Doručak i filozofija

Proširimo horizonte
Ronin

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la Ronin »

Ne govorim da znam šta je krščanstvo ,a i ne govorim protiv njega .Krščani imaju prave korjene koji su zaboravljeni.Odmalena sam odgojen kao Katolik i ministrirao u Isusovačkoj crkvi. Ja sam više privržen Istočnjačkoj religiji i odnosno Budizmu ;zahvaljujuči njemu sam otkrio bit Krščanstva i sveukupnog smisla o Životu. Budizam je zadržao tu strogoću dan danas ;budimo realni što nas opet ne čini manjim Krščaninom .Ugodna Noć.
Avatar
Čiča
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 26.11.2014, 19:43
Ima zahvala: 285 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la Čiča »

Dosta vremena sam proveo razmišljajući upravo o prehrani, točnije o jedenju ili nejedenju mesa i mesnatih proizvoda kakvi god oni bili.Iz tog razmišljanja sam zaključio jeo ja meso ili ne, to je moj osobni odabir, kao što svatko ima pravo na izbor što će i kada jesti (osim onih koji nažalost nemaju što za jesti).Bilo bi lijepo da svatko osluškuje svoje tijelo i jede ono što mu se jede u tom periodu, to je po meni ispravna filozofija o prehrambenim navikama pojedinca.Samim tim što recimo nejedem meso možda ću biti 'osjetljivije biće', primati i davati puno finije vibracije te neću trošiti uzaludno svoju dragocjenu energiju na suprostavljanje bićima koja jedu meso.U slučaju ako već jedem meso iz kojih god razloga, možda će mi vegetarijanska ili veganska hrana biti zanimljiva i primamljiva pa ću eventualno probati na sebi takav način ishrane i uvidjeti iz vlastitog iskustva kakve to posljedice može imati na moje tijelo i na moj duh.I opet, možda neću osuđivati ljude koji ne jedu meso, jer zašto bih pobogu osuđivao nekoga i pametovao mu što da jede i kako da se odnosi prema svome tijelu?
Stvar je u tome što ljudi najčešće iz neznanja ili pak iz nerazumijevanja (neznam ni sam što je od to dvoje 'gore') osuđuju jedni druge, pokušavaju im predočiti nešto što možda ni sami ne razumiju...

Pošto se ovdje dosta piše o duhovnosti, samo bih se kratko još nadovezao da riječ duhovnost dolazi od latinske riječi spirit,spiritus što znači dah,disanje.Koliko veze prehrana ima sa duhovnošću, najbolje da svatko za sebe doživi i otkrije iz vlastitog iskustva, pa možemo napravit i neku novu temu na tu 'temu' :)
Nekakav probni period jedenja i nejedanja koječega gdje svatko piše svoj doživljaj kako se osjeća dok nešto jede ili nejede (ovisno o uobičajenom opredjeljenju - meso/nemeso).

:ymhug: :x Peace and love.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la Beyond Le Fov »

u zadnje vrijeme primjetio sam da mi nešto žestoko remeti proces razmišljanja, reakcija i čak osjećanja, pokušavam sklopiti rečenice neke al onda to pročitam i totalno ne, onak to nisam htio reč, srečom da mi proradi na vrijeme lampica svijesti da uočim glupost prije nego se zapletem u mrežu. kao neka prljava igra unutar mene.

i naletio sam na jedan prigodan tekstić od lazareva...

http://altertv.org/tv2/zanimljivosti/s- ... ugoj-osobi

Čovjek koji ne može stalno da zadrži Ijubav u duši, nije životno sposoban. Sada ću objasniti i zašto.

Znači, zašto je uvreda opasna? U našoj svijesti, kada se vraćamo na čovjeka koji nas je povrijedio, na situaciju u kojoj su nas povrijedili, svaki put u našoj svijesti govorimo: "Da, on nije u pravu. ". I odajemo očiglednu " porciju" mržnje prema njemu, agresiju, uništenje.

Dakle, prvo pravilo je: ukloniti agresiju, zaustaviti agresiju. Reći: "Ja mu opraštam", da bi svijest prestala da tim hrani našu dušu. Jer svijest djeluje... Postoji povratni proces. Podsvijest djeluje na nas, naša duša, a svijest utiče na naše osjećaje, na našu podsvijest. Dakle, prvo se mora svijest isključiti, zatvoriti ventil, koji podstiče mržnju, uvredu, agresivnu emociju. To jest, "Ja mu opraštam. " "Ja uklanjam... " Ovo je pokajanje.

Šta je pokajanje? To je želja da se zaustavi proces koji si ranije radio. Šta je potrebno da se zaustavi taj proces? Treba se promijeniti. Ako ne mijenjate stav prema situaciji onda će nastaviti da se skuplja agresija i vi ćete nastaviti da ubijate tu osobu. A čim vaša agresija dođe do nekog dubokog nivoa to više nije agresija prema čovjeku, nego prema Bogu, jer smo svi mi božanski na suptilnom nivou. Ova agresija se okreće, i počinje da ubija nas i našu djecu. Zato, prvo pravilo je zaustaviti agresiju. Prosto zaustaviti svijest. Shvatiti da je uvreda, ubistvo na suptilnom nivou, ukoliko počne da prolazi unutra.

Dakle, prvo ukloniti uvredu, uklonitu mržnju, osudu, i kroz pokajanje promijeniti stav prema situaciji. A da bi promijenili stav prema situaciji, morate se sami promijeniti. Šta je promjena stava? To je, u svakom slučaju, i moja promjena. Znači da bih oprostio drugom, moram da se promijenim. Moram da promijenim stav prema situaciji. Tada vidim, shvaćam da je on božanski po svojoj prirodi i da ga je opasno izunutra mrziti.

Shvaćam da je sve dato odozgo, da svaka situacija radi u moju korist. Dakle, vrijeđati se je nepotrebno. Shvatam da "tango plešu dvoje ". Da sam ja uzrok zbog čega su me povrijedili, a i u izvjesnoj mjeri i druga osoba. Dakle, ja moram da se mijenjam, i pomažem toj osobi da se mijenja to jest, vaspitavam je. Imam pravo da vaspitavam počinioca, ali nemam pravo da se vrijeđam na njega. Vaspitanje drugog je i samovaspitanje.

Šta je još veoma važno. Šta je to povreda? Povreda je odvajanje mene od nečega. Ukrali novac - odvojili od novca. Ukrali vezu - preljuba, izdaja - odvojili od vezanosti, teme duše, viših čula. Degradirali na poslu, ukrali stabilnost, dobru sudbinu, ograničili instinkt samoodržanja. Znači. Ako nam Bog daje ograničenje nečega, neke vrijednosti vjerovatno smo zaboravili na Ijubav, zbog tog dobra i treba da je izgubimo. Prvo preko Ijudi. Onda preko bolesti. Zatim preko smrti. Šema je elementarna, iako se ispoljava na hiljadu različitih varijanti.

Dakle, ako ne želimo da prihvatimo čistku preko Ijudi, prihvatićemo preko bolesti, nesreće, preko smrti. Dakle, umjeće da se prihvati bol od čoveka i počne mijenjati je umjeće da se ne razbolimo i ne umremo potom. Zato nam preko čovjeka daju prve znake naše nevolje.

Postavlja se pitanje: "Šta uraditi da se Ijudi ne bi vrijeđali?". Odgovor se sam nameće. Potrebno je smanjiti zavisnost od instinkata, od naših vrijednosti. Kako smanjiti zavisnost? Preko:
- Periodičnog odustajanje od njih.
- Koncentracije na Ijubav.
- Umjeća prihvatanja gubitka.
- Ispravnog cilja.

Ako je naš cilj novac, slava, ili seks, uživanje, zadovoljstvo, gubitak ne možemo prihvatiti, jer čovjek ne smije da izgubi cilj. Ako je cilj razvoj naše duše, Ijubavi u duši koja treba da se poveća, sjedinjenje sa Bogom - tada sve ostalo, radi kao sredstvo. A sredstvo dolazi i odlazi. Tada, naša bol zbog gubitka neće biti to, nakon čega ćemo početi da mrzimo, itd.

Dakle, umjeće čovjeka: da posti, uzdrži se, ograniči svoje lične interese, ne odriče se Ijubavi zbog svojih instikata, će vam donijeti da budete u harmoničnom stanju, gdje vas neće izdati. Gdje vas neće prevariti. Gdje vas neće zamijeniti. I gdje vi nećete biti bolesni. Zato što ste vi harmonični. Postoji takav pojam "ne uvodi u isušenje"...

Primijetio sam da često Ijudi govore: " Ja sam mu vjerovao, a on me je prevario. " U suštini to nije bilo povjerenje nego čovjek nije htio raditi i prebacio je sve na drugog, postao zavisan od njega, a kada zavisite od nekog on će vas obavezno otresti. Šta je to? To je slabljenje Ijubavi u duši. Parazitizam.

Juče sam gledao na TV dubokovodne ribe, koje love na svetiljku. Ne sjećam se kako se zovu... "udići". Mužjak je mali... jeste li vidjeli, a ženka je velika. Nekoliko mužjaka plivaju k njoj i počinju da se pare Ona pošto je krupna nosi na sebe mužjake. Čim počne da nosi mužjake kod njih počinju da atrofiraju, prvo peraja, zatim oči, zatim crijeva i ostaje samo "polni aparat" koji stalno nose sa sobom. Od njih tri - četiri, ništa ne ostaje osim polnog aparata.

Mnogi Ijudi na suptilnom nivou tako izgledaju. Svatate li? Neko ima polni aparat, a neko torbu sa novcem. To je sve. Tamo ništa nije ostalo. Eto kako izgleda gubitak funkcije. Ovdje je to toliko očigledno prikazano da se pitanje ne postavlja. Mnogim Ijudima to može pomoći, treba pogledati i razmisliti o posledicama.

Tako, da nas ne bi izdali, moramo imati energiju. Kada tu energiju odajemo, tada počinjemo da izgrađujemo sve. Uporedio sam to sa ovom situacijom. Kada je malo energije vas vuku za sobom, na uzdu. Trčite za zapregom i zadišete se. Više energije - počinjete da je sustižete. Ne davi vas uzda. Još više energije - vi je pretičete. skidate uzdu, idete ispred, i više nemate problema.

Tako se i život prema nama ophodi. Oni koji nemaju energiju, dobijaju probleme. Počninju da se smanjuju sve mogućnosti. Pojavila se energija, počinješ da se ostvaruješ i tada svi problemi nestaju. Što je više energije tada je manje problema. Ali, energija mora da bude ispravno orijentisana, pošto energija proizilazi iz Ijubavi. Ako vaša energija nije u konteksu gubitka morala i Ijubavi, vi nemate problema. Ako postoji energija, a moral i Ijubav počinju da opadaju, vremenom počinje da se dešava to isto što vidimo u prirodi.

Dakle, oprostiti drugoj osobi. To je ukloniti agresiju. To je promijeniti se. To je ono što se zove "voljeti svoje neprijatelje ". To je umjeće da se voli onaj ko ti je nanio bol. A to je već dijalektika.

bebamur.com
Ronin

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la Ronin »

Nerođeno dijete mirno živi u majčinu tijelu,u mračnom plodnom mjehuru,devet mjeseci,i tek tada dolazi na svjet.Dijete ne zna da će proživjeti život veselja,bijesa,tuge i užitka,ali unatoč tome,kada dođe vrijeme,dijete dolazi na svijet.

Jednako tako za ljudsko biće dolazi vrijeme uskrsnuća,pa to biće,na ovaj ili onaj način,mora proći kroz (vrata smrti kako bi duh mogao ponovno živjeti).

Kao što dijete dolazi na svjet ostavljajući za sobom mrtvu ljusku plodnog mjehura,tako če i ljudsko biće ostaviti svoje truplo kako bi živjelo u duhovnom svjetu.

Ta je smrt novo rođenje.Zbog toga sa stajališta božanskog,ljudsko biće ne prestaje živjeti,a smrt zapravo ne postoji.

Kad su tjelesni ostaci i duh jastva ostavljeni,mi to nazivamo smrću,ali to je potrebno shvatiti kao napuštanje matrice rođenja kako bi se postalo duhovno biće.

Kao što dijete pati kad se rodi,tako i jastvo proživljava veliku bol dok napušta fizičko tijelo.
Ali ,prijelaz je kratak.



Lijepo je kad narod ima vođu,Isusa i slijedi njegove obrise do kraja ,pa i u vječnost.Ali kako dalje?Taj prijelaz iz smrti u duhovan svijet u današnjici nije pravilan i destruktivan je i vrlo vrlo opasna stvar koje nismo svjesni.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la antoniopavaroti »

Čiča je napisao/la:
antoniopavaroti je napisao/la: Može Čiča..može još književnost ..a što nebi moglo? Lijepo si to citirao ..svaka čast !
Pitanje je samo koga si to citirao ? Tomu Akvinskog ...? Toma je živio u jednom vremenu i u jednom okruženju koje je i nužno stvorilo takva razmišljanja a pogotovo je značajno to što on govori iz ..kao što i sam kaže " racionalnog Uma " . Time je čiča Toma sve rekao ..apsolutno sve ..On govori iz i sa umom ..govori horizontalno..on je Tonal .. i da ne budem lažno skroman piše notorne Crkvene teze..takvi kao on nisu unaprijedili ljudsku povjest..On je prije i poslije svega vjerski indoktriniran..pa zato i kaže da sve počinje od vjerovanja ..ja kažem da sve počinje od SUMNJE i da samo budale vjeruju..samo glupani . Ostali sumnjaju u sve i svaštva pa tako i u Boga a kamo li u čiča Tomu . Ništa nije sveto.. i ništa nije nedodirljivo..za razliku od religije i vjere kojima je to osnovni štit pred neobjašnjivim pitanjima ..pred pitanjima na koja vjera nikad nije imala a niti neče imati odgovor .Dakle , nije istina kao što on kaže da prvo moramo početi vjerovati..prvo moramo u ono što vjerujemo posumnjati..osim toga nije ni drugo točno da čemo onda doči do suštine i razloga našeg postojanja . Ne postoji razlog našeg postojanja kao što ne postoji ni uzrok toga . Suština smo mi sami..suština je Svjest ..mi smo to postojanje.. Da si citirao Galileja ..ili Giordana Bruna..ili nekog drugog neimara misli.. e to bi bilo sasvim druga stvar . Napni uši Čiča ....Toma je bio sam Um , samo Tonal., nikad nije zavirio iza Uma ..nije ni znao kako da to postigne ; jer ako on kaže da je Bog nespoznatljiv a što (valjda)jeste u pravu, zašto je onda pisao o Bogu ?? Tri djela ..: O biću i bîti, O vječnosti svijeta i O kraljevstvu . O Biću i biti nema rasprave jer je to vertikalno znanje..ne može se spoznati Umom to i on sam kaže . On je teolog..dakle teo (bog) i logos ( rječ..govor ).Nauka o Bogu ! Ha ha ha ha...Nauka ..i gdje smo došli sa tom više tisuča godišnjom naukom ? Šta je ustanovljeno? Šta je potvrđeno ? Jesmo li na početku ili kraju ? Ima ili nema ? Ili oboje ? On je Boga sveo na riječi ..na imenicu ..on je Boga počovječio , stavio ga u okove razumjevanja i shvačanja jer je tako morao..Nespoznatljivo je okovao u misli..nepojmljivo je opisao..koja hrabrost..koja sebičnost..koja lakovjernost i glupost . Ili knjiga "O božanskim imenima "..ha ha ha .. Cjenim ga ipak ..pisati to nije bilo lako a i spoznaje su bile drugačije..onda.Ja ne pišem o Bogu..ni slučajno..to je veoma opasna rječ..puna laži i neistine..puna osobnosti ..ne vjerujem niti da postoji ..jer kad bi rekao da postoji odma bi taj bog postao osoban , ljudski sa svim onim značajkama i značenjima koja moj Um automatski MORA da mu pripiše..Ako bi rekao da postoji neko bi me pitao ko ga je stvorio ? A onda opet pitanje a ko je stvorio onoga ko je stvorio boga? I tako možemo u nedogled ..Postoji Božanstvenost..a to je daleko više nego naš Bog , Bogek ,no o tom čemo drugom prilikom .. Ljubav postoji..postoji itekeko ..nemože se spoznati Umom ali može srcem.. a to je i puno ljepše ..i vječnost se može uhvatiti ..opet ne Umom..i stvarnost se može osjetiti...
I da dovršim..da sad ne pametujem previše ..jer moram nešto ostaviti i za sledeće prilike..
Sve što sam rekao ne mora biti istina ..vjerovatno i nije..pogotovo jer sam mnoge stvari rekao iz vlastitog iskustva..a ono je vertikalno..Um takvom znanju nije vičan pa ga ne priznaje i kao što bi Beyond rekao samo su iste frekvencije usuglašene i jednako titraju
Prvo se ispričavam na editiranju posta, nisam skužio da si quotao post koji je bio prije izmjene.Citirao sam De Mello-a, a on navodi neke citate T.Akvinskog.A što ti misliš pod unapređivanjem ljudske povijesti ako smijem znati, zanima me.Ili što bi uopće trebalo unaprijediti?Slažem se da je živio u jednom ajmo reći drugom vremenu, no međutim neke stvari koje je napisao, kao konkretno ove navedene ,su bezvremenske, jer po meni je rekao sve, baš kao što si i ti primjetio...
Što se sumnje tiče, tu se u potpunosti slažem s tobom jer sumnja je moj najbolji prijatelj već poduže vrijeme ;)
Kad kažeš da samo glupani i budale vjeruju, tu se nikako ne bih složio s tom tvrdnjom jer ako neznaš (nisi informiran) ostaje ti samo i isključivo vjerovanje ukoliko želiš nešto (nisu svi na istoj razini i kapaciteta znanja i informacija-nemoj ih osuđivat)...tu molimte budi precizniji, barem ako meni odgovaraš na post-što se samog vjerovanja tiče.Vjera i religija su usko povezani pojmovi, ali nikako nemaju isto značenje.Barem ne iz moje percepcije.Da ne postoji uzrok i razlog našeg postojanja, dragi moj to je tvoje mišljenje koje si zadobio proučavajući duhovnost, no također nemora značiti da je ispravno.Slažeš li se s tim?Razmisli malo...
A svijest, svijest je promatrač i ujedno može biti i pokretač.
A o Bogu, govoriš toliko tvrdnji, a ni sam nisi siguran u ono što pišeš ,barem mi tako djeluju te rečenice, govoriš mi iz svog ega, a tog si i sam svjestan.
Molio bih te da mi opišeš što je to ljubav, ja stvarno neznam i pitam se to pitanje već poduže vrijeme?
I svakako cijenim to što pišeš i govoriš iz vlastitog iskustva, to mi se mnogo sviđa, da se razumijemo, ali stvarno :)
Za mene je um sredstvo koje možeš koristiti, a i nemoraš, nigdje nije zapisano da ga moraš koristiti.Niti je igdje zapisano da se nešto mora promjeniti.Promjena je stvar odluke i osobnih interesa, promjena je subjektivna, a opet konstantna.Ljudski um uvijek nešto pokušava unaprijediti i poboljšati, slažeš li se s tim?

A iz osobnog iskustva...tek kada se spustim u meditaciju, shvatim da ubiti netrebam ništa mijenjati (što naravno ne znači da neću), da je sve onako kako treba biti.Jel me razumiješ i taj dio?

Nemoj zamjerit :)

:ymhug:
eh.. nisi čitao baš pedantno moj post ili nisi razumeo ili oboje ..bit će ovo zadnje..
Pod unapređivanjem ljudske povjesti mislim ono što i svaki normalan misli a i same rječi kažu šta je to ..unapređivanje i kvit. Ali ako nisi shvatio da ti pojasnim ..Crkva je oduvjek bila zatirač kroz svu svoju povjest svake napredne misli ..teorije i djela Zašto ? Zato Ronin što je ustroj svake religije nužno dogmatski ..temelji se na vječnim i NEPROMJENJIVIM istinam ..naravno ..njihovim istinama ...ne pravim prirodnim i naučnim istinama..Dakle ..tebi je jasno da nije ništa na svjetu statično i da se vječno nešto mjenja , otkriva i tako se "istina" o bilo čemu nadopunjuje pa čak i mijenja . Pošto je Crkvena istina bazirana na djelima i tumačenjima koja joj je sam BOG prišapnuo he he he ..
pa su takozvani sveci marljivo bilježili te Božje istine..pravila i ostale trice i kučine istovremeno ih proglašavali svetim i nepromjenjivim i vječnim ..jerbo kakav bi to Bogek bio kad bi svako tolko mjenjao ono što je rekao. Nadam se da ti je sad malo jasnije da crkveni oci nisu unaprjedili ama baš ništa u ljudskoj povjesti nego su baš suprotno radili na vjekovnom zatiranju svake napredne misli ne prezajuči i od najtežih ubojstava ..tamnica ..ekskomunikacija , lomača , inkvizicija i razno razni ostalih metoda koje su koristile protiv "heretika" odnosno onih koji se nisu pridržavali službene Crkvene nauke i učenja..Prema tome mnoštvo vekilih imena nauke završilo je pod crkvenom sjekirom ili utamničeni se odricali svoje napredne misli. Treba li ti još nešto objasniti ?
De Mella nemoj citirati on je također svečenik..imam njegova djela i on je jedno vrjeme obitavao u Indiji pa je tamo došao u doticaj sa budizmom ..Pružila mu se nevjerojatno rjetka prilika da se probudi..možda je čak i malo uspio ali avaj..avaj ..mašina ga je prevarila a svečenički odgoj uzeo svoj danak pa ništa od buđenja makar je na tu temu izdao par djela . Kada sam čitao njegova djela imao sam utisak da je blizu svjesnosti ali i daleko..Možda sam ga krivo tada procjenio jer sam bio mlad i nisam još bio toliko često u stanju biti prisutan..trebam ga još koji put pročitati sada pa da ga stavim na rengen ..Zato o njemu ne neću ovaj put.
Kada sam napisao da je čiča Toma sve rekao ..shvatio si to doslovno ..Toma je sam sebi skočio u usta pa odma u želudac ..Da ne ponavljam..pročitaj pažljivo ..bit če ti jasno šta je on tvrdio a šta pisao.
Ajmo dalje..naravno da samo glupani i budale vjeruju..to si moraš sam objasniti a ako neko nezna onda mu ne treba vjera nego sumnja ..jer ako vjeruje u nešto,a nezna dal je to istinito ili nije ,za razliku od sumnje vjera potvrđuje samu sebe i govori "ja sam u pravu, na ispravnom si putu" pa čovjek ne poduzima ništa da otkrije je ili nije u pravu . Sumnja djeluje sasvim drugačije..ona je poštena i daje ti priliku da otkriješ istinu ..vjera ne daje priliku..Treba li da ti napišem koliko je čovječanstvo imalo religija i vjera?Osnova svake takve religije je vjera ..ljudi su ginuli zbog zlatnog teleta ...bogova ovakvih i onakvih , i u ono vrjeme kao i u ovo kleli su se i davali život da je ..eto , baš njihova religija ispravna i jedina prava..i tako tisuče godina . A onda jednoga dana došla je gospođa SUMNJA ..i sve te alave paprike i sarme odoše u krasni k.....c ! Jednog dana ..zapamti..i ova i druge svjetske religije nestat če poput vode u pjesku..bit će samo zapisane kao povjesna činjenica i još jedna glupost koju je čovječanstvo skupo skupo plačalo u ono vrjeme dok su te religije živjele i dok su im se budale klanjale . Moraju nestati moj Ronin jer u sebi nose klicu svoje smrti i svog nestanka kao i svaka religija .Naravno..izniknut će nove religije..modernije ..humanije..itd. i vrzino kolo će se nastaviti..opet Jovo nanovo... Sve dok jednog dana ...ah..otom potom. Znam..znam da nas dvojica nećemo to doživjeti ali to ne znači da se ne trebamo boriti protiv ljudske gluposti već danas..
Razlog i uzrok naše postojanja ne postoji..to se mišljenje opire našem Umu ali i to da je zemlja okrugla također se opire Umu..zamisli ..ako je Zemlja okrugla onda oni suprotni od nas hodaju sa glavama prema dolje..!ha ha ha ...Postoji samo postojanje kojeg smo mi dio ..postojanje ne može da ima razlog svog postojanja jer bi onda ako bi imalo razlog..taj razlog bio značajniji od samog postojanja..a to naravno nije moguče ..jer bi u konačnici i taj razlog onda postojao i bio sastavni dio postojanja..To vredi i za uzrok . Postojanje je jednostavno samo po sebi ..jednostavno postoji ..nema ni uzrok ni razlog..to su kategorije Uma . Iluzija Uma.Nemoguče je da postojanje ne postoji a nije ni moguće drugačije.
O Bogu ne govorim nikakve tvrdnje..naprotiv evo šta sam napisao "Ja ne pišem o Bogu..ni slučajno..to je veoma opasna rječ..puna laži i neistine..puna osobnosti ..ne vjerujem niti da postoji ..jer kad bi rekao da postoji odma bi taj bog postao osoban , ljudski sa svim onim značajkama i značenjima koja moj Um automatski MORA da mu pripiše..Ako bi rekao da postoji neko bi me pitao ko ga je stvorio ? A onda opet pitanje a ko je stvorio onoga ko je stvorio boga? I tako možemo u nedogled "
Moraš čitati pažljivije..Ako kažem " Bog" onda je to moj Bog ..ja ga zamišljam na meni osobit način jer sam ja musliman..ne kao ti ..to je moj Bog jer sam ja židov i to je moj Bog jer sam Budist ili hinduist ili trla baba lan..Shvačaš Ronče? Eto ..zato ja ne govorim o Bogu jer ga svatko drukčije zamišlja i doživljava . Glupo je govoriti o bogu..
o njemu mogu govoriti samo bezveznjaci , neuki šarlatani i vjerski zatupanci..Jer nemaju iskustvo Boga..jer je nespoznatljiv ..nedefiniran ..nepoznat..a ljudska sujeta i glupost osnovaše teološke fakultete .. visoke škole svake religije . Da sam u pravu govori i činjenica da svi imaju svog Boga koji negira onog drugog..pa iz toga ratovi i zavade ..hektolitri krvi ..ah ..neko je rekao da su svemir i ljudska glupost beskonačni..točno.
Ne mogu ti reči šta je ljubav..makar me to pitaš..jer ona je ISKUSTVO nije opis ..moja ljubav ili nečija druga ne moraju biti iste ..Rječi tu ne mogu pomoči..kako da ti opišem ljubav ako nisi nikad volio ? Ako jesi a ja vjerujem da jesi šta če ti onda moj opis ?? Recimo da ti opisujem ružu u mome vrtu..ti bi rekao " šta ti je ?? koji ti je moj , pa valjda znam šta je ruža"
Pitaš dali pišem iz ega? Naravno Ronče ..svako je pisanje iz ega ..ali ego ne mora nužno biti zlo..naprotiv..bez njega se gotovo i nebi moglo . Oni bez ega ne pišu..oni ne postoje u našoj ravni..možda samo tijelom..no otom potom.
I za dugo očekivani kraj kad me pitaš dal sam možda u krivu ..opet ponavljam..moraš više puta pročitati moj tekst..ne što je pametan nego da zapamtiš šta piše a do onda ti evo ponovno pejstam ono što sam napisao u prijašnjem postu :
Sve što sam rekao ne mora biti istina ..vjerovatno i nije..pogotovo jer sam mnoge stvari rekao iz vlastitog iskustva..a ono je vertikalno..Um takvom znanju nije vičan pa ga ne priznaje i kao što bi Beyond rekao samo su iste frekvencije usuglašene i jednako titraju[/quote]
pozdravljam te kao i one koji su imali tolko strpljenja da čitaju ovaj šit..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la extranoize »

Vegetarijanstvo je prekrasno zbog zdravstvenih, ekoloških i socijalnih dobrobiti koje donosi, no nikako nije presudno na duhovnom putu.
Ljudi su različiti i zato je puteva mnogo. Meni su bliski sljedeći stavovi.

Kad stupite u koju zemlju i prolazite njenim predjelima, ugoste li vas, jedite što vam posluže; i liječite bolesne među njima.
Jer ono što uđe u vaša usta neće vas ukaljati; ali ono što napusti vaša usta, to će vas ukaljati.

Tomino evanđelje

Stvar nije u tome šta unosite, već šta iznosite iz sebe. Kako preobražavate ono što je u vama. Lotos se rađa iz blata; to je prljavština preobražena u cvijet. Lotos nikad ne govori: "Ja neću jesti ovo blato!" Ako ste lotos, onda prljavština ne postoji...Dakle, ne radi se uopće o tome što unosite u sebe - to je pitanje naprosto besmisleno i nevažno. Stvar je u tome da, ako ste usredišteni u sebi, onda se preobražava sve što ulazi u vas. Sve što dopre izvana, preuzima unutarnju kvalitetu i izlazi van obogaćeno.
Oshov komentar Tominog evanđelja
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Ronin

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la Ronin »

Ne treba se samo ograničavat na ego,ako znamo što je uzrok egu onda više nema mjesta egu.Ego če uvjek postojat tamo ako mu se opet vračaš.Kao što kažem za depresiju se nije znalo 70 godina onda se izmislila ta riječ samo da bi nas liječili .

Tako i Ego trip Leveli naprimjer govorim ,ne valja se i samo na njih ograničavat ,ego death i te bulshit riječi su samo izmišljeni pojam koji je netko opet izmislio.Ja pričam o onome daleko od shvačanja ega ,zašto bi bilo loše probiti i trip level naprimjer 12...ako me razumijete..onda tek na tom nivou svaka osoba postaje Ja i pojam o smrti i egu postaje peace of cake .

...Zašto tvrdit nekome o egu ako želi živjet život kad če ionako umrijet .Kad živiš život pravilno tada si iznad ega,a sama tvoja smrt svejedno je ubila ego.

Ego nije toliko kompliciran,kompliciran je jer mu se vračamo ,a vračamo se materijalnom svijetu i užicima koji podižu Ego,a da ne govorim o alkoholu kako tek napumpava ego.
Nije dovoljno znat što je ego....treba se uzdić iznad ega i živjet život taman onoliko da se osječaš sretno niti pretjerano niti malodušno.Nije stvar da se bojimo ega,on ne postoji ....Strah od života je ono što ljude mući.Život je jako jednostavan a tada riječ "ego" postaje nepoznata riječ.

P.S.Pokušavam samo da objasnim da se sruši iluzija o riječima,o ovome materijalnome svijetu i prihvati ona prava dimenzija postojanja.Može se itekako živjeti svečenički neki kažu neče proč, samo treba bit hrabar proč s onu stranu Ega gdje on zapravo ne postoji gdje zbilja riječ više gubi smisao...Ajme jesam se sad nasra a osta živ... :))
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la antoniopavaroti »

e..jesi se vala nasra ..svaka čast , al mene nečeš dostići jer ja kakim i piškim u isto vrijeme ..makar ako se potrudiš ..hm..hm..možda uspješ da me dostigneš..Ali ne..ne vjerujem :-?
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Čiča
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 26.11.2014, 19:43
Ima zahvala: 285 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la Čiča »

antoniopavaroti je napisao/la: Pod unapređivanjem ljudske povjesti mislim ono što i svaki normalan misli a i same rječi kažu šta je to ..unapređivanje i kvit. Ali ako nisi shvatio da ti pojasnim ..
Ha-ha.Prvo mi definiraj normalnog čovjeka?To što netko misli-misli.Molio bih te da ne generaliziraš, jer rijetkost je da se baš svi slažu oko jedno te istoga :* Kako kažu, sto ljudi-sto čudi iliti sto različitih mišljenja.Moje mišljenje je da su svi u pravu, a ujedno mogu biti i u krivu, nadam se da razumiješ taj dio.
Što se unapređivanja tiče, koga ili što bi recimo ti osobno promjenio?Što misliš da je krivo na ovome svijetu? - cijenim mišljenje i konstruktivno razmišljanje.
antoniopavaroti je napisao/la: Crkva je oduvjek bila zatirač kroz svu svoju povjest svake napredne misli ..teorije i djela Zašto ?
Pa molio bih te lijepo da ti meni objasniš odgovor na to pitanje.Hvala ti unaprijed.
Druga stvar, kad govoriš Crkva, što točno misliš pod pojmom Crkva?Napisao si velikim slovom što ja čitam i tumačim kao = ljudi pod okriljem crkvene tj. religiozne organizacije.Ispravi me ako sam u krivu.
Zbog čega ti misliš da je potrebno nešto unaprijediti?(Opet se ponavlja pitanje koje sam postavio iznad.)
antoniopavaroti je napisao/la: De Mella nemoj citirati on je također svečenik..imam njegova djela i on je jedno vrjeme obitavao u Indiji pa je tamo došao u doticaj sa budizmom ..Pružila mu se nevjerojatno rjetka prilika da se probudi..možda je čak i malo uspio ali avaj..avaj ..mašina ga je prevarila a svečenički odgoj uzeo svoj danak pa ništa od buđenja makar je na tu temu izdao par djela . Kada sam čitao njegova djela imao sam utisak da je blizu svjesnosti ali i daleko..Možda sam ga krivo tada procjenio jer sam bio mlad i nisam još bio toliko često u stanju biti prisutan..trebam ga još koji put pročitati sada pa da ga stavim na rengen ..Zato o njemu ne neću ovaj put.
De Mello je koliko sam upoznat svećenik te ujedno i psiholog - što ne govori apsolutno ništa o njemu kao čovjeku.Ili tebi to možda nešto znači?Savjetovao bih ti da ponovno pročitaš njegovu knjigu o buđenju svijesti, jer očito je da si bio premlad kada si čitao (ako si uopće čitao) njegova djela-tj. konkretno navedeno djelo.NHF ;)
antoniopavaroti je napisao/la: Kada sam napisao da je čiča Toma sve rekao ..shvatio si to doslovno ..Toma je sam sebi skočio u usta pa odma u želudac ..Da ne ponavljam..pročitaj pažljivo ..bit če ti jasno šta je on tvrdio a šta pisao.
Ajmo dalje..naravno da samo glupani i budale vjeruju..to si moraš sam objasniti a ako neko nezna onda mu ne treba vjera nego sumnja ..jer ako vjeruje u nešto,a nezna dal je to istinito ili nije ,za razliku od sumnje vjera potvrđuje samu sebe i govori "ja sam u pravu, na ispravnom si putu" pa čovjek ne poduzima ništa da otkrije je ili nije u pravu . Sumnja djeluje sasvim drugačije..ona je poštena i daje ti priliku da otkriješ istinu ..vjera ne daje priliku..Treba li da ti napišem koliko je čovječanstvo imalo religija i vjera?Osnova svake takve religije je vjera ..ljudi su ginuli zbog zlatnog teleta ...bogova ovakvih i onakvih , i u ono vrjeme kao i u ovo kleli su se i davali život da je ..eto , baš njihova religija ispravna i jedina prava..i tako tisuče godina . A onda jednoga dana došla je gospođa SUMNJA ..i sve te alave paprike i sarme odoše u krasni k.....c ! Jednog dana ..zapamti..i ova i druge svjetske religije nestat če poput vode u pjesku..bit će samo zapisane kao povjesna činjenica i još jedna glupost koju je čovječanstvo skupo skupo plačalo u ono vrjeme dok su te religije živjele i dok su im se budale klanjale . Moraju nestati moj Ronin jer u sebi nose klicu svoje smrti i svog nestanka kao i svaka religija .Naravno..izniknut će nove religije..modernije ..humanije..itd. i vrzino kolo će se nastaviti..opet Jovo nanovo... Sve dok jednog dana ...ah..otom potom. Znam..znam da nas dvojica nećemo to doživjeti ali to ne znači da se ne trebamo boriti protiv ljudske gluposti već danas..
Što se T.Akvinskog tiče, nisi ti mene dobro shvatio...a to se vidi iz priloženog.Naveo sam citat iz knjige koji bi svjestan čovjek shvatio.Samim time što si naveo 'činjenicu' da samo glupani i budale vjeruju si sam sebi uskočio u 'usta' jer jednostavno ne shvaćaš da smo mi svi jedno veliko 'biće'.Zašto to kažem, zato jer jednostavno ne možeš vidjeti nešto izvanjsko (bilo kakvu osobinu,vrlinu,manu) što već ne postoji unutar 'tvog' bića.Probaj malo razmisliti o toj konstataciji.
Slažem se što si rekao u vezi sumnje, na to ti nemam što reći.Kako ti možeš znati jel netko u pravu ili nije u pravu, gore iznad par redova sam ti nastojao objasniti to također.
Također što se religije tiče, oprosti, al moje je mišljenje da ti to nikako nemožeš saznati (koje religije će kako i na koji način opsati) zbog toga što je pogled na religiju vrlo subjektivna stvar i nisu svi istih kapaciteta i načina shvaćanja te percepcije stvarnosti.Kratko rečeno govoriš to iz vlastite pretpostavke - što je vrlo subjektivno tj. nimalo objektivno.
antoniopavaroti je napisao/la: o njemu mogu govoriti samo bezveznjaci , neuki šarlatani i vjerski zatupanci..Jer nemaju iskustvo Boga..jer je nespoznatljiv ..nedefiniran ..nepoznat..a ljudska sujeta i glupost osnovaše teološke fakultete .. visoke škole svake religije . Da sam u pravu govori i činjenica da svi imaju svog Boga koji negira onog drugog..pa iz toga ratovi i zavade ..hektolitri krvi ..ah ..neko je rekao da su svemir i ljudska glupost beskonačni..točno.
Opet sam sebi 'uskačeš u usta'.Oprosti.Nemaju svi svoga Boga, nego imaju svoje shvaćanje i mišljenje o istom.To nikako nije isto.Ratovi i zavade - dolaze isključivo iz interesa, osobne koristi te nerazumijevanja jedni drugih.Slažeš li se s tim?Što se tiče ljudske gluposti tu se slažemo, no međutim, svemir kakav je,?Isto tvrdiš iz pretpostavke ili osobnog uvjerenja tj. VJEROVANJA nekome ili nečemu.Jedino ako si bio negdje malo dalje od naše planete pa znaš kako stvari stoje?

antoniopavaroti je napisao/la: Ne mogu ti reči šta je ljubav..makar me to pitaš..jer ona je ISKUSTVO nije opis ..moja ljubav ili nečija druga ne moraju biti iste ..Rječi tu ne mogu pomoči..kako da ti opišem ljubav ako nisi nikad volio ? Ako jesi a ja vjerujem da jesi šta če ti onda moj opis ?? Recimo da ti opisujem ružu u mome vrtu..ti bi rekao " šta ti je ?? koji ti je moj , pa valjda znam šta je ruža"
Pitaš dali pišem iz ega? Naravno Ronče ..svako je pisanje iz ega ..ali ego ne mora nužno biti zlo..naprotiv..bez njega se gotovo i nebi moglo . Oni bez ega ne pišu..oni ne postoje u našoj ravni..možda samo tijelom..no otom potom.
I za dugo očekivani kraj kad me pitaš dal sam možda u krivu ..opet ponavljam..moraš više puta pročitati moj tekst..ne što je pametan nego da zapamtiš šta piše a do onda ti evo ponovno pejstam ono što sam napisao u prijašnjem postu :
Sve što sam rekao ne mora biti istina ..vjerovatno i nije..pogotovo jer sam mnoge stvari rekao iz vlastitog iskustva..a ono je vertikalno..Um takvom znanju nije vičan pa ga ne priznaje i kao što bi Beyond rekao samo su iste frekvencije usuglašene i jednako titraju
Zanima me jednostavno tvoje viđenje ljubavi :) I neznam..pitam se to pitanje već jako dugo vremena - svakodnevno.Opet si rekao : "Ako jesi, a ja vjerujem da jesi" - shvaćaš li što si opet upotrijebio.VJEROVANJE-nekome ili nečemu, razumiješ li sada što sam ti pokušavao približiti?


Za kraj, svakako jesam za promjene-ali samo na bolje, tj. ono što se meni iz osobne percepcije čini bolje, jer to je također vrlo subjektivna stvar.Što je meni dobro ili bolje nemora značiti da je ujedno i tebi.Shvaćaš?
Imam strpljenja da čitam što si napisao iz razloga što sam i ja sam djelio mnogo sličnih razmišljanja s tobom.Ali sada je to malo drugačije jer sam na temelju osobnog iskustva došao do spoznaje kako je ipak sve u savršenom redu.Zamoli obih te da mi ne zamjeriš bilo što.Hvala ti. :ymhug:

Ova pjesma će ti objasniti ukratko što sam ti htio reći. ONE LOVE <3 [media]link[/media]
Avatar
Čiča
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 26.11.2014, 19:43
Ima zahvala: 285 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Doručak i filozofija

Post Postao/la Čiča »

Bilo kakvo nametanje mišljenja ili uvjerenja je istinski znak djelovanja iz ega, što ne znači da je ego loša komponenta čovjeka.Ona je nužna za preživljavanje u materijalnom tijelu.Djelovanje iz ljubavi je bezuvjetno djelovanje, tj. ono djelovanje koje ne uključuje traženje povratne energije iliti djelovanje iz djelovanja.Jel tko sam ja, ili tko smo mi da bi promjenili bilo što što se tiče drugog bića ili skupine bića?Nije li to djelovanje iz ega?
Beyond Ra je to vrlo dobro uklopio sa tekstom od Lazareva koji govori o bezuvjetnoj ljubavi, što je vrlo moguće da je to nama samima još nepoznat pojam, no međutim i to je vrlo stvarno :)

Kreacija i kreator su NEODVOJIVI.

'Cause just like a tree planted - planted by the rivers of water
That bringeth forth fruits - bringeth forth fruits in due season;
Everything in life got its purpose,
Find its reason in every season,
Forever, yeah!

Bob Marley - Forever loving JAH

_____________________________________________________________________________________________
The only reason for time is so that everything doesn't happen at once.
Albert Einstein
_____________________________________________________________________________________________

"Prema Isusu, kraljevstvo nebesko je u nama (ili među nama) (Lk 17,1), dostiže se putem razumijevanja (Mk 12,34), postajanjem nalik djetetu (Mk 10.15) i vršenjem Božje volje (Mt 7,21)." wikipedia

:ymhug: :ymhug: :ymhug:
Odgovori