Harmala alkaloidi (B. caapi - P. harmala)

Konzumacija, načini pripreme & primjene, ekstrakcije itd.
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Harmala alkaloidi (B. caapi - P. harmala)

Post Postao/la Echoes »

nema na čemu, drago mi je da mogu pomoći :thumbsup:
tako je. brojke koje sam napisao su okvirne i tu je puno prostora za eksperimentiranje dok ne nađeš koja ti kombinacija najbolje odgovara. ako probaš konzumirati na ovaj način javi kako je prošlo

hvala na usporedbi, potvrdio si ono što pretpostavljam već neko vrijeme - moram naći zamjenu za gljive! i meni u ovoj kombinaciji traju nehumano dugo, što mi prije nije smetalo ali me u zadnje vrijeme previše psihički iscrpi. mimosa se čini kao dobar kandidat, pogotovo zbog ovog dijela sa spavanjem jer i inače patim od nesanice pa ne moram ni spominjati kako to izgleda na harmali i gljivama :-ss

u zadnje vrijeme me jako zanima mix harmale i salvie!
na netu sam našao samo par reportova i svi su pozitivni.
planiram to probati, ali već 2 godine pokušavam naći sadnicu i čini se nemoguće :((
tišina je najbolji jezik
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Harmala alkaloidi (B. caapi - P. harmala)

Post Postao/la Psychonaut »

Hmm, salvia je previse divlja za mene, al mogu zamisliti da bi je harmala mogla "ukrotiti". Javi kako je proslo eksperimentisanje, ako budes imao prilike.

Bas cu uskoro da probam ovaj tvoj metod, vec sam odradio ekstrakciju 6g harmale na mozda 0.2dcl vode, pa cu to probati samo(iz dva puta), da vidim kako izgleda!
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Harmala alkaloidi (B. caapi - P. harmala)

Post Postao/la Echoes »

to sam čuo za salviju od svih koji su ju probali.. zato me više zanima konzumacija "tradicionalnom" metodom, žvakanjem. tako je navodno manje intenzivna. na proljeće bi se ovo moglo i ostvariti, pa javim rezultate ako sve prođe po planu.

sretno s eksperimentom, i baš me zanima kakvi će biti dojmovi! :thumbsup:
nemoj se razočarati ako od pola toga ne osjetiš efekte, jer osjetljivost (po onome što sam pročitao na nexusu) jako varira. nekima je dovoljno 2 grama, a nekima treba 5-6. ali to ćeš sam otkriti ;)
tišina je najbolji jezik
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Harmala alkaloidi (B. caapi - P. harmala)

Post Postao/la Fig »

Super što si podijelio iskustva razne kombinacije sa harmalom. Znao sam za njenu divnu sposobnost indukcije i "boostanja" iskustva na raznim psihodelicima, iako još ne probao i iskusio. Rekao bi čak da je neznatnija više nego podcijenjena u mom slučaju, jer vjerujem da iskustvo ne ostavlja neizmjenjenime prilikom konzumiranja sa nečime. Iz vlastitog sam iskustva primjetio da više osoba nije čulo za biljku, a nijednog da ju je probajući neistaknuo.

Ovo što kažeš da dugoročno smanjuje toleranciju, moguće da je to više individualnog karaktera s obzirom da je iskustvo uvijek supstanca/e+ti, a u svako novo sljedeće iskustvo unosiš sebe+novostečeno prijašnje iskustvo i znanje pa se lakše otvaraš, te si više svoj, dok se na kraju uz veoma male doze lakše svojevoljno otvoriš. A dobro, može biti i skroz obrnuto, veoma individualno i možda sam krivo pohvatao, ali mislim kako je tolerancija kod psihodelika veoma relativna ako nije u kraćem periodu.

Čuo sam i čitao sličnosti za neke od ovih karakteristika što si naveo kao obilježje harmale, iako sam se poistovjetio sa nekim opisanim iskustvima i doživljajima koje sam imao na solo psihodelicima (ali opet teško dočarati ovako preko slova na što si točno mislio), tako da mislim kako za mene individualnost igra veliku ulogu u navedenome, ali je svakako drugačije ovo što kažeš za početno kraće djelovanje, dublju introspekciju, te kretanje.

Oprosti, ali da li ti je mučnina pratila cijelo iskustvo, javljala se u navratima ili nešto dr.? Mislim, nije da ti se javljala samo u početku uzdizanja iskustva pa prestala? Dobro, vjerujem i slažem se kako to zavisi od količine i samog trenutnog stanja organizma, ali mislim kako je pojava mučnine veoma bitna zbog zaostalih i nakupljenih tvari u organizmu, kao i kod aye, unutrašnja fizička sanacija vlastitog hrama, organizma.

:)
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Harmala alkaloidi (B. caapi - P. harmala)

Post Postao/la Echoes »

da, slažem se da možda nije toliko podcijenjena koliko nepoznata biljka. na što sam mislio kad sam rekao podcijenjena - na stranim forumima vlada mišljenje da je Peganum Harmala inferioran pravoj Ayahuasci (B. Caapi), te samo omogućuje oralnu primjenu DMT zbog MAOI učinka - bez ikakvih drugih utjecaja. mislim da većina takvih izjava dolazi od ljudi koji su probali Harmalu na "nepravilan" način ili u premalim količinama (ili ju nisu uopće probali), dok oni malo iskusniji s njom znaju njezin pravi potencijal. ja sam također bio uvjeren da je ovo samo jeftina i toksična zamjena za B.Caapi, ali s vremenom sam promjenio mišljenje. nisam nikad probao Ayahuascu pa ne mogu dati usporedbu, ali efekti Harmale definitivno idu puno dalje od same MAOI aktivacije. i puno dalje od bilo čega što sam do sad iskusio.

što se tiče tolerancije - ne mogu ništa reći sa sigurnošću jer kao što si i sam rekao, sve je to jako individualno i podložno našim očekivanjima itd. ali trenutno je moj stav da je to ipak smanjenje tolerancije, jer prije nego što sam počeo s harmalom sam imao puno iskustava s gljivama, i uvijek mi je bila potrebna ista (ili veća) količina. prvih pola godine s harmalom također nije bilo promjena. 2 grama su mi bila standard, ali znao sam uzeti i više od tog (maksimalno 30 grama svježih = 3 grama suhih). ali od nedavno mi je gram dovoljan, možda čak i previše. to je duplo manje nego što sam uzimao prije samo par mjeseci, pa mi se čini vjerojatnije da je ipak došlo do smanjenja tolerancije na triptamine. ali s obzirom na to da u zadnje vrijeme gljive jedem otprilike svakih 1-2 mjeseca (i isključivo s harmalom), ostavljam mogućnost da je to razlog zašto mi je potrebno tako malo. :-?

što se tiče mučnine.. javljala se obično tek nakon što popijem čaj od gljiva, i nije nikad dugo trajala. zato mislim da su upravo gljive uzrok. nekad je mučnina bila i posljedica harmale, ali samo dok nisam naučio pravilno filtrirati/sedimentirati. nakon tog sam ju probao i samu, najviše 4 grama, i nisam nijednom osjetio mučninu. ali sudeći po onome što sam pročitao na netu, u većim količinama čak i čisti harmala alkaloidi izazovu mučninu. i ja sam čuo/pročitao da je Ayahuasca dobra za fizičko čišćenje organizma, ali nisam primjetio takve efekte na Harmali. nisam nijednom povraćao niti imao proljev i sl. (sva sreća :D povraćanje mi je uvijek bilo jako odbojno) zato je Ayahuasca možda bolja ako netko želi i taj dio iskustva, ali s obzirom na to da ju nisam probao ne želim davati nikakve zaključke.
tišina je najbolji jezik
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Harmala alkaloidi (B. caapi - P. harmala)

Post Postao/la Psychonaut »

Ja mislim(mada nisam 100% siguran) da tradicionalna ayahuasca sadrzi veliku kolicinu harmala alkaloida, i da oni u vecim kolicina mogu izazvati probavne simptome. Od 3g harmale, koliko je bila moja prosjecna doza gotovo da nisam imao nikakvu mucninu/proljev, pogotovo u poredjenju sa tradicionalnom ayom od koje sam uvijek imao proljev. Ali imam osjecaj da bi se nesto slicno desilo i da konzumiram 5-10g harmale.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Harmala alkaloidi (B. caapi - P. harmala)

Post Postao/la Echoes »

mislim da si u pravu, jer po reportovima koje sam pročitao harmala definitivno izaziva mučninu, i to baš u dozama koje si naveo :thumbsup: a osim toga sadrži i neke alkaloide koji su navodno toksični, pa bi u većim dozama i taj toksični efekt mogao doći do izražaja :-?
tišina je najbolji jezik
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Harmala alkaloidi (B. caapi - P. harmala)

Post Postao/la Fig »

Hvala na detaljnijem pojašnjenju, i da, i ja se slažem sa Psychonautom oko ovoga. Za više fizička iskustva čišćenja organizma je moguće dati u omjeru prevagu harmali, ili njena veća solo konzumacija, ali opet ima raznoraznih načina za detoksikaciju.

Ne znam za te eventualne moguće po ljude toksične spojeve, trebalo bi pronjuškat. A opet mislim da moguća trenutna toksičnost harmale dolazi do izražaja kod abnormalnih količina (iako sudeći po izvorima preko spomenutih 10g ćemo se osjećati izrazito fizički loše), ali opet, mislim da zavisi od uređenja organizma i naviknutosti. Moguće da ako netko uzme veće doze nenaviknutog i određeno uređenog organizma, da će imati više toksično djelovanje nego čisto purifikacijsko, jer mislim kako prejako čišćenje takvog organizma može imati više negativne nego željene pozitivne učinke na tijelo i psihu, što vjerujem da je još jedna zadaća dijete prije konzumacije aye. Dozira se malo po malo pa svatko valjda nađe omjer i granicu između čišćenja i štete za svoj trenutni organizam.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Harmala alkaloidi (B. caapi - P. harmala)

Post Postao/la Psychonaut »

Tesko je reci sta je "ciscenje" a sta "toksicnost", nemam dovoljno iskustva da uocim razliku. Ali mogu reci da nemam nista protiv toga fizickog osjecaja mucnine tipicnog za "ayahuasca-like" iskustva, mislim da je to bitan dio price, i da ima svoje cari.

Imate li nesto konkretno oko "toksicnosti" harmale? Cisto da se informisem :)

Ovdje je jedna online prodavnica (vidio sam oglas na DMT-Nexusu) koja prodaje harmalu badava. Nisam narucivao pa ne znam koliko su pouzdani, ali svidja mi se tekst koji imaju tamo napisan,kao da se biljka obraca u prvom licu:
I can cure dementia. My incense heals the toothache. I am useful for curing drug addiction. I cure coughing. Prescribe me for blood purifying. My smoke treats allergy. I cure asthma if you use me according to direction.

In Persian I named esfand, I am also called sepand and espand. In Arabic I am called harmel. I am those black seeds that sit on the Persian wedding trays and I put in fire to ward off evil eyes.

I grow in all wastelands and desert margins of Iran including Tehran-Saveh, Tehran-Qom, Isfahan-Kashan, Qazvin-Rostamabad (Rudbar), Karaj suburbs, Azna-Bushehr, Tafresh and several other regions in Iran. My seeds are hypnotic, cause perspiration, anti-worm and promote menstruation. I loose mucus; I am lactogogue, diuretic and carminative, laxative for eczema and phlegm and anthelmintic of Taenia. Eating my seeds is beneficial for treatment of epilepsy (hysteria), dementia and other neurotic and psychic diseases. I am useful for curing hydropsy and sciatic. Eating my soaked seeds is useful for digesting eczematous materials, blood purifying and loosing mucus. Boiling 37 grams of my seeds with four time of water and then filtered the solution and mix it with 100 gram of honey and 70 grams of sesame oil is useful for asthma and cure dry as well as wet cough if it is gradually eaten for one month. If you put a small quantity of the seeds in 30 times as much water of grape juice and boil to a quarter and drink each day 10 grams for 30 days, it would have an undeniable effect for hysteria. If those suffering from sciatic eat 7.5 grams of my seeds continually for 15 days, it will be cure. My seeds accompany with flax seed and honey is prescribed for asthma. Those who are addicted to drug can roast my seeds and then pound them with honey for cure. My smoke is anti-allergy hence it is useful for fighting evil eye of people who we have allergy. My incense alleviates toothache. I should be eaten from 5 grams to 10 grams and exceeding that in eating would be poisonous. I will cure hasty ejaculation which caused by debauchery and I am the most useful drug for nocturnal emission.
Bilo bi zanimljivo probati neke od ovih recepata!
P.S.
Echoes, kakvu muziku slusas sa Harmalom?
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Harmala alkaloidi (B. caapi - P. harmala)

Post Postao/la Echoes »

što se tiče toksičnosti, nedavno sam naišao na članak koji je opisao neurotoksične učinke harmala i iboga alkaloida (navodno spadaju u istu skupinu - "tremor inducing alkaloids", a na mnogo mjesta sam našao podatke da djeluju na vrlo sličan način). u tom eksperimentu su štakorima u obliku injekcije davali količine harmala alkaloida koje bi u ljudskim razmjerima iznosile 3 grama čistih alkaloida (standardna doza je 200-250 mg), i to su činili 3 dana za redom. to znači da bi za takve učinke na čovjeka (teoretski) trebalo konzumirati 40-50 grama harmale svaki dan. naravno da je to suludo.
međutim, istraživanja na plemenima u amazoni nisu otkrila nikakve negativne učinke dugogodišnjeg konzumiranja ayahuasce, koja kao što znamo sadrži iste harmala alkaloide ali u drugim omjerima. a u nekim testovima (najviše vezano uz mentalne bolesti) su prolazili bolje od kontrolne skupine. zbog toga mislim da je toksičnost blisko povezana s dozom. osim toga, na netu postoji puno više podataka koji idu u prilog pozitivnih učinaka harmale.
sve ovo sam napisao iz pamćenja jer ne mogu se sjetiti gdje se točno nalaze ti članci, ali ako nekog ova tema zanima detaljnije mogu ih potražiti.

rueshop sam i ja vidio nedavno, čak imam tog tipa na skajpu i vrlo je pristupačan što mi se sviđa. nisam još naručivao od njega jer mislim da je u Hrvatsku zabranjeno uvoziti tako velike količine sjemenki. htio bih jednom doći do veće količine pa da sam miran godinama, ali zasad nisam našao način. ako nekog zanima, naručujem preko ovog prodavača koji je jako pouzdan i jeftin: http://myworld.ebay.com/simbalovesfrien ... 7675.l2559

muzika - na početku sam slušao najviše psybient i dub. ali s vremenom sam primjetio da me gotovo sva muzika na harmali iritira ili mi previše odvraća pozornost. jedino što mi u zadnje vrijeme odgovara je ona bez beatova - dakle čista ambijentalna/drone, ili eventualno sporog BPM-a (oko 60-70). a ako mi u tom trenutku ni to ne odgovara, ugasim zvučnike i prepustim se tišini. na ostalim psihodelicima mi je muzika važna i često vodi iskustvo, dok je na harmali sporedna i ne volim da utječe na ono što doživljavam u tom trenutku. dolje je par linkova na muziku kakva mi odgovara dok sam na harmali, mislim da ćeš tako lakše shvatiti na što ciljam :)

http://www.youtube.com/watch?v=cRhLrdURA4o
http://www.youtube.com/watch?v=sdY-DjuxB54
http://www.youtube.com/watch?v=P4cY1tDfpWk

kad smo već kod muzike, kako ju ti doživljavaš na ayi/harmali i što ti odgovara?
tišina je najbolji jezik
Odgovori