Salata Divlja (Lactuca virosa)

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Salata Divlja (Lactuca virosa)

Post Postao/la Red »

Vrtna salata najpoznatija je vrsta roda Lactuca koji broji preko 100 vrsta raznih salata ali sve imaju nešto zajedničko: mliječni sok blago narkotičkog djelovanja.

slika

Divlja salata posjeduje ista ljekovita svojstva kao i vrtna : smiruje i duh i i tijelo, donosi miran san onima koji pate od nesanice, umiruje nervozne i žučne. Ali OPREZ divlja salata (Lactuca virosa) postati će OTROVNA i iskazat svoje neželjeno djelovanje već pri malo većoj količini od one propisane u recepturama narodne medicine. Zato je mudro, jednako učinkovito i jednostavnije držati se obične vrtne zelene glavice koja nas obasipa jedino i samo ljekovitim i blagotvornim svojstvima.

Sveobuhvatno umirujuće djelovanje salate ide toliko daleko da lagano smanjuje libido ali i potiče proizvodnju seratonina kod depresivnih osoba, te usporava starenje.

Zanimljivost: Izvor: http://metabolizam.wordpress.com/2010/0 ... iz-salate/
"Da se iz zelene salate (Lactuca sativa) može izolovati opijum. Ne pravi opijum, već supstanca koja veoma podseća na njega. Pravi opijum je otrovčina na kvadrat, koja sadrži morfijum, kodein, papaverin, i još brdo najotrovnijih alkaloida. Ovaj opijum iz salate je prilično drugačiji. Kao prvo, upšte ne sadrži alkaloide.
Aktivni principi su seskviterpeni. Kao drugo, nije poznato na koje receptore deluje, ali zasigurno to nisu opinoidni receptori, jer da li ste čuli da se neko navukao na salatu kao na horse?
Laktucarium je mlečna, viskozna supstanca koja se može izolovati iz biljaka iz roda Lactuca spp.. Poznat je i pod nazivom opijum iz salate, jer ima sedativna i analgetička svojstva slična opijumu. U narodnoj medicini najčešće je korišćena divlja salata (Lactuca virosa). Poznato je da je „opijum iz salate“ upotrebljavan još u Starom Egiptu, a u SAD je počeo da se koristi kao lek od 1799. godine. Tokom 19. veka intenzivno je upotrebljavan u Poljskoj kao zamena za opijum, jer nije imao neželjene efekte kao pravi opijum (morfijum iz opijuma izaziva fizičku zavisnost, a može da izazove i anafilaksu verovatno tako što preko opinoidnih receptora pokreće oslobađanje biogenih amina i SRS-A iz mastocita i bazofilnih granulocita). Tek sredinom 20. veka hemičari su uspeli da izoluju aktivne principe iz salate. To su seskviterpeni laktucin i laktucopikrin, a to su inače i supstance koje daju gorčinu salati.

slika slika

Tokom dvadesetog veka ovaj opijumski karakter salate je zanemarivan, sve do hipi pokreta kada se tokom 1970-tih pojavljuju priče o legalnoj drogi koja izaziva euforiju slično kao catnip (macina trava ili valerijana) i damiana. Prednost opijuma iz salate je što je vrsta lateksa, stvrdnjava se stajanjem i onda može da se puši. (Oni su uglavnom radili izolovanje iz semena obične salate)
Budući da ima blago sedativno dejstvo, salata je veoma zanimljiva kao prirodna i zdrava alternativa antidepresivima i lekovima za insomniju. Po mom mišljenju opijum iz salate bi bio veoma zanimljiv za prevenciju napada panike, jer blago sedativno dejstvo može da relaksira psihički pritisak koji dovodi do napada.
I tako pored minerala i vitamina kojima ova divna biljka obiluje, salata ima i dodatni anti-stres efekat" :D

Opis
Biljka visine i do dva metra, jake stabljike, pri vrhu razgranatim cvjetnim stabljikama. Listovi su prizemni ovalni, na rubu nazubljeni. Cvijet je žute boje, sjemenke trokutastog oblika. Korijen jak, vretenast. cijela biljka sadrži mnogo mliječnog soka. Od obične zelene salate razlikuje se po podljikavoj površini na glavnoj žili s donje strane listova.
Cvate od svibnja- rujna. jakog je i neugodnog mirisa, gorkog okusa.
Raste na sunčanim obroncima, kamenjarima i krčevinama, uz putove i rubove šuma...

slika

Branje i prerada: sabire se cijela biljka neposredno prije cvatnje. za dobivanje mliječnog soka, Laktukarija, potrebno je stabljiku salate u cvatu zarezati. Ona ispušta mliječni sok koji se na zraku zgusne i potamni. Sakupljeni sok može se miješati s medom i tako dobiti dobar prirodni preparat za liječenje raznih tegoba.

Simptomi trovanja: Znojenje, ubrzano disanje i rad srca, širenje zjenica, smetnje u vidu i sluhu, vrtoglavica, neusklađene kretnje tzv. ataksija, a zbog kljenuti srca može nastupiti i smrt

Ljekovito djelovanje

U pučkoj medicini
- za uspavljivanje kod nesanice
- za umirenje centra za kašalj i sl.

Međutim, danas se zbog mogućeg trovanja u slučaju uzimanja malo većih količina, mliječni sok ne rabi, ali se koristi sirup od divlje salte i to za:
- nesanicu
- umirenje nervnog kašlja
- umirivanje grčeva
- protiv bolova
- stanja uzbuđenosti
- liječenje se seksualne pohotljivosti

Tinktura od cijele biljke rabi se:
- za umirivanje iritirajućeg kašlja
- protiv nesanice

Sjeme se rabi za dobar san, umirenje kod prevelikih uzbuđenja te se znalo reći da sjeme čovjeku oduzima volju i ljubav čineći ga pospanim i nevoljenim za bilo koju aktivnost. U nedostatku duhana pušilo se suho lišće divlje salate, ili se skupljao sok i mješao sa suhim biljem.

Trudnicama je zabranjeno uzimanje većih doza divlje salate u ma kakvom obliku!

O receptima i ostalom vezano o ljekovitoj primjeni na drugom odjelu :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
ckola
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 13.04.2010, 08:19
 pohvaljen: 1 put

Re: Salata Divlja (Lactuca virosa)

Post Postao/la ckola »

vrlo zanimljivo, osim onog dijela da smanjuje libido...meni treba nešto što ga povečava pa ako znaš za neku biljčicu molio bi te da mi otkriješ i tu tajnu. pošto sam ja več čovijek u godinama treba mi nešto za moju muškost...da joj povratimo snagu,elan i čvrstoču. šta kažeš, lipa moja, ima li meni spasa?
pomagaj stara moja da me ne ostavi žena...ili ljubavnica koja. haha šalim se, ali samo ovaj zadnji dio...
ostalo stoji...nisam više "močan" kao nekada
Jos
rank4
Postovi: 116
Pridružen/a: 21.03.2010, 18:53
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta

Re: Salata Divlja (Lactuca virosa)

Post Postao/la Jos »

slika
^plant of last summer here :)
Colected some of its leaves to :-B
N.I.C.E.
rank2
Postovi: 39
Pridružen/a: 09.05.2010, 20:44
 pohvaljen: 4 puta

Re: Salata Divlja (Lactuca virosa)

Post Postao/la N.I.C.E. »

Ovo je ono sto meni treba.Dali to,kako,u kom obliku i gde moze da se nabavi?Dali postoji neki gotov preparat koj mogu da uzmem u apoteci?Kako se priroda postara za sve... :ymhug:
Inace ima jako neobicnu strukturu.Nije alkaloid,a ti petoclani i sedmoclani ciklicni sistemi cine jedan neobican oblik.Taj sedmoclani prstenasti sistem podsetio me je na onaj koj se vidi u formuli ibogaina ali to nije to isto jer on sadrzi (N) atom i alkaloid je,a laktucin i laktucopikrin nisu alkaloidi.Naravno objasnjeno mi je da je svaki molekul celina i da postoji pravilo po kojem svaki (c) atom dobija svoj redni broj.Dalje to je pitanje za iskusnije poznavaoce hemije i one koji su zaljubljeni u ovu nauku.Seksviterpeni,nealkaloidna jedinjenja sa psihotstimulativnim efektima,itd.
Moje pitanje je:dali to,kako,u kom obliku i gde moze da se nabavi?Dali postoji neki gotov preparat koj mogu da uzmem u apoteci? Moram da dopunim pitanjem dali je legalna,ako ne postoji li mogucnost da postoji lek od nje za koji mogu da trazim recept od lekara?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Salata Divlja (Lactuca virosa)

Post Postao/la Red »

raste u divljini u vecini zemalja, samo je treba raspoznat. Legalna je i ne postoji, koliko ja znam, nista na bazi te biljke da se moze u apoteci kupiti.

jednostavno odes do livade i uberes :-B toliko jednostavno.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
N.I.C.E.
rank2
Postovi: 39
Pridružen/a: 09.05.2010, 20:44
 pohvaljen: 4 puta

Re: Salata Divlja (Lactuca virosa)

Post Postao/la N.I.C.E. »

Ali ja nemogu u divljinu.Kako da dodjem do ovoga?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Salata Divlja (Lactuca virosa)

Post Postao/la Red »

pod divljinu mislim livada, park, malo zabacena mjesta, korov... nije da moras ici 100 km juzno na brdo :D

druga opcija: udavi nekog da ti ide to brat pa da ti donese.

trece opcije nema. (ima naruci sa neta)

:ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Salata Divlja (Lactuca virosa)

Post Postao/la Fig »

Koliko sam gledao, ima nekoliko načina dobivanja laktukarija, dok je kod mene išla neka najobičnija metoda kuhanja cijelih biljaka, te noćna i cjelodnevna evaporacija tekućine. Dobivena je zgusnuta tamna masa donekle slična opijumu, nekoj tamnijoj verziji hasha i sl. Nije toliko solidan, već dosta gnjecav i brzo se topi, te mi nije baš bilo praktično rukovanje.

slika

Pušio sam u lulici, te smotano kao pljuga sa vutrom i samo sa duhanom. Najbolje mi je došlo do izražaja u lulici sa jako malo duhana, dok sam u pljugu stavljao duplo više laktukarija od nekog normalnog ekvivalenta hasha (jako mi je bilo zeznuto jer je masa dosta ljepljiva i veoma slabo gori).

U tih sam par dana u dosta navrata pušio prvo samo, pa većinom u pljugi sa popratnim, a pri samom sam laktukariju osjetio laganu ošamućenost (kao pri nepušenju duhana dugo vremena pa kad te onako malo ošamutne pri ponovnom pripaljenu), zeznuto hodanje i više te fizičke osjete laganog otpuštanja mišića i sl. ali ništa posebno osjetljivo, više u nekim tragovima. Skupa sa vutrom nisam osjetio razliku, možda malo jaču smorenost i veću zeznutost u hodu (a moguće da je i neki placebo zbog razmšljanja o tome).

Zadnji sam put (prije nekih sat vremena) ubacio podosta laktukarija u lulicu sa nešto malo duhana da ulovi i drži neki žarić, te dosta vremena pušio jer baš slabo gori. Mukotrpnim sam radom upaljača uspio ulovit dobar žar i rastop smjese gdje je fino klizio dim. A dim mi je inače skroz bez okusa i slično kao zrak pri udisaju, tek nakon dužeg uvlačenja poprimio je doneki trpki okus. Treba dosta popušiti da bi određeni efekti došli do izražaja, te sam tek tada osjetio malo poboljšane efekte ali opet ništa posebno jako već kao da ulazim u predstadije pušenja dobre obične vutre nakon dva tri dima. Lagana dezorijentiranost i opuštanje mišića dok je psiha skroz normalna. Isto sam zamijetio promijene u okusu npr. čaja i ostalog, viša senzibilnost i spektar okusa, kao kod vutre samo veoma slabije.

Mislim da bi trebao još više popušit na neki način koji više dolikuje za neke tipa prividne vjerojatne opijumske efekte, ali dobro. Probat ću isprobat čaj i ako uleti još neka predivna misao konzumacije.

Sve u svemu, nije bilo toliko zamjetno već više normalnije nego išta neuobičajenije al opet, trebalo bi više iskonzumirat. Ne znam sad kako je sa osušenim listovima i sl., ali logično da bi trebala daleko veća količina zbog samog udjela laktucina i laktucopikrina.
Nije me puno naučila posredstvom komunikacije ovog oblika, ali ima još dosta za pokazat u ostalim ljekovitim i sl. svrhama gdje će možda pronać bolje mjesto.
In The Clouds
rank3
Postovi: 75
Pridružen/a: 08.08.2011, 13:23
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Salata Divlja (Lactuca virosa)

Post Postao/la In The Clouds »

Interesantno... Imam ove biljke svugdje po kraju gdje zivim... Pa bi ih mogao malo iskoristiti :)
Life is good...
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Salata Divlja (Lactuca virosa)

Post Postao/la Fig »

Da, nije tolko bezazleno... a čaj mi je pravi pogodak. U čaj od mente sam ubacio ekvivalent laktukarija (veoma mi je bilo gorko za konzumirat samo) kojeg sam prije koristio pri pušenju i predivno je. Umjesto smorenosti, zamaranja i borbe pri pušenju, čaj je donio lijepu blagu opuštenost i baš taj anti-stres efekt sa finim napredovanjem. Nije odjednom dezorijentiranost i nagla opuštenost kao pri pušenju gdje se odjednom uvlači puno količine već se ovako nekako fino rasporedi kroz pijenje čaja i fino opusti. Uz sve to mi je otupilo i pomalo zatomilo bol u tabanu gdje mi se jučer zabio komad drveta tako da je sve oteklo da nisam mogao hodat. Sada donekle mogu stat na cijelo stopalo i ne jako šepuckat ko prije :) (bar za neko vrijeme)

Veoma je blago ali zamjetno i ugodno.
Odgovori