Ayahuasca ~ Biljna učiteljica~

Konzumacija, načini pripreme & primjene, ekstrakcije itd.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Ayahuasca ~ Biljna učiteljica~

Post Postao/la Psychonaut »

Moja iskustva tek pocinju - za nekih mjesec dana cu ucestvovati u 2, a mozda i 4, ceremonije u grupi koju vodi jedan mladi shaman iz Ekvadora. Idemo hrabro :psy

Na Ozori sam probao changu, ali imam osjecaj da je to bio samo preview sve sto moze stici...
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
alexa.
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 14.08.2011, 01:31
Ima zahvala: 4 puta

Re: Ayahuasca ~ Biljna učiteljica~

Post Postao/la alexa. »

Psychonaut je napisao/la:Moja iskustva tek pocinju - za nekih mjesec dana cu ucestvovati u 2, a mozda i 4, ceremonije u grupi koju vodi jedan mladi shaman iz Ekvadora. Idemo hrabro :psy

Na Ozori sam probao changu, ali imam osjecaj da je to bio samo preview sve sto moze stici...
Ima još slobodnih mjesta možda? :kgcs3:
Di bu se to uopće odvijalo? Tu kod nas negdje ili?
I kaj to košta ak košta? (može na pm ako je problem)
time won't solve a thing.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Ayahuasca ~ Biljna učiteljica~

Post Postao/la Psychonaut »

Nije kod nas, a organizuje supruga toga samana, koja je prije par godina otisla u Ekvadorske prasume i tamo ga upoznala, i sada je po prvi put sa njim dosla nazad u Evropu. Inace im je to u plemenu univerzalni lijek, la medicina, i insistiraju na detaljnoj pripremi(ukljucujuci restrikivan sedmodnevni post prije rituala), i par dana nakon. Uglavnom, radujem se svemu tome, pa cemo vidjeti sta ce biti :)
Pozivam te da budes moj ucitelj
In The Clouds
rank3
Postovi: 75
Pridružen/a: 08.08.2011, 13:23
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Ayahuasca ~ Biljna učiteljica~

Post Postao/la In The Clouds »

Interesantno, lijepo se provedi :ymparty:
Life is good...
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Ayahuasca ~ Biljna učiteljica~

Post Postao/la Psychonaut »

4 ceremonije su iza mene, i utisaka je jako puno. Napisat cu detaljnije misljenje nekad kasnije, ali ukratko, evo kako je izgledalo.

Ceremonije je predvodio mladi saman(inace Quechua indijanac iz samanske porodice) koje se tome znanju ucio od pocetka zivota. Pored njega, tu je bilo jos 2 iskustnih pomocnika, koji su se citavo vrijeme starali o 5-10 ucesnika ceremonija(to je veoma bitno, jer ljudima zaista treba pomoc). Sve se odvijalo u maloj planinskoj brvnari, u sred sume i van civilizacije. Ceremonije su pocinjale oko 10 uvece, nerijetko trajale i do jutra, i odvijale se u apsolutnom mraku, bez ijedne svijece. Jedino je izvan brvnare bilo nekoliko svijeca u crvenim svjetionicima, kako bi osvjetlile put do wc-a. U toku ceremonije saman i njegovi pomocnici su pjevali posebne, prekrasne pjesme, i cesto proizvodili specijalne zvukove.

Na pocetku svake ceremonije, saman bi zapitao svakog ucesnika koliko zeli da pijemo, malo, srednje ili puno. Zadnja, i vjerovatno najbolja opcija je bila da mjeru odredi on. Tokom citave noci, mogli smo zatraziti i dodatne porcije, ali to se rijetko desavalo.

Fizicki efekti su zavisni od kolicine koja se pije, i ukljucuju totalnu dezorjentiranost(covjek nije u stanju da hoda, i zbog toga je vazno da je tu neko ko mu moze pomoci da ode u wc), mucninu, povracanje, i proljev. Ja sam proljev imao svako vece(a konzumirao sam srednje i velike porcije), dok sam zestoko povracao sam pri velikim porcijama. Malo je reci zestoko. Pri prvoj velikoj porciji(koju mi je odredio saman), ne da sam povracao, to je bilo izvrtanje utrobe. I pri svaom refleksu, svakom povracanju, imao sam osjecaj da znam sta povracam. Povracao sam otrov koji se u meni kupio godinama, povracao sam lose navike, sebicno ponasanje, (auto)destruktivnost itd. U glavi bi se pojavio neki negativan obrazac ponasanja, i nagon za povracanje bio bi nezaustavljiv. Takvo temeljito emocionalno i fizicko ciscenje je karakteristicno za pocetna iskustva sa ayahuascom. Kad covjek shvati sta se desava, cak moze cijeniti citav proces, i uzivati u njemu. Sa druge strane, proljev mi je bio puno veci problem, jer se covjek ne moze odvojiti od wc solje, a to bas i nije najbolje mjesto za tripovanje.

Tokom veceri, saman je sa svakim od ucesnika provodio "ciscenja", individualni ritual u kome bi se "spajao" sa ucesnicima, pjevao, svirao i vrsio ciscenje metlicama napravljenim od nekog amazonskog lisca. Citav proces bio je nevjerovatno ugodan.

Dan nakon ceremonije, sjedili smo sa samanom, pricali o svojim vizijama, dok bi nam ih on tumacio, govorio sta je on dozivio i vidio tokom ciscenja, i dijelio razne savjete. Ono sto je meni govorio uvijek je duboko imalo smisla. Osim toga, dijelio je i savjete kako se ponasati tokom putovanja, kako bi iz citavog iskustva ponijeli sto vise.

To je otprilike kako je sve izgledalo iz vana. O tome sta se odvijalo u mojoj glavi malo kasnije, kad mi se svo jos malo slegne.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Ayahuasca ~ Biljna učiteljica~

Post Postao/la Psychonaut »

Za razliku od ostalih ucesnika ceremonija, ja nisam imao intenzivne vizije. To me je u neku ruku iznenadilo, ali obzirom da ja gotovo nikada nemam halucinacije ni na ostalim psihodelicima(gljive, lsd, salvia), sa tim sam se brzo pomirio. Prva stvar koju sam primjetio je bila da je vrijeme stalo. Hipersvjesnost. Svaki udah i izdah djelovao je kao da traje minutama.

Lajtmotiv vecine mojih tripova bio je duboko duhovne prirode. Znao sam zbog cega sam na ovome svijetu. Da zivim, i pustim da se zivi. Da volim. Da budem sretan. Da pomazem, kad mogu i kome mogu. Da budem kreativan. Da se smijem i plesem. Sta znam ko sam i u sta vjerujem, i ponasam se u skladu sa tim, svugdje i uvijek. Da budem dobronamjeran. Da budem posten i iskren, prema sebi i drugima. Da cijenim, da radim na sebi, da rastem i shvatam. Pri samoj pomisli na negativne obrazce ponasanja ayahuasca je reagovala kao stroga uciteljica - izazivanjem brutalnog nagona na povracanje.

Nije bilo nikakvog prostora za samozavaravanje, sve je bilo jasno.

Vise u sljedecem javljanju :psy
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Ayahuasca ~ Biljna učiteljica~

Post Postao/la Red »

Moram ti se zahvaliti sto nam pises o ovome, inspirirajuce je citati o tvojim unutrasnjim avanturama. Hvala sto dopustas da zavirimo u tvoju pricu. :ymhug:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Ayahuasca ~ Biljna učiteljica~

Post Postao/la Psychonaut »

oram ti se zahvaliti sto nam pises o ovome, inspirirajuce je citati o tvojim unutrasnjim avanturama. Hvala sto dopustas da zavirimo u tvoju pricu.
Nema problema, drago mi je da mogu podijeliti dio mudrosti koju mi je ayahuasca pokazala :)
Pisao bih jos, ali za neke druge teme se fakat moram zamisliti i potruditi da to lijepo formulisem, inace ce biti suvise konfuzno :)
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
oßliK
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 14.10.2010, 16:46
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 7 puta

The Ayahuasca Project / The Jungle Prescription

Post Postao/la oßliK »

http://www.kickstarter.com/projects/aya ... escription

'This film is a labour of love, and then some. After over a year in 4 countries and 3 continents, we spent all the money we had raised, and then we began to spend our own money in order to continue. We shot a beautiful film, but we spent all our savings making it, and went broke. Now we need your help to finish it.'

[media]link[/media]
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Ayahuasca ~ Biljna učiteljica~

Post Postao/la Morpheus »

Ljudi, posle dva iskustva sa Salvijom, shvatio sam da ona nije moja biljka i sada sam se okrenuo Ayahuasci, pa me zanima da li je neko narucivao Banisteriopsis caapi seme sa FSR i da li je legalno,itd.,itd.? :)
Odgovori