Finalna faza, prosvetljenje

Proširimo horizonte
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 310 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la Firmus »

Anand was Buddha's most devoted disciple. Years after Buddha's death a Great Council of the Enlightened was planned and one of the disciples went to tell Anand about it.
Now at that time Anand was still not enlightened himself though he had worked at it strenuously for years. So he was not entitled to attend the council.
On the evening of the council meeting he was still not enlightened so he determined to practice vigorously all night and not stop till he had attained his goal. But all he succeeded in doing was making himself exhausted. He had not made the slightest progress in spite of all his efforts.
So toward dawn he decided to give up and get some rest.
In that state in which he had lost all greed, even for enlightenment, he rested his head on the pillow. And he suddenly became enlightened.

Said the river to the seeker: "Does one really have to fret about enlightenment? No matter which way I turn, I'm homeward bound." :)

[media]link[/media]
Avatar
EnricoTavoli
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 16.01.2015, 03:07
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la EnricoTavoli »

_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-
Ka meni maršira vječiti forumski ban od strane Svetog Admina prekorektnog a razlog tomu su: direktan uzrok - ne pišem ikavicu; indirektan uzrok - ne podliježem planetarnom pranju mozga.
Avatar
bartul_9
rank3
Postovi: 66
Pridružen/a: 10.06.2019, 17:18
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 36 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la bartul_9 »

media/images3/1593346260.jpg

media/images3/1593333338.jpg



Idemo dalje.. korak po korak... Uvik si postavljajte pitanje koja je lekcija iz ovog sta mi se desava, trazite istinu i nac cete je tu u vama, u srzi

Samo ljubav... Ne mjenjajte svijet, izljecite sebe i napravili ste sve sta ste ikad mogli napravit
:sunn: you got nothing to lose
Avatar
bartul_9
rank3
Postovi: 66
Pridružen/a: 10.06.2019, 17:18
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 36 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la bartul_9 »

:sunn: you got nothing to lose
VapeQ1
rank2
Postovi: 32
Pridružen/a: 24.04.2020, 07:49
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la VapeQ1 »

Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Promatram sta mi prica energija pozude prema voljenoj, ima puno slicnosti s vrstom ljubavi koju osjecam prema bogu.
Neki kazu da je pozuda iskrivljeni odraz ljubavi prema bogu, jer mi obecaje apsolutno ispunjenje s tijelom voljene, no umjesto da se spoje energija se isprazni i iskoristi za stvaranje novih generacija, ostavljajuci nas neispunjenima, na neki nacin prevarenima, dok ta ista sila transformiranog oblika prema unutra dodje do ostvarenja. S druge strane, iz mog kuta poanta zivota je vise muzicke prirode, ples, umjetnost, vjecni tokovi harmonija i rezonancija, a ne doc do nekakvog cilja pa nestati u sjedinjenju s apsolutom (budisti se nebi slozili s time). Istina je u sredini, zivot tece zbog ljubavi kroz tijelo, ali bez ljubavi u duhu covjeka njegov zivot je nistavan, pa je u tom slucaju i ljubav kroz tijelo nistavni pokusaji ispunjenja.

Zelim te cjelim bicem, zelim ponistiti razmak izmedju ja i ti, da smo jedno jedino bice, zelim da tvoja krv tece mojim zilama, zelim biti tvoje stanice tijela, udah i izdah, osmjeh na licu, pokret. Zelim da djelimo istu tocku prostora i vremena, povezani direktno neuronima, zelim biti tvoje misli, emocije, strast. Ne zelim zivjeti niti sekundu vise bez stapanja u apsolutno jedinstvo s tobom. Zelim da me pojedes i apsorbiras sve sta jesam, zelim biti hrana za tvoj zivot, energija koja pogoni stanice tvog tijela, koja te stiti od opasnosti i rascvjetava kroz sve dimenzije svemira. Centar si svih mojih interesa, samo ti postojis u mojoj svijesti, bez tebe vrijeme mi tece mucno sporo. osjecam se kao zamrznuta polovica cjeline izbacena iz jedinstva koja trazi tebe, kroz vjecnost vremena trazi tebe. Sljedit cu te zivot za zivotom, kroz svo trnje, nesrece, nadom usidrene svijesti na tvoje bljestavilo s kojim se zelim stopiti, jedinom mojom koja me moze ispuniti. Zelim te zagrliti s tisucu ruku, priljubiti svaki cm povrsine tvoje koze na svoju. Zelim uci u tebe, kroz kicmu ti se popeti na vrh glave i eksplodirati u supernovu, tako da vise nemamo tijela, da nam vise nista ne radi razmak.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
silvangoran
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 14.04.2017, 22:17
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 55 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la silvangoran »

Ljubav prema bogu? Shvatio bih da si neka ulupana časna sestra u nekom samostanu, čiji je život pogubljen u iluziji, zabludi i besmislu. Ali ovako...tužno
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is - infinite.
William Blake
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la Beyond Le Fov »

U drugacijim vremenima lako se mogu zamisliti u samostanu kad bi imao vise postovanja prema crkvi, ali nemam nimalo. Mogao sam lako biti i ulupani krisnijevac ali i tu se nemogu ukalupiti, iako vedska duhovna filozofija mi je najbliza, bhagavad gita. Jel mozes zamisliti ljubav prema cvijetu, brigu za njega i zadovoljstvo koje to pruza? u istom smislu je moja ljubav prema bogu/svemiru/izvoru/zivotu ali vise individualna, kao kod krisnijevaca, svecenika i sl, a manje neosobna kao kod budista, za mene zemlja i svemir je bice koje mi izaziva vrstu ljubavi izrazenu kroz sve vrste religija, steta sto je danas sve to vecinski izgubljeno i izokrenuto tako da zarobljava umove umjesto da ih rastapa i siri srce.

Btw. neki dan naletim na televizijske vjesti na 5sec, lagano se traumatizirao... scena: misa je, sve skroz bjelo sterilno, ravno, bez predmeta, drzavnici stoje do klupa dva metra jedan od drugog, u crnim odjelima s bjelim brnjicama na licu, svi izgledaju kao umnozeni agent smith, pop popuje, izgleda kao da ono sta prica nema nikakvu vrijednost ni njemu samome, drzi kalez i hostiju, sve mi zraci prazninom, odsustvom esencije, antiduhovno, sotonski. Iz simbolike svega vidjenog zraci mi potpuna inverzija istine.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 310 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la Firmus »

Nemam ništa protiv samostana ako netko misli da će ga to učiniti sretnim, ali forsiranje celibata stvarno nema smisla. Mislim ono, ako se ne želiš ženit sve ok, ali zašto bi se već u početku potisnuo seksualni nagon? Netko tko to radi cijeli život će se boriti sa unutarnjim sukobima i tako trošiti energiju.

U današnjem društvo većina ljudi prihvaća ideju o "ljubavi" kakvu su usadili u doba romantizma, a naravno danas je to prešlo na još veći nivo gdje se sve svodi samo na strast i fizički izgled. Znaju da seks sve prodaje pa je cijela kultura tako ustrojena da čine ljude ovisne o seksu i zapravo se život većine nas svodi na zadovoljavanje toga nagona.

Po meni je najbolji model kakav je bio u arhajsko doba kad smo bili lovci-sakupljači i kad bi uzimali gljive i onda je seksualnsost bila skroz slobodna i prožeta svakodnevnim životom.

Cijela priroda je seksualna po prirodi, eros sve prožima, ali u današnjem društvu imamo nekakvu izopačenu, potisnutu i ograničenu seksualnost.

Ako nekoga zanima takva utopija gdje postoji prirodna ekonomija, konzumiranje psihodelika i nesputana seksualnost neka pročita knjigu Otok od Aldousa Huxleyja.

I za fanove SF-a i Star Treka preporučujem TNG S01E08 (Justice).
Avatar
silvangoran
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 14.04.2017, 22:17
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 55 puta

Re: Finalna faza, prosvetljenje

Post Postao/la silvangoran »

Firmus je napisao/la: 11.08.2020, 23:52
Ako nekoga zanima takva utopija gdje postoji prirodna ekonomija, konzumiranje psihodelika i nesputana seksualnost neka pročita knjigu Otok od Aldousa Huxleyja.
Slažem se. Aldous Huxley ima osobno iskustvo s meskalinom, opisao ih je u knjizi Vrata percepcije - Raj i pakao

Jedina smislena "religija" je animizam, koju je nakon konzumiranja psihodelika moguće posve spontano spoznati i doživjeti kao jedinu logičnu. Tako su je doživjeli i naši preci kao ti veliš u arhajsko doba.
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is - infinite.
William Blake
Odgovori