Izolacija

Proširimo horizonte
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Izolacija

Post Postao/la Morpheus »

Kao prvo, izvinjavam se ako tema vec postoji negde, nisam uspeo da je nadjem :)
Dakle!
Izolacija je vec vekovima deo obreda prelaza mnogih starih naroda i verujem da se u njoj krije veliki potencijal za razvoj pojedinca. Ovde, kada kazem izolacija, pre svega mislim na povlacenje pojedinca iz drustva (dakle, u prirodu), na odredjen vremenski period. U savremenom dobu, verujem da ovo pretstavlja dvostruki izazov:

1. Vestine prezivljavanja
Obicno se prioriteti u prirodi svode na osnove: voda- skloniste- hrana- vatra. Pre upustanja u ovaj poduhvat, neophodno je da se pozabavite izucavanjem tzv. primitive skills koji ce vas opremiti osnovnim znanjima za snalazenje u prirodi. Ovo nikako nije nesto sto treba shvatati olako, cak iako pristupate ovome malo modernije, sa spremnim satorom, mobilnim, upaljacima, vrecama za spavanje, baterijskim lampama i drugim stvarima koje boravak mogu olaksati.

2. Odabir mesta
Ovo je, verujem postao veliki problem. Pored osnovnih pitanja- koja divljina nije opasna po zivot, u kom periodu je najbolje uputiti se u ovakav poduhvat, danas se javlja jos jedno pitanje- gde pronaci divljinu u kojoj necete naleteti na deponije, ostatke ljudskog izivljavanja nad prirodom, gde necete zgaziti na odbacene spriceve ili se susresti sa sumnjivim tipovima u alkosolisanom stanju...

Ovo je jedna interesantna tema, pa... Sta vi mislite o tome? :)
I kada biste se uputili negde u divljinu, gde biste isli?
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Izolacija

Post Postao/la Shanti »

Izolirati se malo zvuči neprecizno, ali ok. Izolirati se, ne znači nužno živiti u šumi ili daleko od ljudi, ali ovo drugo može biti tomu pomoć. A i odmoć. Ni najmanja barka neće potonuti u beskrajnom oceanu ako u njoj nema oceana (vode). Drugim riječima, živi u svijetu ali ne dozvoli da svijet živi u tvom umu. :)
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Izolacija

Post Postao/la Morpheus »

Pa,to je dobar recept za svakodnevnicu, ali iskreno- ja pucam po savovima od ovog sveta i izolacija bas u ovom extremnom smislu sve mi je draza i draza ideja....
Avatar
Zeleni Palac
rank4
Postovi: 142
Pridružen/a: 18.08.2010, 16:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 26 puta

Re: Izolacija

Post Postao/la Zeleni Palac »

Meni pada na pamet vise vrsta izolacije. Ovisno od cega i zasto se zelis odvojiti.
Ja se koji put izoliram kad imam neki teski period. Zatvorim se u sobu, smotam si jednu jaku frulu, i "nestanem" na par sati. Mozda nije bas izolacija u pravom smislu, ali cuda radi kad si sam s svojim mislima i znas da te nitko nece ometat, cuda radi.
Sto se tice neke prave izolacije. To je pak vec malo kompliciranije.
Kao sto rekoh, ovisi na kaj ciljas. Otici sam tak u divljinu nije lako, ali ako ima volje, ima i nacina.
Prvo bi trebao procitati par knjiga o prezivljavanju u prirodi, da se dobiju barem neke osnovne informacije. Ima i dosta ekipe koja se time bavi, pa nebi bilo lose s njima koji put otic u divljinu i druzit se.
Nakon sto znas minimum osnove, ostaje ti samo odrediti period na koliko i kad, te gdje otic. A tu vec ima takodjer jako puno faktora za uzet u obzir.
Ja sam razmisljao o takvom nekom odlasku u prirodu na kojih tjedan dana. Ne zbog izolacije, nego da osjetim moc majke prirode iz prve ruke, a i probijem neke vlastite granice i strahove.
Nije lako spavat u sumi sam i neadekvatno zasticen :D
So let them say we can't do better. They are the rules that we can break.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Izolacija

Post Postao/la Red »

Ima nas svakakvih. Netko zbilja moze bez problema uzet ranac i uputit se sam u nepoznato, bez previse filozofije. Ponekad zalim sto nisam i sama takva, sama svoj avanturist, ali sta cu kada volim dijeliti iskustvo sa nekim.

medutim ponekad sam zbilja hermit, i hermitom se smatram posto bas ne volim komunicirat sa vanjskim svijetom. vise mi godi mir svoje kuce i udobnost svog prostora ili vrta. ponekad sam znala tjednima biti sama sa sobom i doslovno ni A progovorit sa zivom dusom. ziva izolacija. to mi odgovara, i tako zivim vec dugo godina. mozda ne tako ekstremno kao nekada, ali opet sam pretezno sama sa sobom i ne patim od druzenja ili izlazaka, osim ako ne moram :P

sama ne bi nikada otisla u divljinu...no tko zna, mozda pod stare dane poludim i odprdim negdje :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Izolacija

Post Postao/la 314 »

da, ponekad mi je jednostvano znala doć misao kak bi bilo jebeno ostaviti sve i otići živjet sa nekim plemenom koje živi u svom svijetu u africi i jednostavno živjet sa njima...., samo si to zamisliti bez ikakvih popratnih problema, proživjet na minutu u mislima samo te pozitivne osjećaje i slobodu me već nekak smiri.

ali otić u izolaciju, sam - još bolje,

evo zamišljam (sa pretpostvakom da znam sam preživjet u divljini) taj moment, na čistini uz rub šume, litica, rijeka i slap, sunce i priroda, šator, ja i znanje o preživljavanju.....krasno....vlaga, temperatura, napušteni pašnjak pun starog konjskog izmeta i spora kolko god ima prašine u mojoj sobi....uf....ode malo mašta...tu ću stat hehehe :D
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Izolacija

Post Postao/la Fig »

hermitost mi pod zadnje polako zauzima osobnost, gdje je počelo kao prijeka potreba, da bi prešlo u osobnu zadovoljštinu sa prihvatom tišine kao najugodnije ušne skladbe. ali ta neka hermit pozicija samo od strane ljudi, dok sva ostala životost ne priča previše za mene nepotrebnih stvari.

baš sam nedavno proveo neko vrijeme u jednom bliskom dijelu prirode... napunio baterije kako bi se reklo. bilo mi enormno ispunjujućih razmjera, trenutna zaželjena vječnost.

uglavnom, neka ta shematizacija, da se vratim opet ovdje, još se štošta može napravit za boljitak ovoga ovdje, udjeljivanje prikupljene i udjeljene pozitivne prirodne ljubavi u urbani svijet, neka zajednička marginalna vizija. za prirodno povlačenje možda nisam (ili?) zbog trenutne neprilagođenosti i šturom divljem znanju, već su tu trenutna olakšanja od konstantne urbane buke iz kojih izvučem ono što me drži za dalje, kao neka konzultacija sa prirodom da vrati kozmičke osjećaje, za potvrdu gradiva ako ga okolina previše zguši. život u trenucima, nadanju istim budućim i dodavanje dijela boje u trenutno sivilo.

ima i ovdje nekoliko lijepih inspirirajućih postova na neki način vezanih... možda, uz ovu temu -> potraga-za-malom-promjenom-t744.html

nisam ti dao neke konkretne odgovore na postavljena pitanja pa oprosti, samo malo ćaskam u prazno o poznatim stvarima :p
Avatar
Svilaja
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 28.05.2011, 14:03
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Izolacija

Post Postao/la Svilaja »

Vjerojatno ste svi upoznati s ovim konceptom, no svejedno, ponavljanje gradiva :D ;
https://www.youtube.com/user/earthship
Ako niste upoznati s tim, a imate neku vrstu potrebe za izolacijom ili slobodom, makar djelomičnom, trebali bi daljnje istraživanje na tu temu.
Tko na jastuku ima vrt služi tome vrtu danju i noću, zelen i bez ičega svoga.
Avatar
Red Weed
rank6
Postovi: 213
Pridružen/a: 21.03.2010, 19:09
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 44 puta

Re: Izolacija

Post Postao/la Red Weed »

Eto vech godinu dana pripremam jedan projekt no nazalost izgleda da nista od toga posto nisam vlasnik zemlje nit cu vjerovatno bit jer su neki jako jako sentimentalno vezani za nju my ass (pare)... Naime nakon sto mi je umrla prabaka moj dio obitelji nasljedio je polovicu pozamashnog brda i meni sinula ideja kako bih ja tamo mogao slozit bash nesto na ovu temu... Gdje bi ljudi mogli pobjech od svega solo... Mislio sam zapocet gradit u shumi posto ona prekriva 2/3 brda malo naselje na drvima, postoji velika livada prevelika i sto je najbolje od svega kraj imanja postoji izvor prekrasan ispod kojeg je malo malcat jezerce u kejm su nekad ribe zivjele :D

evo ovako sam ja to zamislio... Posto znam podosta putnika, uzivatelja u prirodi i svega razmisljao sam o tome kako bi bilo da netko mozhe svratit u moj kraj i nesmetano zabrijat u prirodu na neko vrijeme s time da ako pozeli i radit nesto mozhe pridonjet necem sto ce kasnie moch prosirit dalje kao ideju drugima za bjeg...

ukratko u zadnje vrijeme sve mi je privlacnija mizantropija i povlachenje iz drustva i htio bih si stvorit takvu okolinu a vjerujem da bi i drugi, i bash sam se ponadao, tj vech godinu dana cistim sikare i kosim i sta sve ne... ali nazalost neki ljudi ne dopsutaju jer su toliko pohlepni da im nije u cilju stvorit nesto sto ionako ne gledaju iz 60 km udaljenog grada i samo zato sto znaju pokvarene odvjetnike oduzimaju moju djedovinu (ali razumijem da je krenulo nizbrdo u gradu pa trebaju pare da se tamo ostane zivjet)... Mozda jednog dana kad svi koji nepotrebno potrazuju dio kolacha predju u ljepsi svijet ja cu stvorit ovdje svoj a dotle cu spremat sve...
offtopic: jel zna netko kako bi se slozili temelji koji bi se vezaloi za drvo na visini bes da previshe ostecuju drvo te da su mobilni u odnosu na micanje drva prema okolini...
:(

Nachi cu jednom jedno brdo i realizirat to... a na kraju krajeva mozda se i ovo smiri pa ostane meni za vrt, amfiteatar, shumsko naselje, vocnjak, stalu, kucicu, earthship, i nebrojeno puno drugih ideja...

Drzte fige...
^Ali tO jE sAMo MojE MisLJeNJE!!!
Ajujem te... Aj[mo]uJe[dno]
Avatar
mucak
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 24.01.2012, 12:30
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 60 puta

Re: Izolacija

Post Postao/la mucak »

izolacija i jeste pojenta, ako je ideja da se jednog dana svi izoluju i zive harmonicno u sumi recimo.
Gradovi postoje zato sto ljudi zive u njima.
Nikog ti nemozes naterati ili nagovoriti da zivi de ti mislis da zivi.Ono sto mozes jes ostaviti poruke kako bi neko mozda dosao na slicnu ideju jednog dana.
Rasejati svoje vibracije okolo ljudi do kojih ti je stalo ostaviti jasne i glasne poruke i put pod noge.
istina uvek izbije na videlo.
ko smo s?ve mi?r
Odgovori