Velebilje (Atropa Belladonna)

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la HypnoToad »

Mandragore ima uz cijelu obalu, što uključuje i zapadni dio Gorskog kotara, Velebit i Dinaru, osim žestokog krša, na otvorenim staništima bez previše trave, uz putove, rubove šuma, u maslinicima i td. Sjeverne populacije se vode kao Mandragora officinarum, koja postupno prema Dalmaciji prelazi u Mandragora autumnalis (mada je taksonomija u ovom rodu skroz sjebana i ofrlje napravljena, vjerojatnije je 10 različitih vrsta u te dvije). Ja sam ih najviše viđao uz nekakve šumske puteve, ali nikad se nisam previše okretao za njima, biljka ko biljka, 0% interesa ni za "magijski" ni za narko aspekt. Ako je želiš tražiti onda ti je najbolje ići u doba cvata ili ploda, inače je pre slična drugim zeljastim biljkama.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
silvangoran
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 14.04.2017, 22:17
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 55 puta

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la silvangoran »

HypnoToad je napisao/la: biljka ko biljka, 0% interesa ni za "magijski" ni za narko aspekt.
Hvala. znam da se ako ne cvate teško može razlikovati od ostalih. Neću je jesti [-( ali je jednom želim pronaći. Žao mi je izvaditi joj korijen, ali volio bih vidjeti kakav mu je oblik, zanima me iz osobnih razloga, tragam za njom od djetinjstva (a to je poprilično godina!) ;)
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is - infinite.
William Blake
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la HypnoToad »

Osobno ne volim uznemiravati divlje biljke, ali i mene je zanimao izgled korijena, kad sam je prvi put našao, odmah me nekako prošla želja da je iskopavam. Nabavi si sjemenke i uzgajaj svoje, nije teško, ionako ih treba često iskopavati i presađivati pa ćeš moći pratiti razvoj korjena, rast ćete zajedno. ;)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
silvangoran
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 14.04.2017, 22:17
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 55 puta

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la silvangoran »

Super ideja! :thumbsup: Sjemenke - moram prek interneta ili ih ima negdje kod nas?
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is - infinite.
William Blake
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la HypnoToad »

Preko interneta. I nemoj slučajno iz nekakvih "headshopova" koji prodaju sve i svašta, staro sjeme ko zna čega, Najbolje se ubaciti na neki strani forum gdje ljudi uzgajaju takve biljke. Sjećam se da je na ebayu bio jedan dečko iz Grčke prodavao uvijek svježe sjemenke sa uzgojenih biljaka, nemam pojma username, ali traži preko ebaya, a da nije neki veliki "garden seller" koji ima 5000 vrsta sjemenki u ponudi.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
silvangoran
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 14.04.2017, 22:17
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 55 puta

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la silvangoran »

Našao sam ga. Prodaje bijelu mandragoru, a M.officinalis je ljubičasta, pa me zanima koja je to vrsta? Jel to M. autumnalis?
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is - infinite.
William Blake
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la HypnoToad »

“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la Perun »

Hypno, odakle ti to da je ima svuda?
Proveo sam puno vremena u Dbk, tražio je po Konavlima i Snježnici i nisam je našao. Znam da je ima na Lopudu, vjerovatno i na Koločepu, Koločep joj i jest hrvatski naziv, ali bila mi je gnjavaža sad i otoke obilazit.
Dinara?? To mi je drugi dom, pogotovo dio iznad Peruče (evo i popodne idem tamo) i nikad ništa, ni nalik. Doduše nisam je ni tražio, uvjeren da je nema, ali mandragoru sa plodovima sigurno ne bih previdio.
Jel osvjedočeno znaš da je ima gdje si naveo ili je to znanje iz knjiga?
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la HypnoToad »

I jedno i drugo i treće, tj. u knjigama piše da je sporadično rasprostranjena po cijeloj obali (u stvari po cijelom Mediteranu), ja sam je isto tako sporadično viđao do Zadra, Istra, Primorje, Velebit, Gorski kotar, neki otoci, i imam svjedočenja iz prve ruke ljudi kojima vjerujem da su je viđali i na Dinari i južnije. Ona je biljka koja barem u mojem iskustvu ne raste u nekim ogromnim kolonijama, nego budu tipa 3 biljke na kvadratni kilometar, i onda na desetke kilometara u krug ništa. I nije da ima točno određeno vrijeme cvatnje, nego cvate i daje plodove od kraja ljeta do kraja proljeća, tako da baš moraš naletiti. Ali znaš šta kažu za biljke iz obitelji Solanaceae, za daturu, mandragoru, velebilje i td., vidjet ćeš ih ako one žele da ih vidiš. ;)
Ali uglavnom, ja vjerujem da ih ima u manjem broju posvuda, traži u pravo vrijeme s plemenitim ciljem da je samo fotografiraš i diviš joj se, i velike su šanse da ćeš naletjeti na jednu. :)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
silvangoran
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 14.04.2017, 22:17
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 55 puta

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la silvangoran »

SleppyInHead je napisao/la:E ako se on ne javi mozes na mene racunat.
SleppyHead eto moje lijepe dame :-). Sad nam ostaje pričekati bobice, pa ti šaljem ;)


[
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is - infinite.
William Blake
Odgovori