Zasto su psihodelici ilegalni?

Proširimo horizonte
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Zasto su psihodelici ilegalni?

Post Postao/la Morpheus »

Ima ovde mnogo lepih tema o savetima, playlistama, settingu, sitterima ili odsustvu, sve sto vam treba :) Isto tako, ima mnogo tema i o tome kako naruciti spore/semenke i tu se diskutuje sta je legalno, a sta ne.
Ali, ono sto mene zanima, a na sta zaista ne mogu da nadjem odgovor je -zasto su, zaboga, psihodelici uopste ilegalni?!
Nisu stetni, ne izazivaju zavisnost, nikad ne navode ljude na negativne misli/dela, naprotiv!
Onda ostaje pitanje zasto?!
I naravno, zar je nemoguce uciniti nesto po tom pitanju? Znam da je sada ovo optimisticno previse, ali da li postoje neke akcije, neka borba za ukidanje ove besmislene zabrane psihickog i duhovnog razvoja? Da li postoje izgledi da ce neko stati na put zabrani neceg tako prirodnog i bioloski ugradjenog kao sto je san ili emocije?

Legalni status magičnih biljaka
orbit
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 25.11.2011, 17:20
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Zasto?

Post Postao/la orbit »

Pa, odgovor je veoma jednostavan.

Zato sto smo izrazito konzervativna drzava, pa ljudi uopce ne zele nauciti niti slusati ista sto se tice droge itd. Pa kako je sve to sto si nabrojao na listi droga, tako nailazimo na zid.

S druge strane, donosiocima zakona (vlasti) je u interesu da se uvlace u supak obicnom puku. I onda taj isti neuki i zadrti gradjanin, kada cuje jednu ovako pametnu, skolovanu Jadranku Kosor, kako CVRSTO kaze: "Ne ! Necemo dozvoliti da droga unistava nasu mladez, i boriti cemo se protiv dilera (u ovom slucaju klinca koji je prodao 5 gr trave kako bi odveo curu u kino, a ne tipa koji je dovukao 30 kg belog preko bajakova) svim snagama i silama" jednostavno pomisli, TAKO JEEE ! bravo Jaco, za tebe cu glasati...dalje je sve svima jasno..

I ne, nemozemo to promijeniti, dok god ljudi ne dobiju kvalitetne informacije, koje ce ih zaista prosvijetliti i gdje ce skuziti da jedan joint ili porcija gljiva nece pretvoriti nikoga u narkomana...

A opet, kako ih nauciti, kada ne zele slusati.... i eto, vrtimo se u krug...


EOD
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Zasto?

Post Postao/la HypnoToad »

Evo jedan dobar citat koji ukratko opisuje situaciju:

"Part of what psychedelics do is they decondition you to cultural values...since all cultures are a con game, the most dangerous candy you can hand out is candy that makes people start questioning the rules of the game."

Spriječiti duhovni i intelektualni razvoj, u smislu šireg i objektivnog gledanja na svijet, je nešto što vlasti moraju učiniti pod svaku cijenu, jer inače, kako bi zadržali kontrolu ako se ljudi počnu buditi?
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
orbit
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 25.11.2011, 17:20
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Zasto?

Post Postao/la orbit »

HypnoToad je napisao/la:Evo jedan dobar citat koji ukratko opisuje situaciju:

"Part of what psychedelics do is they decondition you to cultural values...since all cultures are a con game, the most dangerous candy you can hand out is candy that makes people start questioning the rules of the game."

Spriječiti duhovni i intelektualni razvoj, u smislu šireg i objektivnog gledanja na svijet, je nešto što vlasti moraju učiniti pod svaku cijenu, jer inače, kako bi zadržali kontrolu ako se ljudi počnu buditi?

tocno to...

negdje sam procitao (ne tvrdim da je tocno, ali je logicno), da se za proizvodnju heroina koristi jedna posebna kiselina, i jedina tvornica koja ju proizvodi je negdje u americi neznam vise gdje.. i da je veoma lako zatvoriti proizvodnju heroina, ali da su vlasti te koje zele da heroin postoji...jer neki junkie jedino sto zeli je to, i zato ga boli ona stvar tko vlada itd... a po statistikama, narkomani su inteligentni ljudi a takvih se vlasti najvise boje...
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Zasto?

Post Postao/la Morpheus »

E,to sam i ja cuo i verujem u to,pa mi ljudi govore da sam paranoican i da samo trazim izgovore da sve svaljujem na Ameriku... Ali,ljudi!
Ja izadjem znaci do autobuske stanice na 5min od moje kuce i vidim ljude koji razmenjuju spid i heroin?!
I to je kul, o tome treba snimiti filmove, praviti pozorisne predstave i pisati knjige, ali ako nekome pomenes pecurke ili ne daj boze! nesto drugo, pa ti si narkoooman treceg stepena i treba te razapeti na krst. :blinkk:
Isto tako u filmovima, tako je kul plasirati opijate i sinteticke droge... Pa,ja ne znam! Kad cujem te price o metamfetaminima i slicnim sranjima koje ljudi trpaju u sebe. Zaista ostajem zatecen. Ali,kao da je sve to mnogo normalnije i prihvacenije od prirodnih stvari. Ja ne mogu da verujem samo da ljudi prihvataju sve to. [-(
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Zasto?

Post Postao/la Psychonaut »

Ja ipak nisam nigdje cuo da neko smatra da je herion cool :)

Al sto se psihodelika tice, slazem se sa Hypno Toad-om. Psihodelici su, za razlicitu od ostalih droga, korozivni po drustveni poredak. Imaju potencijal da ljude izbace iz sistema, i ta prijetnja je identifikovana jos prije 50 godina. Zato su psihodelici veliki tabu, i ljudi cesto o njima nemaju adekvatne informacije. Svi su culi price kako mozes "ostat na tripu", il skocit sa balkona.

Brojne druge droge su precutno prihvacene(npr. kokain u svijetu "uspjesnih"), cak i kada se zna kako su stetne. Ili recimo alkohol, kafein i drugi stimulanti. Pa cak i trava je u brojnim zemljama precutno prihvacena(ja licno predvidjam da ce postati legalna sirom svijeta u roku od 20 god). Al sve su to supstance sa kojima se moze funkcionisati u danasnjem sistemu vrijednosti, i koje u modernom drustvu imaju mjesta. Psihodelici su u sjeni, ali cekaju da uzvrate udarac :psy
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Zasto?

Post Postao/la HypnoToad »

I ono što sam zaboravio prije reć, moćnici uvijek moraju narodu predstaviti neprijatelja, nešto što će ih ujediniti u strahu. Strah je izvrsno oruđe svih vladara, jer (glupi) ljudi se panično boje svega što je nepoznato i drugačije. I ako im taj vladar da podršku, obeća im da će ih zaštititi od tog neprijatelja, kojeg je sam stvorio, pa tko mu onda može odoljeti? Na čemu se zasnivaju sve religije? Na strahu od smrti i onih 'drugih'. A svećenici su tu da ih zaštite. Sva bogatsva, posjedi, zemlje i sve ostalo su samo neželjena posljedica njihovog ustrajanja da zaštite svoje stado. :rolleyes:
Možemo se mi boriti i protestirati protiv zakona, ali to je sve uzaludno, jer se nemožemo boriti protiv masovne ljudske gluposti i straha. Nemogu ničije riječi preobratiti masu, neće ih neki prosvijetljeni i razumni govor uvjeriti da su bili u krivu i da se nemaju čega bojati. Jedino što možemo učiniti je ostati na margini, neupadljivi, i ne izlagati svoja uvjerenja masi, već pokušati pokazati istinu samo onim osobama za koje smatramo da su dovoljno sposobne prihvatiti je. Onda se to dalje širi kao zaraza i moramo biti strpljivi i imati vjere u sebe, istinu, razum i čovječanstvo.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Zeleni Palac
rank4
Postovi: 142
Pridružen/a: 18.08.2010, 16:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 26 puta

Re: Zasto?

Post Postao/la Zeleni Palac »

Uzmimo u obzir najbolji primjer za ovakvo nesto. Cigarete i alkohol. Koliko maloljetnika znate da piju i puse? Koliko im je tesko doci do takvog neceg, i, koliko puta ste culi, vidjeli, i sami dozivjeli da pretjerate sa ovim "bezazlenim" substancama?
Uzeo sam za primjer maloljetnike jer je njima to zabranjeno. Sto se odraslih tice situacija je jos gora.
Lako je vama govorit o idiotizmu kad se tice legalizacije psihodelika. Ovdje smo se dosli ciljano informirat. Da bi imali sto bolje trip iskustvo, i sti manje negativnih posljedica. I sad odite pogledat koliko je aktivnih clanova. A ako se ne varam, ovo je jedini forum na podrucju bivse drzave takve tematike. Dobro, mozda ne jedini, ali definitivno medju najboljima. Prvenstveno zahvaljujuci Red i njezinoj nevjerovatnoj odanosti i aktivnosti. Naravno ima tu i drugih ljudi, admina, modova, clanova koji su pridonijeli svemu, ali ipak se Red debelo istice.
E sad, koliko puta je dosao netko i pitao di da nabavi neku tezu ili psihodelicnu drogu? Koliko ih je uletilo sa pricama predoziranja, pitanja nekih osnovnih stvari, ne logicnih gluposti...
Pisem ovo na mobitelu, pa vidim cca 1-2 red teksta, pa vise niti sam ne znam kud ovo ide...
Sto zapravo zelim reci?
Ljudi su neinformirani, i vecina se nit ne zeli informirat. Substance su tu da se trose mentalitet. Zloupotrebljavamo alkohol i cigarete, a svaki dan nas bombardiraju sa informacijama o stetnosti istih. Ljudi sjedaju za volan, a hodat be mogu. Puse, a probleme sa plucima imaju. Svijesni su svega i ostaju pri svom izboru.
I vi onda pricate o legalizaciji psihodelika? Heroina, kokaina i sl. se uopce necu niti dotaknut.
Nije stvar u "konzervativnosti" ove lijepe nam drzave, nego u mentalitetu ljudi: Stavi u sebe sve sto mozes i ako prezivis noc, ujutro nastavi dalje....
Za vutru se slazem da bi trebalo legalizirat. Za sve ostalo... Covjecanstvo jednostavno nije spremno.
So let them say we can't do better. They are the rules that we can break.
Avatar
Tain
rank6
Postovi: 204
Pridružen/a: 19.04.2010, 12:07
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 50 puta

Re: Zasto?

Post Postao/la Tain »

Da, i ja bi se složio sa tim, te stvari se mogu jako lako zlouporabiti protiv drugih ljudi i sa tim legaliziranjem trebalo bi trošiti milijarde na edukaciju.

Koliko je samo puta čuo kako bi netko iz šale podmetao/kapao u piće otopinu sa lsd-om ljudima u caffebar-ove i gledao ih sa strane i smijao se.

I tako hrpu neslanih šala sa drugim substancama. Koliko god ima dobrih toliko ima i loših strana.

Al slažem se, zabrana je debilna, zato i ima ljudi što prolaze puno muke i rizika da dodju do takvih stvari.

Ja bi da postoji nekakva dozvola kao za voziti aute.

npr: :p

slika
I love not man the less, but nature more.
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Zasto?

Post Postao/la Shanti »

Hahahahaaha =))
E to bi bila prava šema :D
I da treba prolazit testove za to :))
Odgovori