Značenje snova!

Proširimo horizonte
Avatar
M & R
rank6
Postovi: 209
Pridružen/a: 14.09.2013, 05:32
Ima zahvala: 157 puta
 pohvaljen: 56 puta

Značenje snova!

Post Postao/la M & R »


Sanjanje je složeni psihobiološki proces praćen vrlo određenom fiziološkom slikom.

EEG prikazuje REM fazu
Psihološka komponenta sanjanja izražena je u snovima koje karakterizira slijed slika koje sanjač doživljava posebnim oblikom svijesti. Ta je svijest u usporedbi s budnom sviješću sužena i promijenjena. Fiziološka komponenta sanjanja izražena je REM-fazom. Normalno čovjek tijekom noći sanja 4 do 5 puta u 20 minuta, koliko traje i pojedina REM-faza. Sanjanje je obilježeno pasivnim stanjem svijesti, te je lišeno sanjačeva voljnog sudjelovanja, a u njemu je tek toliko svjesnosti da bi sadržaj sna nakon spavanja mogao biti dozvan u sjećanje. Zbog toga se snovi označuju kao pojavni oblik nesvjesnoga. S biološkog stajališta sanjanje je od posebne važnosti i njegovo sprječavanje (buđenje sanjača u REM-fazi) izaziva niz psihofizioloških smetnji. Oni koji tvrde da uopće ne sanjaju ili da rijetko sanjaju zapravo se svojih snova ne sjećaju. No, i ovi će ih znati opisati, ako ih se probudi pri kraju REM-faze.

Za razliku od doživljaja budne svijesti, doživljaji se u snu odvijaju u halucinantnim nizovima slika u kojima nema reda. Nedostaje im kontrolna funkcija "ja" koja inače djeluje kao čuvar prilagodbe na zbilju.

Kao što znamo, svaku noc, il cak i preko dana sanjamo al mnogo se puta dogodi da zaboravimo svoje snove. U zadnje vrijeme majka mi ima zaista čudne snove kojima ne mogu pronači tumačenje pa sam odlucila otvoriti ovu temu!
Nadam se da nemate ništa protiv?
Mnogo puta sam cula da govore da se snovi trebaju zapisivati, al mnogo puta sanjamo te se onoga trena kad nas san probudi znamo sto smo sanjali al kako nastavimo sa spavanjem kada se probudimo zaboravimo vise sto je ono bilo sto smo sanjali ... pa ne mozemo zapisati... kako kazu da je najbolje ..

Majka se prije po ure probudila (radi samo nocne) dosla i zagrlila me .. btw: imamo jedan period zivota kada je teško i njoj kao što je teško i meni ... In the middle of fight smo .. Sud .. u kojem moj ex neda mira .. stalno kopa li ga kopa nesto .. no dobro da ne off topičarim ..

Majka pocinje sa pricom svojeg sna .. ja otvorim odma world .. i paralelno kako ona priča ja pisem ...

San je sljedeći ...


Majka sanja kako ona i ja (imam cca 4g)
Nas dvije smo isle iz grada ... sjednemo na autobus prma novom zagrebu, nikak doc do novog zagreba .. nikako da dođe .. mama pita kad cemo doci do n. Z. Kaze on da smo ga davno prosli .. da smo kod karlovca ...kisa pljusti .. mama me drzi u narjučju .. bolesna sam .. kraj nas sisalju stalno zuti, kao samoborcek, autobusi .. pita covjeka kad ide bus za zg .. kao ide sad u pol 7 .. vidi ga da odlazi .. pita drugog .. kaze joj za taj isti .. pljusti kisa samnom u narucju ... hoda kroz kaljuzu .. naiđe na jezero . Naiđe covjek .. pita ga kad ide bus za zg. On ju pita kako je dospjela samnom tamo ... Pita opet kako da dođemo do zg .. pita kak smo stigli dovde .. pita majka koje je to jezero .. on kaze Prespansko... na cesti vozi kao mali traktorčic i ima napred kao bagercic .. vozi se ko luđak .. nailazi kamion pun .. vapna i zeljeznih sipki .. odjednom se ovaj zaletio u tog traktorčeka / bagerčeka ... na to joj se ukaze podhodnik i sakrijemo se unutra ... stalno me nosi u naručju .. kad sve zavrsilo, oluja i kisa .. hoce da izađemo van .. al 3 cijevi joj preprečuju put i nedaju da mozemo izici... nailazi opet neki covjek koji joj pomaze da se izvucemo i opet dolazimo do jezera ..... raspituje se kako do zg .. iz vedra neba naiđe na mog starog (koga ugl. Nismo vidile vise od 7/8/9 g. )... da me uzme u narucje .. uzme me i samnom u jezero .. jednom me rukom drzi u jezeru, mama vice nemoj je kupat .. ne ju umakat ... prehlađena je ... on je na to pusti mi i drugu ruku te me pustio da se potopim ... mama vristi na njega .. odjednom mama se baca u jezero i izvlaci me van .. ljudi me preuzimaju .. griju ... a starom se okrenula i okinila ga kolko je mogla šakom u glavu ... probudila se u jecaju ...
Ovo sam sad pisala kako mi majka govorila sto je sanjala .. dakle ona prica .. ja pisem ... Da li se itko razumije imalo ili vise od tog imalo u snove kako bi mi mogao ista protumaciti jer kod ovakvih snova sanjarice i takve stvari ne pomažu .. kaže da se probudila kao da je izišla iz bubnja .. Da stvar bude bolja il gora .. u zadnje vrijeme stalno sanja nas dvije zajedno negdi .. i da sam malena .. ponekad sam i odrasla al u rijetkim prilikama ... :-?

Dankeš ekipico ;)
Sat - ćit - ananda - Vigrahi.
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Značenje snova!

Post Postao/la extranoize »

evog mog amaterskog tumačenja:

mama (kao i sve mame) ne želi da njeno dijete odraste i zato si u snovima malena. jezero iz sna je tvoje nesvjesno u koje moraš uroniti i učiniti ga svjesnim da bi psihološki odrasla. voda je u mitovima i snovima simbol dubine nesvjesnog. otac (aktivni princip) je u snu igrao ulogu vodiča ili učitelja koji te gura ili baca u dubine tvog nesvjesnog i odvaja te od majke (pasivnog života u nesvjesnosti). poteškoće koje ste prolazili na putu di jezera ukazuju da put do svjesnosti nije lak.
nadam se da će ti ovo pomoći :)
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
M & R
rank6
Postovi: 209
Pridružen/a: 14.09.2013, 05:32
Ima zahvala: 157 puta
 pohvaljen: 56 puta

Re: Značenje snova!

Post Postao/la M & R »

extranoize je napisao/la:evog mog amaterskog tumačenja:

mama (kao i sve mame) ne želi da njeno dijete odraste i zato si u snovima malena. jezero iz sna je tvoje nesvjesno u koje moraš uroniti i učiniti ga svjesnim da bi psihološki odrasla. voda je u mitovima i snovima simbol dubine nesvjesnog. otac (aktivni princip) je u snu igrao ulogu vodiča ili učitelja koji te gura ili baca u dubine tvog nesvjesnog i odvaja te od majke (pasivnog života u nesvjesnosti). poteškoće koje ste prolazili na putu di jezera ukazuju da put do svjesnosti nije lak.
nadam se da će ti ovo pomoći :)

:ymapplause:

Apsolutno ima smisla, majka kao i sve mame, bas kako kažeš, ne želi da njegovo dijete odraste. Sto se tiče nesvjesnog ja sam prosla maltene put pakla do svoje "svjesnosti" (koju trenutno imam) te zaista nimalo nije bio lak, jedino sto mogu reci, da je majka ta koja nemoze iz nesvjesnog pronaci put do svjesnog. Ono sto sam prolazila kroz meditacije, nije bilo lako, kao sto mi nije bilo ni djetinjstvo, a ni daljnji zivot - teško je ponovo svjesno prolaziti kroza sve što ti se u životu dogodilo, kroza sto si prosao, sto si u sebi zakljucao ... Unazad cca 10g. od kako sam pocela meditirati. Pronašla sam mnoge pute kroz meditacije, dok majka ne zna kako meditirati, ona se ne moze na taj nacin "spojiti" sa univerzumom da bi dobila neke odgovore kao sto dobivam ja - pokusala je ali .. mozda kada bi se upisala na satove, al obzirom da radi samo nocne i samo subotom domeka te svaki drugi petak sa subotom. :ohnoo:
Prosla sam kroza svasta da bih dosla do ovoga gdje sam danas ... iako se ima jos toga za proci ► mnogo se putuje svakodnevno kao sto se svakodnevno i nesto novo spozna, nauči, spaja .... ! :)

Puno nam pomoglo, frende .. evo sjedi uza me i sama kaze upravo ovo sto sam napisala... "Draga moja, naravno da ne zelim da odrastes kao i svaka majka kao sto ne zeli da mu dijete odraste, ali ti si mene prerasla u mnogo cemu jer si ti postala "svjesna", ja sam ta koja moram pronaci put... Ti si ga pronasla kroz svoje meditacije za razliku od mene, očito je da moram pronaci put koji ce bit tezak da postanem "svjesna" .... "! :D
:thumbsup:
Sat - ćit - ananda - Vigrahi.
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Značenje snova!

Post Postao/la extranoize »

svatko ima svoj put pa tako i mame :)
put nije lagan kao što znamo iz iskustva.
bitno je suosjećanje i razumijevanje. vidjeti sebe u drugima jer odvojenost je najveća iluzija i nesvjesnost.
ajd super da vam se dopalo tumačenje :)
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
gotta
rank6
Postovi: 220
Pridružen/a: 25.12.2015, 23:35
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 34 puta

Re: Značenje snova!

Post Postao/la gotta »

većina mojih snova imalo je značenje... najavili su važne događaje za mene...razne poruke, upozorenja...deja vu...
spajanje "realnog" sa snom...

jednom u životu dogodila mi se jedna čudna stvar..bila sam budna..i pred očima mi se doslovno prikazao jedan događaj...kao da mi je netko umetnuo misli u mozak,...odnosno ta događaj..jako jako čudno...i ne mogu to razumijeti...
Everything you can imagine is possible. :mushroom:
..Kakva bi nastala tišina kada bi ljudi pričali samo ono što ZNAJU.... :cheesy:
Avatar
SpaceLulu
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 01.02.2016, 15:39
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Značenje snova!

Post Postao/la SpaceLulu »

Niko neće moći da protumači ovaj san kao tvoja majka. Kada podsvest više ne može da se izbori sa problemima, onda oni počnu da se prelivaju ovako u česte snove. U samom snu ima dosta detalja, neki detalji se mogu gledati kao arhetipovski simboli i tumačiti tako, ali ipak je bitno lično tumačenje tvoje majke.

A da dam i ja svoje tumačenje, sam san mi deluje kao strepnja tvoje majke za tebe. Kako si rekla sada imate probleme na sudu, a izgleda da je imala probleme i sa tvojim ocem. Ta kiša, ti ljudi, sve to predstavlja probleme u kojima se nalazite. A ona želi da te uzme i da pobegne od svega toga. Gde ona želi da te zaštiti, kako je to osnovni majčinski instinkt. Ti si mala u ovom snu jer je tada bilo lako da te zaštiti, dovoljno je bilo da te obuhvati rukama i sve tvoje probleme preuzme na sebe. Ali ti si sada već velika i suočava se sa surovom realnošću da ne može više da te zaštiti od svega.
Kombinacija jezera i malog deteta, mislim da svakoj majci uliva neku vrstu straha. I taj čin gde te vodi on u jezero i potapa van njene kontrole, opet pokazuje tu želju da te zaštiti.

Ali, mislim da je najbolje da tvoja majka proba da tumači te snove. Ima tu još dosta detalja, koji za nju imaju specifično značenje (zašto baš ta satnica, zašto baš to jezero, zašto baš taj grad). Možda tumačenje okrene san na nešto drugo.
Da snovi se brzo zaboravljaju, ali neka proba da ih odmah zapisuje, čim se probudi. Posle u toku dana može da se pozabavi tumačenjem istih, jednostavno da čita, priseća se sna, i vidi koje se emocije bude, koje misli, itd. U početku taj proces je težak i slabo se šta izdvaja, vremenom se olakšava i tumačenje snova počinje da ide tečno.

Srećno sa svim! :)
Avatar
gotta
rank6
Postovi: 220
Pridružen/a: 25.12.2015, 23:35
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 34 puta

Re: Značenje snova!

Post Postao/la gotta »

sanjala sam nekoliko puta isti san- nekakav barokni hotel... nikad ga nisam vidjela..ali uvijek isti san, uvijek isti taj hotel...otkud mi samo takve ideje :) Baš zanimljivo
Everything you can imagine is possible. :mushroom:
..Kakva bi nastala tišina kada bi ljudi pričali samo ono što ZNAJU.... :cheesy:
Avatar
amanita.amanita
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 11.01.2017, 15:48
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put

Re: Značenje snova!

Post Postao/la amanita.amanita »

Sinoć sam sanjala neki jako čudan san. Bila sam potpuno svjesna da sanjam, i da se neću moći sjetit kad se probudim, pa sam si pokušavala svjesno sugestirati "pamti pamti". Naravno, ne sjećam se pitanja niti odgovora, ali znam da je moje duhovno biće primilo neka upustva, dobilo mnogo odgovora na mnogo pitanja. Bio je to jako snažan i dobročudan san. Fenomenalan osjećaj, i sve mi se činilo tako poznato, nisam se mogla začuditi sebi kako se nisam mogla sjetit sama tih odgovora. Bio je to veoma nadahnjujuć razgovor sa nekom višom silom. Probudila sam se, i bila sam svjesna sna, te opet kada sam zaspala san se nastavio. I tada sam znala da se neću moći sječati konkretnih odgovora. U zadnje vrijeme dosta proučavam pravu ljudsku povijest (na duhovnoj razini i pravi smisao postojanja i stanja svijesti danas) te mislim da je to "neka nagrada koju sam dobila na tom putu pravog produhovljenja moje duše".
Isto tako mi se u svjesnom stanju dogodila veoma neobična situacija da sam dobila sposobnost da prepoznam dušu iz prošlog života, nevjerovatan osjećaj sjedinjenja topline i istine, obostran.
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Značenje snova!

Post Postao/la huana.meri »

meni su snovi uglavnom opterećenje svakodnevnicom kroz taj čudan, psiho tijek...uglavnom se nesječam, osim jačih košmara....
tvrd san riješavam vuvicom....pozitivnu svakodnevnicu potpomažem gljivicama kad me pozovu...nakon brije sam miran po nekoliko mjeseci, lijepo spavam, mirno, sanjam ljepo valjda....al kad me počne gutat debilana oko mene, ode sve u mp3...
to treba svako prakticirat tu i tamo, počneš živjeti san....
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
amanita.amanita
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 11.01.2017, 15:48
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put

Re: Značenje snova!

Post Postao/la amanita.amanita »

huana.meri

neki čak tvrde da su snovi neka sjećanja iz prošlih života, da putem snova možemo vidjeti neke naše stare situacije, a neki da je to samo proces obrade dnevnih informacija naše podsvjesti. A možda su snovi realnost a realnost san?! Neosjećaš se čudno kao da ti nešto fali kad "ne sanjaš"? Ja sam imala duže periode u kojima se nebi sjećala snova, i baš mi je to sjebano bilo. Osjećala sam se kao da mi fali neki dio života. Volim sanjati i dobre i loše sne jer nekako uvijek iz toga izvučem neku dobru poruku.. Možda si ribica u horoskopu pa imaš burne snove kojih se nesjećaš??
Odgovori