Cebil & Yopo (Anadenanthera spp.)

Konzumacija, načini pripreme & primjene, ekstrakcije itd.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Cebil & Yopo (Anadenanthera spp.)

Post Postao/la Red »

Cebil & Yopo (Anadenanthera spp.)

slika

Anadenanthera spada u porodicu drveća iz botanicke obitelji Fabaceae (takoder se naziva Leguminosae). Fabaceae spada u porodicu mahunarki. Poznate su dvije vrste Anadenanthera stabla od kojih se sjeme koristi zbog svog halucinogenog djelovanja.

Ova dva stabla (Anadenanthera colubrina i Anadenanthera peregrina) su naširoko koristili kao snažan psihoaktivni snuff. Ti snuffovi (koji se nazivaju Cebil i Yopo) već dugo koriste u Južnoj Americi medu Indianskim kulturama.

U Južnoj Americi Cebil & Yopo nazivaju raznim imenima, uključujući Angico, cohoba, hisioma, huiica (Vilca, vilica) niopo, i Yupa.

Klasifikacija Anadenanthera
Kingdom: Plantae
Division: Magnoliophyta
Class: Magnoliopsida
Order: Fabales
Family: Fabaceae
Genus: Anadenanthera

Anadenanthera colubrina: Argentina, Bolivia, Brazil, Chile, Paraguay i Peru.
Anadenanthera peregrina: Brazil, Colombia, Guyana, Paraguay, Venezuela i zapadna Indija

O uzgoju procitajte ovdje

Povijest

Tjekom svog drugog putovanja u novi Svijet (1493-1496), Kolumbo je bio zainteresiran za Snuff Prah koji su koristii Taino Indijanci. Kad je primjetio da djelovanje tog praha utjece opojno na clanove u zajednici ukljucio je redovnika da proucava obicaje Taino indijanaca. Taj redovnik kasnije tvrdi da je taj snuff toliko jak da osoba izgubi svijest a kada dodu k sebi osoba tvrdi da je vidjela svijet naopacke i da ljudi hodaju na rukama.

slika

1560 god. nalazimo na izvjestaj gdje se spominju Indijanci u Kolumbiji koji koriste Yopo snuff zbog svog opojnog djelovanja. U pismu napisanom 1599 god. autor spominje indijance koji su zvakali Yopo sjemenke i tvrdi da su "bili izvan sebe".

1741 god. Isusovac pise o Indijancima iz Orinoco regije (izmedu Kolumbije i Venezuele) koji kozumiraju Yopo sjemenke "kroz nosnice".

1801 god A. von Humboldt (njemacki istrazivac i prirodoslovac) pise da Maypure Indijanci iz Venezuele prave yopo snuffove.

Ti opijajuci Yopo snuffovi (o kojima se pisalo da Indijanci koriste) su bili pripremljeni od sjemena Anadenanthera peregrina stabla.

U Argentini, Boliviji, Peruu nalazimo slican snuff koji se naziva Cebil (napravljen od sjemena Anadenanthera colubrina) koji su koristili Inka šamani jos od 16 st.

Prvi izvjestaji o konzumiranju Cebil i Yopo datiraju jos iz vremena kada su prvi europski istrazivaci proucavali obicaje indijanaca i sa time bi se moglo zakljuciti da Cebil i Yopo snuffovi imaju veoma dugu tradiciju konzumacije, staru par stotina godina ako ne i tisucu.

Uzorci koji su uzeti iz groba koji datira iz 780 g.p.k. i njegova analiza pokazala je prisustvo psihoaktivnih supstanci- bufotenin, DMT i 5-meo-DMT.
Kako kod drugih halucinogenih snuffova u Južnoj Americi (Virola) nije naden Bufotenin, snuffovi iz te grobnice su identificirani kao Anadenanthera snuff. takoder sjeme koje se naslo u grobnici po Richard Schultes pripadaju rodu Anadenanthera.

Anadenanthera je jedna od cetiri najcesce koristenih psihoaktivnih supstanci koji su koristili Juznoamericki indijanci. Druge psihoaktivne supstance su se tradicionalno koristile uz duhan, ayahuascu i Virolu.

Opis

Anadenanthera colubrina nalazimo u Argentini, Boliviji, Brazilu, Čileu, Paragvaju, Peruu.
Cebil je napravljen sa sjemenkama od Anadenanthera colubrina.

Anadenanthera peregrina nalazimo u Brazilu, Kolumbiji, Gvajana, Paragvaj, Venezuela, i Zapadna Indija.
Yopo je napravljen sa sjemenkama od Anadenanthera peregrina.

U Boliviji, Anadenanthera sjemenke su pokopane zajedno sa drugim stvarima u temelje novoizgrađene kuće kako bi donjeli sreću stanarima.

Ipak, primarna uloga sjemenki jesu njihova halucinogena svojstva koja izazivaju promijenu stanja svijesti i omogucuju komunikaciju sa duhovima. Ponekad odrasli muskarci koriste sjemnke u malim dozama radi stimulativnog efekta. Takoder se daje lovačkim psima da povećaju svoju budnost.

Anadenanthera colubrina (Cebil)

Anadenanthera colubrina
slika

Anadenanthera colubrina sjeme
slika

Anadenanthera peregrina (yopo)

Anadenanthera peregrina
slika

Anadenanthera peregrina sjeme
slika

Kemijski sastav

Cebil i Yopo se brzo metaboliziraju tako da ucinci ne traju dugo. Kada se konzumiraju u obliku praha, vrhunac obicno traje 20 - 60 minuta a manji after efekti mogu trajati dodatnih 2-3 sata, ponekad i duze.
Tvrdi se da je primarna psihoaktivna kemikalija nadena u Cebil (Anadenanthera colubrina sjeme) Bufotenin. DMT i 5-MeO-DMT je moguce naci u tragovima, ali najvjerojatnije imaju ograniceno djelovanje na samu intoksikaciju.

No ako govorimo o Yopo (Anadenanthera peregrina sjeme) dolazi do male konfuzije sto se tice kolicine bufotenina, DMT i 5-MeO-DMT. Nova istrazivanja o yopo ukazuju da je gotovo identican sastavu Cebila.

Ipak, postoje neki konzumenti koji su naletili na Yopo koji sadrzi puno vise DMT-a nego obicno. U nekim slucajevima DMT (i moguce 5-MeO-DMT) moze biti glavni psihoaktvni sastojak u proizvodima koji se prodaju kao Anadenanthera peregrina sjeme.
Ima jako puno ljudi koji znaju sto pricaju kada kazu da se DMT i moguce 5-MeO-DMT moze naci u vecim dozama nego sto je to prije izmjereno. Razlog tome moze biti varijacija kod Anadenanthera peregrine koja se razlikuje po kemijskom sastavu od drugih clanova svoje vrste.
To nije toliko cudno, ako pogledamo kanabis rod koji ima varijacije i sa time promjenjivu kanabinoidnu koncentraciju.

Medicinsk upotreba

Anadenanthera colubrina i Anadenanthera peregrina sjemenke imaju veliki broj medicinskih aplikacija. One se koriste u pripremi lijekova za tretiranje kašlja, neplodnosti, gripe, i urinarni poremećaja.
Takoder se koriste kao lijek za depresiju, groznicu, glavobolju, i slične probleme. Kao emetik, laksativ, sredstvo za čišćenje tijela.

Samljeveno sjeme se vjerojatno koristilo kod Inka kao droga dugovječnosti. Neke legende govore o tome kako konzumiranje Anadenanthera sjemenki omogucuju zivot do 200 godina.

Kako se Cebil i Yopo konzumiraju

Cebil (Anadenanthera colubrina sjeme) ima povijest pusenja i konzumiranja kao prah. Arheološki nalazi pokazuju da se sjeme Anadenanthera colubrina pušilo od oko 2500 g.p.k. u regiji Puna u Argentini.

slika

Šta se pušenja tiče, to bas i nije najbolja opcija. Ipak je to sjeme koje smrdi kada gori i kojeg treba popušit jako puno i u kome bufotenin i nije baš, spreman za uporabu.
Nekakav obrađeni i extrahirani, OK. Osim, ako neko nevoli baš pušit sjemnke.

Waika šamani u Venezueli su konzumirali Yopo prah (Anadenanthera peregrina sjeme), tako sto bi ga inhalirali kroz drvene cijevi koje bi se napravile ili izdubile koristeci granu stabla/biljke. Prije nego bi ušmrkali prah, šamani se okupljaju i pjevaju, nadajući se da će zazivati duhove sa kojima ce kasnije komunicirati.

slika

Prah se upuhuje od strane šamana (kroz drvenu cijev) direktno u nos. Efekti su gotovo momentalni. U pocetku se javlja obilan protok sluzi kroz nosni kanal. Moze doci do treperenja misica (pogotovo ruku) i krivljenja lica. Tada se zaziva duh Hekula pokretanjem tijela i glasnim vikanjem. To traje oko 30-60 min i kada zavrsi šaman pada u duboki trans i u tom periodu šaman komunicira sa duhovima.

Pušenje Anadenanthera colubrina ili Anadenanthera peregrina može proizvesti neko blago psihoaktivno djelovanje. Kada se puši, trebalo bi se cijelo sjeme konzumirati. Neki korisnici tvrde da pušenje sjemena može proizvesti snažane vizualne halucinacije, ali vrlo malo djeluje na mentalnu stimulaciju. Šmrkanje ce izazvati puno jace mentalno iskustvo.

slika

Sjeme iz bilo Anadenanthera colubrina ili Anadenanthera peregrina se mogu koristiti kao psihoaktivni Snuff. Preporucuje se bilo koje sjeme, 14-28 grama će osigurati dovoljno materijala za eksperimentiranje kroz nekoliko sensi.

Od Anadenanthera colubrina se radi Cebil a od Anadenanthera peregrina se radi Yopo. Treba vam takoder soda bikarbona ili vapno.
Indijanci koriste kalcificirane školjke, puževe, pepeo nastao sagorjevanjem određenog svetog drva itd. da bi izolirali, tj. šta bi se reklo izvukli freebase bufotenin, koji je itekako potentan. Istraživanja pokazuju da bi trebalo stavljati vapno umjesto bikarbone, jer u kombinaciji s vapnom dolazi do reakcije koja ne samo da izvlači freebase, već mijenja i strukturu samog bufotenina drastično smanjujuči neugodne efekte i povecavajuci potentnost.

Da bi se apsorbiralo u tijelo, sjeme mora biti pripremljeno prije upotrebe. Ova metoda se pokazala djelotvornom ali za dodatne informacije malo istrazite po internet, postoje varijacije na temu naravno.

- Koristite 1-5 sjemneke po osobi
- Pecite sjeme na laganoj vatri dok ne puknu
- Odvojite vanjsku ljusku sjemena od unutrasnje
- Unutarnji dio sjemena se koristi
- Odbaci vanjsku ljusku
- Zagrijte unutrašnje sjeme na niskoj temperaturi
- prestanite kad je sjeme tvrdo i hrskavo
- Sameljite sjeme u mlincu za kavu skupa sa sodom bikarbonom ili vapnom
- Izmjesajte sode bikarbone, oko 1/4 - 1/5 na količinu sjemenki
- Dodajte nekoliko kapi vode da bi dobili jednolicnu pastu
- Izmiješati dobro i pustiti Pastu da se osuši bar 1 dan da fermentira
- Razmrviti "pripravak" i pusti ga da se još neko vrijeme skroz posuši

Ovako pripremljeno se ušmrkne. Neka doza ide od 2 - 5 sjemenki (2,5 su već juhu-huhu, ako je dobar Yopo), a ima tu materjala kojega treba zadržat bar 5 minuta u nosu. Nije nešto teško, ali je nezgodno. Nevalja gutat slinu koja se cijedi u grlo, radi mučnine. Ako sjeme nije obrađeno lužinom (bikarbona, vapno itd.) bufotenin u svome prirodnome stanju je slabo potentan.

Svježe sjeme će se napuhati i puknuti (otkrivajuci unutarnji dio sjemena) kod laganog zagrijavanja (može potrajati i do 20-30 minuta). Mali lonac ili tava savrseno funkcioniraju, poklopac će pomoći zadržati toplinu. Nakon što sjeme pukne, odvojimo vanjsku ovojnicu od unutrašnjeg sjemena i odbacimo vanjsku ljusku ili je popušimo.

Vanjska ovojnica ima psihoaktivno djelovanje ali se teško samelje u prah. Unutrašnji dio sameljemo u prah i pomiješamo sa vapnom (ili sodom bikarbonom) Mala količina vode se dodaje u smjesu da bi dobili jednolicnu pastu. Pastu dobro izmjesati tako da su svi sastojci u kombinaciji zajedno.
Ostaviti 24 sata da se osusi ili alternativno lagano zagrijavati u nekoj tavi dok se pasta sasvim ne osusi. Kada se pasta osusi i samelje u fini prah (mlinac za kavu), spremna je za konzumaciju.

Jedan od razloga zasto šaman upuhuje prah jest zbog toga sto je to vrlo neugodno za konzumenta. Pomocnik moze pomoci da se veca kolicina praha unese u nos, sto inace sam nikako ne bi mogao.

Mozete napraviti vlastitu cijev za ušmrkavanje, slamka, šuplja stabljika neke biljke ili bilo sto drugo sto vam moze pomoci da inhalirate prah koji ste napravili. Vecina ljudi prijavljuje veoma ugodna iskustva ako osoba moze prevladati nelagodu u nosu i mučninu.

Najvjerojatnije ce doci do neke mucnine u stomaku kao i do nelagode u nosnom kanalu osim ako se nesto ne ucini po tom pitanju. Neki konzumiraju vrlo malene kolicine koke kako bi umrtvili osjecaje u nosu. Koka moze pomoci uklanjanju neugodnog osjecaja u nosu. Ako se iz tih razloga ne mozete natjerati da usmrknete vecu kolicinu praha onda zamolite nekog da vam je usmrkne.

Za vecinu ljudi kolicina od 1-2 sjemenke ima stimulirajuci efekt. 2-5 sjemnke mogu proizvesti stimulirajuci efekt koji moze potrajati od 20 min do sat vremena (ponekad i duze), pracen sedativnim periodom u kojem se mogu ocekivati i iskusiti halucinacije.

Ima dosta vizuala, i CEV-ova i OEV-a.
Dosta štipanja u mišičima, oko glave osjecaj kao da ti je netko stegao obruc. Neugodno je, malo mučnine u želucu (ne gutat!!!!) ali ne i zabrinjavajuče. Sve se ovo izdogađa u max. prvih 5 minuta. A onda počnu vizije. Vizije su slične psilocibama.

Teksture koje se formiraju daju naslutit da su ove dvije kemikalije ludo srodne (iako čisto kemijski, malko su udaljenije). OEV su manje obojane, ali su zato daleko intezivnije. I žestoke. Jednostavno ne odustaju.
A CEV-ovi su takođe žestoki i intezivnih boja. Jako intezivnih boja.
Osječaj panike je moguč radi inteziteta fizičkog napumpavanja. I sve ovo traje nekih 1-2 sata. A onda sljedi super afterglow, od nekih 2-3 sata. Antidepresivni efekt je smijalica, emocije su velicanstvene , a san je ugodan i osvjezavajuci. Mj ovdje sjeda fenomenalno.

Kada pokusavate po prvi put, pocnite sa 1-2 sjemenke i vidite kuda ce vas to odvesti. Ako vam se iskustvo svidi mozete povecati dozu sljedeci put. Nemojte povecavati dozu vise od 1-2 sjemenke u odnosu na kolicinu iz prijasnjeg pokusaja.

Cak i vrlo mala kolicina praha izaziva odredeni stupanj mucnine kod vecine ljudi. A sto se doza povecava tako se povecava i osjecaj mucnine i nelagode u stomaku. Kao pocetnik mozete ocekivati mucninu ako konzumirate vise od 1-2 sjemenke, neki se mogu zbilja lose osjecati i na tako malim dozama. Svatko drugacije reagira, imate to na umu uvijek!

Predoziranje moze dovesti i do ozbiljnih posljedica (cak i smrt) ako se konzumiraju velike kolicine. Da biste smanjili rizik i moguce negativne ucinke zapocnite sa malim dozama i postupno je povecavajte. Na taj nacin cete sami otkriti koliko vase tijelo moze toga tolerirati. Dobro je uvijek imati nekog tko ce biti uz vas a da je trijezan, da vas moze drzati na oku ;)

bacite oko na dokumentarac Going Tribal: Waking the Spirits
http://www.youtube.com/watch?v=tbUGWNfDoGY

uzivajte :ymparty:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Cebil & Yopo (Anadenanthera spp.)

Post Postao/la wizard.hannah »

Sve je to lijepo opisano....

DAL JE TKO PROBAO? NEKAKO MI BUFOTENIN NIJE DRAG.
Napišite iskustva:
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
(:LoveSexDrugs:)
rank3
Postovi: 79
Pridružen/a: 31.08.2010, 13:34
 pohvaljen: 3 puta

Re: Cebil & Yopo (Anadenanthera spp.)

Post Postao/la (:LoveSexDrugs:) »

Ja sam probo malu dozu (ne sjecam se tocno koliko, mislim 2.5 sjemenke) i nikako ni ugodno smrkat yopo. Al mozda sam ja zajebo pripremu..no opet smrkanje te a i vise puta manje kolicine praha tesko da ikome moze biti gust osim ako ni stvarno fin prah :D .

Nazalost nisam bas iskusio prave efekte.. malo svijetlije boje i ne bas ugodan filing u tijelu.
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Cebil & Yopo (Anadenanthera spp.)

Post Postao/la wizard.hannah »

Nisi valjda mješao sa sodom bikarbonom? Negdje sam pročitao taj predivan savjet...yopo i bikarbona!
Yopo nejde solo...limestone ti treba...vapno..ali ne građevinsko nego finije..čisto vapno.
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Cebil & Yopo (Anadenanthera spp.)

Post Postao/la Red »

i ovdje pise bikarbona ili vapno (gore u pripremi)... citajuci okolo ljudi cesto spominju bikarbonu kao dobru zamjenu.

ti kazes da nikako ne bi trebalo, jel mozes pojasniti, jel ne funkcionira ili neki drugi razlog?
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Wolfshade
rank4
Postovi: 130
Pridružen/a: 20.04.2010, 00:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Cebil & Yopo (Anadenanthera spp.)

Post Postao/la Wolfshade »

Eheh imam 2 komada na balkonu, dosta sporo rastu s obzirom što sam čitao na netu. Moji su stari godinu ipo-dvije i nisu do koljena a cura ima jednako starog yopa i već ima valjda 2 metra u njemu.
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Cebil & Yopo (Anadenanthera spp.)

Post Postao/la wizard.hannah »

Red...daj napravi lajnu sode bikarbone...i ušmrči! Vidjeti češ zašto velim!

Što treba za sniff? AKO JE MOGUČE NABAVITI (uključite mozgove i kemiju iz škole) Ca(OH)2
A kako to dobiti? Ako imate karabita -----preskočite karabit. Da nebi nekaj roknulo.
Uzmete baking powder-prašak za kolače. Natopite ga vodom. I držite 2 dana tako. Da što više raegira. Što više raegira manje nos peče. Potom pulverizirajte. Ilti osušite prah. Takav prah mješajte sa yopo ili cohoba.

P.S.

NIKAKO NE ŽELITE DA VAM ZAOSTACI CaOH OSTANU U NOSU-U SINUSIMA I TAMO POČNU DIZATI TEMPERATURU OTPUŠTAJUČI VODIK! ONO---ZAISKRI UPALJAČEM I ZAPALI PLJUGU VATROM IZ NOSA! OPEKOTINE IZ NOSA! OPEKOTINE! ZATO SE TREBA BAREM 24 SATA CA(OH)2 ODMORITI U H2O.

A YOPO SNUFF SE RADI TAKO DA SPEČENI YOPO MJEŠATE SA PRAŠKOM ZA PECIVO I VODOM. DOSLOVNO NAPRAVITE YOPO SOL NAPRAVLJENU OD YOPO I CaOH2. YopoCa(OH)2.

Uživajte u čistom i nesprženom nosu! I ako možete nabavite YOPO sa puno dmt i 5-Meo-dmt(-a)


RED----KAKO TO NISI ZNALA? MORAMO MI POSPIKATI! :thumbsup:
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Cebil & Yopo (Anadenanthera spp.)

Post Postao/la Red »

Kada napisem temu i pisem o necemu sto nisam osobno probala, temu baziram na engleskim tekstovima i podacima koje imam i sa kojima baratam i /ili koje nadem na netu. zato tema postoji da bi se u njoj pisalo, raspravljalo i nadopunjavalo i/ili ispravila neka informacija.

Kako ne znam? nemam pojma, da se odmah odem upucati? :ymdevil:

p.s. AKO MOZES NE PISATI VELIKIM SLOVIMA JER IZGLEDA KAO DA URLAS A I IZGLEDA UZASNO. hvala :x (boldaj ono sto zelis naglasiti)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Cebil & Yopo (Anadenanthera spp.)

Post Postao/la wizard.hannah »

Ja ne vidim dobro...zat PIŠEMVELIKO!

Nemoj mi to zeti za zlo....vidiš i sama da se ne derem nego naglašavam.
A to što nisi problala....želiš? Te uvedem u svijet patuljaka i vilenjaka! Tako i tako sam sam...nemam djevu...koja kuži neke stavri i ne tuži...ja sam shrek..the chemist.

I RED..DAJ BUDI RED! Hmmmmm...što bi to trebalo značit? Ja znam da neznam...ali nešto znam..znam kako mi se sviđa kako RED razmišlja!
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Cebil & Yopo (Anadenanthera spp.)

Post Postao/la Red »

To sto nisam probala ne znaci da ne mogu ili ne znam kako. Ne zelim probat iako mogu, sada npr. no ne zelim. Ima mnogo stvari oko mene koje bi mogla istraziti no ne zelim, shvati to kao Jos ne. Mozda se sada prestanes cuditi ako napisem da nesto nisam probala. Hvala na ponudi svejedno :D

I hvala sto vise neces pisati velikim slovima i hvala sto ces ubuduce editirati svoje postove ako si zaboravio nesto napisati u postu prije minutu, postoji etid botun. ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori