Insekti

Konzumacija, načini pripreme & primjene, ekstrakcije itd.
Odgovori
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Insekti

Post Postao/la Perun »

U knjizi "čarobne gljive i ostale..." peter kessler kaže;
Djeca u Afganistanu puše repove škorpiona...
S druge strane Sicilijanski ples Tarantela dobio je ime po crnoj udovici, jer, navodno, kad te ugrize dobiješ poriv pllesati, kretati se ili trčati. Ja vidim analogiju u tome, pošto su ti otrovi prilično srodni, isto kao i otrov poskoka i zvećarke.
Sumnjam da nama to nešto znači, pošto su naši škorpioni slabog otrova (jednom me ćoknio, problemi +/-
10% kao kod pčele), no nikad se ne zna.
Postoje li kod vas kakva saznanja?
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
krticaff
rank3
Postovi: 79
Pridružen/a: 11.02.2014, 22:39
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Insekti

Post Postao/la krticaff »

India,Afganistan.... to su zemlje gdje ljudi jedu i rade sta hoce pa zato je i ovo moguce sto si napisao da djeca puse to ...
međutim u literaturama koje sam citao crna udovica ako te ujede ''crno'' ti se pise, a sto se tice ostalih insekata znam za tarantulu ako te ujede natenke ti kao da te pcela ubola (primis inekciju i to je to) vremenom ti org. postaje otporan.
gigausupi
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 13.11.2014, 13:47
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: Insekti

Post Postao/la gigausupi »

Teško mi je povjerovati da plešeš od otrova škorpiona(ne znam o kojoj se vrsti radi, ali svi imaju više-manje istu mješavinu toksina).

Jer ako imaju istu mješavinu otrova kao poskoci i zvečarke, kao što kažeš, onda se žrtva koči, a ne pleše.

Radi se o otrovima koji djeluju na hemoglobin, odnosno naglo zgrušavaju ili razrjeđuju krv, a i jedno i drugo uzrokuje raspadanje(nekrozu)tkiva. Prije toga djeluje malo neurotoksina koji izaziva šok i zatim paralizu koja, pak, otežava disanje jer mišići oko pluća te srce sve teže rade.
Radio sam sa poskocima (jedan od hobija), pa sam se morao s time upoznati.
Planina zauvijek
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Insekti

Post Postao/la Perun »

Napisao sam da plešeš od crne udovice, a ne od škorpiona. Zapravo da je ples nastao inspiriran ljudima ugrizenim od nje. I, vidio sam to samo jednom, i u prolazu, tipa kojeg je crna udovica ugrizla stalno je nervozno šetao gore dole, ćak i skakutao, mada onda nisam znao ni za jednu od gore napisanih pojava. Pa sam nervozu prepisao ugrizu a ne otrovu. Jbg, i ja skačem kad se udarim čekičem po prstu.
Kessler nije puno pisao o tome, tek dio pasusa, pa nemam detalja.
Ko prije umre duže je vječan
gigausupi
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 13.11.2014, 13:47
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: Insekti

Post Postao/la gigausupi »

To ima smisla. Od bilo kakvoga bolnog ugriza skačeš i isprva paničariš, kao i od udarca. Početna nervoza i ubrzano hodanje, ples, je zbog čiste panike od boli i od činjenice da je osoba svjesna što ju je ugrizlo i tada počne šibati adrenalin koji potiče tu reakciju.

Ali to je, što se tiče i crne udovice, samo prvih par minuta, ako ne i manje, (ovisno o količini otrova, težini i zdravstvenom stanju žrtve itd.) Kasnije ne.

S druge strane, čisti neurotoksin djeluje malo drukčije kasnije. Isprva su kod većine otrova simptomi slični. Samo nakratko.
Planina zauvijek
Odgovori