O meditaciji

Proširimo horizonte
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la antoniopavaroti »

ajd da malo bacim kamenčić ...možda valovi nekog prenu u spavanju ..

„Meditacija je avantura, najveća avantura koju ljudski um može preduzeti. Meditacija znači samo biti, ništa ne raditi - nikakva akcija, nikakve misli, nikakve emocije. Vi samo postojite, i to je čisto zadovoljstvo. Odakle to uživanje potiče kada ništa ne radite? Ono dolazi od sada-ovdje ili , bolje reći, dolazi odsvuda. Ono je neprouzrokovano jer je egzistencija sačinjena od materijala koji se zove radost.”

“... Vaše meditacije će vam jednostavno obrisati oči, omogućiće im da bolje zapažaju. Vaše srce će biti budnije, svjesnije, ljubavnije, osjećajnije. Vaše biće će početi da zapaža stvari koje nikada prije nije vidjelo. Vi ćete tako započeti da istražujete nove prostore unutar sebe. Nešto novo će se početi događati svakoga dana, svakoga trenutka. Vaše meditacije su nalik kupki: one će vas osvježiti - ali to osvježenje nije i prosvijetljenje, samospoznaja. One su tu da samo pripreme put. Vi nikada ne dolazite do prosvjetljenja, samospoznaje; to se uvijek događa obratno – prosvjetljenje ili samospoznaja dolazi do tebe.”

OSHO

Iz knjige “Secret of Secrets”
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
PicASSo
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 11.12.2013, 08:43
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la PicASSo »

evo da ne otvaram novu temu vamo cu pitat.

Znaci cuo sam da je na tramadolu super meditirati inace mi pri meditaciji pomazu gljivice ili vutra a jbg znate svi kakvo je stanje s parama. u mogućnosti sam dobiti te kapi jel to iko, probo kolko je to stetno,kako se dozira?
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la pecurko »

Moja ti je preporuka ne uzimati nikakve opoidne analgetike, pogotovu ne pod izgovorom bolje meditacije.
Za meditaciju vec imas sav alat, ako dises mozes i da meditiras.

S druge strane za farmaceutske oblike svih vrsta pain killera, vazi da se na njih lakse navlaci nego na heroin, a teze skida.

No, ako zelis probati onda...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
PicASSo
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 11.12.2013, 08:43
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la PicASSo »

meni je problem sto sam hiperaktivan nemogu biti na miru i ak nisam na necem nemogu meditirat duze od 5 minuta,al nebi se bas htjeo navuc na neka govna tak da nec to uzimat :D
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la HypnoToad »

Pa poanta meditacije je da naučiš sjediti i biti 'tiho' na duže periode. ;)
Siguran sam da bi i 2mg xanaxa pomoglo kod 'meditacije', tj. da bi zabijen sjedio i bio prazne glave sat vremena, ali to praktički eliminira bit meditiranja.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
PicASSo
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 11.12.2013, 08:43
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la PicASSo »

hvala na odgovorima :)

odsad meditiram cist .
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la antoniopavaroti »

Evo , prebacili smo post o meditaciji.... a možda topic i oživi :D

Broj posta: #11 Postby antoniopavaroti » 28.06.2014, 14:57
Meditacija treba da bude način življenja. U početku je njeno korišćenje samo povremeno i privremeno. Kada jednom spoznamo njen kvalitet, mi potom ne treba da upražnjavamo nijednu određenu meditaciju..nijednu posebnu tehniku.. meditacija treba da se proširiti čitavim našim životom...čitavim bićem..
Govoreći ili biti u tišini, krećući se ili biti nepokretan, suština je u samospoznaji i u opuštenosti. Suština je biti prisutan, to je ključna riječ. Raditi sve što obično radimo, ali u najdubljem našem središtu ostanimo opušteni, smireni, stišani, usredsređeni..budni ...budimo TU i SAD...Po meni ..nije svrha meditacije biti sat-dva u meditativnom stanju..svrha je daleko daleko profinjenija ..daleko mističnija.. na povratku povesti budnost sa sobom..to je krajnji cilj meditacije..to je sakrivena sveta dužnost..ne da meditacija uđe u život nego da život bude meditacija..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
muscaria
rank5
Postovi: 182
Pridružen/a: 28.10.2012, 17:47
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la muscaria »

Pokušavam, ali nikako da se opustim dovoljno. Uvijek mi misli negdje lutaju i teško mi ih je isključiti. Pogotovo što radim sam, na temelju saznanja koja sam saznao preko interneta i knjiga. Volio bih u neku radionicu upast, neki tečaj ili tako nešto, ali tog nema kod mene u blizini.
Peace, Love, Sharing & Understanding
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la antoniopavaroti »

muscaria je napisao/la:Pokušavam, ali nikako da se opustim dovoljno. Uvijek mi misli negdje lutaju i teško mi ih je isključiti. Pogotovo što radim sam, na temelju saznanja koja sam saznao preko interneta i knjiga. Volio bih u neku radionicu upast, neki tečaj ili tako nešto, ali tog nema kod mene u blizini.
Svrha meditacije nije da iskopčaš misli ..meditacija nesme da bude napor..Misli se i ne mogu iskopčati,bar ne u početku , pusti ih neka se samo roje a jedino što moraš u početku je da PROMATRAŠ svoje misli..budi ih SVJESTAN..to znači uspostaviti SVJEDOKA ..na tebi je samo da budeš promatrač , misli i sve što se događa u umu netreba ništa komentirati, prosuđivati , biti poput običnog ogledala koje sve reflektira ali u ničem ne učestvuje ..baš tako..kao ogledalo je tvoja svijest.Sa vremenom misli če se smiriti..dijalozi i buka uma smanjiti, polako, polako plima tišine će nastupiti a ti posmatraj...posmatraj i budi svjestan posmatrača. Kasnije kako budeš ulazio dublje u meditaciju ,u sebe , kad budeš imao više iskustva promatraj i budi svjetan praznine između misliju.Eto za početak ... možda nije baš sve tako jednostavno.. ali važno je učiniti prvi korak... :ymhug:
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la pecurko »

Um će se uvek truditi da brblja, izazivaće senzacije svraba, bola, raznih drugih neugodnosti, kako bi te naterao da se poistovetiš sa navedenim i odvuče te nazad na početak.
Pusti misli i u početku probaj da se fokusiraš baš na te senzacije, kreni unutra ka tom bolu ili svrabu, doživi ga, osvedoči tako da budeš svestan da je to pokušaj ega da opet vrati svoju primarnost u svemu. Čim postaneš svestan da ti osećaji nisu stvarni jer ti ništa ne migolji po nozi, niti su ti leđa bolna, osećaj će nestati. Traži i posmatraj te osećaje i vrlo brzo ćeš imati predstavu čemu se suprotsavljaš.
Tek nakon toga će postati teško ;)

Veliki je problem što svako od nas misli da je sa njim sve u redu i kad bi da se posvetimo samospoznaji, mi ustvari krećemo sa pogrešne tačke u kojoj mislimo da mi nemamo mane, da ništa ne moramo da odbacimo ili žrtvujemo. Ego tad svojim kratkometražnim SF filmovima stavlja ljude u uloge genija, gurua, majstora, proroka...i mi umesto da idemo napred ili da bar budemo u mestu, bežimo nazad u zagrljaj sopstvenog uma i ispraznih želja.

Čini ti se da u svojim meditacijama napreduješ, a ustvari samo dodatno hraniš ego.

Iz tog razloga ljudi često navode da se mora imati nekakav učitelj, bilo ko ko će sa strane moći da pogleda nas, da nas stalno podseća na našu zabludu, na naše mane, na istinu da realno u tom času pojma nemamo ni ko smo, ni kuda bismo trebali ići, ni šta bi trebali da činimo.
Kad čovek dođe do razumevanja da se svaki naš trenutak u ovom stanju odvija apsolutno bez naše mogućnosti da išta učinimo, da se sve sporadično dešava samo od sebe i da smo u jednoj prostoj definiciji samo maleni mehanizmi koji ne kontaju ni zašto kucaju, ni zašto dišu.

Tek kad se taj osećaj uzaludnosti pretvori u samrtni vapaj, iza tog nazovimo trzaja se nalaziš ti. Iza svog nagomilanog samozadovoljstva, svih briga i problema, iza svih tihih reči kojima konstantno tešiš sebe, naći ćeš iskeženog ludaka kome je svejedno.

On je učitelj. On zna to sve oduvek.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Odgovori