O meditaciji

Proširimo horizonte
Ronin

Re: O meditaciji

Post Postao/la Ronin »

Ljudi spavaju u autu dok voze na posao....U japanu ljudi u 60 ima prije i poslije posla meditiraju imaju male sale kao zen samostane od betona ...sad možeš mislit kako je taj japanac budan ja mislim da napravi rupe u betonu od gledanja.... :) ..Meditacija bez tjelesnog i obrnuto nema uopće nikakvog učinka....
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la antoniopavaroti »

Ronin je napisao/la: ..Meditacija bez tjelesnog i obrnuto nema uopće nikakvog učinka....
..nije mi to jasno...ajdi mi malo pojasni molim te...?
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Ronin

Re: O meditaciji

Post Postao/la Ronin »

Ako čovjek ne radi i ne umori se i ne diže se svaki dan u 7 sati...Kakvu onda spoznaju ima o životu,onda tek može meditirat i reč o moj bože di sve idemo a živi smo...Zen nije meditacija ,nije čaj i gljive a i nije pokoja truba marihuane....pazi ugoda u zen-u je zamka,Zen je konstantno tijelo u pokretu ,rad i znoj kada spoznaš da češ umrijet onda češ cijenit život više odnosno meditirat umom i tijelom.Nije samo prosvjetljenje u glavi,nego i kroz tijelo .Zajedno...
Avatar
entheogenic
rank4
Postovi: 136
Pridružen/a: 16.01.2014, 11:03
Ima zahvala: 144 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la entheogenic »

Volim promatrati reakcije ljudi na razne događaje i podrazaje iz okoline, jer kad razmislim o tim reakcijama shvatim da su mnogi ljudi totalno uspavani i da nemaju bas nikakvu sposobnost sagledavanja situacije vec rade samo na nekom naucenom impulzivnom principu. Sto mi je jos zanimljivije je sagledavanje svojih reakcija uma na razne stvari, no znam da jos ne mogu svjesno sagledati vecinu stvari u vezi svoga uma.
Tijekom i nakon meditacije osjecam se odlicno, smireno i zadovoljno, Ali ako na primjer nakon te meditacije dodem u kontakt sa svojom dragom i cesto mi se dogodi da se osjecam kao da me svemir kroz nju namjerno bombardira tvrdnjama sa kojima se ne slazem i stvarima koje me smetaju i tu uvidim da sam jos jako daleko od svoga cilja, jer zasto bi me smetalo misljenje drugoga bica?. U takvim trenutcima promatram svoje misli i znam da nemam nikakvo pravo osjecati ne zadovoljstvo zbog njenog misljenja, no ipak jos uvijek emocije i misli imaju dosta kontrole nad mojim bicem i zato se pojavljuje to ne zadovoljstvo.
Postici meditativno stanje(barem do neke mjere koja me zadovljava) mi je u zadnje vrjeme postalo prilicno lako ako sam u okruzenju koje mi se svida --> u svome domu uz glazbu koju volim, u prirodi, na festivalima itd. ali ono sto mi je jako tesko je ostati u takvome stanju u okruzenjima koje ne volim, uz glazbu koju ne volim, uz razne okolnosti koje mi ne pasu. A mislim da je to jedna od biti meditacije, ne zeljeti promjeniti ista vec uzivati u svemu jer ako ne mogu mjenjati svijet po svojoj volji, morat cu promjeniti sebe kako bi mi odgovarao i ovakav kakav je :D
Ne znam hocete li me shvatiti..tek sad sam shvatio kolki sam tekst ustvari napisao.. haha :cheesy:
Om Shanti
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la antoniopavaroti »

entheogenic je napisao/la: Postici meditativno stanje(barem do neke mjere koja me zadovljava) mi je u zadnje vrjeme postalo prilicno lako ako sam u okruzenju koje mi se svida --> u svome domu uz glazbu koju volim, u prirodi, na festivalima itd. ali ono sto mi je jako tesko je ostati u takvome stanju u okruzenjima koje ne volim, uz glazbu koju ne volim, uz razne okolnosti koje mi ne pasu. A mislim da je to jedna od biti meditacije, ne zeljeti promjeniti ista vec uzivati u svemu jer ako ne mogu mjenjati svijet po svojoj volji, morat cu promjeniti sebe kako bi mi odgovarao i ovakav kakav je :D
Ne znam hocete li me shvatiti..tek sad sam shvatio kolki sam tekst ustvari napisao.. haha :cheesy:
To je u principu uvjek tako..manje više.. kad su ispunjeni elementi o kojima ti pišeš ,tj. okruženje koje nam odgovara..postiže se to stanje relativno lako .
No , namjena meditacije nije samo to ,nego baš treba stanje budnosti povesti sa sobom ..u život ..u buku ..u iznenađenja svih vrsta..To je istinska svrha meditacije ..postići trajnu budnost "u svim djelima , mislima i osječajima svojim" ...Tad život postane meditacija a nova kvaliteta postojanja zabljesne ...
A što se tiće mjenjanja svjeta..eh..to se postiže prvo promjenom sebe ..a sebe se treba mjenjati osim ako smatramo da smo savršeni..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la pecurko »

Svakako si na dobrom putu, jer primećuješ svoje negativne emocije i reakcije, treba samo tu spoznaju ubrzati kako bi je postao svestan u njenom nastajanju, pre vanjske reakcije ili promene raspoloženja. To je budnost.

Sagledavanje tog nemira koji se podiže poput vala, dovodi do toga da isti nestane...kasnije se sa tim stvarima možeš i igrati i to je ono što don Huan zove kontrolisana ludost...

Recimo, tvoja draga je dar sa neba, jer možeš vežbati svaki dan, ali ne smeš biti pasivan jer to ženke nervira užasno, a nije ti namera vređati lepši pol...Kad primetiš reakciju na njeno zvocanje, promeni pravac svoje reakcije. Pre nego li to izbije iz tebe, ti bes pretvori u blagost, dranje u šaputanje. Na nju će to delovati poput magije, ostaće nema ali zahvalna jer će naći nekog ko u njenu prirodu može ubaciti kreaciju. Žene to instinktivno prepoznaju.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
entheogenic
rank4
Postovi: 136
Pridružen/a: 16.01.2014, 11:03
Ima zahvala: 144 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la entheogenic »

Pecurko svaka cast! Tvoj post mi je na neki nacin otvorio oci :lovee:
Ono sto mi je stvarno pomoglo u zivotu nakon citanja tvog posta(od tad je proslo cak mozda dva dana haha) je ovo da treba postati svjestan tog vala i prije nego nastane..a primjetih da je bome dosta brz hhh I sada mi je jasniji koncept svjesne ludosti!
A ovo za moju dragu, potpuno sam svjestan toga da moram biti zahvalan na njoj, i jesam :)
Volim sam sebi reci da je ona moja uciteljica hhh

Meditacija se ne prakticira, ona se zivi, zar ne? :sunn:
Om Shanti
Avatar
djek_D_ripper
rank2
Postovi: 41
Pridružen/a: 16.04.2011, 13:37
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 13 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la djek_D_ripper »

Imam jedno pitanje vezano uz ˝simptom˝ meditacije, možda netko zna nešto slično... uglavnom, znam meditirati i u truplo položaju i sjedeći i svakako, i postala sam nekako redovita u zadnje vrijeme, obično sam smišljala nekakve svoje meditacije i zamišljala svjetlo ili samo pratila što osjećam u tijelo, te nekakve ˝valove˝ i sl. U zadnje vrijeme znam samo sjesti i zamišljati da mi svjetlo izlazi iznad glave :-? ... i onda mi se dešava da osjećam bol koja krene s desne strane vrata, negdje iza grla/ispod uha, i u čelu na desnoj str i na vrhu glave s desne str, kao da me nešto probada ili pritišće, ne znam baš opisati... ne koncentriram se na ta mjesta da ne ispadne da to sama pojačavam svojim mišljenjem o tom dijelu tijelu, nastavim misliti o svom svjetlu s početka al ovo me i dalje nastavi ˝probadati˝ ... jel to ima veze s meditacijom, ili sam zapravo bolesna i trebam kod doktora :blinkk: :)
(inače sam u problemu sa štitnom pa sam ja zamislila sad da mi to nekakva meditacijska energija liječi vrat dok boli haha... nadam se da sam u pravu :bigsmilee: )
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la shroomko »

djek_D_ripper je napisao/la:ne koncentriram se na ta mjesta da ne ispadne da to sama pojačavam svojim mišljenjem o tom dijelu tijelu, nastavim misliti o svom svjetlu s početka al ovo me i dalje nastavi ˝probadati˝
To je emocija potisnuta davnih dana i zahtjeva tvoju pažnju. Stavi pažnju tamo, promatraj to. Privremeno će se pojačati to probadanje i sve a nakon nekog vremena otići zauvijek i osjećati ćeš se bolje. To je proces emocionalnog čišćenja.
mango_dzery
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 04.03.2018, 21:31

Re: O meditaciji

Post Postao/la mango_dzery »

Pozdrav svima! Postoji li mogucnost da sam tokom meditacije zatvorenih ociju video sopstvenu auru? Tamno ljubicaste boje.
Odgovori