Rivea corymbosa (Ololiuqui)

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Rivea corymbosa (Ololiuqui)

Post Postao/la Red »

Općenito

Rivea corymbosa (također znana kao Turbina corymbosa), je vrsta morning glorija, porijeklom iz Mexika pa sve do Perua, gdje raste svugdje naokolo.

Poznata u Mexiku pod nazivom Ololiuqui (ololiuhqui ili ololiuqui) cije sjeme se koristilo u meksiku od davnih dana i bilo vjerojatno jedno od najcescih halucinogenih droga koju su kostitili urodenici mexika.

Sjeme su također koristili Native curers (shamani) kako bi stekli znanje o liječenju i odgovarajucim ritualima, kao i koji su uzroci bolesti.

Sjeme je poznato po svojim halucinogenim svojstvima, kao i njegove ljekovite strane. Korištena je za ljecenje boli, tumora i nadutosti. Istraživanja su pokazala da je ova biljka koristena i kod Azteka gdje je imala vrlo vaznu ulogu u pripremanju napitaka i ljekovitih masti.

Iako su stoljecima domoroci Srednje Amerike koristili sjeme zbog svojih halucinogenih svojstava, tek je 1960 godine, dr. Albert Hofmann identificirao Rivea corymbosu u cijem sjemenu je pronasao alkaloid kojeg je nazvao LSA.

LSA je slicne kemijske strukture kao LSD. takoder ima slicne efekte kao one kod LSD. Lysergic acid diethylamide ili LSD je bio vrlo poznat 1960s.

Tradicional upotreba: Sjeme su tradicionalno pripremali Mexički Indijanci tako sto bi ga samljeli u fini prah i namakali ga u vodi 12 sati. Sjeme (prah) se onda filtrira i voda se popije. navodno je 15 - 25 sjemenki bilo dovoljno za duhovno putovanje.
(malo sam istrazivala i saznala da nama europljanima ipak treba vise, dakle oko 60-80 sjemenki)

O biljci

slika

Rivea corymbosa
Kingdom: Plantae
Subkingdom: Tracheobionta
Division: Magnoliophyta
Class: Magnoliopsida
Order: Solanales
Family: Convolvulaceae
Genus: Rivea
Species: Rivea corymbosa

Corimbosa je trajnica (ako je spasite od zime) koja ima trubolike bijele cvjetove (ili roze) i najcesce se sadi kao ukrasna biljka. Vidite i sami veliku slicnost sa Vrtnim slakom.

Ova biljka se zbilja lako uzgaja i nisam imala nikakvih problema. sjeme lako klija i nema potrebe ih naknadno namakat.

slika slika

Pricekajte lijepo i suncano vrijeme, proljece, kada se vrijeme stabilizira. Iz mojeg iskustva Corimbosa se ne voli presadivat, lose reagira i tesko ponovo dode k sebi, zato bi bilo najbolje da joj nadete mjesto i tu je zasadite i ne mjenjajte poziciju.

Voli suncana mjesta ali ne pati ako nije na direktnom suncu, voli sjenovito sa vremena na vrijeme. Puno vode tokom suncanih i suhih razdoblja. zato se nemojte uplasiti ako se objesi tokom dugih suncanih razdoblja, cim dode u sjenu ce se oporaviti! nemojte ju zaljevat prije dolaska sunca, jer ce joj korijen zakuhat, vec predvecer da se oporavi do jutra. (to se odnosi samo ako vam je zasadena u tegli/ loncanici)

Vrlo je vazno da ju zasadite uz neki zid, špagu, mrezu jer joj treba oslonac da bi napredovala. raste vrlo brzo i treba joj pomoci.

slika slika

Pazite na puzeve, obozavaju jest njhovo lisce.

cvjeta samo u rano jutro, zato ako zelite vidjet cvijetove dignite se u zoru :D

slika slika

zaljevajte redovito, a ako je u tegli neka bude velika da se korijenje moze lijepo razvijat.

slika slika slika

prosle godine sam sadila rozi, koji daje 4-6 sjemenki. mada Bijeli daje 2.
pokupite sjemenke kada se cahure osuse i posmede.

i da volite svoju biljku :)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
odanikdrugogsveta

Re: Rivea corymbosa (Ololiuqui)

Post Postao/la odanikdrugogsveta »

da li ovu biljku mozemo naci u cvecarama?i da li je moramo kriti od oka javnosti ? :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Rivea corymbosa (Ololiuqui)

Post Postao/la Red »

ne, nazalost... nema je u cvjecarnama.

sadrzi LSA kao i hawaibabaywoodrose (HBW) i morning glory, dakle ne, nema skirvanja :)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
ckola
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 13.04.2010, 08:19
 pohvaljen: 1 put

Re: Rivea corymbosa (Ololiuqui)

Post Postao/la ckola »

a kako do sjemena???? gdje ga ima? pa u ovoj državi nema ničega čovječe...mi smo totalno skrahirali!
ja mislim da če i smak svijeta ovdje započet tj. več je i počeo...podhitno nam treba revolucija jer ovo
stvarno više nemožeš izdržat...pa ništa živo nam ne dozvoljavaju osim, naravno, alkohola...a alkohol je super, fino se zdereš, napraviš budalu od sebe i sto pizdarija...pijan voziš,pa pijan pucaš na cajkama,
pa pijan ubiješ nekoga, pa tako u nedogled...koliko sranja ljudi rade na tom alkoholu pa to nije normalno,
ali to se može, to se smije i to je super...a nema cvijeća u cviječarni...pa da popizdiš!
odanikdrugogsveta

Re: Rivea corymbosa (Ololiuqui)

Post Postao/la odanikdrugogsveta »

Red je napisao/la:ne, nazalost... nema je u cvjecarnama.
FSR ? ja bas ne kontam najbolje kako to funkcijonise...pa bi bio zahvalan kad bi neko upucen,ovde otvorio topik na nama poznatom jeziku...u napred hvala :ymcowboy:
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Rivea corymbosa (Ololiuqui)

Post Postao/la Red »

nema potrebe za novom temom, stvar je jednostavna.

postoji baza sjemena, ljudi traze sjeme, uzgoje, uzmu opet sjeme i vrate bar jedan mali dio sjemena natrag u bazu dakle FSR. e sada ako nitko ne salje nista nazad, nema ni razmjene, a to je u zadnje vrijeme problem..ljudi su ljeni poslat bilo sta a kamoli sjeme...pfff tako da ne znam koliko ce se fsr odrzat na zivotu ako se tako nastavi.

dakle cilj FSR-a je omoguciti svim ljudima koji zele uzgajat da uzgajaju to sto vole uz minimalan trosak a ne da kupuju okolo po smart shopovima sjeme za velike pare. ali mora postojat taj krug razmjene, naravno...

toliko o tome :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Rivea corymbosa (Ololiuqui)

Post Postao/la wizard.hannah »

Al ne isplati se pumpat sa Erginom(LSA).
Nema dovoljan štih...a more dosta problema učinit...(recimo pobačaj...probleme sa pišanjem...arterijski protok krvi).
A i nema nekog izraženog svojstva kao dietilamid Ergina
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Rivea corymbosa (Ololiuqui)

Post Postao/la Proximus »

Pa netreba te sve sto uzmes razvalit naopako. Sjeme s LSA u poštenoj dozi nije nikakav polu-ucinkoviti "legal high" nego punokrvni 5-HT psihodelik, samo uglavnom s manjkom open eye vizuala. U solidnoj dozi i dalje pruza vrijedne psihodelicne trenutke i mentalno nije toliko daleko od jacih psihodelika, osim ako ciljas na potpuni ego death, najveca je razlika sto ne vidis boje i distorzije, al ako ti je to prvi razlog za trippanje onda jbg neznam sto da ti kazem. Ja cak ponekad preferiram ovakve slabije tripove jer mi je lakse fokusirat se na neke unutarnje stvari koje pri jacem iskustvu nerijetko budu zasjenjene stvarima koje mi se događaju pred ocima i cijelom "wtf je ovo, wtf je ono!" reakcijom. Sve ima svoju svrhu, i jaci psihodelici ne iskljucuju slabije. :psy
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Rivea corymbosa (Ololiuqui)

Post Postao/la wizard.hannah »

Istina, imaš pravo. Neka bira svatko što želi.

Ali slabije psydelik kemije/biljke su mi trošenje psihe. Dosta puta sam doživio osječaj da zbog male doze ili slabog psydelika moram trpit taj učinak. Pogotovo kad imaš velika očekivanja. Imao sam više puta na Torch kaktusu, maloj gramaži Peyotea, malo gljiva ili prekratko vrijeme između doziranja, Ipomea sjemenkama, lošoj izlizanoj Alisi, DXM sirupu, 2C-I, 2C-C, 2C-T-2 takve iscrpljujuče doživljaje koji su mi urezani u mozak. Dali zbog pretjerivanja i želje da isprobam što više stvari ili prekratkog perioda čekanja među dozama.

Ali za mene je pseudo-psydelik onaj koji probije granicu obojenja i počne slagati slike pred očima. To mi je neka doljnja razina. Opet nisu svi psydelici ti koji mogu napraviti ego-death ma koliko veliku dozu uzeš.

Neznam, rađe sam normalan, popušim pljugu, pivu-vino....nego da doživljavam threshold efekte. Često se dogodi da nisam sposoban pričati suvislo ili teško razgovaram. Zaboravljam o čem pričam. A nema gore kada si solo na nečem takvom među "normalnom" ekipom.

LSA-Ergin = izbjegavati. Ili probati na početku da se naučiš i uvidiš kako pseudo ili pravi psydelici djeluju.


Peace
Light
Love
Bless
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Odgovori