Datura (inoxia & stramonium)

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la Red »

Ova biljka voli vruce i suncano, ako ste imali iskustva sa sadenjem paprike i patlidana, onda znate kako to ide..

Datura Stramonium i Datura Inoxia
Kingdom: Plantae
Order: Solanales
Family: Solanaceae
Genus: Datura

slika
D. stramonium

slika
D. inoxia

Jenogodisnja (iako opet nikne na istom mjestu sljedece godine ako pusti sjeme) biljka, koja moze narasti do 3-5 metara. voli bogato tlo ( pašnjaci, livade, zabacena mjesta)

Klija malo teze ali mozemo i sami potaknut klijavost. ako malo "oštetimo" vanjsku opnu sjemenke, ili nekakvim škaricama ili sa malo brusnog papira. time omogucujemo vodi da lakse prodrije u centar i potakne klijanje. nemojte ju "ostetiti" na vrhu, kod "oka" vec sa strane, jer vam inace nece klijat.
zakuhajte nesto vode i namocite sjeme u tu vodu na 24 sata, promjenite vodu svakih 6 sati.

neki alternativno namakaju, pa obloze vlaznim papirnatim ubrusom pa zamotaju u vrecicu i stave na toplo mjesto da bi provjerili klijavost. ali mislim da nije potrebno toliko igranja. mislim da je namakanje sasvim dovoljna pomoc. ponekad treba od 1 - 8 tjedana da proklija, zato strpljenje.

posadite ju na osuncano i bogato tlo. odlicno se ponasaju i u velikim kadama sa puno zemlje. mozete ih zasaditi i unutra dok sunce ne ojaca, bitno da imaju dovoljno zemlje da bi slobodno razvijale korijen i time sebe.

slika
datura purple

Cvijeta 1-4 dana, a ako otkinete cahuru nakon cvijeta dobit ce te jos cvijetova. a ako vam je do sjemena pricekajte da se cahura osusi sama i da se lagano krene otvarat i tada je uberite. izbacite sjeme i ostavite jos 1 dan na papiru da se skroz posuši ako treba.

slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la dr.manijak »

Iskreno nikome ne zelim da ovo proba, iz licnog iskustva i iz tudjih iskustava znam, i preporucujem ako ovu biljku nadjete pored puta, lepo i fino pocupate i zapalite da se neko drugi ne bi zeznuo.
Mnogim ljudima sama rec Psihodelicna biljka zvuci kao nesto kul ali nije sve kul, vec datura je samo otrov, od koga nemozes da vidis na oci 3 dana, i nesecas se nicega sta si radio. :-s :-s
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la HypnoToad »

Datura nije psihodelična biljka, datura je delirijant, ni približno slični efekti bilo kojem psihodeliku. I delirijanti mogu imati svoju čar i mistiku, onome tko zna točno u što se upušta i čini to odgovorno. Samo je problem kada djeca koja nemaju pojma o ničemu vezanu uz tu biljku idu gutat sjemenke da bi se nadrogirali, bili kul il štagod. Biljka za to nije kriva i netreba je masovno ubijati samo zato jer su ljudi idijoti.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la Red »

istina je sto govorite.

takoder je istina da svaka osoba ima svoj mozak i glavu kojom razmislja i da nece stavljat u sebe sve sto je dostupno.
upravo ovdje pokusavamo informirat da ljudi znaju u sta se upustaju ako uopce razmisljaju o tako necemu. ja se nadam da pomaze a ne da potice.

hvala na tvojem upozorenju, treba biti oprezan ali kao sto Hypno kaze, razmisli i procitaj i saznaj u sta se upustas i budi odgovoran za svoje ponasanje ako je vec odlucis jesti. vrlo jednostavno...

koliko god da se bavi i istrazujem psihodelicne biljke i gljive ovu biljku samo uzgajam i tu nase prijateljstvo prestaje.

bitno je naravno da su ljudi svjesni sto jednu, toliko. i zato imamo temu datura info u forumu općenito, da svatko zna sto je i kakav je trip na tome @-) pa nek svako sam prosudi oce li ili ne
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
odanikdrugogsveta

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la odanikdrugogsveta »

jel ovo poznatije kako tatula ?ili gresim ?? :-?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la HypnoToad »

U Srbiji se zove tatula, da.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la Red »

Druga imena: Smrdljika, kužjak, tatula

Iz Povijesti

Ime dobiva po arapskoj riječi datra ili daturah- tatula- kužnjak. Domovina kužnjaka je jug Rusije, točnije Kavkaz te okolina Kaspijskog jezera.

U Indiji ovu biljku žene rabe za uspavljivanje svojih muževa i kao lijek za liječenje depresija mladih djevojaka, a posvecećena je bogu Šivi.

slika

U Kini je to sveta biljka. Iz Budinih ustiju pala je kap vode na zemlju i iz nje nikla biljka kužnjak.

U Kolumbiji se koristi u ritualima šamana koji komunicira sa svijetom duša.

Inke je koriste za operacije.

U Južnoj Americi kao lijek za djecu, za komu, u transu za komunikaciju između Boga i čovjeka.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
odanikdrugogsveta

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la odanikdrugogsveta »

ja sam naleteo na informaciju da je Nikola Tesla sasvim slucajno konzumirao istu biljku....jel jos neko naleteo na istu informaciju ?? :-?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la Red »

mislim da sam se do sada uvjerila nakon sto sam tonu toga procitala, da su svi "mozgovi" jednom bili slucajno ili namjerno na necemu halucinogenom... slucajnost!? :-?

sumnjam :))
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
odanikdrugogsveta

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la odanikdrugogsveta »

kao sto rekoh...ja u slucajnosti ne verujem :D
Odgovori