Biljke za Absinth

Konzumacija, načini pripreme & primjene, ekstrakcije itd.
herb man
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 17.08.2011, 20:57

Biljke za Absinth

Post Postao/la herb man »

Dobra vecer...oprostite sto se nisam predstavio prvo ali malo sam u zurbi pa da odmah krenemo na stvar..Jednu stvar dugo proucavam,ali nikako da dodem do odredenih informacija jer vise manje svi izvori daju drugacije stvari..Naime,zanima me pravljenje Absintha,ali s orginalnom recepturom koja navodno ima halucinogeni efekt i slicno..Informacije koje trebam su:biljke neophodne za pravljenje,kolicina koja ide u gramima ili komadima na litar alkohola,gdje pronaci biljke,te postupak. Ako netko moze pomoci ili ima iskustva u pravljenju Absintha bio bih jako zahvalan :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Biljke za Absinth

Post Postao/la Red »

Pozdrav,

pod jednom temom sam napisala recept za Apsinth ali sumnjam da je to neka orginalna receptura, vjerojatno samo varijanta istog.

Absint

slika

1 l vodke
2 žlice usitnjenog pelina
2 žlice zvjezdastog anisa
1 žlica kima
4 režnja kardamoma
1 žlica zdrobljenog korijandora
2 žlice naribanoga korijena angelike

Pelin namočimo 48 sati u vodki, procijedimo pa dodamo ostale začine. Ostavimo stajati još jedan tjedan. Procijedimo, stavimo u boce i ostavimo stajati još neko vrijeme prije upotrebe.

slika

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

biljke mozes nabaviti u bilo kojem dobrom bio shopu. evo par linkova gdje ces naci vise informacija, zbilja ima toga tone po netu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Absinthe#D ... d_absinthe
http://www.newspeakdictionary.com/pf-absinthe.html
http://absynth.stranica.hr/
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
herb man
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 17.08.2011, 20:57

Re: Biljke za Absinth

Post Postao/la herb man »

Veliko hvala na ovome,al ovo je daleko od orginalnog recepta barem kakvog sam ja nasao(pise da je takav absinth pio van gogh) nakon 4 dana pregledavanja gluposti i svastarija..problem je taj ne toliko u recepturi nego u nabavi biljaka jer zivim u malom mjestu,a s neta sam nekako skeptican..jedina opcija mi je pokusat nac kod par lokalnih ljudi koji se bave travama..


1.Recept je za taj kao orginalni: Pelin
Anis sjemenke
Anđelika
Korijandar
Kim
Kardomon



2.recept je kao pojacana verzija s recepturom:Komorač,
Anis
Pelin
Iđirot
Zvjezdasti anis
Izop
Anđelika
Matičnjak
Korijandar
..

Ako nekog bas jako zanima i uvjeren je da moze pronac sve biljke koje su potrebne,dodat cu i kolicine svake biljke u recepturi,i pripremu. :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Biljke za Absinth

Post Postao/la Red »

baza je ista, varijacije su razne. razlika je jedino koje ces biljke ukljuciti u recepturu, ali vidim da su stastojci svugdje isti.

te sve biljke nisu neka egzotika, mozes ih ili sam zasaditi pa imati svoje, ili da jednostavno kupis od nekog travara ili odes do nekog obliznjeg bio shopa ili bacis oko na apoteke jer i one prodaju nesto... uvijek mozes nekog zamoliti da ti kupi, ako zivi u vecem gradu.

napisi detaljan recept, zasto da ne, ako vec imamo temu :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
herb man
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 17.08.2011, 20:57

Re: Biljke za Absinth

Post Postao/la herb man »

Pošto količine i dijelove biljki koje idu znam samo za drugi recept samo njega cu i detaljno opisati:
Dakle,takozvano sveto trojstvo za absinth,iliti ga holy trinity je:

1.Pelin ( Artemisia absinthium)-30 Grama-Dijelovi koji se koriste su listovi,te manja kolicina stabljike.
2.Anis-30 grama-iskljucivo sjemenke.
3.Komorač-20 grama-sjemenke iskljucivo.

Sad dalje idemo sa biljkama koje pojacavaju efekt i daju znacajan okus absinthu:

1.Izop-8.5 grama-cijela biljka (list,cvijet,stabljika).
2.Iđirot-2 grama-korijen biljke.
3.Matičnjak-6 grama-dio biljke koji se koristi ne pise,al pretpostavlja se da je to list.
4.Zvjezdasti anis-10 grama-koristi se kao "voće" od te biljke. (ne znam jel tocan prijevod)
5.Korijandar-3.2 grama-sjemenke.
6.Anđelika-ona se dodaje po zelji za okus i aromu. Ima svojstva blagog anestetika. kolicina po zelji. dio koji se koristi po pretpostavci-listovi.
7.Menta-listovi po zelji se dodaju radi arome i "produbljivanja" zelene boje absintha.
immatura
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 10.06.2012, 11:35

Re: Biljke za Absinth

Post Postao/la immatura »

pelin i mentu imam. :) mislim da se anis, komorač i korijander mogu bez problema pronaći na tržnici ili u nekoj ljekarni, matičnjak isto nije problem, iđirot se može naći u ribnjcima.... jedino me zanima koliko vodke? jel bi litra bila malo? mislim na gore navedenu količinu biljaka....
Avatar
St00
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 17.10.2012, 17:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Biljke za Absinth

Post Postao/la St00 »

ovako, ja sam pravio absinth nekoliko puta, po malo improvizovanim i prilagodjenim receptima.
nisu bile haludze, ali je bio bas veseo i brz rad, i celo drustvo ga je obozavalo :)

7 gr pelin
16 gr anis
5 gr seme mirodjije
1 gr korijander
2 gr andjelika koren
8 gr pepermint lisce

finis:
2 gr melissa
2 gr hyssop



litar 96 posto etanola (prvo je pisalo nekog jaceg alkohola)
prve biljke stoje u tome desetak dana i povremeno se promucka, na hladnom mestu dalje od direktne sunceve svetlosti
onda se isfiltrira I doda 400ml vode
onda se destilirara ako postoje mogucnosti, ili se makar stavi malo da ispari na 70c otprilike.
kada se ohladi dodaju se biljke iz finisa i tu stoje 2-3 dana, pa se procedi

vremenom sam modifikovao ovaj prvi recept.
kao sto vidim, svi pominjete dosta vece kolicine biljaka, i iz iskustva se sa time slazem...ja sam kasnije stavljao dosta vise od navedene kolicine. takodje, verujem da je bolje ako se nadju sveze biljke, prvenstveno mislim na pelin. ja sam ih sve kupovao u apoteci ili na pijaci kao cajeve.
sto se tice alkohola, najbolja varijanta je ako neko ima mali destilator, da destilira prirodno vino (trebalo bi nekolko litara u tom slucaju) i izvuce sto jaci alkohol.
dodavanje vode sam izbacio u praksi.
ovo sto sam napisao da se makar malo zagreje smesa posle filtriranja od prvih biljaka je zato sto se prilikom pecenja rakije npr. prvo i poslednje sto izadje iz kazana baca jer je stetno. prvenstveno prvo. ovim postupkom se otarasimo tog prvog :) to odbacivanje se podrazumeva i ako neko ima srece da moze da destilira umesto da samo zagreje.

absinth jako lepo gori, na braon kocki secera. naravno, menja boju u mlecnu svetlo zelenu zbog prisustva anisa kada se pomesa sa hladnom vodom, ali izgleda da najbolje radi kada se u cetvrt case absinta dolije 3/4 case sprite-a :) brza varijanta :)
Sta su tvoje stvarne potrebe?
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Biljke za Absinth

Post Postao/la Devil'sChase »

Ček vi se šalite? Sve ove biljke kaj ste svi nabrojavali idu u absinth zato jer je absinth ubiti proizvod mašte više nego nešto po pravilima, koliko ja znam priča je da su vojnici iz legije stranaca negdje u pustinji ko zna di to pravili, ali najbitniji sastojak je bila vutra, jer i znate sami koliko se thc-a u alkoholu moze izvuc... A to niko bas ne spominje tu pa sam sad ja
immatura
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 10.06.2012, 11:35

Re: Biljke za Absinth

Post Postao/la immatura »

glavni sastojak je definitivno pelin... po tome je i dobio ime. mislim da ne možemo fulat ni ako vutru ubacimo.
gdje pronaći 96 postotni alkohol? i koliko bi koštala litra?
Avatar
St00
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 17.10.2012, 17:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Biljke za Absinth

Post Postao/la St00 »

u bilo kojoj apoteci. sto se tice vutre, bilo mi je zao da je ubacam :)
a sto se tice nje kao originalnog sastojka absintha, to sada prvi put cujem. i absinth nema veze tolko sa legijom stranaca, bar sto se tice njegovog nastanka....to je nekako narodska rakija cele centralne evrope, pa i spanije
Sta su tvoje stvarne potrebe?
Odgovori