Mandragora (Atropa mandragora)

Konzumacija, načini pripreme & primjene, ekstrakcije itd.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Mandragora (Atropa mandragora)

Post Postao/la Red »

Mandragora (Atropa mandragora)

slika

Mandragora je višegodisnja biljka, ima vrlo velik korijen, najčešće podjeljen u dva ogranka, listovi su tamnozeleni i oštri i čudnog mirisa. Cvjetovi su hemafroditi i oplođuju ih insekti. daje plodove slične mladim jabukama, žute boje, jabučnog mirisa.

Otrovni su svi njezini dijelovi, a posebno korijen i plodovi. Biljka sadrži 0,4-0,6 % vrlo otrovnih alkaloida, a najviše scopolamina, atropina i hiosciamina.

Mandragora je legendarna biljka iz Južne Europe, Jevreji vjeruju da daruje ženama plodnost, a Arapi je zovu "vražja jabuka". Svoj naziv je dobila od dvije grčke riječi i znači: biljka "opasna za stoku". Mandragoru su koristili u vradžbinama, vjerovalo se da nije bezbjedno isčupati korijen mandragore iz zemlje za osobu koja nije zaštićena.

slika slika

Duboki korijen mandragore ima čudan oblik, često se razdvaja i potsjeća na ljudsko tijelo, zato su je prije često prikazivali u obliku muškarca ili žene.

slika

Njeni okrugli plodovi potsjećaju na jabuku i slično mirišu.
Mandragoru su koristili protiv bolova kao anestetik, jer je jak narkotik. Vjerovalo se da u većim količinama može izazvati ludilo. Lišće mandragore nije toliko otrovno kao njen korijen.

slika

Ta biljka (i njen korijen koji ima formu koja podsjeca na covjeka), ima veliku ulogu u magiji, prvo zbog jakog halucinogenog efekta i cudne (covjekolike) forme!
Zbog te cudne slicnosti, nastalo je vjerovanje da Mandragora ima nadprirodne moci iznad covjekove duse i tijela, iako je analizom dokazano da ukupan sadržaj psiho-aktivnih substanci nije veca od Hyoscyamus niger i Atropa belladonne

slika

U Egiptu, Mandragora je bila visoko cijenjena kod Faraona. Na odorama Faraona cesto se nalazi motiv od ove biljke, a u cvijetnom vijencu koji je pronadjen pored Tut-Anch-Amona-a nadjen su nekoliko upletenih stabljika Mandragore.
U procesu protiv Jovanke Orleanke - (Jeanne d’Arc) jedna od tuzbi bila je zbog posjedovanja Mandragore!

slika

Od davnina postoje komplikovani rituali u iskopavanju ove biljke i njenog korijena. Theophrastus pise u 3.vijeku p.n.e. da beraci ove biljke naprave prvo krug u zemlji, i prvo odsijeku stablo od korijena gledajuci prema istoku. Ostatak korijena iskopaju govorci tajne formule i odigraju odredjeno kolo. Dva vijeka ranije, Pithagoras opisuje Mandragoru kao ,,antropomorf’ ili ,,mali covjek".
U rimsko doba kada su psiho-aktivne biljke pocele da igraju vaznu ulogu u magiji, u prvom vijeku nove ere, pise Flavius Josephus: da u krajevima oko Mrtvoga mora ima jedna biljka koja nocu siri crvenkasto svijetlo i da se ona sakriva od ljudi. Ali ona se moze otkriti ako se poprska sa urinom ili krvlju od menstruacije.

Takodje opasno je tu biljku licno iscupati iz zemlje, zato je najbolje da to uradi pas, koji ce poslije toga umrijeti"! Mitovi oko Mandragore postajali su sve cudniji, vjerovalo se da prilikom cupanja ova biljka toliko jako vristi, da onaj koji ju cupa mora umrijeti. Kada su u mracnom srednjem vijeku ljudi poceli da sade ovu biljku u Evropi, vjerovalo se da moze samo da raste ispod vjesala gdje urin i sperma od objesenih kaplje. Zato Njemci zovu ovu biljku ,,covjeculjak sa vjesala"!

Godine 1526, engleski botanicar Turner, odbijo je da prizna da ova biljka uvijek ima ljudsku formu i suprostavijo se narodnoj lakovjernosti u vezi prica sa iskopavanjem Mandragore.
Od ove biljke koristi se korijen (pored magicne upotrebe) za pravljenje ljekovite masti protiv reume.

slika

Ova interesantna biljka u našoj flori poznata je jedino iz Dalmacije i južne Hercegovine (padine Sniježnice kod Dubrovnika i nedaleko Trebinja). Ona je stanovnik krških šuma i šikara gdje raste na vrtačastom i škrapastom terenu, na visini od ok 250-700 (-900)m nad morem. Zhtjeva svježa i rahla zemljišta.
iako je otrovna, njen korjen, poznat pod imenom Radix mandragore a i ostali djelovi se upotrebljavaju kao lijek. Osim malobrojnih lokaliteta u našoj zemlji, ova vrsta je zastupljena još i u flori sjeverne Italije.

Upotreba i Doziranje

Po internetu nema bas previse recepata i savjeta kod doziranja i upotrebe, ali sam naletila na neke koje cu ovdje spomenuti, pa mozda budu ipak od neke pomoci.
ako krenete u experimentiranje, pocnite sa malenom dozom pa povecavajte dok ne otkrijete dozu koja vam odgovara.

Priprema 1

Za magicne eksperimente uzmite samo pola ili jos manje od male kasicice samljevenog korijena, koji izmijesate sa nekim sokom od voca.

Priperma 2

Vrlo malu kolicinu (manje od 30 zrna - ovo mi bas nije jasno sta je netko mislio kada je to napisao, mislim da je opet u igri pola zlicice ili malo manje od pola zlicice) samljevenog korijena madragore stavimo u vino.

I plodovi i korijen su bili sastavni dio "Flying ointments", pripravak kojeg su koristile vještice u 15 stoljecu, sto im je omogucavalo letenje na metlama kod astralnih projekcija

Witches Flying Ointment

Ovu mast priremamo tako sto dobro usitnjen prah mandragorina korijena kuhamo u masti 4 sata, na vrlo laganoj vatri. U smjesu dodamo malo organske čađi (?) da bi povezala mjesavinu, mjesamo redovito. Ostavimo takvu mjesavinu da se ohladi na mracnom mjestu i neka odstoji jedno 1-2 tjedna, mjesajuci barem 4 puta na dan.
Pricijedimo sve skupa kroz neku pamucnu cistu tkaninu, tako da nam ostane samo biljna masa. obavezno nosite rukavice dok stiscete i cijedite masnocu. Bacite ono sto vam je ostalo u tkanini nakon cjedenja.
neka stoji u dobro zatvorenoj tegli, na mracnom i hladnom mjestu.

Nakon ovakve pripreme vjestice su ga ovako upotrebljavale:
- iznad svojih hramova
- pod pazuhom
- preko vagine
- iza usiju
- iza vrata
- unutrasnji dio podlaktice
- preko lijevog djela trbuha
- na tabanima i listovima

*mazanje po tabanima i listovima davalo je osjecaj letenja*

Rimski botanicar Dioskorid u svom djelu De materia medica, daje recept za upotrebu mandragore - "potopi korjenje u vino i tako dobijen sok sacuvaj, i daj ga da izazoves bezosecajnost onoga koji je posecen ili ispecen". I drugi anticki spisatelji pominju mandragoru kao preparat dobar za uspavljivanje pacijenata prije operacije, a da je koristena sirom Mediterana potvrdjuje i to sto su je stari Egipcani smatrali poklonom vrhovnog boga Ra. U danasnjoj Grckoj, i dalje se odvija "ritualna zetva" ove biljke. Cak je i veliki Sekspir pominje u svojim cuvenim dramama Romeo i Julija i Antonije i Kleopatra.

Koren je jedan od najmoćnijih i koristi se u svim vrstama magije. Odgovara Fiksnim Zvezdama Deneb Algedi i Spica. Sposobna je da izvrši moćno delo u bilo kojoj čini. Može se koristiti kao mešavina mirisne torbice, kao talisman, kao miris, kao lutka, za duhovni rad, ili za zaštitu. Otrovna Mandragora je najmoćniji koren u ljubavnoj magiji i kaže se da je najopasnija za maga. Mandragora bi trebala da se opere u vinu i umota u crveno ili belo platno koje bi se trebalo menjati sa svakim Novim Mesecom. Mandragora se još može koristiti i u divinaciji.

Pivo od mandragore

Sastojci
4 pounds (1.8 kg) sladnog ekstrakta
2 pounds (0.9 kg) smeđeg šećera
1 / 2 unca (1 unca = 28,3495231 gram) sušenog mandragorina korijena
4 galona vode (1 galon = 3,78541178 litara)
Kvasac (iznos ovisi o proizvodu)

Vodu i mandragorin korijen kuhamo jedan sat i procijedimo. Dodamo sladni ekstrakta i šećer u lagano ohladenu smjesu i miješamo dok se sve potpuno ne otopi i poveze. Hladimo na 21 C°, sipamo u aparat za fermentiranje i dodamo kvasac. Fermentirajte dok ne zavrsite. Izlijte u boce, dobro zatvorite i mozete koristiti za 1 do 2 tjedna.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Listovi su prilicno bezopasni i najcesce su se koristili za masti i vanjske aplikacije. Kuhani u mlijeku koristili su se kao topli oblog.

Svjezi korijen je vrlo mocan i potice povracanje i proljev, cisti tijelo. A osušeni korijen se takoder koristio za jace izazivanje povracanja.

u staro vrijeme koristio se kao sredsvo za poticanje sna i odmora, konstantnih bolova, melankolije, reumatskih bolova i tumora. najcesce je to bio svijezi korijen kojeg bi zgnjecili da dobiju sok ili bi ga jednostavno pomjesali i dodali vinu ili vodi.
takoder su ga znali sitno naribati i ubaciti u rakiju koji je navodno bio vrlo ucinkovit protiv kronicnog reumatizma.

Kod teskih operacija davao se mali komadic korijena pacijentu da ga zvace prije same operacije.

Tinkture se danas koriste u homeopatiji- od svjeze biljke

Postoje varijante cijedenja soka iz korijena, kombinirano sa vinom, i prokuhano. i kao takvo se davalo pacijentima kao anestetik. Isto takav sok se dodavao i medu i sluzio je kao laksativ i diuretik.
Znalo ga se dodavati i u vaginalne čepiće koji bi potaknuli pobacaj a analno san.

za miris polodova se govorilo da su snazan afrodizijak i da poticu plodnost.

Kod extrakcije se spominje samo kuhanje korijena u vodi, ali nista vise od toga. kolicina i ostalo nisu definirani...

slika

Pod malim dozama Efekat je prijatan, i za kratko vrijeme zapadnete u dug sanjiv trans. Plodovi- se ne jedu, jako su otrovne iako se tvrdi da u okolini Sredozemlja nisu otrovne, i cak se od njih prave domaci secijaliteti! Oprez!

vise ovdje: http://www.emandrake.com/public/index.p ... sition=7:7
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
chehehe
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 30.04.2010, 19:54

Re: Mandragora (Atropa mandragora)

Post Postao/la chehehe »

bio sam jucer u berbi super biljka i stvarno je ne mozes naci ako ona tebe ne zeli nac.
Imam 400 g korjena radit cu rakiju , javim kako radi. pozdrav. :D
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Mandragora (Atropa mandragora)

Post Postao/la Red »

Fenomenalno :ymapplause: javi svakako kako ispadne!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
chehehe
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 30.04.2010, 19:54

Re: Mandragora (Atropa mandragora)

Post Postao/la chehehe »

Report:

U litru Rakije sam stavio oko 50g par dana susenog korjena... i drzao par dana tekucina je postala lagano smedja.

korjen je omeksao pa sam ga narezao na tanke ploskice i vratio u rakiju...

Tjedan dana je bilo u rakiji uz povremeno muckanje i tekucina je sada vec dosta smedja i otrovno mirisi :D .

probao sam o.2 dl pa vam javim sutra radi li .

Usta su se osusila nakon 15 min.
Pozdrav.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Mandragora (Atropa mandragora)

Post Postao/la Red »

javi obavezno, bas me zanima :-?
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
chehehe
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 30.04.2010, 19:54

Re: Mandragora (Atropa mandragora)

Post Postao/la chehehe »

Radi....
Doza je bila mala zbog opreza tako da i nije bilo nista spektakularno...
ali osjeti se svasta. javim kad pogodim dozu.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Mandragora (Atropa mandragora)

Post Postao/la Red »

:ymapplause: super, drago mi je cuti da radi...e sada mudro do doze :)

odlicne vijesti, hvala sto si ovo sa nama podjelio, nema nista bolje od informacije iz prve ruke!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
chehehe
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 30.04.2010, 19:54

Re: Mandragora (Atropa mandragora)

Post Postao/la chehehe »

0,5 je dovoljno... nije previse otrovno ( nema mucnina i tako to) iako isusi usta i treba dosta vode.
efktira na percepciju vida i sluha...
glava u nekom oblaku ravnoteza i pokreti malo iskrivljeni...
sve u svemu natprirodno iskustvo . :D
jackal83
rank3
Postovi: 51
Pridružen/a: 05.12.2011, 18:34
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Mandragora (Atropa mandragora)

Post Postao/la jackal83 »

evo da ja malo svog znanja o Mandragori stavim,a i stim sto sam je probao nekoliko puta,((i planiram opet kad bude ljepog vremena da se sto dalje udaljimo od ljudi(ja i osoba s kojom je uzimam il sam al svaki put sam je uzeo s nekim)

Prvo bih napomenuo ito hjebeno napomenuo da mandragoru ne uzimate na nacine opisane po knjigama,nadjene recepte na internetu A POGOTOVO NE KUHAT JE U CAJ IL STA VEC ,i one recepte gore sto su napisani zaboravite na njih ako vam je draga zdrava pamet;vec ako ste je ubrali(dobili)uzimate mrvicu po mrvicu ,Jel mandragora nije svaki put isto potentna,ovisi u koje vrjeme je ubrana kako je skladistena i koji dio korjena uzimate
Ps;molio bih da se autor teksta ne naljuti ovakvim upozorenjem


Mandragora je je jedino zabiljezena na ovim prostorima da redovito raste u Eskulapovom vrtu,ovaj vrt je zanimljiv jer u njemu rastu mnoge biljke koje opce ne pripadaju ovom podrucju i mogu se nac samo na toj lokaciji to jest na padinama brda Snježnica,iznad Konavala kraj Dubrovnika,dosta prica ima kako su se te biljke nasle tamo;jedna od tih prica je da su je sa sobom donjeli Grci u 6 stoljecu prije krista kao i druge trave vjerovatno za ljekove i otrove jel Mandragora se u Starodubrovackoj Republici cesto upotrebljavala I ZA OTROVE I ZA LJEKOVE....((Grci su osnovali grad Epidaurus danasnji Cavtat koji je blizu Snjeznice pa se zna i zvat Epidarusov vrt)),,,,


Krajem 90ih pojavom sintetickih droga te njihovom skupocom ,mladez zeljna zabave saznaje za Haluciogeno-Narkoticka svojstva ove biljke te je ide trazit (brati) na padine Snjeznice,u zelji jeftinijeg drogiranja,sljede recepte nadjene na internetu i kojekakvim knjigama.....
Velik dio onih koji su je trazili i uspjeli su ,i tada dolazi ova biljka na jos LOSIJI GLAS,jel mladez ne postujuci prirodu i njenu prevrtljivost ovu biljku shvacaju olako,te se javlja niz incidenata vezanih sa Mandragorom.
Kroz svega nekoliko godina 20ak mladih il je zavrsilo na psihijatriji il na hitnoj pomoci,zbog Mandragore,,,,zelim napomenuti da kroz price sam skontao da su uvjek najgore prolazili oni koji su je kuhali, pravili caj od nje;osobno znam troje ljudi koji su zavrsili sa zatajenjem bubrega zbog pijenja caja od Mandragore,,..
nekolicina ih je trajno zavrsila sa psihickim posljedicama nakon uzimanja Mandragore((moj prvi rodjak koji je bio savrsenog psihickog zdravlja je i dan danas nakon 10ak godina psihicki bolesnik sa agresivnim ispadima)))

Moje iskustvo sa Mandragorom je zasada dobro :thumbsup: :sunn: i nadam se da ce tako i ostati,,,

zato za one koji je nadju dobiju i zele je probat volio bi da vide na koji je ja nacin uzimam,jednostavan ali bez posljedica i tko god je bio samnom i uzimo je na moj nacin,nije zavrsio ; trceci ulicama gol, boreci se sa zmijama i kojekakvim nemanima,,jedan momak kojeg znam i koji je uzeo mandragoru na pogresan nacin od straha da ga progone zvjeri popeo se na drvo te preko 24sata nije htjeo sici sa drveta dole su mu se skupili roditelji prijatelji,moleci ga da sidje sa drveta no on je sisao tek kad je dosla hitna pomoc sa vatrogascima koji su ga spustili upisanog i usranog :confusedd:

Malo sam se zapisao jel Mandragora ovdje u Dubrovniku je stvarno na losem glasu jel je zbog pogresnog uzimanja (predoziranja vecinom) na ovako mal grad gdje se takorec svi znaju il su culi za druge((vecinom svi izlaze na ista mjesta i slicno)) ...

ja je uzimam jednostavno i sigurno ;mrvicu po mrvicu dok nedobijem zeljeni ucinak bez puno filozofije,znaci sastruzem nekih POLA GRAMA stavim pod jezik i sisem te je progutam sacekam pola sata te opet POLA GRAMA na isti nacin uzmem,,,,nekad mi je dovljno 2 puta uzet po pola grama da mi se pocnu mjesat boje i osjecat euforicno a nekad ako je drugi korjen trebam uzet i 4 puta po POLA GRAMA(((to je ono sto govorim da nije svaki korjen isto potentan)))

Na zalost, moje sigurno uzimanje Mandragore bez teskih nuspojova,je nastalo zbog toga jel sam pricao sa onim koji su nastradali zbog nje (il na hitnoj sa zastojem bubrega il na psihijatriji zbog nezamislivih halucinacija ili zbog svega navedenog)) te bi ispitivao kolko su biljke uzimali,svi oni bi uzimali po krisku od 5 grama cak i vise,,tako sam dosao do nekog realnog zakljucka da ako zelim uzivat u njoj bez posljedica bolje krenut "od najmanjeg prema gore"


Ja prema ovoj biljki imam veliko strahopostovanje,i uzimam je jedino kad sam psihicki spreman,,zadnji put sam je uzeo pred nekih mjesec dana,i planiram opet cim budem (neznam kako da kazem)"psihicki sretan" jer imam skoro cjeli korjen,koji cak i nevolim golim rukama dirat sto je malo i smjesno ali da znate ljudi kolko ija koji su zavrsili sa nezeljenim posljedicama shvatili biste zasto je nevolim dirat golim rukama :cheesy:

svi se pitate kakav je TRIP, trip nikad nije isti i nemoze se opisat onom ko je nikad nije uzimao,,rcimo LSD TRIP mogu opisat ,,ali za TRIP od Mandragore mogu samo rec da ima mjesanjanja boja da se osjeca strahovita euforija koja dolazi pa odlazi i mogu rec da je zajeban AFRODIZIJAK,zelja za sexom je strasno izrazena,sexao se jesam na njoj ,ali ljubio se nikad nisam uspio jel tako osusi usta da vam u nekom momentu kolko osusi usta cak zna pocet bacat u los TRIP


Mandragora je u srednjem vjeku bila omiljeno orudje za uspon na vlast obitelji Borgia((prema pricama Borgie su Mandragoru dobavljali upravo iz Dubrovnika)),ali i sam Grad Dubrovnik je neprijatelje Republike potiho rjesavao Mandragorom cak nekad nije bila namjera ga ubit vec samo diskriminirat tako sto bi kad bi se zrtvi dala on bi halucinirao i divljao po dva dana te iza toga ga nebi nitko shvacao ozbiljno,,,
Ja sam osoba sa dijagnozom shizofrenije poremecaja osobnosti,Ovo navodim radi toga, posto zbog moje dijagnoze nemogu odgovarat za svoje upise,na internet forumima SVE VRSTE,koji su vecinom produkt mog alter ega(koji se naziva"jackal83"
Milan Fredom soldier
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 16.03.2013, 22:13
Ima zahvala: 25 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Mandragora (Atropa mandragora)

Post Postao/la Milan Fredom soldier »

nov sam na sajtu i neskidam se vec satima samo vrsljam i vrsljam ,biljke obozavam cvece narocito ...bavim se poljoprivredom inace odatle je i pocela ljubav ....ali sto se tice ovoga svega biljki i cudesa nisam ni sanjao da toga svega ima ...sajt je super pozdrav iz srbije :) :thumbsup:
Hide your face forever ,dream and search forever ...
Odgovori