "jel ideš u crkvu, i zašto ne?". :D

Oni su bre majstori za to da uzurpiraju ono duhovno u čoveku, za sopstvene potrebe.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la antoniopavaroti »

dimitrije je napisao/la:Ja kad vidim popa, pre mi deluje kao agent prodaje nekog osiguravajućeg društva ili profitno orijentisanog multinacionalnog preduzeća(tipa Vatican D.O.O. - Vita eterna assicurata per tutti), nego kao duhovni izaslanik. Još ako dođe sa službenim autom, pa odma krene da te ispituje "jel ideš u crkvu, i zašto ne?". :D

Oni su bre majstori za to da uzurpiraju ono duhovno u čoveku, za sopstvene potrebe.
potpuno si u pravu..crkva i nije ništa drugo nego uobičajeno poduzeće , tvrtka ,i to registrirano kao offshore kompanija. Imaju kompletnu hijerarhijsku meneđment strukturu, radnike na terenu (popove), dobar proizvodni program ...tisućljetnu tradiciju proizvodnje prića temeljenih na magli i pustim obećanjima , niz pogona razasutih po čitavom svjetu ( crkve , župe , samostani itd), vlastiti visokoobrazovani stručni kadar ,visoko školstvo , i vjerne kupce..Proizvodi su im nepokvarljivi ..traju evo već 2000 godina i još su u upotrebi .Kao i u svakoj dobroj offshore kompaniji osnivač i vlasnik nije poznat ili nije živ pa je nedostupan , kapital , bogastvo u plemenitim metalima i nekretninama te veličina sredstva i gdje su sve deponirana je potpuno nepoznato , osim Vatikanske Banke koja je poznata po svojim "čistim" poslovima , računovodstvo nije uobičajeno a niti se ne vodi osim za internu upotrebu . Crkva d.o.o. ne izdaje račune , nije u sustavu PDV-a , ne plaća nikakve uvozne ni ine carine i takse na predmete ili novčana sredstva koje dobiva iz drugih država a istovremeno ima strahovite prihode od raznih usluga koje doslovno prodaje vjernicima (kupcima) , na poklonjene nekretnine koje dobijaju od naivaca koji misle da tako kupuju svoje mjesto u raju ha ha ha ne plaćaju porez na prijenos nekretnina.Službeni prostori su im nedostupni inspekcijama i drugim nadzornim službama a vrhovni šef nikad nije došao u kontrolu niti ga je ikad iko vidio što je sasvim u redu za pravu offshore CO. Oni sami zaista ništa ne djele narodu kroz humanitarne institucije kao što to izgleda jer upravo je obrnuto..npr. Karitas skuplja pomoć u robi i novcu , hrani itd ..od toga crkva izabere sebi šta želi a bjedne ostatke proslijedi sirotinji..eto to je njihovo milosrđe..ali neka..jer dok ima ovaca bit će i vukova a vukovi su zašićena vrsta zar ne..za razliku od ovaca. :ymhug:
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la Perun »

Koja to religija traži od pripadnika da joj prepiše svu imovinu, ili da se ubije na točno određeni datum, ili da mu dovodiš kčer na 13 ti rođendan radi "posebne" inicjecije?
Stanite malo na balun.
Religija je potrebna, svaki čovjek nosi u sebi, bar minimalnu potrebu za duhovnošću. Sekte su manje više ostvareni ego tripovi različitih karizmtičnih ili samo slatkoriječivih ego tripera.
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
dimitrije
rank3
Postovi: 95
Pridružen/a: 15.12.2013, 19:38
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 50 puta

Re: Gde sam ja to upao, sekta ili meditacija?

Post Postao/la dimitrije »

Koja ne traži? Čovek kao duhovno i društveno biće je postao mnogo pre pojave organizovane religije (koja je usput, sama sebi svrha).
Odgovori