Doručak i filozofija

Proširimo horizonte
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la antoniopavaroti »

Tako je.. a i ne prepiremo se . Možda to tako izgleda jer često u stvari govorimo iste stvari samo sa različitih pozicija ..To ja zovem tvrdom razmjenom stavova . Makar sam primjetio da je i velika demokracija na saitu što je pohvalno a i normalno ..Još je važnije što u stvari nikog i ne dira kontra mišljenje ..po meni je to znak slabljenja ega..predivno Čičko..
P.S. ovaj na mom avataru ..što je obučen ..nisam ja..da nebi bilo zabune ...Poznavajuči sebe ja bi se skinuo.. :)) =))
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Čiča
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 26.11.2014, 19:43
Ima zahvala: 285 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la Čiča »

antoniopavaroti je napisao/la:Tako je.. a i ne prepiremo se . Možda to tako izgleda jer često u stvari govorimo iste stvari samo sa različitih pozicija ..To ja zovem tvrdom razmjenom stavova . Makar sam primjetio da je i velika demokracija na saitu što je pohvalno a i normalno ..Još je važnije što u stvari nikog i ne dira kontra mišljenje ..po meni je to znak slabljenja ega..predivno Čičko..
P.S. ovaj na mom avataru ..što je obučen ..nisam ja..da nebi bilo zabune ...Poznavajuči sebe ja bi se skinuo.. :)) =))
Heheheh.Pa da, razumljivo...duhovnost i seksualnost nekako idu jedno uz drugo :)
Puno različitih mišljenja i stavova meni je super, za demokratiju sam uvijek :thumbsup:
Avatar
SleppyInHead
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 09.01.2013, 16:54
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la SleppyInHead »

Ovaj tekst što je Čiča prenio slažem se dobrim djelom. Zaista na kraju na nama ovisi.. Ako si u celibatu a potiskuješ želju u sebi, onda nisi nigdje. Činiš na štetu sebi i drugima govoreći kako celibat nije prirodan. Dok s druge strane, pravilno koristeći seksualnu energiju može te dovesti u lijepa stanja. Evo primjer brahmana i tantrika. Ovi prvi su u celibatu i dostižu transcendelnost, dok tantrici koriste seksualne radnje u obliku sadane. I također dostižu blaženstvo. Ali sve to pod velikim uvjetom da se drže pravila. Istinski tantrici neće seksualne vještine koristiti za svoje zadovoljstvo.

Ako si sposoban ukontrolirati svoja osjetila i dostići celibati, to svakako može biti blaženo stanje. Čak i kad hodaš gradom i viđaš po reklamam i na ulici zgodne djevojke i muške, dođe ti želja da ih probaš, na kraj krajeva još smo ljudi sa željama. Ali ta želja nema više tako jaku moć, kako dođe tako i prođe. I u tome osjećaš mir u umu jer možeš mirno hodati hladne glave sa uspaljenicima oko tebe.
Ronin

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la Ronin »

Lipo je kontrolirat seksualnu energiju,prvenstveno to samo dođe po sebi i prema poštovanju svog partnera,što je inače svima u nama.Kad si sam tu si slobodniji ,pa je sve to puno teže kontrolirat.
Sloboda je je najveći čovjekov križ ,Sloboda je najveća kušnja .Samo ne valja pretjerat u njoj.Peace.
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la username7 »

Pod pojmom celibat nisam mislio na nasilno djelovanje, već na prirodno energetsko stanje bića u kojem se energija požude u potpunosti realizirala, ispoljila svoju svrhu te transformirala u energiju ljubavi - i dalje. Dakle realizacija vodi transformaciji, kao što ne možeš sačuvati žigicu od izgaranja i očekivati plamičak.

Energija se nikad ne gubi, samo transformira. Ako si dozvolimo opuštanje u toj spoznaji, onda nestaje grč kojeg donosi strah od gubitka, nema potrebe za kontrolom, putovanje je relaksacija.
Leptir ne može sletiti na dlan stisnute šake.

Također, inteligencija nije isto što intelekt.
Inteligencija je odlika srca, intelekt je disciplina uma.
Inteligencija je razigrana, živa, opuštena, meditativna, bez kontrole, bez cilja, ona jest. Intelekt je uštogljen, mrtav, ukočen, fokusiran, kontroliran, ambiciozan, treba granicu da bi izgledao stvaran.
Inteligencija se komplementira, intelekt se komparira.
Inteligencija je smijeh, intelekt je naborano čelo Nina Raspudića.
Inteligencija je temeljni okus egzistencije prisutan u svemu živome i prividno neživom.

Konkretno, inteligenciju pronalazim u svakom obliku postojanja, od osnovnih elemenata koji su bili slobodni da se iskombiniraju sve do naših tijela i dalje. Od disanja, krvotoka, probavnog trakta, do misli...sve je jedna te ista energija kojoj je jedina odlika - sloboda transformacije bez ikakvog susprezanja, bez kaveza koju donosi kontrola.

Inteligencija je ljubav/sloboda, intelekt je križ/kontrola.
Avatar
Čiča
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 26.11.2014, 19:43
Ima zahvala: 285 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la Čiča »

Ronin je napisao/la:Lipo je kontrolirat seksualnu energiju,prvenstveno to samo dođe po sebi i prema poštovanju svog partnera,što je inače svima u nama.Kad si sam tu si slobodniji ,pa je sve to puno teže kontrolirat.
Sloboda je je najveći čovjekov križ ,Sloboda je najveća kušnja .Samo ne valja pretjerat u njoj.Peace.
MOlio bih obrazloženje zašto je sloboda čovjekov najveći križ, a za to da je kušnja bih se osobno složio?Hvala. :)
Avatar
Čiča
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 26.11.2014, 19:43
Ima zahvala: 285 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la Čiča »

Isan je napisao/la:Pod pojmom celibat nisam mislio na nasilno djelovanje, već na prirodno energetsko stanje bića u kojem se energija požude u potpunosti realizirala, ispoljila svoju svrhu te transformirala u energiju ljubavi - i dalje. Dakle realizacija vodi transformaciji, kao što ne možeš sačuvati žigicu od izgaranja i očekivati plamičak.

Energija se nikad ne gubi, samo transformira. Ako si dozvolimo opuštanje u toj spoznaji, onda nestaje grč kojeg donosi strah od gubitka, nema potrebe za kontrolom, putovanje je relaksacija.
Leptir ne može sletiti na dlan stisnute šake.

Također, inteligencija nije isto što intelekt.
Inteligencija je odlika srca, intelekt je disciplina uma.
Inteligencija je razigrana, živa, opuštena, meditativna, bez kontrole, bez cilja, ona jest. Intelekt je uštogljen, mrtav, ukočen, fokusiran, kontroliran, ambiciozan, treba granicu da bi izgledao stvaran.
Inteligencija se komplementira, intelekt se komparira.
Inteligencija je smijeh, intelekt je naborano čelo Nina Raspudića.
Inteligencija je temeljni okus egzistencije prisutan u svemu živome i prividno neživom.

Konkretno, inteligenciju pronalazim u svakom obliku postojanja, od osnovnih elemenata koji su bili slobodni da se iskombiniraju sve do naših tijela i dalje. Od disanja, krvotoka, probavnog trakta, do misli...sve je jedna te ista energija kojoj je jedina odlika - sloboda transformacije bez ikakvog susprezanja, bez kaveza koju donosi kontrola.

Inteligencija je ljubav/sloboda, intelekt je križ/kontrola.
:ymhug:

Znatiželjan sam kao mačka :) hihi
Samo mi nije jasno jedino zašto bi intelekt bio križ/kontrola?
Biće s razvijenim intelektom eventualno ima slobodu da nešto kontrolira ili ne kontrolira, nije li to prebacivanje odgovornosti na intelekt (razumijevanje) ?
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la antoniopavaroti »

...eh Čičko...znatiželjan si .., a? Ko mačka veliš? A znaš šta je ubilo mačku... :-o
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Čiča
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 26.11.2014, 19:43
Ima zahvala: 285 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la Čiča »

antoniopavaroti je napisao/la:...eh Čičko...znatiželjan si .., a? Ko mačka veliš? A znaš šta je ubilo mačku... :-o
A jesam da znatiželjan sam jbg.Ima li nešto loše u tome?Ubilo je mačku, ali nisam rekao da sam JA(ego) mačka :*
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la username7 »

Intelekt je iznimno upotrebljiv u svijetu komparacije, u svijetu objektivnog, gdje postoji promatrač i promatrano. Fokusirajući se na objekt, svu raspoloživu energiju usmjeravamo na mali dio, ali zato dobijamo jasnu, oštru sliku ali tek na malom dijelu - pritom isključujemo sve ostalo. To je znanost vanjskog i kao takva je sasvim u redu - u svijetu objektivnog.

U istraživanju unutarnjeg, subjektivnog, fokusu nema mjesta, jer nema odnosa promatrač i promatrano. Potrebna je relaksacija, meditacija, a ne kontrola/fokus/koncentracija.

Meditacija nije nešto što se "radi" već nešto što se dozvoljava.
Odgovori