Mimosa Hostilis i Uzgoj

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Mimosa Hostilis i Uzgoj

Post Postao/la Red »

✯ Mimosa hostilis ✯

slika

Botanicko Ime: Mimosa hostilis
Poznata kao: Mimosa tenuiflora, jurema preta
porodica: Leguminosae (pod fruit family)
Stanište: Mexico i Brazil

Opcenito

Korijenje mimose hostilis se koristi kao dodatak napitku kojeg znamo pod imenom Ayahuasca, poznati i kao 'yagé' ili 'caapi'. Ovaj magicni napitak koji koriste Indijanci Amazone vec tisucama godina potjece iz dubokih kisnih suma Amazone, Južne Amerika. Konzumiranje Ayahuasce dovodi Indijance u psihodelicno stanje putem kojih oni kontaktiraju duhovni/ spiritualni svijet, rijesavaju psihicke i fizicke probleme ili kao sredstvo za pretkazanje buducnosti.

slika

Aktivni sastojak Mimose Hostilis je tryptamine N,N-DMT. Inace, unos DMT oralnim putem ne djeluje, ali ako se kombinira sa MAOI biljkama u Ayahuasci- kao npr. Peganum Harmala (Syrian Rue) ili Banisteriopsis caapi djelovanje je vise nego intenzivno i psihodelicno. MAOI blokidaju raspadanje odredenih kemikalija u vasem tijelu koji inace nemaju pristup vasem mozgu. Jedna od tih substanci je poznati DMT.

Nema nekih odredenih recepata za pripremanje Ayahuasce. Svaki šaman ima svoj vlastiti recept kojem dodaje biljke po svojoj recepturi i osjecaju (kao npr. tobacco, yopozaden, datura ili brugmansia) sto daje tripu specificno djelovanje.
Ayahuasca koja sadrzi decoction (vrsta ekstrakcije) od korijenja M.Hostilis se zove Juremahuasca, Ajuca ili Vinho the Jurema. Brazliski Indijanci koji su koristili ovako pripremljenu Ayahuascu tokom svojih rituala su bili dio kulta- Juremacult iz Južne Amerike. Mimosu Hostilis su koristili i kao afrodizijak- korijenje se umasiralo u tabane. Mnoga plemena su sada nestala ali se tradicija prenjela.

Ayahuasca u slobodnom prijevodu znaci nesto kao "lijana/ uže duše", sto dolazi od rijeci Aya- duh, mrtav covijek, duša a Huasca uže ili lijana, najvjerojatnije zbog biljaka koje se dodaju a imaju takav oblik npr. Banisteriopsis caapi

Mimosa hostilis je visegodisnja biljka koja moze doseci i do 4 metra visine. Jedan dio korijenja raste izvan zemlje, vrlo osjetljivi i vlaknasti i ima preljepu ruzicastu boju.

slika

Uzgoj iz Sjemena

slika

Smjestite sjeme u neku posudu i prelijete ih vrucom vodom (ne kljucalu), da bi sprjecili stvaranje plijesni tokom klijanja. Ostavite ih da se namacu par sati do 24 h. One koje se udvostruce ce izklijati, one koje ostanu iste velicine najvjerojatnije nece ni izklijati.

Za pocetak pripremite mjesavinu jednake kolicine pijeska i perlita. Stavite sve u posudu u kojoj cete klijati sjeme i pustite da se pripremljena mjesavina napije vode i dobro navlazi i tada ostavite da se visak vode dobro iscijedi.

Stavite sjeme do 2 cm u zemlju i ostavite teglu na osuncano mjesto, 20-25 °C

Neka zemlja bude konstantno vlazna dok sjeme ne izklija. Sjeme bi trebalo izklijati unutar 6 tjedana.

slika

Presadite Mimosu hostilis kada dosegne 10-15 cm visine. Sada pripremite drugaciju mjesavinu zemlje, jednake djelove standardne zemlje i finog pijeska, i zasadite je na istu dubinu na kojoj je i do sada rasla. Dakle nemojte je zatrpati dublje i vise nego do sada. Ostavite je na suncano mjesto, vani ili unutra (ako je toplo naravno) i zalijevajte tek kada se 2-4 cm povrsine osusi, nabijte prst i prosudite. Nemojte nikada biljku previse zalijevati da joj ne istrune korijen.

Biljku presadite ponovo kada dosegne 30 cm. I opet je nemojte zasaditi dublje nego do sada. U duplo veci lonac posto mimoza treba puno prostora za svoje korijenje. Zalijevajte ju tek kada se zemlja gotovo sva osusi.

slika

Gnojite ju jednom godisnje, u proljece kada su klime iznad 20 °C. Nakon toga malo zalijte biljku da aktivirate gnojivo.

Uklonite mrtve ili suhe grane sa Mimose hostilis pocetkom proljeca, da bi potakli biljku na ponovni rast. Male grane mozete takoder odrezati, ona ce nastaviti rasti u vis.

Ako zivite u djelovima gdje su zime jake i hladne (od -5 do -10) nemojte ju saditi vani na otvorenom jer najvjerojatnije nece prezivjeti takvu klimu.
Kada biljka ojaca (nakon 3-4 god) a vasi zimski uvijeti nisu nesto hladni (do -5 °C) mozete ju zasaditi vani na osuncano mjesto i obavezno zastititi kada zima dode. zamotat je kao sto to rade sa palmama i slicnim osjetljivim biljkama.

Sretan Uzgoj slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Mimosa Hostilis Uzgoj

Post Postao/la wizard.hannah »

Ama baš niti jednog growera! Ja imam sjemenke...i startati ču kroz tjedan...ali da nitko! NITKO!
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Mimosa Hostilis Uzgoj

Post Postao/la Red »

ima uzgajivaca ali ne postaju a neki se tek pripremaju, zato smo i napisali ovu temu, nadam se da ce uskoro i neke slike. razmisljam i ja da opet bacim koje sjeme pa da vidim jel ce bolje proci nego prosle godine :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Mimosa Hostilis Uzgoj

Post Postao/la wizard.hannah »

Što je bilo "last year"? Nije proklijalo ili se nije primilo? Mislim u zemlju...zanima me što se dogodilo.

Ja imam nešto malo sjemenki od Acacia maidenii i Acacia longifolia
Zeznuto je doći do PRAVOG sjemena. Ima lažnjaka pun vrag! Ili jednostavno mimose-acacie koja nije ona podvrsta koja se želi! Pitam se kako bum se ja boril sa "drvetom"? To bu moralo nekak sjeći u buš-patuljizirati ili sa konopima vezati u spiralu da skratim rast u vis. Al opet...to je drvo...nije skunk žiža. :blinkk:
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Mimosa Hostilis Uzgoj

Post Postao/la Red »

proklijalo, izraslo, 8 komada, prezivjelo do zime i na proljece nije krenulo dalje vec se sasusilo. Moja greska. nisam ih presadila u vece tegle, nisam pazila koliko sam trebala, na greskama se uci.

klijanje nije problem, rastu one ko velike i u obicnoj zemlji, ali ih treba paziti i dati im prostora kada narastu... vise srece drugi put :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Mimosa Hostilis Uzgoj

Post Postao/la wizard.hannah »

Znaš kaj me čudi....koliko ti je izraslo da si trebala veču posudu? Veču teglu? Ili si koristila one full male teglice (više ko čep!) za klijanje ili kaktusiče?

Thanx na tipu...ali trebam čuti odg najprije. Također sa srećom ovaj put. :ymsmug: ;)
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Mimosa Hostilis Uzgoj

Post Postao/la Red »

prvo sam ih namakala, one nabubrene sam posadila svaku posebno u teglice/casice od 2 dcl, kada su proklijale, bacila sam ih svaku u 1 lit velicine, sto je bilo ok. onda su narasle jedno 20 cm i bile divne i tu sam ih trebala najvjerojatnije presaditi. a ja nisam jer sam to planirala na proljece. medutim, nakon jesen/zime, nisu se oporavile i nastavile bacat lisce, vec su se osusile.

trebala sam ih presaditi nakon proljeca, kada su dosegle 15cm i mislim da bi im to pomoglo. najvjerojatnije nisu imale prostora za korijenje, a i pise da bi se trebale presaditi u tako neko vrijeme... bile su u kuci na mjestu gdje im je bilo savrseno...ali eto, nisu se oporavile
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Mimosa Hostilis Uzgoj

Post Postao/la wizard.hannah »

Brijem prvo temperaturni šokovi! Nevalja presađivat to much! Propuh...krivo mjesto..nagli padovi temp. i vlage! Radijator...Svijetlo.osjetljivo je...valjda Acacia nije toliko...kao Mimosa :-ss
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Mimosa Hostilis Uzgoj

Post Postao/la Red »

sto je najbolje pozicija na kojoj su bile je savrsena. svijetlo je uvijek jako ali opet ne direktno tokom dana, nema przenja, propuha nema, temp zadovoljavajuca i zimi i ljeti, pretpostavljam da su pojele zemlju, nedostatak prostora za korijen i tu su usahnule, nista drugo mi ne pada na pamet. njih treba presadivati cim prerastu teglu i dat im duplo vise prostora, pogovoto na pocetku. ne kazem da se treba presadivati svaki mjesec, ali treba presaditi kada to zahtjevaju. drugi put pametnije :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
dead_or_alive
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 05.07.2012, 13:45

Re: Mimosa Hostilis Uzgoj

Post Postao/la dead_or_alive »

Da nebih otvarao novu temu, a ako sam falio, mod. pls premjesti, ovako:
nasao sam na ebayu sjeme mimose hostilis i htio bi ga narucit, ima li ko kavih iskustava s narucivanjem sjemena preko ebaya. Postoji li mogucnost da mi ih oduzmu na grani zbog toga sto se iz odrasle moze izvlacit DMT (glupost mislim se - nekako sumnjam, ali cisto radi reda pitam, u slucaju da neko ima iskustvo). Na legalis.hr-u se frik ispovjedio kako je narucio biljke hostilisa, ma ne i sjeme, pa su mu ih oduzeli i etiketitirali kao dilera i bacili u novine...
pa josh, ako neko ima sjeme tu doma u hr ili u regiji od ekipe na forumu, za prodat ili bilo sto, jos i bolje, zivim na podrucju hrvatske sa jako puno suncanih dana di nema ostre niti duge zime, mozda bi je uspio vanka i odrzat na zivotu, kad bi vech bila odrasla...poglavito me zanima bas ova vrsta mimose. imam veliki dio ispred kuche koji mi zjapi prazan i ima samo jednu palmu u sredini koja nece izrast kojih iducih 100 godina, ovo izraste visoko a za kratko vrijeme... dakle, anybody???
The more you educate yourself the more you understand where things come from the more obvious things become and you begin to see lies everywhere. You have to know the truth and seek the truth and the truth will set you free. - Joradan Maxwell
Odgovori