Čaj od kokinog lišća (mate de coca)

Konzumacija, načini pripreme & primjene, ekstrakcije itd.
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Čaj od kokinog lišća (mate de coca)

Post Postao/la dr.manijak »

Imam stotinak grama suvog kokinog lisca, i evo sada sam napravio caj, onako klasicno, pustio da voda prokljuca ubacio par kasika suvog lisca i cekam da se ohladi.
Ali em zanima da li neko zna kako se pravilno pravi caj, ili barem da mi prevede ovo ukratko, jer meni googletranslate totalno nesto desno prevede.

http://www.ehow.com/how_5805983_make-coca-tea.html
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Čaj od kokinog lišća (mate de coca)

Post Postao/la wizard.hannah »

Voda koju kuhaš nesmije zakuhat. Nego kad se počnu mjehurići stvarati makneš sa vatre. Poput Azijskog čaja. Brijem zelenog čaja.(moj dodatak). Mjehurići če biti na dnu i na površini. To je vrijeme kada mičeš. To radiš radi okusa..bolji je takav.

Staviš žlicu(veliku) u vrečicu za čaj. Sameljenog lišća. (vjerujem da možeš i zasipati i sameljeno u vodu ali češ morati filtrirati sa onim ručnim žićanim filterima(štap šećer ili za sameljeni šećer po krafnama)

slika Imaš 2 vrste čaja:

PRVI: ostaviš na 20minuta vrečicu u vodi. To je tamniji i "jači po okusu" čaj.

DRUGI: ostaviš na 10minuta vrečicu u vodi. To je čaj boje jantara. Ako nikad nisi pio čaj savjetuje se da prvo popiješ ovaj, zbog ne toliko intezivnog okusa. Moguće da je čaj oduran...neznam.

Napuni šalicu do pola. Okusi kakav je okus te dodaj tople vode u ostatak šalice da razrijediš intezivnost. (vjerujem šalica od 2dcl). Ili nasipaj punu šalicu ako je okus bio dobar onda kada si napunio pola. Zato vele da je bolje 10min za početak da odstoji. Lakši je.

Dodaj žlicu meda i limuna po volji...pola. Dobro izmješaj. Možeš ga piti nezaslađenog ako možda to preferiraš.

SAVJETI I UPOZORENJA:

Razrijedi prvi put kada ga piješ. Jer može biti pre intezivan...previše snažan. U biti da si nađeš mjeru. Šečer se može zamjeniti medom..zdravije je.

NIKAKO ne piti više od 2 šalice dnevno jer je mnogo stimulativniji od kave!! Pijenje iza 5 popodne te može učiniti budnim dugo ili cijelu noć. Coca čaj ne sadrži kokain i posve je legalan za posjedovnje, kupnju i korištenje.

DAL JE BILO OK "DR.MANIJAK?" :thumbsup:
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Čaj od kokinog lišća (mate de coca)

Post Postao/la dr.manijak »

To wiz. skuvao sam ga jos odavno pre sat i po od prilike i do pre pola sata je stajao kraj prozora i popih ga, kako sam bio mamuran i po malo umoran sad mi je super osecam se budnije i odlucih da odem na pecanje.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Čaj od kokinog lišća (mate de coca)

Post Postao/la Red »

Kokino Lišće

slika

Od davnina cocain je vrlo poznata (opasna-kad se hemijski preradi) droga! Cocain se pravi od coca lisca preko hemijskog procesa od svete biljke indijanaca (lat. Erythroxylum coca), koja raste svuda po srednjoj Americi od Anda do Amazona, gdje se tradicionalno koristi skoro kod svih indijanskih plemena. Ova biljka sadrzi razne Alkaloide.

slikaNaime, indijanci koriste osuseno lisce od koke za sve vrste medicina, od caja do zamene za vitamine i minerale, da dopune nedostatak hrane. Indijanci zvacu svakodnevno lisce od koke, zbog visinske bolesti i rijetkog vazduha (jer zive na visini od preko 4.000 m) za kondiciju, da utjese glad, da bi podnosili teski rad, da podnesu hladnocu, i da izdrze teske zivotne uslove.

Poznata osobe kao papa Johanes II i princeza Ana, prilikom posjete Boliviji, pili su tradicionalni ,,koka caj-,,mate de coca'', zbog visinske bolesti, a naucna istrazivanja su dokazala da koriscenje kokinoh lisca apsolutno nije stetno za covjecije zdravlje, i da zbog koriscenja nastaju bilo kakvi socijalni problemi, kao sto je slucaj kod koristnika hemijski preradjenog kokaina!!

Nazalost, americka prljava anti-koka kampanja u svim srednjo i juzno americkim drzavama, unistava Indijancima i koka-farmerima zetvu koka biljke, jer trgovci preradjenog kokaina ,,stavljaju u crno'' obicne koristnike koka lisca, koje je hiljadama godina bila jedina tradiconalna medicina!

Hemijska analiza koka-lisca, pokazuje da sadrzi veliku kolicinu minerala i vitamina, pogotovu vitamina B, riboflavina i vitamina C. Ako zvacete pola unce koka lisca dnevno, imate dovoljnu dnevnu dozu minerala i vitamina za citav dan. Pogotovu to je jako vazno za Indijance, jer kod njih nema na visini puno povrca i voca!

Zvakanje kokinog lisca nije opasno, to je u zadnje vrijeme dokazao i peruanski farmakolog Fernando Cabieses Molina. U kokinom liscu ima samo malo koncentrisanog kokinog ekstrata, tako da nema stetno dejstvo ako se uzima oralno!

slika

Danasnja nauka i arheologija imaju dokaze da je koka koriscenja jos od antickih vremena, pogotovu u Andima, gdje su pored mumija pronadjeni cupovi sa liscem od koke! Takodje i tajenstveni peruanski narod Mocha (500 god p.n.e.), ostavili su puno vaza sa motivima o koriscenju ove biljke.

Do nedavno se mislilo da se koka koristila samo u srednjoj i juznoj Americi, dok prilikom analize egipatskih mumija u laboratoriji, ruska naucnica dr.Svetlana Balabanov nije pronasla u stotine mumija a pogotovu u mumiji od Ramzesa II, veliku kolicinu kokaina!! Posto kokaina nije nikada bilo na istocnoj strani Zemaljske kugle, to je revolucionarni dokaz da su stari Egipcani prije nekoliko hiljada godina imali kontakt sa americkim kontinentom i Indijancima!!

Pogledajmo i uporedimo njihove pirmide, mumije, koriscenje plemenitih metala, poznavanje astronomije i astrologije, kalendara, jasno je da su ova dva misteriozna naroda imali bliznje kontakte i iste ,,bogove-ucitelje''!!

Naravno da je veliki broj naucnika (zbog ljubomore, konkurencije, i da se oni jednom cuju u javnosti), pokusali sa napadima i intrigama da povrgnu jasne dokaze, ali,.dokazi su bili jasni kao Sunce, nepobitni, i Balabanova je dobila najveca priznanja. Jedino ostaje velika zagonetka ,,kada, kako, ko, odakle'', su stari Egipcani i Indijanci imali kontakte, i ko ih je naucio da znaju mnogo vise o Svemiru prije hiljade godina, dok mi tek zadnjih pedeset godina kada smo stvorili satelite i rakete znamo tek malo o Kosmosu!??

slika

Govoreci o Egiptu, da spomenemo samo Piramide i Sfingu! Do sada, NIKO ne zna koliko su stare, kada i ko ih je pravio! Ama bas niko! Bilo je stotinu nagadjanja i nekakvih jalovih teorija od tkz. ,,egiptologa'', ali.....niko od njih nije imao ni jedan dokaz da bi mogao potvrditi svoju teoriju!

Tek zadnjih desetak godina, istina o Piramidama i Sfingi pocela se pojavljivati u javnosti, nasuprot bijesnih reakcija tkz. ,,priznatih arheologa i egiptologa'', jer cuveni naucnik za stare jezike i jedan od rijetkih koji poznaju sumersko pismo i kompletno egipatsko pismo, rusko-americki naucnik Zecharia Sitchin pazljivo je ispitivao dnevnik i dokumentaciju od engleskog pukovnika Howard Vyse, koji je navodno u Egiptu pronasao ,,kartus''-pecat sa imenom Keops, u velikoj piramidi 1837 god.! Sitchin je kao izvrstni poznavaoc egipatskog pisma, pronasao da je njegova ondasnja izjava bila obicna laz i obmana!

Naime, u tom ,,kartusu'', pisalo je samo neodredjeno ime Keopsa, a jedan od saradnika Vyse, priznao je u dokumentaciji, da je Vyse sam napisao sa crvenom farbom taj ,,kartus'', i da je farba na ,,kartusu'' bila jos sveza kada je pokazivao svjedocima, jer mu je bilo stalo do slave, da je on prvi odkrijo Keopsovu grobnicu!!! Sitchin je lako odkrijo te lazi, jer Vyse je imitirao znakove u ,,kartusu'', u stilu ,,hierats'' pisma, a to pismo je postojalo tek nekoliko stotina godina poslije Keopsa, tako se sigurno moze tvrditi da je to bio obican jefitini falsisifikat!!

Ipak , i ako se sa sigurnoscu moze tvrditi, da je Vyse obican prevarant i lazov, ostali ,,egiptolozi'' slijepo prihvacaju to kao istinu!!? Drugi primjer lazi i obmama, i slijepog prihvatanja lazi, bilo je tkz. ,,odkrivanje'' Tutanhamonovog groba 1922 god. kada je Cartier Howard toboz pred svjetskom stampom otvorio njegov grob!! Naime, Carter je tri godine ranije ranije vec bio u tom grobu sa grupom egipatskih lopova specijalizovani za skrnavljenje mumija i grobova, maznuo nekoliko dragocjenih predmeta prije javnog ,,odkrica''!!!

Ipak, svi ,,egiptolozi'' cute kao zaliveni, jer lakse je prihvatiti laz za istinu, nego ponovo pokrenuti citavu proceduru u ime istine, jer bi se suocili sa svojim lazima i glupostima, kada prema svim sumerskim i asirskim dokumentima (koji postoje), Piramide i Sfinga su izgradjeni prije biblijskog potopa, oko 12 hiljada godina p.n.e.!! Svi oni koji su bili u Egiptu u posjeti Piramidama i Sfingi, ili izucavaju egipatsku kulturu, znaju dobro, da ni na jednoj piramidi, papirusu, kipu, ili bilo gdje, ne postoji ni jedno slovo ili znak, koje bi kazivalo ko je, kada i kako izgradio Piramide i Sfingu!!??

slikaU Boliviji i Peru, koka lisce je legalno u prodaji , ali 1989 god. USA i Buseva administracija objavili su rat farmerima koji gaje koku, smatrajuci da ce tako smanjiti potrosnju u Americi i Evropi. Ali ta ludacka kampanja (kao vecina americkih kampanji) nije smanjila potrosnju, nego suprotno-povecala je, a cijene kokaina desetostruko porasle!!! Mafija-karteli i americki korumpirani policajci i bezbroj mafija u politici ,,sa bijelim kosuljama i kravatama'', postli su bogatiji.
Amerikanci su pokusali da ubijede juznoamericke Indijance da umjesto koke gaje psenicu, kafu, krompire, a zaboravili su da se od toga ne moze zivjeti na nadmorskoj visini od preko 4.000 m!?? To bi bilo isto, kad bi ,,nas Sloba'' dao naredbu da svi Srbi i Crnogorci pocnu na Sjevernom polu da gaje smokve i pomorandze.

izvor: Vutra.org
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Čaj od kokinog lišća (mate de coca)

Post Postao/la Proximus »

ma koka je wonder biljka sve dok se konzumira u obliku lišća
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Čaj od kokinog lišća (mate de coca)

Post Postao/la dr.manijak »

Meni se svidja u oba oblika, a caj je savrsen malo je vise gorak ali je i ukusan i budi iz mrtvih, bas mi se svideo, sutra ujutru cu skuvam jos jedan za dobro jutro.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Čaj od kokinog lišća (mate de coca)

Post Postao/la dr.manijak »

Lepo dodje soljica na ovako sumoran dan.

Gorko, gorko ali ne bih unistio ukus sa secerom.

Treba se spremiti za beer fest

Tunajt

http://www.youtube.com/watch?v=bkctOPUI8Fw
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Čaj od kokinog lišća (mate de coca)

Post Postao/la Gorda »

Kako kokino lišće stoji u hrvatskoj što se legalnosti tiče?

Usput, kolika je cijena po gramaži kad se naručuje?
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Čaj od kokinog lišća (mate de coca)

Post Postao/la luther7hrol »

Da, i mene zanima je li lišće koke legalno u Hrvatskoj? Naletio sam na jednu bolivijsku stranicu i naručio bih ga pa me zanima hoću li imati problema zbog toga?
Koliko se lišća stavlja za jednu "dozu" čaja? Jeste li probali raditi ekstrakt,
iako je biljka sveta pa ja ne bi ali me ipak zanima?
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Čaj od kokinog lišća (mate de coca)

Post Postao/la oseloth »

Naravno da nije jer je mogući prekursor. Čudim se da su šibice legalne jer su prekursor methu.

Ali sjemeje klijavo i skupo. 3 kom 100 $. Garantiram vam da nitko al baš nitko od ljudi ne bi prepoznao koku da prođe kraj nje

Može se brati 4 puta godišnje
Odgovori