Petrov Krst (Paris quadrifolia L.)

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Petrov Krst (Paris quadrifolia L.)

Post Postao/la Red »

Petrov Krst
Petkrst2.jpg
Petkrst2.jpg (161.45 KiB) Pogledano 2327 puta.
Petrov krst (Paris quadrifolia L.) pripada obitelji Slakovki (Familiae Convallariaceae), a ljekarnički joj je naziv Solanum Furiosum.
Petrvov krst prirodni je afrodizijak, antidot, antispazmatik i hemolitik.

Zapadna pučka medicina Petrov krst upotrebljava za liječenje bolesti žlijezda, nervnih bolova, rana, konjunktivitisa i drugih bolesti očiju, bronhitisa, kašlja, reumatizma, te za narkotički efekt. U liječenju se uzimaju jako male doze.

Iz duge podzemne stabljike izraste kratak nadzemni dio s četiri ovalna lista. U sredini listova razvija se cvijet zelene boje, iz kojeg nastaje tamnomodra boba. U bobi ima vise sjemenki.
Cvate od svibnja- lipnja. Miris i okus su odvratni. Bobe bljutavog okusa.
Raste na vlaznim sjenovitim i kamenitim šumskim mjestima, bogatim humusom. Ono sto je otrovno jeste paristifnin a sadrzi ga u plodu i podanku.
Simptomi trovanja: Mučnina, povračanje, pečenje želuca, proljev, glavobolja, omamljenost, suženje zjenica, klonulost, grčevi, slabost mišića, slab rad srca, nesvjestica.

Sjemenke imaju opojno svojstvo te se rabe kao afrodizijak *.*

ako netko ima ikakvog iskustva nek javi, zanima me jako....
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
N.I.C.E.
rank2
Postovi: 39
Pridružen/a: 09.05.2010, 20:44
 pohvaljen: 4 puta

Re: Petrov Krst (Paris quadrifolia L.)

Post Postao/la N.I.C.E. »

Zna li se sta sadrzi "Petrov krst" od farmakoloski aktivnih jedinjenja?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Petrov Krst (Paris quadrifolia L.)

Post Postao/la Red »

Nisam bas sigurna sto me tocno pitas...

ali evo malo vise detalja.

Ljekoviti sadržaj: Parstifinin, saponini, sapogenin, pavidin, paridin, organske kiseline, asparagin.

Otrovan je Paristifinin

sto te tocno zanima, ili sam odgovorila na tvoje pitanje :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
N.I.C.E.
rank2
Postovi: 39
Pridružen/a: 09.05.2010, 20:44
 pohvaljen: 4 puta

Re: Petrov Krst (Paris quadrifolia L.)

Post Postao/la N.I.C.E. »

Pa to je to.Koje alkakoide(ako su u pitanju alkaloidi) sadrzi?Sta je to u njoj sto deluje na ljude?To jako volim da proucim.Znas ono koje su strukture,cemu su slicni,na koju foru rade?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Petrov Krst (Paris quadrifolia L.)

Post Postao/la Red »

toliko znam, evo pa to i napisala. za ostalo guglaj, imas latinski naziv pa trazi, ja sam ove informacije nasla u svojoj knjizi Ljecenje Otrovnim Biljkama. ako te zanima jos sto, pitaj, bacit cu oko...

prije si formulirao pitanje kao da me pitas nesto iz nuklearne fizike, Ipak, svi smo mi ovdje frilenseri a ne kemicari i znanstvenici :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
N.I.C.E.
rank2
Postovi: 39
Pridružen/a: 09.05.2010, 20:44
 pohvaljen: 4 puta

Re: Petrov Krst (Paris quadrifolia L.)

Post Postao/la N.I.C.E. »

To je jako bitno da znamo jer biljka moze da sadrzi neku glupost kao tujon kojeg ima svuda.Moze da sadrzi nekie alkaloide kao u maku koje bi ljudi da izbegnu ili neki otrov kao tatula.Sa druge strane moze da sadrzi jako vredne,zanimljive i lekovite sastojke.Zato je vazno pored biljke staviti njen sadrzaj da bi znali otprilike o cemu se radi.
Ovde sam pronasao samo za asparagin da je amino kiselina-znam sta je.Saponini znam sta su.Organske kiseline-kapiram.Ovo ostalo su imena nekih alkaloida ali nisam uspeo da ih nadjem na povrsini.Treba malo dublje kopati,ocigledno nisu tako poznati.Jel ima ta knjiga online?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Petrov Krst (Paris quadrifolia L.)

Post Postao/la Red »

nema koliko znam ali ima ih za kupiti okolo u knjizarama. cijela serija tih knjiga je vezana uz biljke itd, mene je ova o ljecenju Otrovnim biljem vrlo zainteresirala.

to su dvije knjige, i sadrze vrlo dobar opis biljke, sataniste, povijest, sastav, otrove i onda na kraju Kako iskoristiti tu biljku u medicniske svrhe i na koji nacin a da ti ne naskodi, ima i homeopatija takoder. mislim da su bile oko 80 kn svaka... na sajmu sam ih kupila.

tamo ima i datura i oleandar i brsljan, i bunika i ostala zla, koja ne moraju nuzno biti zla ako znas kako ih koristiti.

u buduce cu stavljat i te informacije. imas pravo. mozda nekom to znaci...ja ih ne razumijem pa zato nisam isla za tim.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Petrov Krst (Paris quadrifolia L.)

Post Postao/la HypnoToad »

Red to su one knjige od Lesingera, jelda? Ja ih baš sad planiram kupit, odlične knjige, mogu se i naručit preko neta, 39 kn svaka ili 300 kn cijeli set od 12 knjiga, a po sajmovima knjiga budu još jeftinije. Baš sam neki dan malo listao one s ljekovitim biljem, odlično opisane, što liječe, što sadrže, kako se pripremaju, bolje i opširnije od bilo koje knjige koju sam do sad vidio.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Petrov Krst (Paris quadrifolia L.)

Post Postao/la Red »

slika

jeste to je to... ima cijeli niz tih knjiga..eto znas i sam. vrijedi svaku kunu :)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Ka3p
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 02.06.2011, 13:28
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Petrov Krst (Paris quadrifolia L.)

Post Postao/la Ka3p »

dali ta biljka izaziva kakve pojave halucinacije?
Herb is the healing of a nation, alcohol is the destruction
Odgovori