Velebilje (Atropa Belladonna)

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la Red »

Velebilje

slika

Latinski naziv: Atropa Belladonna
Ostali nazivi: beladona, bunika, luda trava, veliko bilje, vučja trešnja
Eng: Nightshade, Deadly
Porodica: Solanaceae - Pomoćnica

Velebilje je vrlo rasprostranjena biljka u našim brdskim i planinskim predjelima.

slika

Biljka se raspoznaje po obliku i rasporedu listova - u svakom pršljenu grane nalaze se po dva jajolika lista, jedan mali, a drugi veliki. Cvjetovi su pojedinačni i nalaze se u pazuhu listova, a cvate tijekom cijelog ljeta, a plodovi su vrlo lijepe, kao višnja krupne bobice. Bobica je višesjemena, sočna kiselkasto-slatka, ukusna (ali vrlo otrovna), veličine višnje; ima tamnoljubičast sok. S donje je strane bobica obložena zelenom petozubom čašicom. Sjemenke su okruglaste, tamne i sitne.

Smiruje tegobe kod prehlade, grlobolje, kongestije gornjih dišnih putova i vrućice.

Velebilje se koristilo još u pradavna vremena za spravljanje "čudotvornih" napitaka i "vještičjih masti". Naime, atropin i skopolamin iz velebilja, imaju učinak na središnji živčani sustav izazivajući halucinacije i sedativno djelovanje.
Ublažuje grčeve i zaustavlja preveliki motilitet crijeva. Naravno, atropin neće djelovati samo na probavni sustav nego na sve sustave kojima upravlja autonomni živčani sustav - praktički na cijeli organizam. Zbog toga atropin ima brojne nuspojave. Pri većim koncentracijama atropin uzrokuje blokadu svih parasimpatičkih funkcija organizma, ali je on izuzetno siguran lijek za odrasle osobe. Do teških trovanja može doći pri pokušajima samoubojstava ili namjernih izazivanja halucinacija, te slučajnim konzumiranjem velebilja (npr. planinari).
Simptomi su otrovanja suha usta, proširene zjenice, tahikardija (usporenje rada srca), crvenilo i toplina kože, aritmije, uznemirenost, halucinacije i derilij koji traje i do tjedan dana. Tjelesna temperatura je često povišena, a kako su djeca puno osjetljivija na hipertermičke učinke atropina treba ga smatrati vrlo opasnim lijekom za primjenu u djece.

slika

Sastav:
Ljekovitost i otrovnost velebilja potječu od alkaloida atropina, odnosno hioscijamina. Količina alkaloida zavisi o nekoliko stvari: klime, tla, vremena berbe, načina sušenja.

Stanište: raste uz šumske putove, na šumskim čistinama, u svjetlim šumama, na rubovima šuma, na krčevima...

Upotreba:
Velebilje je vrlo važna biljka. Od lišća i korjena se pravi prašak, ekstrakt, tinktura, sirup, itd. Daje se za umirivanje želučano-crijevnih bolova , za umirivanje kašlja i bronhijalne astme, grčeva od žučnog ili bubrežnog kamena, epilepsije, histerije, parkinsonizma i drugih neuroza, protiv noćnog znojenja tuberkuloznih bolesnika i za umirivanje bolova i napada raznih bolesti. Predoziranjem dolazi do početne opijenosti, a zatim da povračanja i nesvjestice. U srednjem vijeku djelovanjem manje doze koristilio se za uljepšavanje: sjajne oči i otvorene zjenice (bella donna=lijepa žena).

Narodno ime: velebilje, veljebilje, viljebilje, vitino bilje, vilinska bilje, veliko bilje, gorsko bilje, golemo bilje, bun, crni bun, veliki bun, gorski bun, buna (otrovani je kao u nekom bunilu), ludača, luda trava (otrovani izgleda kao da je poludeo), pomamnica (otrovani skače, vrišti, čini svakojake ludosti kao da se pomamio), kurjaća, kurjačija jabučica, kurjačija trešnja, pasja jagoda, pasja višnja itd.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la Red »

Jedan od clanova me zamolio da napisem malo vise informacija o ljekovitoj strani Velebilja, pa sam malo prelistala knjige koje imam ovdje i nasla par extra informacija vezanih uz samo lijecenje.

Sve informacije su iz knjige Liječenje Otrovnim Biljem by Ivan Lesinger
slika

Vrijeme cvatnje: svibanj- srpanj
Miris i okus: bez narocitog mirisa, gorkog, a plodovi slatkog okusa
Branje i prerada: listove beremo za vrijeme cvatnje ili kada plod počinje sazrijevati. Sušimo brzo na toplom i zracnom mjestu u hladu, da sacuvaju zelenu boju. U proljeće čim stabljika s listovima starije biljke nikne, izrežemo i sušimo brzo na toplom i zračnom mjestu. Od listova i korijena mogu se raditi tinktura, prašak, sirup i extrakt.

Ljekoviti sadržaj: Listovi sadrže hiosciamin- atropin, beladonin- apoatropin- skopolamina 0,35- 0,4%
Korijen hioscamin- skopolamin
Plod hioscamin, jantarnu kiselinu, mineralne soli, asparagin, oscin

O toksicnosti i simptomima trovanja pise u prvom postu pa se sada necu ponavljat.

slika

U pučkoj medicini ova biljka ima dugu tradiciju a rabi se za liječenje:
- bolesti želuca i crijeva- bolnih grčeva želuca, crijeva i čmara, trbušnih tegoba i bolova, viška želučane kiseline, čira na želucu i dvanaesniku, raznih rana na želucu i crijevima, zatvora, smirenje proljeva, poticanje crijeva na rad
- ženskih bolesti kao što su to bolni grčevi maternice i vrata maternice
- neuralgija
- bolesti mokraćnog sustava tj grčeva i bolova
- bolesti respiratornih organa svih oblika astme, hripavca do tuberkuloze i znojenja kod tuberkuloze
- bolesti jetre, žući žućnih kanala i bolnih grčeva u žući
- bolesti srca
- epilepsije
- Parkinsonove bolesti
- posljedica trovanja morfijem, muscarinom, opijumom...

Zapadna pučka medicina velebilje rabi za liječenje: bolova i bolesti živaca, bolnih grčeva općenito, te grčeva crijeva, želuca, mjehura, noćnog znojenja, oćnih tegoba, Parkinsonove bolesti, prehlade, srčanih komplikacija, trovanja morfijem, upalnih stanja, kao i za smirivanje i za stimuliranje nervnog sustava.

Kontraindikacije: osobe oboljele od glaukoma ne smiju uzimati preparate velebilja ni u kojem obliku!

Kućna biljna ljekarna

Tinktura

20 gr listova
1 dl 70% alkohola

Listove namočiti 30 dana u alkoholu i procijediti

Uzimati razblaženo sa vodom tri puta na dan po 10 kapi. Najviše se može uzeti 2 gr, tj. dvije kavene žličice tinkture razblažene s vodom i to kap tinkture u 10 kapi vode.

Prašak

Suhe listove usitniti u fini prah i uzimati u količini od 0,15 do 0,20 grama na dan, ili koliko stane na vrh džepnog nožića. Terapija traje četiri dana, a stanka do nastavka terapije, također četiri dana.

Cigarete

Za liječenje astme koriste se cigarete koje se izrađuju u omjeru devet dijelova duhana i jedan dio suhih listova ili praha od suhih listova.

To je sve sto sam iskopala, kod sebe. na netu bas i nema toga... nadam se da ce nekom koristiti. :ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la Proximus »

Ima nesto u solanaceae biljkama sto u meni izaziva intenzivno strahopostovanje. Ne nekakav "otrov, fuj!" strah nego bas strahopostovanje. Mislim nikad mi nebi bilo na kraju pameti konzumirat nikakav delirik zbog ocitih razloga, ali i dalje smatram te biljke izrazito mocnim i pozitivnim silama, do te mjere da kad prođem pored dvorista s daturom nerijetko stanem na par sekundi i razmisljam koliko je opasne moci u toj biljci i koliko je mala kolicina iste sposobna potpuno pokoriti i obmaniti ljudski um. Kad kazem pozitivnim, mislim na to kao na zivuci primjer da nije sve sto raste iz zemlje i sadrzi carolije u sebi za zajebanciju. To, a i datura je valjda najlijepsi cvijet ikad i nadam se da cu je imat puno dvoriste jednog dana :x

A. Belladonnu jos nikad nisam vidio uzivo, odnosno vjerojatno jesam ali nisam primjetio da je o njoj rijec jer cujem da je ima posvuda, I stvarno cu se potrudit naci ju negdje i jednostavno, doživjet ju uživo (vizualno!).
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la Red »

imam je zasadenu u vrtu, pa se sama aktivira u proljece nakon zime i pretvori u malo veci zbunj. ali nevjerojatno je kako ima divne cvijetove i te bobice ali ako dodes na metar od nje smrdi cudnovato a i osjecaj pod prstima je cudan, ako pipkas stabljiku. nesto kao sa daturom :D

u svakom slucaju divan je subjekt za fotkanje, ali to je sve :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Adenine97
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 29.06.2013, 11:41

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la Adenine97 »

Ja sam iz varaždina i vrlo bi rado htio ovu biljku doma posaditi pa da od nje onda mogu ekstrahirati razne kemikalije koje mi doma trebaju(otac mi ima problema sa srcem, pa ako dobije infarkt da mu 1cc atropina direktno ubrizgam u srce, znam da zvuči grozno, ali jako pomaže), pa ako tko zna gdje bi je najbliže ove lokacije mogao pronaći? Hvala na bilo kojem odgovoru, moze i u privatne poruke.

P.S. Tahikardija je ubrzani rad srca, ne usporeni.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la Devil'sChase »

Šetnja kroz prvu bjelogoričnu šumu pa te možda biljka pronađe ili pogledaj dali ima u maloj eko sjemenarni (banner skroz dolje lijevo na početnoj) pa naruči
Avatar
Alkaloid
rank3
Postovi: 66
Pridružen/a: 16.09.2010, 14:47
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la Alkaloid »

Adenine97 je napisao/la:Ja sam iz varaždina i vrlo bi rado htio ovu biljku doma posaditi pa da od nje onda mogu ekstrahirati razne kemikalije koje mi doma trebaju(otac mi ima problema sa srcem, pa ako dobije infarkt da mu 1cc atropina direktno ubrizgam u srce, znam da zvuči grozno, ali jako pomaže), pa ako tko zna gdje bi je najbliže ove lokacije mogao pronaći? Hvala na bilo kojem odgovoru, moze i u privatne poruke.

P.S. Tahikardija je ubrzani rad srca, ne usporeni.

Nadam se da si neki trol jer se iskreno užasavam od ideje da bi netko pokušao ovakvu terapiju. Ako ipak nisi trol molim te poslušaj sljedeće savjete/molbe/upozorenja):

Ako nisi liječnik, nemoj nikome ništa ubrizgavati u tijelo.
Ako jesi liječnik, a nisi to prije pokušao, nemoj nikome ništa ubrizgavati u srce.
Ako jesi liječnik i prije si pokušao ljudima ubrizgavati stvari direktno u srce (i preživjeli su), a nisi završio farmaciju, nemoj nikome ubrizgavati kućne ekstrakte otrovnog bilja.
Ako jesi liječnik, ubrizgavao si ljudima atropin u srce i oni su danas živi, također završio si i farmaciju, onda ionako možeš nabaviti čisti atropin laboratorijske kvalitete pa ti ne treba Belladonna.


Također imaj na umu:

Ubrizgavanje atropina u očevo srce je ubojstvo i zakon će ga tretirati kao takvo. Ako se želiš domoći obiteljskog naslijeđa, a otac ti ima slabo srce, probaj ga radje nervirati na dnevnoj bazi.
Belladonna sadrži promjenjivi koktel smrtonosnih alkaloida i nemoguće je koristiti kućni ekstrakt kao pouzdan lijek, naročito u slučaju infarkta.
Ubrizgavanje bilo čega u oslabljeno srce izaziva bespotreban rizik ozbiljne infekcije.

Iskreno se nadam da sam samo naivčina i da hranim trolove.
Avatar
drencan
rank2
Postovi: 42
Pridružen/a: 23.08.2014, 20:14
Ima zahvala: 18 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la drencan »

Moja lijepa zena.
Privitak/ci
Belladonna
Belladonna
I ja sam cu isceznuti, kao i svi mi. No , umijetnost sokolarenja ce zivjeti dok sokolovi budu mahali krilima. Ipak, ta umijetnost je ljubav, a ljubav je vjecna.
vekac
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 14.11.2014, 01:12

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la vekac »

Ima li mozda neko neku malu kolicinu osusenih bobica/semenki divlje beladone za pokloniti?
Avatar
silvangoran
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 14.04.2017, 22:17
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 55 puta

Re: Velebilje (Atropa Belladonna)

Post Postao/la silvangoran »

vekac je napisao/la:Ima li mozda neko neku malu kolicinu osusenih bobica/semenki divlje beladone za pokloniti?
Imam ja, iako vidim da je post od prije godinu dana. Ako nisi našao, dogovorit ćemo se, samo da ove godine skupim plodove moje Lijepe dame ;)
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is - infinite.
William Blake
Odgovori