Datura (inoxia & stramonium)

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
Mudrac
rank3
Postovi: 57
Pridružen/a: 10.04.2010, 19:00
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la Mudrac »

mada po onome na sta sam ja naleteo mozes *izkonzumirati* gomilu i da ti se tek-tek suse usta,a mozes uzeti npr.10 semenki i odvaliti se i otici u....delirium.zve zavisi gde i na kakvom zemljistu raste.jako je nepredvidiva....
P.S. Od nje se pravi i neka medena rakija za teranje gostiju kad nece da odu :D(to kao u nekim planinskim selima-zabiti) i onda svi flipnu i ko rukom odneseni :)) ...meni je ona nekako gypsy :ymsick:
Jos
rank4
Postovi: 116
Pridružen/a: 21.03.2010, 18:53
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la Jos »

Side note....my plants of this year :D In flower allready :-? ...(they got a new pot later today to):

slika

And played around with a seedpot in the few sun I had today:p:
slika

slika
Cool plant this is :D
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la Red »

Flowering?? :D 8-} plants are gone crazy...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
odanikdrugogsveta

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la odanikdrugogsveta »

Mudrac je napisao/la:a mozes uzeti npr.10 semenki i odvaliti se i otici u....delirium.zve zavisi gde i na kakvom zemljistu raste.jako je nepredvidiva....
na fazon cega radi ? da li bi nekako mogao opisati dejstvo ?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la Red »

U forumu Općenito, pod magicnih gljiva i biljaka imas opsirnije o pojedinim psihokativnim biljkama i gljivama. naravno nisam sve okacila koje jos planiram ali imas o daturi opsirnije pa baci oko, tamo ti sve pise sto te zanima ;)

http://themajka.com/viewtopic.php?f=25&t=23
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Jos
rank4
Postovi: 116
Pridružen/a: 21.03.2010, 18:53
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la Jos »

Seedpot is forming on that flowering plant now:
slika
Avatar
Kwatee
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 23.07.2010, 18:22

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la Kwatee »

moze li neko da mi kaze u kojim uslovima se moze naci u prirodi...konkretno, postoji li sansa da je ima u okolini novog sada :-\
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la Red »

da, procitaj info text koji je okacen, pise ti detaljno gdje i na kakvom tlu raste. najcesce uz ceste, napustena mjesta ili ih ljudi masovno sade po vrtovima kao ukrasna biljka....

ali mogu se naci svugdje u divljini i to na vrlo siromasnom tlu... samo treba gledat dobro ;) ja znam jedno samo mjesto u blizini mene gdje stramonium raste potpuno sama i razmnozava se ko luda svake godine, ali to je samo jedno mjesto koje sam do sada vidjela da je bas cista divljina i da je samoniklo, inace ih vidim u vrtovima, na svakom cosku mame i bake sade :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Kwatee
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 23.07.2010, 18:22

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la Kwatee »

znaci obilazak vrtova, dobro :)..hvala, i jos nesto...

vidjao sam zir (to bodljikavo u cem je sjeme) negdje, interesuje me da li je to to ili se kao takav nalazi i na drugim biljkama
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Datura (inoxia & stramonium)

Post Postao/la Red »

plod sa sjemenkama je takav kakav je i ne znam niti jednu drugu biljku koja ima slican plod, mozda slican ali...zbilja ima karakteristican izgled, ne mozes pogrijesiti.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori