O meditaciji

Proširimo horizonte
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: O meditaciji

Post Postao/la sinnerman »

Ja sam o meditaciji čitao u ovoj knjigi:
http://srednjiput.rs/download/text/guna ... etnike.pdf
Zadnja izmjena: sinnerman, dana/u 14.10.2015, 10:10, ukupno mijenjano 1 put.
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la antoniopavaroti »

Dobra ti ova knjiga..malo am je pročito pa je skinuo..ako imaš još štogod takvog digni pa da skinemo :D .. hvala na trudu..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: O meditaciji

Post Postao/la sinnerman »

Upravo na toj web stranici http://srednjiput.rs/knjige/ ima tekstova koji se tiču budizma i vipasana meditacije... možda nađeš nešto zanimljivo....
A imam ja još ponešto knjiga o meditaciji ali nisu tako čitljive, jednostavne, koncizne i bez previše kompliciranja.... :thumbsup:
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la antoniopavaroti »

ok..hvala..pogledat ću.. :D
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la antoniopavaroti »

pogledao sam... i makar imam vlastitu popriličnu biblioteku na ovom saitu što si mi preporučio sam našao par dobrih stvari ..Pogotovo je lepo da se sve knjige mogu skinuti.. :D još jednom ti zahvaljujem i toplo preporučujem svima... pozzz :ymapplause:
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Lesnik_iz_Dzindzovci
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 25.05.2014, 17:18
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la Lesnik_iz_Dzindzovci »

Moze neko da mi kaze kako da meditiram jer pretpostavljam da se meditacija ne sastoji od turskog seda i jednog dosadnog aaaammmm? :)
„Ljudi? Ima ih, verujem, pet ili šest. Spazio sam ih pre mnogo godina. Ali nikad se ne zna gde su. Nestali su kao vetar. Nemaju korena i to im mnogo smeta." :D
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la HypnoToad »

U biti, to je upravo ono od čega se sastoji. Udobno sjedneš na pod ili jastuk, noge ravne ili prekrižene, kičma obavezno ravna. Zatvoriš oči i potpuno se fokusiraš na disanje, na svaki uzdah i izdah, pratiš zrak kako ulazi i izlazi kroz nos i pluća. Mislima pustiš da dođu i samo ih otpustiš, i zaboraviš na njih. Jedino je važno da se za ništa ne uhvatiš i ne kreneš vrtit po istoj misli, a ako ti se to dogodi, kada shvatiš, jednostavno je pusti. Pokušaš održavati to stanje što duže, ili neki određeni vremenski period, 10, 20, 30 minuta. I to ti je više manje to na početku, kasnije kada savladaš osnove možeš prakticirati druge oblike meditacije.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la shroomko »

Ima puno načina, ali evo jedan jednostavan koji je dobar za početak:

sjedi i uključi alarm na mobitelu ili kompu za recimo 10 minuta. Promatraj svoje disanje. Fokusiraj pažnju na područje od vrha gornje usne do vrha nosa. Osjeti kako zrak ulazi i izlazi.

Promatraj da li ulazi kroz lijevu nosnicu, desnu ili obje.
Promatraj da li izlazi kroz lijevu nosnicu, desnu ili obje.
Svaki udisaj/izdisaj može biti drugačiji.

U pauzi između udisaja i izdisaja zadrži pažnju na senzacijama u nosu. Što osjećaš u nosu?
Toplinu, hladnoću, svrab, težinu. lakoću, ukočenost, što god.

Kad se pojave misli ili primjetiš da ti pažnja nije u nosu, samo vrati pažnju na disanje i senzacije u nosu.
Avatar
mucak
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 24.01.2012, 12:30
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 60 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la mucak »

sednes legnes spavas, dubis na glavi igras se pleses places smejes se trcs padas cutis hodas dises gledas cujes vidis okusis i osetis i namirises, pomiris se i sprosloscu i sa buducnoscu i psutis da sve bude kako jeste nebrines se nit se kajes, volis i zahvaljujes se :psy
ko smo s?ve mi?r
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la antoniopavaroti »

Meditacija nije koncentracija..nije fokusiranje ...to treba dobro zapamtiti..Meditacija nije ni prekrižene noge ni uspravna kičma ali može to da bude . Položaj nije od presudne važnost...jer kad osvjestimo bilo kakvo vlastito djelovanje , hodanje , pjevanje , razmišljanje itd itd je meditativno stanje...samo kad naše djelovanje osvjestimo..Kada i ako nam to uspije ..posebna kvaliteta uči će u naš život i sve će dobiti drugačiji okus i značaj. Osobno nebi preporučio bez voditelja jer se vrlo lako krene krivo..Um ne želi meditaciju...ne želi svjesnost i to treba zapamtiti , da bi meditacija bila ispravna um mora da umre..riječi da nestanu kao i svaka identifikacija...a to nije prirodno stanje uma .Treba za početak uspostaviti svedočenje..svjesti nad umom i njegovim manifestacijama..to je jedan od puteva ....po meni najlakši.
Sve što sam napisao moje je vlastito iskustvo i samo to... daleko od toga da možda nema nekih drugih putova , metoda i iskustava možda i puno boljih od mog načina...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Odgovori