Kako osjećamo psihodelike

Proširimo horizonte
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Kako osjećamo psihodelike

Post Postao/la Red »

slikaKako osjećamo psihodelike

Znamo što Psihodelici "jesu" i što "rade" u svijetu objektivnih i mjerljivih podataka, usmjerimo pažnju na način kako ih mi osjećamo, jer samo u umu primjećujemo njihove efekte.
Važno je imati u vidu da iako o farmakologiji psihodelika znamo vrlo mnogo, ne znamo gotovo ništa o tome kako se promjene u kemiji mozga izravno odnose na subjektivna, unutarnja iskustva. To u jednakoj mjeri vrijedi za psihodelike kao i Prozac. Odnosno, jos smo vrlo daleko od razumjevanja načina na koji se aktiviranje određenih receptora serotonina prevodi u novu misao ili emociju. Mi ne "osjećamo" blokiranje receptora serotonina: umjesto toga, osjećamo se ekstatično. Mi ne "vidimo" aktivaciju frontalnog režnja; umjesto toga, opažamo anđele i demone.

Nemoguće je točno predvidjeti što će se dogoditi nakon uzimanja psihodelične droge nekog određenog dana. Usprkost tome dat ćemo neki općeniti prikaz njihovih subjektivnih efekata jer moramo dobiti predodžbu o "tipičnoj" reakciji. To možemo učiniti uzimanjem prosjeka svih naših vlastitih i tuđih iskustava, svih "tripova" kojima smo bili svjedoci ( pod tripom podrazumijevam pune efekte tipične psihodelične droge poput LSD-a, meskalina, psilocibina ili DMT-a. Trip je teško definirat, ali je sigurno da znamo kada ga proživljavamo)

slika

Sljedeći opisi ne vrijede za "blage" psihodelike kao MDMA ili marihuana uobičajene snage, niti opisju reakciju na niske doze psihodelika, kod kojih su učinci slični učincima drugih nepsihodeličnih droga, poput amfetamina.

Psihodelici utječu na sve naše mentalne funkcije: opažanje, emocije, razmišljanje, svjesnost tijela i naš osjećaj jastva.
Opažajni ili osjetilni efekti često su, ali ne i uvijek, najvažniji. Objekti u našem vidnom polju čine se svjetlijima ili tamnijima, većima ili manjima, i naizgled mjenjaju oblik i rastapaju se. Otvorenih ili zatvorenih očiju, vidimo stvari koje nemaju puno veze s vanjskim svijetom: vrtložne, šarene, geometrijske uzorke oblaka ili potpuno formirane slike živih i neživih objekata, u raznim stanjima kretanja i aktivnosti.

slika

Zvukovi su tiši ili glasniji, oštriji ili blaži. Čujemo nove ritmove u vjetru. U dotad tihom okolišu pojavljuje se pjevanje ili mehanički zvukovi.

Koža je osjetljivija ili manje osjetljiva na dodir. Naša osjetila okusa i mirisa postaju oštrija ili manje oštra. Naše emocije nabujaju ili presuše. Tjeskoba ili strah, ugoda ili opuštenost, svi osjećaji jačaju ili slabe, nesnosno jaki ili frustrirajuće odsutni. Na ekstremima leže užas i ekstaza. Dva suprotna osjećaja mogu zajedno postojat u isto vrijeme. Emocionalni konflikti postaju bolniji ili dolazi do novog emocijonalnog prihvaćanja. Počinjemo više uvažavati osjećaje drugih ili nas više uopće nije briga za njih.

Naši misaoni procesi postaju ubrzani ili susporeni. Same misli postaju zbrkanije ili jasnije. Primjećujemo odsutnost misli ili je nemoguće obuzdati bujicu novih ideja. Javljaju se novi uvidi u vezi s problemimam ili postaju beznadno zaglavljeni u mentalnoj kolotečini. Značenje stvari postaje važnije od samih stvari. Vrijeme kolabira: dva sata prođu dok trepneš okom ili se vrijeme širi pa minuta širi beskrajan niz osjećaja i ideja.

Naša su tijela topla ili hladna, teška ili laka; naši udovi rastu ili se skupljaju; krećemo se gore ili dolje kroz prostor. Osjećamo da tijelo više ne postoji ili da su se um i tijelo razdvojili.
Osjećamo veću ili manju kontrolu nad svojim "jastvom". Osjećamo kako drugi utječu na naš um ili tijelo na načine koji su blagotovrni ili zastrašujući.
Budućnost nam stoji na raspolaganju ili je sudbina sve odredila i nema smisla bilo što pokušavati.

Psihodelici utječu na svaki aspekt naše svijesti. Upravo je ta jedinstvena svijest ono po čemu se naša vrsta izdvaja od svih drugih ispod nas, i to nam daje pristup onome što smatramo uzvišenim, božanskim. Možda je to još jedan razlog zasto su psihodelici tako zastrašujući i tako nadahnjujući: oni savijaju i rastežu osnvne stupove, strukturu i definirajuća obilježja našeg ljudskeog identiteta

To su psihodelične droge. Postoji kompleksan i bogat kontekst za njihovo proučavanje, perspektiva koje su malobrojni svjsni. One nisu nove tvari i o njima znamo iznimno mnogo. Otvorile su modernu eru biološke psihijatrije, i njihova vrlo razglašena zloupotreba prerano je okončalo jedan izvanredno bogat ljudski istraživački pothvat.

Mouse Party is a funny Flash game that lets you explore how mice brains react to different drugs. Even though it’s not particularly informative, it’s kinda entertaining to watch a bunch of drugged out animated mice groove to chillout music and see how they react when you put them in the chair to be studied. ::giggle::
http://learn.genetics.utah.edu/content/ ... mouse.html

Piše: Dr: Rick Strassman (iz prvog poglavlja njegove knjige: DMT- duhovna molekula)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
N.I.C.E.
rank2
Postovi: 39
Pridružen/a: 09.05.2010, 20:44
 pohvaljen: 4 puta

Re: Kako osjećamo psihodelike

Post Postao/la N.I.C.E. »

Primecuje se da su molekule nekih poznatih psihodelika(indolske strukture) slicne serotoninu(5-hidroksitriptaminu)koj pripada grupi indolalkilamina,to su biogeni amini koj regulisu funkcije mozga i tela.Feniletilaminski su slicni dopaminu,adrenalinu,noradrenalinu koj se nazivaju kateholamini.Po jednoj teoriji i jedni i drugi nastaju od aminokiselina.Drugi izvor kaze da je prethodnik dopamina i noradrenalina aromatska kiselina tirozin koja nastaje u jetri od fenilalanina.Opijati se ponasaju kao endorfini.Eto toliko za pocetak,prikupljao sam ove podatke duze vremena,pa ako negde ima nesto netacno ispravite.
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Kako osjećamo psihodelike

Post Postao/la wizard.hannah »

PREVIŠE SE DRŽITE KEMIJE, BIOKEMIJE, NEURONSKE AKTIVNOSTI.....

ALI OVO ŠTO OPISUJETE NIJE KAKO OSJEČAMO PSIHODELIKE!! NEGO KAKO I NA KOJI NAČIN PSIHODELICI DJELUJU NA NAŠ MOZAK.

OSJEČATI!!! TO NIKAKO NIJE MATERIJALNA, ATOMSKA-MOLEKULARNA "stvar". OSJET NIKAKO NE MOŽE BITI OBJEKTIVNI DOŽIVLJAJ!

JER OSJEĆAMO SUBJEKTIVNO. INTERPRETIRANO.

Sve je ovo ok, sve stoji, samo krivi su naslovi, teme.
Bolje reći kako osjećamo psihodelike sa naglašenim duhovnim-spiritualnim-religioznim-astralnim-eternim-te mnogim nevjerovatnim načinima kao jednu temu.
A naziv teme "na koji način psihodelici djeluju" više pristoji dosadašnjim postovima.


Postoji jedan filter u nama...nezamislive količine informacija ulaze u naš um. I da nema tog filtera nebismo mogli (trenutno) živjeti. Također san ima svoj učinak čišćenja djelova u smislu što je bitno a što nije.
Psihodelici više manje smanjuju filtražu...malo ljudi je sposobno doista potpuno maknuti filter ali i ova smanjena filtracija koja propušta neviđene informacije prikazuje svijet na jedan novi način. On več postoji..taj svijet koji gledaš je tu ali "normalni ljudi" ga nemogu pojmiti. Dali je laž kada osječaš da drvo ima životnu energiju i da je inteligentno? Varka? Možda je onda varka da je i to isto drvo u "normalnom svijetu" samo pojava! Ali nije samo pojava! Jer smo dokazali da nije pojava...dokazali smo da je živo biće.

Micanjem filtera pomoću psihodelika ulazimo u nove sfere postojanja i znanosti. Makar se to isto tako pomoću raznih vježbi također može učiniti. Samo je potrebna praxa i shvačanje. Opasan je taj spektar svjetova-dimenzija...više zbog našeg linearnog-ravnog razmišljanja i doživljavanja sebe u prostoru.


Ufff...neču više filozofirat...ne želim da me netko pecka po prstima kasnije. _ LOL :mushroom:
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Kako osjećamo psihodelike

Post Postao/la Proximus »

Evo vam detaljan opis djelovanja MDMA na mozak. Iako 5-HT psihodelici djeluju drugacije, ipak vrijedi pogledat jer lijepo i iscrpno ilustrira ne samo djelovanje MDMA nego opcenito kako mozak i neurotransmiteri funkcioniraju.

http://dancesafe.org/drug-information/ecstasy-slideshow
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Kako osjećamo psihodelike

Post Postao/la Kadulja »

Stvarno ne znam puno, ali ako sam dobro shvatila THC iz marijuane je isto psihodelik, zar ne?
Uglavnom, opisat ću svoja iskustva.

Prvi put kada sam povukla par dimova bila sam s dečkom i prolazili smo gradom. Vidjela sam prolaznike i jednu staricu. Bili su mi tako prokleto smiješni. Evo, čak se i sada smijem jer znam točno na koji su mi način bili smiješni. :D

Onda, drugi put smo bili u kafiću i tada sam doživjela par flashbackova, ako se to tako zove. Učinilo mi se da je konobar pričao s mojim dečkom o nekih pet kuna. Zatim sam počela kašljati i tu su moji doživljaji odlutali u krivom smjeru jer što sam ja više kašljala to sam bila više uvjerena da trebam kašljati tako da se moj jedan početni kašalj pretvorio u napadaj kašljanja.

Zatim, sa frendicom, njenim dečkom kada smo bili u disku. Izgubila sam se među masom ljudi iako je disko malecki, a stvarno nije mjesto na kojem bi se čovjek mogao izgubiti. Zapravo nisam ni bila izgubljena već se nikako nisam mogla dočepati stepenica. Svaki put kada bih pokušala umjesto da izađem van ja bih se okrenula oko svoje osi, hahaha, kao psi kada si love rep.

Drugi put sa frendicom i njenim dečkom kada mi nikako nije sjelo i samo sam htjela da što prije prođe.

Zatim s jednim kolegom koji mi je bio jako simpatičan, ali sam se osjećala nekako glupasto i omamljeno čitavo vrijeme pa je na kraju razgovor i druženje s njim ispalo katastrofa. :(

Zadnji put, kada sam bila sa dečkom. Zapalili smo magičnog zmaja i sjećam se da mi je sve od hrane bilo super ukusno. Pojela sam pola velike milke i nastavila sam po keksima koje inače mrzim. Hahaha.

Sada već dugo nemam gdje nabaviti mary jane, a dečko ne želi jer kaže da se ne znam kontrolirati jer sam opuštena inače, a ovo me opusti dodatno i postanem divlja.

Trebamo li ovdje pisati iskustva ili pisati što znamo o djelovanju? :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kako osjećamo psihodelike

Post Postao/la Red »

imamo forum Trip kronike gdje mozes naci kategorije, izabrat jednu odgovarajucu i slobodno nadopunjavat sa svojim iskustvima, kakva god ona bila.

MJ nije bas psihodelik, no opet ako malo vise citamo, naci cemo je u mix kategoriji, psihodelik, stimulativno/sedativan bi ja rekla :ymdevil: Bas me zanima kako bi drugi opisali djelovanje.

meni je mj pomogla da neke svoje zloduhe umirim, takoder mi ukazala na neke svoje nedostatke kao i mane, ma mj je definitivno vise lijek nego droga, i tu zbilja ne zelim filozofirat vise od ovog. Treba je istraziti, pogotovo na individulanoj bazi, a ne rekretaivno u drustvu. druga je to sfera :)

Kada kazes Divlja, meni to ne zvuci odvec lose, ne razumijem zasto bi to tvom decku smetalo :bliss:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Wolfshade
rank4
Postovi: 130
Pridružen/a: 20.04.2010, 00:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Kako osjećamo psihodelike

Post Postao/la Wolfshade »

Kadulja je napisao/la:...
Daj rješi mi malo te vutre jebemu :))
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Kako osjećamo psihodelike

Post Postao/la Kadulja »

Red je napisao/la:Kada kazes Divlja, meni to ne zvuci odvec lose, ne razumijem zasto bi to tvom decku smetalo :bliss:
Sramotim ga pred starcima jer obično kod njega doma zapalimo. Jednom smo bili u njegovoj sobi i vrištala sam na njega da mi stavi ruke u gače. Starci su to vjerojatno čuli. :-s
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kako osjećamo psihodelike

Post Postao/la Red »

Divlja zeno :ymdevil: steta sto muskarac kraj tebe ne uvida čari takvog ponasanja :D

Zbilja steta... nema nista bolje nego se opustit u svojim malim ludostima kojima nikom ne skode
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mucak
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 24.01.2012, 12:30
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 60 puta

Re: Kako osjećamo psihodelike

Post Postao/la mucak »

skrenu bih paznju na ovo sto je wizard.hannah napisao.Smatram da ovu temu treba malo zaokrenuti u tom pravcu. Velika je razlika izmedju hemije i osecanja to je kao istrazivanje svemira na nekom svom putovanju i istrazivanje svemira teleskopom, koji je takodje korisna stvarcica.
Sto se tice drva :D male smo mi bebe za njih.U svakom slucaju bih preporucio druzenje sa drvecem na psihodelicima.
ko smo s?ve mi?r
Odgovori