Salata Divlja (Lactuca virosa)

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
vrtniPatuljak
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 30.04.2011, 12:39
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Salata Divlja (Lactuca virosa)

Post Postao/la vrtniPatuljak »

"Ali OPREZ divlja salata (Lactuca virosa) postati će OTROVNA i iskazat svoje neželjeno djelovanje već pri malo većoj količini od one propisane" kolika je jedna normalna količina i koliko je puno možemo konzumirati a da se ne predoziramo
"love the life you live, live the life you love.” - Bob Marley
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Salata Divlja (Lactuca virosa)

Post Postao/la Fig »

Nisam naišao po netu na nikakve konkretne ustanovljene doze i pretjerane slučajeve trovanja (ako se to može tako nazvat), pošto su navodno potrebne veće količine. Međutim, naišao sam na jedno iskustvo gdje je tip spravio čaj od 20-30g (možda i više). Kaže da je doživio pretapanje sna i jave, što je karakteristično za opium i sa njime usporedio iskustvo, samo što je sad bilo popraćeno grčevima, te kako su snovi bili zastrašujućeg karaktera (to bi bilo ipak subjektivno), i eventualno padanje u nesvijest. Opet su tu i alergijske reakcije nekih ljudi na većinu biljaka porodice Asteraceae i sl., tako da vjerujem kako neugodni efekti podosta variraju kod različitih osoba. Oprez je svakako savjetovan, ko sa svime.

Čini se kako doza donekle opijumskog efekta graniči sa dozom negativnih fizičkih efekata, al opet, sve to varira i zavisi o dobi, građi i metabolizmu pojedinca, tako da su prijavljena pozitivna iskustva od 25g osušenih listova i sl. bez ikakve mučnine. Dosta ljudi konzumira manje količine i potom odbaci jer ne osjeti željeno djelovanje, i sa tim prestaje daljnje eksperimentiranje.

Efektivna doza bi generalno bila 28g osušenih listova ili pola grama ekstrakta po osobi, kaže entheology.org
Džon
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 26.02.2014, 16:55

Re: Salata Divlja (Lactuca virosa)

Post Postao/la Džon »

Pozdrav!
Imam posađenu divlju salatu u vrtu,i mene zanima kako je najlakše dobiti lktukariji u većim količinama,također bih molio kolegu da malo podrobnije opiše postupak kuhanja cijele biljke i ostale načine dobivanja,također me zanima kako ga dobit iz sjemenki,ko što iše gore da su hippy radili.Unaprijed hvala svima na odgovorima :x
Avatar
Lesnik_iz_Dzindzovci
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 25.05.2014, 17:18
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Salata Divlja (Lactuca virosa)

Post Postao/la Lesnik_iz_Dzindzovci »

Mene zanima isto, a zanima me i kad mozemo da ocekujemo odgovor. :)
„Ljudi? Ima ih, verujem, pet ili šest. Spazio sam ih pre mnogo godina. Ali nikad se ne zna gde su. Nestali su kao vetar. Nemaju korena i to im mnogo smeta." :D
Odgovori